Skocz do zawartości
Zdjęcie

Legendarne Humanoidy 6.


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1196
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Legendarne Humanoidy 6.
Aswang, Ahool, Mananangal, Filipińskie wampiry


Aswang (lub Asuwang) to mityczne stworzenie filipińskiego folkloru . Aswang jest z natury złym wampirem - to stworzenie jest przedmiotem wielu mitów i opowieści, których szczegóły różnią się znacznie. Hiszpańscy kolonizatorzy zauważyli, że Aswang był najgroźniejszym potworem i obawiali się go nawet w 16 wieku. Mit o aswang jest dobrze znany na całe Filipiny, z wyjątkiem regionu Ilocos, który jest jedynym regionem, który nie ma odpowiednika mitu. Szczególnie popularne w zachodniej Visayan regionach, takich jak Capiz , Iloilo i Antique . Inne regionalne nazwy aswang to "tik-tik", "WAK-wak" i "soc-soc". Jest to stwór który pochodzi ze Świata Umarłych. W ciągu dnia przybiera postać ludzką a po zmierzchu może przemienić się w różne zwierzęta np: świnie, psa lub ptaka. Ich głównym pożywieniem są wnętrzności młodych dzieci oraz najbardziej ceniony pokarm to płody dzieci. Gdy są strasznie głodne mogą również zaatakować dorosłego. Potrafią też przemienić normalnego człowieka w Aswanga. Pochodzą z różnych części Filipin. Za dnia szukają wiosek, domów gdzie znajduje się najwięcej dzieci a po zmroku ruszają na łowy.

Gdy Aswangi są w pobliżu trzeba zachować ostrożność i przestrzegać podstawowych reguł:
-> pilnować dzieci i nie spuszczać z nich oka
-> jeżeli kobieta jest w ciąży powinna przebywać cały czas w domu ze swoją rodziną
-> nie wychodzić samemu do dżungli po zmroku
-> zakładać nakrycie głowy, ponieważ Wampir za dmuchnięciem w potylicę może zamienić nas w Aswanga
-> w nocy pozamykać dokładnie dom oraz okna - po północy nie wolno otwierać drzwi wejściowych i wpuszczać gości
-> wyrobić u Szamana specjalny olej który może wykryć oraz ochronić nas przed Wampirami.
-> czasami nawet stosuję się czosnek który wiesza się w oknie.

Jak Rozpoznać Aswanga :
-> zachowuję się jakby był nie z tego świata, jest kompletnie spokojny - ma czerwone oczy - nie chce zjeść soli
-> mając specjalny olej Aswang będzie nas omijać z daleka, kiedy w pobliżu znajduję się wampir a my mamy przy sobie olej, zaczyna on wtedy bulgotać

Jak Można zabić Aswanga :
-> jedyny sposób na zabicie stwora jest zranienie go nożem a później wbicie go w drzewo Papai oraz pozostawienie go tam na zawsze.
-> możemy również zranić wampira polewając go olejem. Wtedy wystąpią na jego skórze oparzenia

Dołączona grafika


Legenda aswanga jest dobrze znana na całych Filipinach, z wyjątkiem regionu IIocos. Aswang jest zwykłym mieszkańcem wioski w dzień i woli prace związane z mięsem, typu rzeźnik.
Mają ponadczasowy wygląd i cichy, nieśmiały i nieuchwytny charakter.

Istota jest opisana jako połączenie wampirów i czarownic i prawie zawsze występuje pod postacią kobiety. Jednym z kluczowych cech aswanga są jego przekrwione oczy. Aswang jest pożeraczem zmarłych i kanibalem żywych. Są w stanie przekształcić się albo w ogromnego czarnego psa albo w czarnego dzika. Ich uczty odbywają się zazwyczaj w godzinach nocnych. Wiele opowieści krąży wokół tych stworzeń, których głównym pożywieniem jest jedzenie dzieci lub nienarodzonych płodów. Ich ulubionymi częściami ciała jest wątroba i serce, i wiadomo, że są to wnętrzności.

Podobno, gdy osoba na nich patrzy w oczy, odbicie w oczach będzie odwrócone. Podczas nocnych działań, chodzą ze stopami zwróconymi do środka. Cebulki czosnku, woda święcona i inne obiekty typu medaliony uważa się amulety chroniące aswanga. W nocy mogą przekształcić się w śmiertelną bestię. W średniowieczu, ludność Filipin najbardziej obawiała się wśród mitycznych stworzeń właśnie Aswanga. Mówi się, że aswang mogą być ujawnione, jesli użyje się specjalnego olejku z orzecha kokosowego i zmiesza z niektórymi łodygami roślin, wszystko to musi być okraszone specjalnymi modlitwami. Kiedy aswang zbliża się do mieszkania lub spaceruje poza domem w nocy, olejek wrze dopóki Aswang nie opuści okolicy.

W południowej części Filipin Aswang klasyfikowane są na pięć charakterystyczne typy:

1. Sucker Blood (wampir)
2. Barangan (Wiedźmin ... Voodoo i tym podobne)
3. Mananangal (Self Segmenter) stwór, który może latać w nocy przy użyciu tylko górnej części tułowia z jego wnętrzności zwisającymi poniżej.
4. Corpse Eater - jest to aswang który będzie starał się zmienić prawdziwe zwłoki, w fałszywe wykonane z pnia drzewa bananowego.
5. False Beast - aswang, który ma możliwość zmiany z człowieka w dzika, psa lub cokolwiek podobnego, łatwość przemiany.

Najbardziej znaną historią na Bantayanie jest opowieść o pewnej kobiecie o pseudonimie "Pani Maria Labu" Kobieta miała dzieci, męża ale w pewnym momencie zaczęła bawić się czarną magią i trochę odjechała. Pewnego razu gdy mąż był w pracy zabiła swoje dzieci i zjadła ich wnętrzności. Gdy małżonek powrócił do domu wpadł w szał i roztrzaskał jej głowę maczetą. Ku zdziwieniu wszystkich kobieta przeżyła i rana zagoiła się w dwa dni. Pani Maria została zamknięta w więzieniu lecz pierwszej nocy zniknęła z celi. Jej ubrania pozostały. Wyglądało to tak jakby po prostu wyparowała. Oczywiście wszyscy wieża, że przemieniła się w jakieś małe zwierzę i poprostu wydostała się z celi. Według miejscowych od tej pory przemierza filipińskie wyspy szukając pożywienia w postaci małych dzieci. Podobno jak się kiedykolwiek spotka kobietę z ogromną blizną na głowie i twarzy tzn, że właśnie spotykamy Panią Marię ...

Aswangi często również podają się za osoby pomagające przy porodzie. Było sporo takich przypadków, że położnice po odebraniu porodu usypiały matkę a czasami rodzinę i zabierały noworodka. Dlatego teraz jak rodzina spodziewa się przyjścia takiej osoby wiesza w drzwiach specjalny olej. Jeżeli ta osoba jest wampirem dzięki tej substancji nie wejdzie do środka i uchroni to wszystkich przed złem.

Dołączona grafika


Pewnego ciepłego popołudnia siedząc sobie przy piwku nastąpiło wielkie poruszenie w wiosce. Okazało się, że do Bantayanu próbowały dobić dwie duże łódki z Aswangami. Próbowali przycumować w miejscowości Madradios ale tamtejsze władze zabroniły im wstępu. Następnie udało im się dopłynąć do Marikabanu i tam bez większych problemów opuścili łodzie i rozproszyli się po całej wyspie. Według tutejszej Policji przypłynęli z Wyspy Panay. Dla znających wyspę zrobili koczowisko przy Paradise Beach. Od ich przybycia na naszej wyspie z nieokreślonych przyczyn zginęło 6 dzieci. Po tych zdarzeniach Policja zaczęła poszukiwać ich obozowiska i w końcu ich znaleźli na Paradajsie. Rozmawiali z nimi z dystansu ponieważ bali się podejść bliżej. Kazali im jak najszybciej opuścić Bantayn ale oni oznajmili, że opuszczą wyspę jak przyjdzie na to czas i poradzili Policji żeby lepiej ich zostawiła w spokoju. Parę dni nic się nie działo do dnia kiedy udałem się na spacer do dżungli. Po powrocie do domu wszyscy wpadli w panikę i zaczęli mnie dokładnie oglądać czy nic mi się nie stało i czy nie mam żadnych dziwnych śladów na ciele. Byłem w szoku i nie wiedziałem co się stało. Okazało się, że gdzie byłem na spacerze 10 min wcześniej widziano Aswanga. Od tej pory zabronili mi samemu wychodzić do dżungli i od tej pory muszę cały czas nosić ze sobą "Olej na Wampiry".

Następnego dnia siedząc sobie wraz ze Szczurem na Marikabanie sącząc powoli piwko doznaliśmy nie samowi tego przeżycia. W pewnym momencie nagle ludzie zaczęli wybiegać z domów i biec w stronę pewnego sklepu. Zapytaliśmy się miejscowego ziomka o co chodzi. Oznajmił nam, że w wiosce jest Aswang. Nie zastanawiając się dłużej ruszyliśmy też w to miejsce. Po środku zgromadzonego tłumu stała przedziwna kobieta. Od razu na pierwszy rzut oka wydała się nam jakby była z innego świata. Ludzie wpadli w amok. Zaczęli ją wyzywać, krzyczeć na nią, wypytywać skąd jest itp. Kobieta przyjmowała to wszystko na spokojnie i spokojnym głosem powiedziała im, że za dużo pytań zadają i porzałują tego. Potem kobieta podeszła i usiadła pod domem w którym była ciężarna kobieta. Miejscowi wpadli jeszcze w większą furię i kazali jej jak najszybciej opuścić to miejsce. Również powiadomili Policję o dziwnym przybyszu. Po jakimś czasie kobieta wstała i spokojnym krokiem opuściła naszą wioskę. Ze Szczurem byliśmy w kompletnym szoku widząc całe to zdarzenie. W końcu przyjechała Policja i ruszyła w pościg. Dorwali ją na autostradzie i zaczęli ją sprawdzać. Co się okazało? W plecaku miała telefon komórkowy w którym były w szoku wiadomości. Kobieta chodziła po wszystkich wioskach i sprawdzała gdzie jest najwięcej małych dzieci i ciężarnych kobiet oraz gdzie dokładnie mieszkają. Kolejnie mając te informacje przekazywała je dalej do innych "Aswangów" Od razu kiedy struże prawa dowiedzieli skąd przybyła skontaktowali się z Policją z jej wyspy(Panay) Tamtejsze władze potwierdziły jej tożsamość i oznajmili, ze ta kobieta jest Aswangiem. Zrobili jeszcze jeden test i kazali jej zjeść zwykłą sól. Kobieta powiedziała, że nie może tego zrobic ponieważ wypali jej wnętrzności. Po tych wszystkich opcjach zakuli ja w kajdanki i zamknęli w więzieniu...

Dołączona grafika


Mieszkańcy Jawy Zachodniej opowiadają o olbrzymim nietoperzu, zwanym ahool, od trzykrotnego okrzyku, który wydaje podczas lotu. Podobno spędza on cały dzień ukryty w jaskiniach za wodospadami. W nocy przemierza rzeki dżungli w poszukiwaniu dużych ryb, które wyciąga za pomocą kończyn dolnych. Ma małpią głowę, ale jego płaska twarz do złudzenia przypomina ludzkie oblicze. Jego oczy są wielkie i ciemne, a ciało porasta szara sierść. Jest tak duży jak roczne dziecko, a jego rozpiętość skrzydeł osiąga rozpiętość dwukrotnie większą niż u u największego ze znanych nietoperzy - 3,5m. Opowieści tubylców nie sa jedynym dowodem na istnienie nietoperza-gigantaa. Pewnego wieczoru w 1927r. przyrodnik dr. Ernst Bartels usłyszał trzykrotny krzyk wielkiego nietoperza, przelatującego nad jego domem.

Legenda z Seram głosi, że ludzkie kształty posiada orang-bati czyli "latający człowiek". Ta indonezyjska wyspa jest drugą względem wielkości w archipelagu Moluków, ale jej wnętrze porastają gęste deszczowe lasy tropikalne i dlatego pozostaje ono w znacznej części nie zbadane. W czerwcu 1986r. Tyson Hughes, specjalista w dziedzinie rolnictwa na obszarach tropikalnych, przybył na Seram w sprawach zawodowych i usłyszał wiele opowieści o orang-bati, który był postrachem miejscowej ludności. Wg tubylców stworzenie ma półtora metra wysokości, czarne skrzydła czerwoną skórę i długi cienki ogon. Jego głos przypomina rozpaczliwy jęk. Podobno wielkie stada mieszkają na wyspie w wygasłych kraterach wulkanów. Noca jednak przybywają do wybrzeży wyspy i porywają dzieci z Ureur i innych wiosek, i zabierają je do swoich kryjówek w górach.

Czy Orang-bati to nietoperz? Warto przytoczyć ttu historię, która wydarzyła się w Wietnamie Południowym. Earl Morrison był jednym z trzech żołnierzy piechoty morskiej, którzy latem 1969r. pełnili wartę w pobliżu Da Nang. Nagle zobaczyli dziwne latające stworzenie, które zmierzało w ich kierunku. Kiedy przyjrzeli mu się z bliska, zauważyli ku swojemu zdziwieniu, że było bardzo podobne do nagiej kobiety, wzrostu około 1,5m o czarnej skórze i i o skrzydłach w kolorze hebanowym. Do skrzydeł przylegały palce, dłonie, ramiona osobliwej istoty. Zanim zniknęła, przeleciała tak blisko żołnierzy, że słyszeli łopot jej skrzydeł. Uznano, że świadkowie zobaczyli poprostu dużego ptaka lub nietoperza, a ich fantastyczne obserwacje tłumaczy stres związany z wojną.

Byc może te doniesienia nie mijały się z prawdą? Bardziej niż orang-bati opis żołnierzy przypomina Mananangala!

Dołączona grafika


Inne określenia to Leyak lub tik-tik.

Nazwa pochodzi od istoty wyrażenia używane do odciętego tułowia: Manananggal pochodzi z tagalogu, tanggal (pokrewnego malajski i indonezyjski tanggal), co oznacza zerwać. Manananggal oznacza więc, kogoś kto zrywa. W Malezjyjskim folklorze, Manananggal jest dalej Penanggal lub Penanggalan co dosłownie oznacza "odłączenie", "odłączyć", "usuń" lub "do usunięcia". Oba terminy - Manananggal i Penanggal - mają takie samo znaczenie, ze względu na oba języki są zgrupowane lub posiadające wspólny rdzeń pod austronezyjskiej rodziny językowej.

http://www.youtube.com/watch?v=eTz6kQwsox4

http://www.youtube.com/watch?v=3GYrBvRa7DU

http://www.youtube.com/watch?v=Ma5MlMRayLY

W Filipiśskim folklorze jest skrzydlaty stwór o nazwie Manananggal, który podobno terroryzuje wyspy Visayan. Żywi się krwią płodów lub nowonarodzonych dzieci, przy użyciu długiego języka wysysa krew podczas snu ofiary. Mieszkańcy wieszają duże ilości czosnku w pobliżu ich domów jako środek odstraszający, który przywodzi na myśl wampiry. Z twarzy i ciała przypomina kobietę, która posiada skórzaste skrzydła. Według miejscowej legendy, jest w stanie oderwać jego tors i odlatuje pozostawiając nogi z tyłu. Oddzielona dolna część tułowia pozostaje stała i jest uważana za bardziej narażoną. Spryskiwanie soli lub zmiażdżonym czosnkiem na szczycie tułowia stałego jest śmiertelne dla istoty. Górna częśc tułowia nie będzie w stanie wrócić i zginie o świcie.

tłumaczenie i opracowanie: Dżekson
dla: www.paranormalne.pl


Źródła:
http://en.wikipedia.org/wiki/Aswang
http://www.monstrope...hp?title=Aswang
http://breakdacycle....24-skie-wampiry
http://www.unknownex...s.com/ahool.php
http://www.mananangg...manananggal.htm
 • 2#2

Szumi1910.
 • Postów: 59
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

http://pl.wikipedia....odon_grzywiasty a to tak w nawiązaniu do nietopetrza o wdzięcznej nazwie ahool. What do you thing?:D
 • 0

#3

Wazelina.
 • Postów: 45
 • Tematów: 2
 • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A propos tego ostatniego filmiku pt. "Aswang/Manananggal?" to jestem niemal pewna, że to fake, a przynajmniej któryś z tych niby nietoperzy, bo one są po prostu wklejone. Ten w locie jest identyczny jak ten na dachu, z tym że odwrócony od siebie, jakby lustrzanie. To, co siedzi w krzakch ma zupełnie inną barwę, odcień i kontrast, niż kolor tego zdjęcia.
 • 1

#4

Agnieszka81.
 • Postów: 312
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bogatym źródłem o azjatyckich zmorach są...filmowe horrory. Zdecydowana większość azjatyckich produkcji grozy nawiązuje w dużej mierze do lokalnych podań, wierzeń i folkloru. Jednym z najbardziej popularnych filipińskich horrorów traktujących o tej mitycznej kreaturze jest horror z 2011 roku, zatytułowany po prostu ,,Aswang'' w reżyserii Jerrolda Taroga. Oczywiście, jak w każdej produkcji filmowej - historie te są czasem mocno naciągane, ale jeżeli ktoś się interesuje azjatyckimi maszkarami, to tego typu horrory będą naprawdę niezastąpione.

W Malezji i Indonezji na przykład takim odpowiednikiem jest Pontianak vel_Kuntilanak.


 • 1Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u