Skocz do zawartości
Niefortunne przepowiednie


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

Wielu spośród wybitnych naukowców i rekinów biznesu ma na swoim koncie trafne przepowiednie dotyczące przyszłości, rozwoju nauki i technologii. Niektórzy jednak w swoich poglądach bardzo się pomylili. Dziś z pewnością wstydziliby się swoich słów.

Dołączona grafika


Przedstawiamy najbardziej nietrafione i kompromitujące cytaty:


1.“Na światowym rynku jest miejsce może na 5 komputerów”
Thomas J. Watson – prezes International Business Machines (IBM)

Obejmując fotel prezesa Computing Tabulating Recording Corporation , który później przemianował na International Business Machines (IBM), kompletnie nie spodziewał się, sukcesu komputerów osobistych.

W 2002 roku na całym świecie znajdowało się ponad 500 milionów komputerów osobistych tzw. pecetów (PC- personal computer). Obecnie rynek zawojowały notebooki, netbooki, iPady i inne miniaturowe wynalazki. Komputer i dostęp do Internetu stały się nieodłącznym elementem życia, a nawet w niektórych krajach zostały wpisane do karty podstawowych praw człowieka.


2. “Radio nie ma przyszłości”
Lord Kelvin, brytyjski fizyk i matematyk, od nazwiska którego przyjęto skalę temperatur Kelwina

Podobnie jak bez Internetu, nie wyobrażamy sobie dziś życia bez telewizji i radia. Możliwość uzyskiwania informacji z każdego zakątka świata niemal natychmiast, stało się obecnie normą. Aż trudno uwierzyć, że tak światły umysł jak Lord Kelvin nie dostrzegł potęgi tego medium.


3.“Dobrze poinformowani ludzie wiedzą, że niemożliwe jest transmitowanie głosu przez kabel, a nawet gdyby było, nie miałoby to żadnej praktycznej wartości”
Wydawca w Boston Post w 1865 r.

Fakt, dziś przesyłanie głosu przez kabel nikogo już nie interesuje, liczy się wyłącznie łączność bezprzewodowa, przy pomocy telefonów komórkowych i satelitarnych. Jednak bez pierwszych telefonów na korbkę i kabel nigdy nie doszłoby do rozwoju współczesnej telekomunikacji. W 2009 roku w Polsce zarejestrowanych było 45 mln kart SIM (wg GUS).


4."Ten wirus to pryszcz"
Powiedział o HIV Dr. Peter Duesberg biolog molekularny z Uniwersytetu w Berkeley 1988 r.

Jak można było zbagatelizować jedną z największych śmiertelnych epidemii świata? Dr Duesberg znany jest ze swoich kontrowersyjnych poglądów, jakoby wirus HIV nie powodował AIDS, a HPV raka szyjki macicy. Należy do marginalnej grupy tzw. dysydentów HIV, grupy pseudonaukowców kwestionujących związek HIV i AIDS. Badania prowadzone przez lata w najróżniejszych ośrodkach naukowych nie pozostawiają żadnych wątpliwości – wirus HIV jest bezpośrednią przyczyną powstawania Zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS).


5.“Papierosy nigdy nie będą popularne”
F. G. Alton, 1870 producent cygar do Johna Playera, założyciela fabryki tytoniu i papierosów Player & Sons, dziś wchodzącej w skład Imperial Tabacco Group

Nie dość, że papierosy wyparły cygaro, a wyroby tytoniowe są jedną z najsilniejszych i najbogatszych gałęzi przemysłu, to popularność papierosów nie spadła nawet po odkryciu ich niezwykle szkodliwych właściwości. Rak płuc w ponad 90% przypadków spowodowany jest paleniem papierosów lub biernym przyjmowaniem dymu papierosowego.

Roczna produkcja papierosów wynosi 5,5 biliona sztuk. Pali ponad miliard ludzi na Ziemi.


6.„Promienie Roengena to oszustwo.”
ponownie Lord Kelvin około 1900 roku

Odkrycie promieni X w 1895 roku było początkiem nowej ery w diagnostyce medycznej. Po raz pierwszy lekarze mogli zobaczyć wnętrze organizmu pacjenta bez "otwierania" go. Spolszczona nazwa "rentgen" wzięła się od nazwiska badacza Wilhelma Roentgena, który odkrył, że poddając człowieka działaniu promieniowania, można zobaczyć na kliszy obraz kości wewnątrz ciała. Pierwszemu rentgenowi została poddana jego żona Berta Roentgen, której prześwietlił rękę. Lord Kelvin uważał jednak, że przedstawione przez Roentgena zdjęcia wnętrza ciała to mistyfikacja.


7.“Te tak zwane teorie Einsteina to brednie chorego umysłu, skażonego liberalizmem, demokratycznym nonsensem, zupełnie nieakceptowalnym przez niemieckich ludzi nauki”
Dr. Walter Gross, 1940 r.

Niemieccy naukowcy tamtego okresu wsławili się głównie za sprawą doktora Mengele i innych, prowadzących nieludzkie eksperymenty na więźniach obozów koncentracyjnych. Niektóre badania wprawdzie wniosły wkład w światową naukę, lecz tylko dlatego, że nikt inny nie odważyłby się ich przeprowadzić, ze względu na łamanie praw człowieka.

Z kolei odrzucana przez Grossa teoria Einsteina koniec końców doprowadziła się do upadku III Rzeszy: jego badania przyczyniły się do stworzenia bomby atomowej, a to przyspieszyło koniec II Wojny Światowej.


8.“Wiercić dla ropy? Chodzi o wiercenie w ziemi, żeby wydobyć ropę? Zwariowałeś?!”
Robotnicy do Edwina L. Drake’a, pragnącego wprowadzić w życie projekt wydobywania ropy w 1859r.

Gdy dziś cena benzyny podskoczyła do 5 zł za litr, nikt nie ma wątpliwości że paliwo jest niezwykle cenne. Ropa naftowa, której złoża znajdują się pod ziemią jest podstawowym surowcem energetycznym, wykorzystywanym na całym świecie. I choć współczesne trendy ekologiczne naciskają do korzystania z odnawialnych źródeł energii, bez ropy przemysł motoryzacyjny i globalna komunikacja nie mogłyby istnieć.

W latach 2004-2008 wydobyto na świecie 3,5 miliarda ton ropy. Największym wydobywcą jest Arabia Saudyjska – 395 mln ton.


9.“Samoloty to ciekawe zabawki, ale bez żadnej wartości militarnej”
Marszałek Ferdynand Foch przed wybuchem I Wojny Światowej


10.“Wszystko, co miało być wynalezione, już zostało wynalezione”


Marszałek Foch był jednym z najsłynniejszych strategów wojennych, choć często krytykowany za ryzykowne posunięcia i posyłanie na pewną śmierć swoich żołnierzy podczas I Wojny Światowej. Aż dziw bierze, że nie zdawał sobie sprawy z możliwości jakie daje lotnictwo. Dowódcy armii walczących podczas kolejnej wojny zdali sobie z tego sprawę aż zanadto.

Charles H. Duell przewodniczący Biura Patentów USA w 1899 roku.

Nic dodać… nic ująć…


http://odkrywcy.pl/k...g4sticaid=6bb63

Użytkownik Muhad edytował ten post 03.02.2011 - 17:22

 • 8

#2

Brivion.
 • Postów: 282
 • Tematów: 13
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Haha nieżle się uśmiałem :D Nie warto wierzyć analitykom.
 • 0

#3 Gość_но

Gość_но.
 • Tematów: 0

Napisano

Bardziej niefortunny tytuł tematu niż niefortunne przepowiednie ;). Jak na tamte czasy to niektóre stwierdzenia trafne aż za bardzo. Pytanie skąd się wzięło uznawanie tego za jakieś "przepowiednie"? Wypowiedzi z danego okresu które miały wtedy faktyczny stan i nic poza tym. Co najwyżej 2-3 z tych wypowiedzi to faktycznie niefortunne przepowiednie. Jak ta "papierosy nigdy nie będą popularne", “Radio nie ma przyszłości” .
 • 0

#4 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

Myślę, że tytuł ma trochę inny kontekst i ja osobiście odczułem to jako humorystyczne podejście. Wielu naukowców i znanych ludzi z góry i przedwcześnie wydawało osąd odnośnie najprzeróżniejszych dóbr, co potem się okazywało, że się mylili :) Temat pokazuje szczyptę ignorancji. Taki jest człowiek - niedowiarek.
 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u