Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jezioro świecące w ciemnościach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Amontillado.
  • Postów: 631
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 21
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Mówi się, że pływanie świetnie wpływa na zdrowie, ale ci pływacy nie wiedzieli do końca co się dzieje po tym, jak wzięli późnonocną kapiel i zamienili się w błękitny fluorescencyjny cień.

"To było jak zabawa radioaktywną farbą." powiedział Phil Hart - fotograf, który uwiecznił cudowny widok gdy jego przyjaciele wyłaniali się z jeziora w nocnych ciemnościach.

Poświata została utworzona przez chemiczną reakcję nazywaną bioluminescencją, która zachodzi gdy naturalne środowisko mikroorganizmów wodnych zostaje zakłócone.

34-letni Phil ustawił w aparacie funkcję "wolnej migawki" i rzucił do wody piasek z kamieniami w celu uwiecznienia błekitnej mgły:

Dołączona grafika

Zdjęcia te są szczególnie zachwycajace, ponieważ zagęszczenie mikroorganizmów z gatunku Noctiluca Scintillans było wyjątkowo wysokie. Phil wykonał zdjęcia nad brzegiem australijskiego zespołu jezior Gippsland Lakes w stanie Wiktoria.

Phil powiedział "Oglądając tam zjawisko bioluminescencji zostałem oczarowany i jednocześnie zdałem sobie sprawę, że jest to niepowtarzalne i rzadkie."

"Jestem szefem stowarzyszenie kajakarskiego, które rozbija swe obozowe namioty nad tymi brzegami juz od 50 lat. Nikt nie widział jeszcze bioluminescencji tak mocnej i jasnej jak ta."

Uważa się, że połączenie pożarów buszu i powodzi stało się przyczyną zwiększenia ilości substancji odżywczych w jeziorze, którymi karmią sie organizmy.

Dołączona grafika

"To nie powtórzy się w moim życiu już nigdy więcej" powiedział Phil "Jestem szczęściarzem - byłem tam, podziwiałem, a w dodatku miałem ze sobą aparat i osprzęt, dzięki czemu wszystko uwieczniłem."

Phil, mieszkaniec Melbourne, dodał "Kiedy zrobiłem pierwsze zdjęcie nie mogłem uwierzyć w to co zobaczyłem na wyświetlaczu - ludzie w wodzie wyglądali cudacznie."

Dołączona grafika
_________________

Źródło

Użytkownik Amontillado edytował ten post 02.02.2011 - 13:55

  • 3



#2

kananod.
  • Postów: 90
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Te zdjęcia wyglądają niesamowicie, Świat ciągle nas czymś zaskakuje. :)
  • 0

#3

Eldim.
  • Postów: 461
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zobaczcie ostatnie zdjęcie, ten mężczyzna odwrócony tyłem wygląda, jakby coś wysuwało mu się z lewej ręki! Albo to papieros, albo coś innego, bo nie sądzę, żeby to był palec, za cienki.
  • 0

#4

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Australia jest ostatnio źródłem wielu niecodziennych zjawisk atmosferycznych i przyrodniczych. W ciężko doświadczonej przez powodzie i cyklony prowincji Victoria znajduje się miejsce zwane Gippsland Lakes. Jest to sieć wąskich jezior, zatok i lagun odciętych mierzeją od morza (podobnie jak Jezioro Łebsko w Polsce). Sama mierzeja jest gigantyczną plażą ciągnącą się nieprzerwanie przez 150 km. Ta wlaśnie plaża stała się tłem dla niezwykłego, nocnego spektaklu, gdy morze nieoczekiwanie zaczęło świecić błękitnym kolorem a ci którzy zażywali akurat nocnych kąpieli, wychodząc z wody przypominali mieszkańców planety Pandora.

Zjawisko jest niezwykle rzadkie i jest znane jako bioluminiscencja. Wywołują ją mikroorganizmy morskie znane pod nazwą: Noctiluca scintillans. Czasami ich liczba osiąga wręcz astronomiczne rozmiary i wtedy załamujące się na piasku plaży fale zaczynają błyszczeć przepięknym, luminescencyjnym, błękitnym światłem. W kilku miejscach na świecie jest to zjawisko wstępujące cyklicznie, jednak w rejonie Gippsland Lakes nikt nie pamięta niczego podobnego od dziesięcioleci. Jedyne wytłumaczenie tkwi w powodziach i tajfunach, które mogły wprowadzic do oceanicznej wody tak dużą ilość składnikow odżywczych, że spowodowalo to zakwit Noctiluca scintillans.

Widok rzeczywiście niezwykły, zwłaszcza gdy na rozgweżdżonym Mleczną Drogą niebie nie ma ani jednej chmurki.

więcej: www.dailymail.co.uk/

Linik do zdjęć :

http://nowaatlantyda...ekitna-inwazja/

Użytkownik +..... edytował ten post 19.02.2011 - 05:02
połączenie tematów

  • 0



#5

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zobaczcie ostatnie zdjęcie, ten mężczyzna odwrócony tyłem wygląda, jakby coś wysuwało mu się z lewej ręki! Albo to papieros, albo coś innego, bo nie sądzę, żeby to był palec, za cienki.


Wydaje mi się, że to poprostu woda z niego zcieka.
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych