Skocz do zawartości
Zdjęcie

Czy w Zatoce Perskiej istniała zaginiona cywilizacja?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

antietam.
 • Postów: 320
 • Tematów: 114
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 34
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy w Zatoce Perskiej istniała zaginiona cywilizacja?

Ukryty pod wodami Zatoki Perskiej żyzny ląd, mógł być jednym z pierwszych przystanków dla ludzi poza Afryką około 75.000 do 100.000 lat temu, sugerują naukowcy. W szczytowym okresie przed zalewowym, ląd mógł mieć powierzchnię w przybliżeniu porównywalną do Wielkiej Brytanii, a następnie stopniowo pochłaniany przez morze, zniknął całkowicie około 8000 lat temu, pochłonięty przez Ocean Indyjski.


Badania, które są szczegółowo opisane w grudniowym numerze pisma Current Anthropology, przedstawia szerokie implikacje dla aspektów ludzkiej historii. Na przykład, naukowcy debatowali nad tym, kiedy człowiek współczesny opuścił Afrykę, z datami już od 125.000 lat temu, jaki i również całkiem niedawną - 60000 lat (ostatnia data jest obecnie paradygmatem) - według badań naukowca Jeffreya Rose'a, archeologa na Uniwersytecie w Birmingham w Wielkiej Brytanii.

Dołączona grafika

„Myślę, że teoria Jeffa jest śmiała i pomysłowa, i mamy nadzieję że wstrząśnie wieloma rzeczami” powiedział LiveScience Robert Carter z Oxford Brookes University w Wielkiej Brytanii.

„Należałoby na nowo napisać historię emigracji z Afryki. Teoria nie została jeszcze potwierdzona dowodami, ale Jeff i inni będą prowadzić programy badawcze w celu potwierdzenia teorii”.

Wiktor Cerny z Archaeogenetics Labolatory przy Instytucie Archeologii w Pradze, nazywa odkrycie Rose'a „Doskonałą teorią” w e-mailu do LiveScience, choć wskazuje także na potrzebę dalszych badań w celu jej potwierdzenia.

Wyniki wywołały dyskusję wśród naukowców, włączając w to Cartera i Cernego, którzy mogą zgłaszać uwagi w ramach pracy badawczej, kim dokładnie byli ludzie którzy zamieszkiwali tereny Zatoki Perskiej.
„Biorąc pod uwagę obecność społeczności neandertalskich w górnym biegu Tygrysu i Eufratu, a także we wschodnim regionie Morza Śródziemnego,być może była to strefa kontaktu ludzi współczesnych i neandertalczyków” powiedział LiveScience Rose.
Rzeczywiście, ostatnie dane z sekwencjonowania genomu neandertalczyka sugeruje krzyżowanie się gatunków, co oznacza że jesteśmy w części jaskiniowcami.

Oaza w Zatoce perskiej miała by znajdować się na płytkich wodach basenu od około 75.000 p.n.e do 8000 p.n.e, tworząc na południowy kraniec „Żyznego Półksiężyca”, zgodnie z historycznymi zapisami poziomu morza.
Byłoby to idealne schronienie od otaczających oazę surowych pustyń, ze świeżą wodą dostarczaną przez Tygrys, Eufrat, Karun i rzeki Wadi Baton, powiedział Rose.

Podczas ostatniej epoki lodowcowej, kiedy klimat był najsuchszy, oaza mogła osiągnąć swój największy obszar.
Faktem jest, że w ostatnich latach, archeolodzy natrafili na dowody na fali ludzkich osiedli wzdłuż brzegu Zatoki datowanych na około 7500 lat.

„Tam, gdzie przedtem znajdowało się kilka rozrzuconych obozów myśliwych, nagle, z dnia na dzień pojawia się ponad 60 nowych stanowisk archeologicznych” powiedział Rose.

„Osady te to dobrze zbudowane, stałe kamienne domy, długodystansowe sieci handlowe, bogato zdobione ceramiki, zwierzęta domowe, a nawet dowody istnienie jednej z najstarszych łodzi na świecie”.

„Być może to nie przypadek, że znalezienie bardzo dobrze rozwiniętej społeczności wzdłuż linii brzegowej odpowiada zalaniu wodami Zatoki Perskiej około 8000 lat temu” powiedział Rose.

„Nowi koloniści mogli pochodzić z serca Zatoki Perskiej, wyparci przez podnoszący się poziom wód Oceanu Indyjskiego”.
Najmocniejszy dowód na pobyt człowieka w Zatoce pochodzi z nowego stanowiska archeologicznego o nazwie Jebel Faya 1 w zlewni Zatoki, które zostało odkryte cztery lata temu. Hans-Peter Uerpmann z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech znalazł trzy rożne osady z paleolitu, datowane na około 125.000 do 25.000 lat temu. Te i inne zabytki archeologiczne, powiedział Rose, wskazują „Ze wcześni ludzie żyli wokół basenu Zatoki Perskiej poprzez cały późny Plejstocen”.
Aby znaleźć żelazne dowody, że ludzie osiedlali się w tym rejonie już w Paleolicie, lub na początku Epoki Kamiennej,i pochodzili z lądu teraz zalanego wodą - powiedział Rose - naukowcy będą musieli znaleźć kamienne narzędzia pod powierzchnią Zatoki Perskiej.
„Co do neolitu, byłoby wspaniale znaleźć dowody istnienie obiektów zbudowanych przez człowieka datowanych na ten sam okres co w rejonie Zatoki Perskiej” powiedział Rose.

„Aby znaleźć mocne dowody - powiedział Carter - musielibyśmy znaleźć zalane stanowiska i odkopywać je pod wodą. Może to nastąpić tylko jako kulminacja wielu lat badań, w starannie wybranych obszarach”.


Tłumaczenie na podstawie:

Źródło
 • 2#2

Alexi Arduscoini.
 • Postów: 717
 • Tematów: 85
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Czy w Zatoce Perskiej istniała zaginiona cywilizacja?


Jak istniała to nie była zaginiona ;p

„Aby znaleźć mocne dowody - powiedział Carter - musielibyśmy znaleźć zalane stanowiska i odkopywać je pod wodą. Może to nastąpić tylko jako kulminacja wielu lat badań, w starannie wybranych obszarach”.


No i właśnie to jest najgorsze w tego typu założeniach, Teraz tylko niech wybierają te obszary i biorą się za robotę bo gdybać to każdy może.

A przecież to nie jest w cale wykluczone , istniały ruchy tektoniczne ziemi i powierzchnia znacznie się zmieniała także dochodziło do zalewania niektórych obszarów:

Przedstawione ruchy tektoniczne
 • 0

#3

Mariush.
 • Postów: 4125
 • Tematów: 60
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zaginione cywilizacje pod Zatoką Perską?

Żyzne niegdyś ziemie, znajdujące się obecnie pod Zatoką Perską, mogły być w przeszłości pierwszym miejscem poza Afryką, w którym osiedlili się ludzie. Jeffrey Rose, archeolog z University of Birmingham, uważa, że pierwsze stałe siedziby ludzkie poza Czarnym Lądem powstały znacznie wcześniej, niż przewidują obecne modele migracji. Zdaniem uczonego ludzie mogli osiedlić się w okolicy już 100 000 lat temu.

W ciągu ostatnich lat znaleziono liczne dowody na istnienie stałych ludzkich siedzib. "Tam, gdzie sądziliśmy, że wcześniej istniały tylko nieliczne luźne obozy myśliwskie, nagle z dnia na dzień odkryto ponad 60 nowych stanowisk arechologicznych. Stanowiska te zawierają solidne, kamienne domy, długodystansowe szlaki handlowe, ślady skomplikowanej ceramiki, udomowionych zwierząt, a nawet jedne z najstarszych dowodów na istnienie łodzi".

Rose zna też odpowiedź na pytanie, gdzie podziali się przodkowie ludzi ze wspomnianych osad. Jego zdaniem ich siedziby znajdowały się na terenach zalanych obecnie przez wody Zatoki. Prawdopodobnie to nie przypadek, że założenie tak dobrze rozwiniętych społeczności wzdłuż obecnej linii brzegowej zbiega się w czasie z zalaniem Zatoki przed 8000 lat - stwierdza Rose. Jego zdaniem to, co obecnie znajduje się pod wodą, było przez dziesiątki tysięcy lat bardzo dobrym, żyznym terenem, któremu wodę zapewniały Eufrat, Tygrys, Karun i Wadi Baton. Podczas gdy na otaczających terenach panowały susze, to zalane obecnie tereny mogły być żyzną oazą o powierzchni podobnej do powierzchni Wielkiej Brytanii.

Autor: Mariusz Błoński (www.kopalniawiedzy.pl)

Zarys linii brzegowej lądów Eurazji z okresu ostatniego zlodowacenia (ok. 18 000 lat temu). Poziom oceanów był wtedy niższy o ok. 100-110 m:

Dołączona grafika


Użytkownik +..... edytował ten post 22.12.2010 - 21:54
scalenie tematów

 • 2#4

Hildark.
 • Postów: 10
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Fajna teoria. Ciekawe co wyjdzie w toku dalszych badań. Takie przedstawienie historii tego regionu może wyjaśniać skąd przybyli Sumerowie. Mam nadzieję, że sprawa się rozwinie, że badania będą dalej prowadzone i zostaną opublikowane. W sumie to pewnie zostaną. To nie polscy archeolodzy, ktorzy najczęściej prowadzą wykopaliska do przysłowiowego kartonu, który potem zozdrośnie skrywają przed wzrokiem innych badaczy pod swoim łóżkiem. A w ogóle to fajna mapka. Widać nawet ziemie dzisiejszego Morza Północnego :D
 • 0

#5

kpiarz.
 • Postów: 1986
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jest zupełnie możliwe, że budownictwo miejskie jest znacznie starsze niż się to obecnie przyjmuje. Za najstarsze
miasto Bliskiego Wschodu uważa się Jerycho, powstałe ok.9.000 tys. lat p.n.e. W dzisiejszym Iraku duże miasta
istniały już 4 tys. lat p.n.e.,jeszcze przed Sumerami.
Za najstarsze miasto, znajdujące się obecnie pod wodą, niedaleko wybrzeży Lakonii,uważa się ruiny pochodzące
z 2800 tys.lat p.n.e.

http://turystyka.int...cji,1322938,236

Szkoda tylko,że nie przeprowadza się badań archeologicznych pod wodami Zat. Perskiej.
 • 2

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u