Warning: sprintf() [function.sprintf]: Too few arguments in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php on line 403

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 114

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 127

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 136

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 137

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 141
Voyager 1 na granicy Uk豉du S這neczego - Tajemnice Kosmosu - Paranormalne.pl

Skocz do zawarto軼i
Zdj璚ie

Voyager 1 na granicy Uk豉du S這neczego


 • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1

Alexi Arduscoini.
 • Post闚: 717
 • Tematów: 85
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Warto軼iowy Post

Voyager 1 na granicy Uk豉du S這neczego


Do陰czona grafika


Sonda Voyager 1 od czerwca tego roku przebywa w granicznym obszarze Uk豉du S這necznego, gdzie pr璠ko嗆 wiatru s這necznego wynosi zero. Jest mo磧iwe, 瞠 sonda przemierza w豉郾ie graniczny obszar i niebawem wejdzie w przestrze mi璠zygwiezdn.

Wystrzelona w 1977 roku sonda Voyager 1 jest w tej chwili najdalszym obiektem, jaki kiedykolwiek stworzy cz這wiek. Kilkana軼ie ostatnich lat misji tej sondy skupia這 si g堯wnie na pomiarach heliosfery, czyli obszaru tworzonego przez wiatr s這neczny.

W 2004 roku Voyager 1 przekroczy tzw. szok ko鎍owy, czyli miejsce w kt鏎ym pr璠ko嗆 wiatru s這necznego spada do warto軼i podd德i瘯owych. Od tego czasu sonda przebywa豉 w granicznym obszarze zwanym p豉szczem Uk豉du S這necznego. Wydaje si, 瞠 w tym obszarze Uk豉du S這necznego Voyager 1 przebywa do czerwca 2010 roku. Wtedy to zarejestrowano spadek pr璠ko軼i wiatru s這necznego do zera. Poniewa w heliopauzie pr璠ko嗆 strumienia cz御tek ze S這鎍a mo瞠 si lokalnie zmienia w do嗆 du篡m zakresie, naukowcy postanowili obserwowa przez kolejne miesi帷e odczyty pr璠ko軼i wiatry s這necznego. Okaza這 si, 瞠 w ci庵u kolejnych miesi璚y zmierzona pr璠ko嗆 wiatru s這necznego nadal wynosi豉 zero.

http://www.youtube.com/watch?v=mFZtkc5GP08


Filmik przedstawia badania i dotarcie sondy Voyager 1 do granicznego obszaru Uk豉du s這necznego.


Sonda prawdopodobnie jeszcze nie przekroczy heliopauzy i nie znalaz si w przestrzeni mi璠zygwiezdnej. Szacuje si jednak, 瞠 powinno si to sta w ci庵u czterech najbli窺zych lat. Wtedy te instrumenty sondy powinny zarejestrowa wyra幡y spadek g瘰to軼i cz御tek o wysokiej temperaturze (zwi您anych z naszym Uk豉dem S這necznym) i wzrost g瘰to軼i ch這dnych cz御tek, kt鏎e stanowi materi mi璠zygwiezdn.

Do陰czona grafika


Voyager 1 ma mas ca趾owit 825,5 kg zasilana jest energi. Energia elektryczna dostarczana jest przez trzy radioizotopowe generatory termoelektryczne (MHW-RTG). Ka盥y generator ma 50,8 cm d逝go軼i, 40,6 cm 鈔ednicy, mas 39 kg i zawiera oko這 4,5 kg plutonu 238 w postaci ditlenku. Ogniwa termoelektryczne generator闚 wykonane s z krzemu i germanu, a os這na zbudowana jest z berylu.

ㄠczno嗆 z sond utrzymywana jest g堯wnie za po鈔ednictwem anteny o wysokim zysku (HGA). Na strukturze no郾ej HGA zamontowana jest tak瞠 antena o niskim zysku (LGA), kt鏎a u篡wana by豉 sporadycznie podczas niekt鏎ych manewr闚 i w razie problem闚 z utrzymaniem 陰czno軼i.

Systemy sterowania - konstrukcja sond umo磧iwia ich funkcjonowanie w stopniu wysoce autonomicznym. Na pok豉dzie znajduj si trzy po陰czone ze sob systemy komputerowe, ka盥y z這穎ny z dw鏂h komputer闚 - g堯wnego i zapasowego.
Do kontroli po這瞠nia wykorzystywane s 篡roskopy (u篡wane jedynie przez kr鏒ki czas, do kilku godzin, podczas niekt鏎ych manewr闚) oraz czujniki S這鎍a (Sun Sensor) i gwiazd (Canopus Star Tracker). Sterowany przez AACS system nap璠owy sk豉da si z 16 silnik闚 o ci庵u 0,89 N. Materia p璠ny stanowi hydrazyna, kt鏎ej pocz徠kowy zapas wynosi 90 kg. W ko鎍u maja 2008 r. na pok豉dzie Voyagera 1 pozosta這 27,18 kg, a Voyager 2 posiada zapas 28,88 kg hydrazyny.

Do陰czona grafika


Sonda Voyager 1


Sonda Voyager 1 ju za kilka lat mo瞠 rzeczywi軼ie przekroczy ten rodzaj granicy Uk豉du S這necznego i rozpocz望 swoj w璠r闚k w przestrzeni mi璠zygwiezdnej. Co wi璚ej, instrumenty sondy b璠 w stanie wykry przekroczenie tej granicy - zatem istnieje szansa na pierwsze badania przestrzeni mi璠zygwiezdnej przy u篡ciu wytworu ludzi, kt鏎y rzeczywi軼ie si tam znajdzie!

http://www.kosmonaut...12-14-voy1.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Voyager_1
http://www.nasa.gov/...er20101213.html
 • 13

#2

d瞠k.

  Muzyka 好ie積ych P鏊

 • Post闚: 1196
 • Tematów: 280
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

15 sierpnia 2006 r. sonda dotarła na odległość 100 j.a. od Słońca. Przewiduje się, że wytwarzana przez generatory MHW-RTG energia wystarczy do utrzymania pracy ostatnich instrumentów naukowych na pokładzie sondy do około 2025 r.

Na dzień 14 listopada 2010 roku Voyager 1 znajdował się w odległości 17 291 500 000 km (115,277 j.a.) od Słońca. Sonda oddala się od niego z prędkością 17,082 km/s, czyli 61 495 km/h (3,603 j.a. rocznie) w kierunku punktu na niebie o rektascensji 262°, deklinacji +12° (35,55° szerokości ekliptycznej, 260,78° długości ekliptycznej). W roku 40272 Voyager 1 minie gwiazdę AC+79 3888 w gwiazdozbiorze Żyrafy w najmniejszej odległości wynoszącej 1,64 roku świetlnego.

NASA zauważyła, że prędkość wiatru słonecznego zwolniła do zera już w czerwcu, ale chciano zebrać dane z Voyagera przez kolejnych kilka miesięcy by być pewnym. Dane zostały zaprezentowane na konferencji w San Francisco. NASA opisała odkrycie jako "kamień milowy w misji Voyagera 1".

Sondy Voyager 1 i Voyager 2 wystrzelono w 1977 roku wykorzystując korzystny układ planet. Początkowo miały być kontynuacją programu Mariner (loty 11 i 12, określane też jako program Mariner Jupiter-Saturn). W marcu 1977 roku nazwę zmieniono na program Voyager.

Po wystrzeleniu Voyager 1 naukowcy poznali zagrożenia, jakie mogły pojawić się w trakcie lotu Voyagera 2. Obie misje dostarczyły bardzo wielu informacji o gazowych olbrzymach Układu Słonecznego, ich księżycach i pierścieniach. W roku 1998 Voyager 1 pod względem oddalenia od Słońca wyprzedził sondę Pioneer 10 (zmierzającą w przeciwnym kierunku) i stał się najdalszym sztucznym obiektem w kosmosie. Voyager 1 przekroczył szok końcowy w grudniu 2004 r., a Voyager 2 uczynił to w sierpniu 2007 r. Obydwie sondy znajdują się obecnie w obrębie płaszcza Układu Słonecznego i zmierzają w stronę heliopauzy. Sondy zostały zbudowane w należącym do NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie. Do każdej z nich jest dołączony Voyager Golden Record – pozłacany dysk, który został umieszczony na dwóch sondach należących do programu Voyager, wystrzelonych przez NASA w 1977. Ten 12-calowy krążek wykonany został z miedzi i zawiera w sobie przekaz z Ziemi, na który składają się zdjęcia oraz dźwięki, mające stanowić rodzaj powitania dla obcych cywilizacji. Dwugodzinne nagranie zostało wymyślone przez Franka Drake'a i Carla Sagana.

Sondy przesłały 5 bilionów bitów danych i 100 000 zdjęć.

Heavens-above podaje aktualną pozycję sond programu w czasie rzeczywistym

Do陰czona grafika
Ziemia widziana z sondy Voyager1.


źróddło

U篡tkownik d瞠kson edytowa ten post 15.12.2010 - 14:24

 • 3#3

Matt'.
 • Post闚: 440
 • Tematów: 10
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 3
Reputacja ponadprzeci皻na
Reputacja

Napisano

Mając na uwadze istnienie (hipotetyczne) Obłoku Oorta, który rozciąga się na grubo ponad 300 j.a. (lub nawet do 100 000 j.a.) to daleko jeszcze do granicy Układu Słonecznego.

Swoją drogą ta, jakby na to nie patrzeć, niebagatelna odległość na jakiej znajduje się Voyager 1, to zaledwie ok. 14 godzin świetlnych od Ziemi, wyobraźcie sobie jaka to drobna odległość w skali Wszechświata.

Dla uzmysłowienia. Gdyby Voyager 1 był na kursie do najbliższej gwiazdy, czyli Proxima Centauri (4,22 lat świetlnych od Ziemi), to przenosząc to na powiedzmy drogę z Krakowa do Warszawy (250km), przebyłby dopiero 0,1km (ledwie 100 metrów w 33 lata!!).

U篡tkownik Matt' edytowa ten post 15.12.2010 - 22:07

 • 0

#4

Freyja.
 • Post闚: 164
 • Tematów: 12
 • P貫:Kobieta
 • Artykułów: 6
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Skoro w ci庵u 33 lat sonda zbli篡豉 si do granicy Uk豉du S這necznego to jak daleko jest w stanie dotrze skoro zosta這 jej paliwa na 15 lat? W skali Wszech鈍iata jeste鄉y ci庵le ma陰 mr闚eczk, kt鏎a nie umie wyj嗆 poza swoje mrowisko - ale chwali si, 瞠 pr鏏ujemy :)
 • 0#5

Alexi Arduscoini.
 • Post闚: 717
 • Tematów: 85
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@up

No niestety musimy sobie dawa jako rad by przezwyci篹a takie ograniczenia jakimi s zr騜nicowania czasowe we wszech鈍iecie...

I tak ten, dla nas d逝gi a w istocie potencjalnie kr鏒ki dystans jaki przeby Voyager 1 to ju co , i je瞠li wszystko b璠zie dobrze i sonda b璠zie dalej sprawnie funkcjonowa mo瞠 dostarcza nam bardzo ciekawych informacji i obraz闚. Na co licz i czekam. ;)
 • 0

#6

d瞠k.

  Muzyka 好ie積ych P鏊

 • Post闚: 1196
 • Tematów: 280
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Alexi Arduscoini, ostatni raz kamera była w użytku na początku lutego 1990. na pewno nie uruchomi już swych kamer.

///

14 lutego 1990 r. Voyager 1 po raz ostatni uruchomił swoje kamery i wykonał serię zdjęć ukazujących Słońce i planety, w tym Ziemię. 17 lutego 1998 r. sonda znalazła się w większej odległości od Słońca (69,4 j.a.), niż wystrzelony w 1972 r. Pioneer 10. Tym samym Voyager 1 stał się najodleglejszym skonstruowanym przez człowieka obiektem w kosmosie. Po minięciu przez sondę Voyager 2 Neptuna, NASA oficjalnie przemianowała 1 stycznia 1990 r. misje obydwu sond Voyager na Voyager Interstellar Mission (Misja Międzygwiezdna Voyagera). Jej głównym zadaniem jest zbadanie krańcowych obszarów heliosfery, w tym dotarcie do heliopauzy, czyli wiele informacji juz nam nie dostarczy :roll:

Do陰czona grafika


U篡tkownik d瞠kson edytowa ten post 15.12.2010 - 22:01

 • 1#7

nexus6.
 • Post闚: 1234
 • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Do陰czona grafika

Mogli poprosić o uśmiech. Wszyscy jesteśmy widoczni na tym zdjęciu pod postacią tych paru pikseli :)

U篡tkownik nexus6 edytowa ten post 16.12.2010 - 00:38

 • 2

#8

Alexi Arduscoini.
 • Post闚: 717
 • Tematów: 85
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Yhym... ale jeszcze troszku 篡cia jej zosta這 w ko鎍u po co leci poza nasz uk豉d ;) Gdy przekroczy heliopauz b璠ziemy o tym wiedzie - ma sprawne czujniki. Zdj璚ia mimo wszystko dobre , na filmiku kt鏎y zamie軼i豉m w temacie pod koniec te s zdj璚ia kt鏎e wykona , najlepsze jest to jak zbli瘸 si do Jowisza i wida dok豉dnie jak si obracaj pasy. :)
 • 0

#9

Yoh.
 • Post闚: 617
 • Tematów: 11
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Yhym... ale jeszcze troszku 篡cia jej zosta這 w ko鎍u po co leci poza nasz uk豉d ;) Gdy przekroczy heliopauz b璠ziemy o tym wiedzie - ma sprawne czujniki. Zdj璚ia mimo wszystko dobre , na filmiku kt鏎y zamie軼i豉m w temacie pod koniec te s zdj璚ia kt鏎e wykona , najlepsze jest to jak zbli瘸 si do Jowisza i wida dok豉dnie jak si obracaj pasy. :)

No troch rzeczywi軼ie. Szkoda 瞠 ju nie jest w stanie dostarcza 瘸dnych innych zdj耩, by這by co ogl康a.
W豉軼iwie.. Nie wiem czy ma jaki cel w locie poza Nasz uk豉d, poza zbieraniem kilku informacji. Zdj耩 ju nie dostarczy. Teraz jedynie czeka a przestanie dostarcza informacje i po prostu zaginie gdzie w kosmosie ;d
Ludzie i tak s coraz bli瞠j skonstruowania lepszych urz康ze kt鏎e mog造by zast徙i Voyagera 1 i by造by znacznie szybsze. Nie m闚i 瞠 ju konstruuj. S po prostu coraz bli瞠j.

Jej g堯wnym zadaniem jest zbadanie kra鎍owych obszar闚 heliosfery, w tym dotarcie do heliopauzy, czyli wiele informacji juz nam nie dostarczy :roll:

Czyli jej badanie wkr鏒ce si zako鎍zy ;)

Og鏊nie ciekawe.. Czekam na wi璚ej "鈍ie篡ch" informacji dot. tego tematu ;)
 • 0#10

d瞠k.

  Muzyka 好ie積ych P鏊

 • Post闚: 1196
 • Tematów: 280
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

nexus6, a jak Ty by chcia jako嗆? Voyager1 zosta wys豉ny przesz這 30lat temu, my郵isz, 瞠 jakim sprz皻em wtedy dysponowano? to cud, 瞠 z takiej odleg這軼i w prze這瞠niu na jako嗆 w og鏊e uchwyci Venus i Ziemi.
 • 0#11

noxili.
 • Post闚: 2842
 • Tematów: 17
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rozdzielczość kamery Voyagera 1 to 800x800 czyli 0,64 Mpix :mrgreen:
Inna ciekawostka: teleskop Hubble,a oparto na procesorach 486(sterowanie , zarzadzanie itp) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Nowsze są zbyt mało odporne na promieniowanie kosmiczne(za wąska scieżka- łatwa do zniszczenia przez naładowana cząstki promieniowania)

U篡tkownik noxili edytowa ten post 16.12.2010 - 15:20

 • 0#12

BrainCollector.
 • Post闚: 1825
 • Tematów: 101
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A ciekawe jak to b璠zie jak do powszechnej elektroniki wkroczy grafen. Wtedy chyba b璠zie si da這 u篡 najnowocze郾iejszych i najwydajniejszych procesor闚 czy ca造ch uk豉d闚 w satelitach, promach itp.
 • 0#13

noxili.
 • Post闚: 2842
 • Tematów: 17
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A ciekawe jak to b璠zie jak do powszechnej elektroniki wkroczy grafen. Wtedy chyba b璠zie si da這 u篡 najnowocze郾iejszych i najwydajniejszych procesor闚 czy ca造ch uk豉d闚 w satelitach, promach itp.

Nie koniecznie . Elektronika stosowana w do嗆 ekstremalnych warunkach jakimi jest kosmos musi by "kuloodporna" . Zbyt skomplikowane uk豉dy o w御kich 軼ie磬ach przewodz帷ych nie zdadz egzaminu w kosmosie. Osobi軼ie mam nadziej 瞠 wreszcie co drgnie w uk豉dach logicznych opartych na torach optycznych.Ultraszybkie ustrojstwo. :roll:
 • 0#14

BrainCollector.
 • Post闚: 1825
 • Tematów: 101
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A podobno ten grafen jest wytrzymalszy ni stal. Hmm uk豉dy optyczne powiadasz :) jeszcze chyba baaardzo daleka droga. Dla tego wspomnia貫m o tej odmianie wegla poniewa wydaje si, 瞠 ju kilka lat dzieli nas od premiery pierwszego komputera opartego o t technologie :)

narazie to chyba jest r闚nie wa積e wynalezienie jakiego nap璠u dla przysz造ch voyager闚. Kurcz, jak tak pomy郵e jak by這 te trzydzie軼i lat temu... A jak b璠zie za trzydzie軼i lat ? By mo瞠 b璠 wysy豉ne takie osobowe sondy :) pure fantasy
 • 0#15

Korynt.
 • Post闚: 315
 • Tematów: 66
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja zadowalaj帷a
Reputacja

Napisano

Skoro w ci庵u 33 lat sonda zbli篡豉 si do granicy Uk豉du S這necznego to jak daleko jest w stanie dotrze skoro zosta這 jej paliwa na 15 lat? W skali Wszech鈍iata jeste鄉y ci庵le ma陰 mr闚eczk, kt鏎a nie umie wyj嗆 poza swoje mrowisko - ale chwali si, 瞠 pr鏏ujemy :)

narazie to chyba jest r闚nie wa積e wynalezienie jakiego nap璠u dla przysz造ch voyager闚.

Te sondy nie maj nap璠u! Poruszaj zgodnie z zasadami fizyki si陰 rozp璠u, zosta造 popchni皻e przez rakiet i teraz lec, a 瞠 nie ma w kosmosie oporu to mog lecie w niesko鎍zono嗆.

 • 0


 

U篡tkownicy przegl康aj帷y ten temat: 1

0 u篡tkownik闚, 1 go軼i, 0 anonimowych

stat4u