Skocz do zawartości
Zdjęcie

Budowle megalityczne - tajemnice starożytności


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
527 odpowiedzi w tym temacie

#16

bullik.
 • Postów: 377
 • Tematów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

gdzie sa te gigantyczne sterty wadliwych cegiel wyprodukowanych podczas budowy domow w duzych miastach
wedlug twojej teorii w poblizu kazdego duzego miasta powinna znajdowac sie gogantyczna gora usypana z takich wlasnie odpadow


Na wsiach np. proponuję przejechać się po okolicznych lasach ;) a w miastach takie odpady trafiają do przerobu na np. podsypkę pod budowe itd. zresztą nie wiem dokładnie co jeszcze się z tym dzieje może poszukam w google.. ale odpadki przy budowie to fakt, chyba że twierdzisz że to teoria spiskowa i cegły nie pękają..

i na koniec male pytanko do fanow alternatywnych teorii: ilu z was widzialo piramidy na zywo nie tylko na fotografiach?


a Ziemię z kosmosu widziałeś, czy tylko na zdjęciach? a nie podważasz jej okrąłości..

Użytkownik bullik edytował ten post 02.12.2010 - 17:56

 • 1

#17

mylo.

  Altair

 • Postów: 4504
 • Tematów: 82
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

zresztą nie wiem dokładnie co jeszcze się z tym dzieje może poszukam w google


W dzisiejszych czasach standaryzacji nie psuję się zbyt wiele towaru. Także jego używanie jest prostsze i nie wymaga zbytniego myślenia. Wszystko ma wiadomy wymiar. Ale kiedyś nie było tak różowo. Wszystko co wykonane ludzką ręką ma sporo defektów (no może jeśli robi to mistrz i ma dużo czasu na robotę). Wykonywanie idealnie skrojonych brył kamiennych? Do tego za pomocą wielkiej ilości siły najemnej? Nie wszyscy mogli być tak dokładni w pracy. Pomyłka o kilka cm na bloku skalnym sprawiałaby że stałby się zupełnie nieprzydatny, zacząłby się chwiać, a bloki nad nim coraz bardziej i coraz bardziej. Taka konstrukcja nie byłaby wytrzymała.
 • 0#18

BrainCollector.
 • Postów: 1825
 • Tematów: 101
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak już mówiłem do Aquili żadne argumenty nie są wystarczające żeby chociaż przez myśl mu przeszło "a może mają racje". I tutaj Przemo bardzo ładnie pokazał Ci co to jest "prawie". Otworz się na argumenty innych a nie zamykaj oczyu i zatykaj uszy krzycząc swoje racje.

A jeszcze takie pytanie do Ciebie, skoro mówisz o równych płaskorzeźbach w piramidach to czemu nie zwracasz uwagi na te które przedstawiają postacie podobne do ludzi ale mające nieco inną budowe ciała (długie ręce, wzdłużona cześć potyliczna czaszki, duże oczy). To tylko jeden z licznych przykładow. Niestety nie podam Ci linku do zdjęcia/zdjęć ponieważ jestem na mobilnej operze i nie mam takiej możliwości.

Użytkownik shortez edytował ten post 02.12.2010 - 19:44

 • 0#19

rolpiek.
 • Postów: 574
 • Tematów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

nawet obecnie jak budujesz dom z cegieł to pomimo że na dom składa się np. 10000 cegieł to zużyto 10500 ( bo część uległa zniszczneiu
) a w czasie produkcji tych 10500 cegieł cześć jest wadliwa i należało wytworzyć jeszcze więcej cegieł (oczywiście liczby to tylko przykład - ale im bardziej prymitywnymi metodami coś wytwarzamy tym więcej mamy wadliwego towaru)


zatem niech kolega moze odpowie na pytanie gdzie sa te gigantyczne sterty wadliwych cegiel wyprodukowanych podczas budowy domow w duzych miastach
wedlug twojej teorii w poblizu kazdego duzego miasta powinna znajdowac sie gogantyczna gora usypana z takich wlasnie odpadow

i na koniec male pytanko do fanow alternatywnych teorii: ilu z was widzialo piramidy na zywo nie tylko na fotografiach?


czy ty widziałeś kiedyś na żywo jakąś budowe bez gruzu ?
jak myślisz co wchodzi w skład gruzu który się z niej wywozi ?
chyba że ty potrafisz budować bez strat materiałów i bez wytwarzania gruzu to opatentuj to ;)

a w przypadku Piramid jest dodatkowy czynnik - o czym wspominałem - im bardziej prymitywne metody wytwarzania tym więcej wadliwych "produktów" - obecnie bloczki robi się "taśmowo" i też trafiają się wadliwe ;)

ręcznie to tylko rols royce wychodzi dobry :)

dodatkowo wyobraź sobie jak łatwo "zepsuć" jakiś kamień w trakcie prymitywnej obróbki która dokonywana prymitywnymi metodami musiała trwać bardzo długo + bardzo duża powierzchnia każdego "pojedynczego elementu" czyli kamienia !
im dłużej obrabiasz coś tym większe prawdopodobieństow popsucia tego - to jest po prostu oczywiste !

nie wpsominając o tym ile "napsuli by " materiału zanim nauczyliby się jako tako doprowadzać te kamienie do takiego wyglądu a nie innego
kto miał doczynienia z uruchamianiem jakiejkolwiek nowej lini produkcyjnej to wie jak to wygląda


czyli można założyć że ci co budowali te piramidy to albo mieli taką super technologie że prawie wszystkie kamienie były dobre (czyli coś jak współczesna technologia która pomimo doskonałości i tak wytwarza część produktów wadliwych)

albo że musieli ich wytworzyć znacznie więcej co daje nam większą liczbę kamieni jakie musiały być "wyprodukowane" w trakcie budowy piramid i zmienia to wszelkie wyliczenia na jeszcze bardziej niewiarygodne liczby jeśli miałoby to się wszystko w 20 latach zmieścić


oczywiście "popsuty" kamień można by próbować wykorzystać w innej partii piramidy (kamienie miały różne wielkości na różnych piętrach) ale weź teraz ociosaj taki popsuty kamień do mniejszego wymiaru to i tak nakład pracy będzie taki jakbyś tworzył następny nowy

Użytkownik rolpiek edytował ten post 02.12.2010 - 19:58

 • 1

#20

Aquila.

  LEGATVS PROPRAETOR

 • Postów: 3221
 • Tematów: 33
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

To jest najlepszy dowód na to że Egipcjanie dysponowali technologią której w późniejszych czasach nie dało się odtworzyć.
Dlatego bawiono się w transportowanie obelisków - nie potrafili już ich zrobić.


Radosławie, na pewno? Bo wydaje mi się, że (nie pierwszy już raz) mijasz się z prawdą aby nieco (świadomie lub nie) "podrasować" swoją wersję.

TUTAJ masz przykład obelisku stworzonego i wzniesionego w IV wieku naszej ery. A jakoś Rzymien chyba nie posądzasz o "zaawansowaną technologię".

TUTAJ masz inny obelisk z czasów późniejszych - również IV wiek n.e.

W Rzymie znajduje się pięć obelisków takich samych jak egipskie (wykonanych zresztą przez Egipcjan) wykutych i wzniesionych na polecenie Rzymian. Wiem jednak, że opcja "Rzymianie też znali ową tajemniczą zaawansowaną technologię" brzmi nieco mniej atrakcyjnie (no i jest trochę bez sensu, bo niby czemu ta technologia miałaby "zaniknąć"?) dlatego należy zapomnieć o tych obeliskach (albo celowo nie umieścić o nich informacji na swoich "oświeconych" stronach) i lansować świetnie brzmiącą ale niestety kompletnie nieprawdziwą teorię o "zaginionej zaawansowanej technologii".

Jako że często zdarza się, że zwolennicy teorii alternatywnych uciekają od swoich wpadek zapytam jasno i wyraźnie i oczekuję jasnej i wyraźnej odpowiedzi:

Czy dalej uważasz (w obliczu tego, co napisane zostało powyżej), że w czasach późniejszych "nie potrafiono już wykuwać obelisków" i że powstawały one jedynie "w dawnych czasach" przy pomocy "niezwykle zaawansowanej technologii"?

Może wreszcie Aquilla nam wytłumaczy jakim cudem w Egipcie znajdujemy ślady użycia wysoce zaawansowanych narzędzi do obróbki granitu, ot chociażby jak na tym kamyczku w Abu Rawash


Już wyjaśniłem. Skoro nie chcesz uwierzyć w te wyjaśnienia (które są poparte dowodami) to Twoja sprawa. Nie rób jednak z tej Twojej niewiary argumentu przeciw temu co zaprezentowałem. Bo póki co Twoja linia obrony to "nie wierzę w to co mówisz, bo gdzieś powiedziano mi, że takie ślady to wynik działania zaawansowanej technologii." Przyznaj, że po prostu nie chcesz uwierzyć w żadne wyjaśnienie które nie jest "zaawansowaną technologią".

i porównanie z granitem obrabianym we współczesnym, najnowocześniejszym zakładzie kamieniarskim


Przyszło mi coś w tej chwili do głowy. Nowoczesne maszyny i piły wykorzystują chyba diamenty (mniejsza już o to co) w formie która pozostawia na kamieniu owe rysy. Jak tak właściwie wyglądałaby wg Ciebie różnica między:

- śladami po diamentowych "krzystałkach" tnących kamień

- śladami kryształków piasku tnących kamień?

Czy czasem obie te metody nie powinny pozostawiać podobnych rys? Pytam, bo zastanowiło mnie jak wg Ciebie miałby wyglądać taki kamień po przecięciu piłą miedzianą z dodatkiem piasku (jakie były w Egipcie używane - co zostało udowodnione) i dlaczego kamienie z Egiptu "z całą pewnością nie mogły" tak wyglądać po jej użyciu. Słowem - dlaczego fotki z Egiptu muszą być wg Ciebie dowodem na "zaawansowaną technologię". Tylko dlatego, że wyglądają podobnie?

Poza tym - spójrzmy na to:

Dołączona grafika

To egipskie wiertło.

Teraz na to:

Dołączona grafika

To współczesny eksperyment odtwarzający działanie tego wiertła. Naukowcy wiercą przy jego pomocy kamień. Oczywiście wiertło jest z materiału znanego Egipcjanom - bodajże miedzi a za materiał tnący kamień służy zwykły piasek (być może z dodatkiem oliwy). Skutek? oto on:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Niezbyt dobrze widoczne, ale wciąż można je zauważyć - równoległe rysy - takie same jak na starożytnych artefaktach! :) I w tym momencie wszelkie "zaawansowane technologie" zostały zawstydzone ;)

Oczywiście fakt że wszystkie budowle megalityczne na planecie ułożone są na tetrahedralnej siatce to zwykła koinsydencja:


Z tego co pamiętam temat "siatki" tej poniósł porażkę w jakimś innym temacie po czym zmarł śmiercią naturalną :)

lol kolega wyraźnie napisał że na zewnątrz precyzje zjadł ząb czasu ale jest nadal widoczna wewnątrz - a ty prezentujesz zdjęcia z zewnątrz i pytasz się gdzie ta precyzja ...


No LOL, ponieważ chciałbym się dowiedzieć skąd na podstawie warstwy wewnętrznej odtworzono dokładność nieistniejącej już warstwy z taką dokładnością. I nie mówię, że autor tego stwierdzenia z pewnością się myli - po prostu wyrażam swoje wątpliwości i się pytam.

czy doprowadzili ten kamień do takiej gładkości/precyzji jakie mają kamienie wewnątrz piramidy ?
otóż nie - a dlaczego ? bo nie potrafili by tego dokonać przy pomocy takich prymitywnych narzędzi za swojego życia (no może ten 1 kamień by im się udało jakoś wypolerować ale wszyscy wiemy ile "kamieni" zużyto na piramide)


Dlaczego uważasz, że kamieni wewnętrznych w piramidzie "nie można było obrobić przy pomocy takich prymitywnych narzędzi"? Bo ja powiem coś innego - te kamienie dało się obrabiać nawet przy pomocy... krzemienia :) Prawie wszystkie bloki używane przy piramidach to wapień - kamień bardzo miękki. Jeżeli weźmiesz coś ostrego i będziesz szorował nim ten kamień to bez problemu zaczniesz go polerować.

Poza tym - możemy na własne oczy zobaczyć jak to ci Egipcjanie obrabiali ten kamień przy pomocy swoich "prymitywnych narzędzi":

Dołączona grafika

Z grobowca bodajże wezyra Rechmire.

albo tutaj:

Dołączona grafika

ślady miedzianych dłut na blokach piramidy.

ponadto w przypadku prymitywnych metod "produkcji" kamieni część z nich byłaby z defektami, uszkodzona i należałoby ich wytworzyć znacznie więcej niż jest fizycznie użyte do budowy piramidy,


Po pierwsze - Egipcjanie "mieli wprawę". Ojciec Chufu - król Snofru zbudował trzy duże piramidy. Po drugie - piramidę budowano przez wiele lat. Po trzecie - przy wykuwaniu pracowało wielu robotników. Po czwarte - jak już zostało zaprezentowane - w środku piramidy precyzja nie była wymagana i nie przykładano się aż tak starannie do jakości bloków.

oni owszem znaleźli je i odremontowali ewentualnie (i to by tłumaczyło znalezione stosunkowo niewielkie domostwa "budowniczych" w pobliżu piramid itd. itp. bo to nie były ekipy budowlane tylko remontowe ) ale nawet nie wiedzieli co z nimi zrobić (tak jak zresztą i my współcześnie rónież nie wiemy do czego służyły- jest pełno teorii ale nie ma żadnych dowodów po co je zbudowano )


"Niewielkie domostwa"? Tak może było na początku wykopalisk - teraz wiemy już, że było to całkiem spore miasteczko. Znamy też tytuły osób i drużyn które budowały piramidę. Znamy nawet imię pewnej osoby która nosiła tytuł "nadzorcy budowy jednej ściany piramidy".

Wiemy też doskonale czemu służyły - wątpić w to mogą obecnie (przy tak wielkiej ilości literatury naukowej na ten temat) jedynie ci, co nie chcą wierzyć w to, że piramidy były grobowcami. Innego wyjścia nie widzę (no, chyba że ktoś żyje w buszu i nie ma dostępu do literatury naukowej - wtedy można takiej osobie wybaczyć).

Gruz w piramdach to zasługa późniejszych remontów, o tym że piramidy były wielokrotnie remontowane to nie tajemnica i sami egiptolodzy o tym mówią.. jak i o tym że zdarzały się udokumentowane "KRADZIEŻE PIRAMID" tzn. że nowy faraon kazał przypisać sobie piramidę poprzednika i nakazywał ścieranie hieroglifów i nakładanie nowych, chełbiących teraz jego..


Jakiś przykład? Świątynię, stelę, obelisk - być może. Ale o przejmowaniu piramid ani grobowców nie słyszałem. A już na pewno nie tych największych.

Myślę, Aquilo, że wrzucanie wszystkich piramid do jednego wielkiego worka i nadawanie mu jednej etykiety jest sporym nadużyciem.


Czy jest jakikolwiek powód, aby daną piramidę traktować "wyjątkowo"? To znaczy uważać, że z jakiegoś powodu ona "nie może być egipska"? Żadna z piramid nie różni się zasadniczo od swoich poprzedniczek. Piramidy schodkowe to następczynie mastab. Taka następna generacja. Piramidy "klasyczne" to następczynie schodkowych - a momentem i miejscem w którym nastąpił przełom jest piramida w Meidum - zbudowana pierwotnie jako schodkowa i przebudowana na klasyczną. Potem to już udoskonalenie technik wynalezionych "przez" Snofru. Piramidy w Gizie są wynikiem ewolucji która aż bije w oczy.

Bo jakież to "niepodważalne dowody" mamy w odniesieniu do największej z egipskich piramid?


Najważniejszym dowodem są imiona króla Chufu znajdujące się w pomieszczeniu które było dostępne dla ludzi jedynie w czasie budowy. Dlatego też wszyscy "poszukiwacze prawdy" typu Sitchin i Daeniken tak rzucili się na te napisy i posuwają się do ich fałszowania aby przekonać ludzi, że tak naprawdę imię zapisane poprawnie jest z błędem. W debacie masz to lepiej wyjaśnione a kłamstwa "oświeconych poszukiwaczy prawdy" i "niezależnych badaczy alternatywnych" zostały tam jasno wykazane.

Pytaniem które mnie najbardziej nurtuje jest to dlaczego tacy ludzie nie przyznają w końcu "no kurczę, faktycznie tam jest poprawnie zapisane imię króla Chufu" tylko robią wszystko, aby tylko zakłamać prawdę?

Czy pełno w niej inskrypcji wyrytych w w kamieniu kto i jak ją budował?


Nie i nie jest to potrzebne. Mamy napisy robotników oraz potwierdzające je napisy z grobów robotników (pochodzących ponad wszelką wątpliwość z IV dynastii :) ). W czasie budowania piramid w Gizie (jak i wcześniej) wykuwanie hieroglifów w piramidzie nie było standardem. Taki standard pojawił się dużo później.

Czy nie widzisz podstawowych różnic w Wielkiej Piramidzie i innych próbach wzniesienia podobnych budowli?


Nie widzę. Widzę układ wewnętrznych pomieszczeń będący rozwinięciem pomysłów króla Snofru. Widzę zastosowanie zewnętrznej okładziny z gładkiego wapienia z Tury będące kontynuacją działań Snofru. Widzę zastosowanie horyzontalnego układu kamieni w warstwach tak jak u Snofru. Widzę umiejscawianie wejścia tak jak u Snofru. Widzę stosowanie sklepienia wspornikowego - wynalazku Snofru. Widzę też to, że Piramida Czerwona jest taką "Piramidą Chufu" na niewiele mniejszą skalę, widzę też, że piramida Chafe jest zaledwie o (bodajże) trzy metry niższa będąc praktycznie kopią piramidy ojca. Gdzie więc jest ta "nadzwyczajność" Wielkiej Piramidy? Tylko dlatego, że jest o 3 metry wyższa?

Proszę, wymień mi te podstawowe różnice abyśmy mogli się nad nimi zastanowić.

A tu "prawie piramida" Chaba


Dostrzegasz różnicę między samolotem a "prawie samolotem"?
Czemu nie widzisz jej między Piramidą, a "prawie piramidą"?


Czemu wybrałeś jedną z najsłabiej zachowanych piramid, zbudowanych przy pomocy innej metody?

Lepiej by było, gdybyś pokazał te piramidy:

Łamana:

Dołączona grafika

Czerwona:

Dołączona grafika

Menkaure:

Dołączona grafika

Chafre:

Dołączona grafika

Czy kryterium wyboru zdjęcia było znalezienie "jak najgorzej zachowanej"? To też są egipskie piramidy i wyglądają podobnie. Przynajmniej ja wielkiej różnicy między nimi a Wielką Piramidą nie widzę. No ale, jak już napisałem, prosiłbym o te "ważne podstawowe różnice" o których pisałeś między nimi a piramidą króla Chufu.


Jak już mówiłem do Aquili żadne argumenty nie są wystarczające żeby chociaż przez myśl mu przeszło "a może mają racje". I tutaj Przemo bardzo ładnie pokazał Ci co to jest "prawie". Otworz się na argumenty innych a nie zamykaj oczyu i zatykaj uszy krzycząc swoje racje.


Nie tylko dla mnie. Takie argumenty ze stron pseudonaukowych nie trafiają do ogromnej większości ludzi - nie mówiąc już o naukowcach. Trafiają zazwyczaj do tych, którym nie zależy na krytycznej ich analizie oraz do tych, którzy po prostu chcą w to uwierzyć na słowo.

A jeszcze takie pytanie do Ciebie, skoro mówisz o równych płaskorzeźbach w piramidach to czemu nie zwracasz uwagi na te które przedstawiają postacie podobne do ludzi ale mające nieco inną budowe ciała (długie ręce, wzdłużona cześć potyliczna czaszki, duże oczy). To tylko jeden z licznych przykładow. Niestety nie podam Ci linku do zdjęcia/zdjęć ponieważ jestem na mobilnej operze i nie mam takiej możliwości.


Cierpliwie zatem poczekamy aż wrócisz do domu i nam je zaprezentujesz. Wtedy o nich porozmawiamy :)#21

rolpiek.
 • Postów: 574
 • Tematów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

czy doprowadzili ten kamień do takiej gładkości/precyzji jakie mają kamienie wewnątrz piramidy ?
otóż nie - a dlaczego ? bo nie potrafili by tego dokonać przy pomocy takich prymitywnych narzędzi za swojego życia (no może ten 1 kamień by im się udało jakoś wypolerować ale wszyscy wiemy ile "kamieni" zużyto na piramide)


Dlaczego uważasz, że kamieni wewnętrznych w piramidzie "nie można było obrobić przy pomocy takich prymitywnych narzędzi"? Bo ja powiem coś innego - te kamienie dało się obrabiać nawet przy pomocy... krzemienia :) Prawie wszystkie bloki używane przy piramidach to wapień - kamień bardzo miękki. Jeżeli weźmiesz coś ostrego i będziesz szorował nim ten kamień to bez problemu zaczniesz go polerować.

oczywiście że kiedyś wyrówna się - tylko odpowiedz ile czasu zajmie obróbka 1 kamienia ?
nawet jeśli będzie naraz pracowało wiele ekip ... przecierz wiele kolejnych "ekip" jeszcze musiało to najpierw wyciać, jeszcze inne obrobić , inni wciągąć , inni układać, ktoś musiał zajmować się też codziennymi sprawami - gdzie są ślady po tej wielotysięcznej rzeszy pracowników ?

bo to co znaleziono to są ślady po niewielkiej grupce (idealnie pasuje jako brygady remontowe) w stosunku do tego czego wymaga teoria że egipcjanie to budowali prymitywnymi metodami


ponadto w przypadku prymitywnych metod "produkcji" kamieni część z nich byłaby z defektami, uszkodzona i należałoby ich wytworzyć znacznie więcej niż jest fizycznie użyte do budowy piramidy,


Po pierwsze - Egipcjanie "mieli wprawę". Ojciec Chufu - król Snofru zbudował trzy duże piramidy. Po drugie - piramidę budowano przez wiele lat. Po trzecie - przy wykuwaniu pracowało wielu robotników. Po czwarte - jak już zostało zaprezentowane - w środku piramidy precyzja nie była wymagana i nie przykładano się aż tak starannie do jakości bloków.


:)
na temat jakości produkcji napisałem w poście ponad Twoim,
ale z Twojego poglądu wynika że posiadali "super ale prymitywną technologie"
i dzięki niej odpady nie powstawały oraz wadliwych bloczków prawie nie było, wybacz ale jest to nonsens,

zobacz w jaki nonsens się zagolopowałeś - z 1 strony twierdzisz że piramidy wybudowano prymitywnymi metodami
- z drugiej strony że były tak doskonałe że tam nie było prawie odpadów ani wadliwych bloczków !

tego "gruzu"/wadliwych kamieni ALBO musiało być sporo ALBO używano nieznanych nam technologii które nie były wcale prymitywne !
(oczywisćie mogli je recyclować co nie zmienia faktu że suma sumarum musieli wytworzyć o wiele więcej bloczków niż tylko te z których się składają piramidy)


jak podawałem - weź prosty przykład i zbuduj domek i zobacz ile gruzu nawywozisz - a przecierz obecnie technologia jest na wysokim poziomie a nie prymitywnym ;)

a odnośnie precyzji - może nie była wymaga ale bloki w środku są precyzyjne ...
Wiemy też doskonale czemu służyły - wątpić w to mogą obecnie (przy tak wielkiej ilości literatury naukowej na ten temat) jedynie ci, co nie chcą wierzyć w to, że piramidy były grobowcami.

ok. to kogo tam pochowano ?

Użytkownik rolpiek edytował ten post 02.12.2010 - 20:31

 • 0

#22

pazuzu.
 • Postów: 767
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Pazuzu już nie musisz się tak chwalić, że byłeś w Egipcie...


pudlo
nie bylem w egipcie i prawdopodobnie nigdy nie bede
faktem jednak jest ze sporo piszacych w tym temacie pisze o czyms czego nie wdziala na wlasne oczy a powiela jedynie gdzies przeczytane niezweryfikowane sensacyjne historie i to wlasnie oni powinni sobie odpowiedziec na moje wczesniejsze pytanie

btw shortez dzieki za minusa :)

czy ty widziałeś kiedyś na żywo jakąś budowe bez gruzu ?


oczywiscie widywalem i widuje
widywalem takze szczegolnie lata temu wiele budow z masa gruzu bo to bardzo dobry material wypelniajacy i kiedys z braku innych materialow chetnie stosowany
jeszcze dzis mozna czesto natrafic na ogloszenia: "kupie gruz" jak myslisz po co?

Użytkownik pazuzu edytował ten post 02.12.2010 - 20:45

 • 5

#23

rolpiek.
 • Postów: 574
 • Tematów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

faktem jednak jest ze sporo piszacych w tym temacie pisze o czyms czego nie wdziala na wlasne oczy a powiela jedynie gdzies przeczytane niezweryfikowane sensacyjne historie i to wlasnie oni powinni sobie odpowiedziec na moje wczesniejsze pytanie


bo widzisz ponad 90% treści na tym forum jest na tematy i o rzeczach których piszący nie widziała na własne oczy (często nawet chociażby chciała to nie może zobaczyć :D )
 • 0

#24

Aquila.

  LEGATVS PROPRAETOR

 • Postów: 3221
 • Tematów: 33
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

oczywiście że kiedyś wyrówna się - tylko odpowiedz ile czasu zajmie obróbka 1 kamienia ?


Wapienia z którego zbudowano piramidy? Nie wiem, ale z pewnością niezbyt długo. Znam przykład jednego kamieniołomu w którym znaleziono znaki które bodajże wskazywały tempo wydobywania. Jeżeli chcesz to mogę poszukać informacji na ten temat, choć z góry mówię, że może mi się z tym trochę zejść.

nawet jeśli będzie naraz pracowało wiele ekip ... przecierz wiele kolejnych "ekip" jeszcze musiało to najpierw wyciać, jeszcze inne obrobić , inni wciągąć , inni układać, ktoś musiał zajmować się też codziennymi sprawami - gdzie są ślady po tej wielotysięcznej rzeszy pracowników ?


W odkrytym w pobliżu piramid miasteczku robotników. Dzięki zapiskom wiemy nawet ile bydła dostarczano tym robotnikom. Mamy pozostałości piekarni które masowo piekły chleb. Mamy wiele grobów tych, którzy zmarli w czasie budowy.

ale z Twojego poglądu wynika że posiadali "super ale prymitywną technologie"
i dzięki niej odpady nie powstawały oraz wadliwych bloczków prawie nie było


Moim zdaniem odpadów używano do zapełniania dziur w piramidzie. Przy okazji coś mi się przypomniało - wiele grobów robotników znalezionych przy piramidzie zostało zbudowanych z właśnie odpadów jakie powstały przy budowaniu piramidy:

While not in the style of the great stone mastaba tombs of nobles beside the pyramids, Ptah-shepsesu's tomb and courtyard are grand in comparison to others that we have uncovered around it. Pieces of granite, basalt, and diorite, stones used in the pyramid temples, had been incorporated into the walls. Such material suggests that the workers made use of stone left over from the construction of the pyramids, temples, and tombs of Giza


Klik

ok. to kogo tam pochowano ?


Królów, którzy zlecili budowę. Były pewne wyjątki jednak - np Snofru zbudował trzy piramidy (każda z dwóch pierwszych miała wady) więc oczywiste jest, że nie kazał pochować się w trzech i dwie siłą rzeczy nie należały do "niego". Problem w tym, że piramidy zostały obrabowane już w starożytności, bo były zbyt oczywistym znakiem "tu są skarby!". Niestety niedługo po panowaniu królów którzy te piramidy zbudowali nastąpił okres wielkiego chaosu - tak zwany Pierwszy Okres Przejściowy (potem było takich okresów jeszcze trochę). Niemniej są dowody w postaci sarkofagów, szczątków ludzkich (fragmentów), pozostałości po bandażach używanych do mumifikacji zwłok oraz egipskich tekstów mówiących o pochówkach w piramidach.#25

rolpiek.
 • Postów: 574
 • Tematów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

W odkrytym w pobliżu piramid miasteczku robotników. Dzięki zapiskom wiemy nawet ile bydła dostarczano tym robotnikom. Mamy pozostałości piekarni które masowo piekły chleb. Mamy wiele grobów tych, którzy zmarli w czasie budowy.


no to skoro mamy tak precyzyjne dane to bez problemu można oszacować ile to było osób,
jako że jesteś "w temacie" to proszę podaj tą liczbę


piramidy zostały obrabowane już w starożytności, bo były zbyt oczywistym znakiem "tu są skarby!". Niestety niewiele po panowaniu królów którzy te piramidy zbudowali nastąpił okres wielkiego chaosu - tak zwany Pierwszy Okres Przejściowy (potem było takich okresów jeszcze trochę). Niemniej są dowody w postaci sarkofagów, szczątków ludzkich (fragmentów), pozostałości po bandażach używanych do mumifikacji zwłok oraz egipskich tekstów mówiących o pochówkach w piramidach.


mnie głównie intersują te 3 główne piramidy

i to jest właśnie ten problem - nie ma dowodów że to był grobowiec i to w dodatku cheopsa

poza tym uwaga techniczna - jak je obrabowano skoro żeby do nich się dostać wysadzano ściany ?
uwaga druga - nawet jeśli ktoś dałby rade wysunąć jakiś kamień skąd wiedziałby który ?
wysuwali sobie tak złodziej i wsuwali te głazy szukając wejścia ?czy ty widziałeś kiedyś na żywo jakąś budowe bez gruzu ?


oczywiscie widywalem i widuje
widywalem takze szczegolnie lata temu wiele budow z masa gruzu bo to bardzo dobry material wypelniajacy i kiedys z braku innych materialow chetnie stosowany
jeszcze dzis mozna czesto natrafic na ogloszenia: "kupie gruz" jak myslisz po co?

a co to ma wspólnego z tym że ja twierdze że musiano wytworzyć o wiele więcej tych bloków skalnych niż tylko te co są użyte na budowe piramidy ?

Użytkownik rolpiek edytował ten post 02.12.2010 - 21:01

 • 0

#26

pazuzu.
 • Postów: 767
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Sztucznie zniwelowany teren, (na płaskowyżu, skalne podłoże), z dokładnością do 1 - 2 cm.
[..](Proszę pamiętać, że toto już stoi przynajmniej kilka tysięcy lat.)


Przemo i ty powielasz te piramidalne idiotyzmy o tej dokładności? Jak to pomierzyles ze wyszlo ci te 2 cm?
stoi tyle tysiecy lat wiec jak przeniosles sie w czasie ze piszesz o tej dokladnosci?

Czy Egipcjanie byli/są idiotami?


moim zdaniem wiekszymi byli chinczycy z ich ogrodzeniem... no chyba ze oni tez go sami nie zbudowali

Użytkownik pazuzu edytował ten post 02.12.2010 - 21:31

 • 1

#27

pazuzu.
 • Postów: 767
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

sztucznie wyrownany teren moze w tym przypadku rownie dobrze oznaczac pozamiatanie kawalka pustyni
a to ze teraz ktos zmierzyl ze roznica miedzy 2 punktami (jakimi?) wynosi 2 cm wcale nie oznacza ze tak bylo kilka(nascie) tysiecy lat temu

w podanym zrodle nic nie ma na temat pomiarow i ich metodyki (kto mierzyl czym jak kiedy?) wplywu erozji mierzonego podloza (tysiace lat) wielu trzesien ziemi ktore zapewne nawiedzaly ten obszar w tym czasi itp. ale nie przeszkadza ci to twierdzic ze tysiace lat temu egipcjanie przy pomocy super technologii (pozyczonej od obcej cywlizacji?) wyrownali z niezwykla wrecz precyzja kawal terenu i postawili na nim dziwna budowle

ludzie dajcie spokoj brakuje kawal piramidy a z tego co pozostalo we w miare niezmienionej formie nie ma absolututnie mozliwoscia by dokonac jakichkolwiek dokladnych pomiarow

Przemo to ja czekam na zrodlo pomiarow na ktore ty sie powolujesz bo na wiki kazdy moze wypisac co mu sie zywnie podoba i jest wielkie prawdopodobienstwo ze zostanie to zaakceptowane

Użytkownik pazuzu edytował ten post 02.12.2010 - 22:20

 • 1

#28

Aquila.

  LEGATVS PROPRAETOR

 • Postów: 3221
 • Tematów: 33
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

no to skoro mamy tak precyzyjne dane to bez problemu można oszacować ile to było osób,
jako że jesteś "w temacie" to proszę podaj tą liczbę


Wiadomo, że co osoba to inne szacunki, ale ogólnie liczba aktualnie ustaliła się gdzieś w okolicy 25 000 robotników z czego jakieś 4000 miało zajmować się "ważniejszymi" zajęciami jak wykuwanie kamieni, ich przeciąganie i ustawianie a około 20 000 - zajęciami pomocniczymi.

i to jest właśnie ten problem - nie ma dowodów że to był grobowiec i to w dodatku cheopsa


Jest coś w tym, co mówisz, ale też nie do końca ;) Nie jest pewne czy Chufu został w niej pochowany. I to jedyna niewiadoma. Nie ma bowiem śladu po tym, że znajdowała się tam mumia (co nie wyklucza tego, że faktycznie tam była).

Co natomiast wiemy:

- piramidy zawsze służyły Egipcjanom za grobowce.
- w Wielkiej Piramidzie znajduje się typowy sarkofag (sarkofag - miejsce na trumnę).
- dookoła Wielkiej Piramidy wniesiono grobowce rodziny Chufu.
- w niektórych grobach odnaleziono pozostałości po przedmiotach jakie Egipcjanie wkładali do grobów.
- w piramidzie mamy imiona Chufu (które dowodzą, że zbudowano ją za jego rządów).
- starożytni Egipcjanie mówili i pisali (wielokrotnie) o piramidzie jako o grobowcu Chufu.

poza tym uwaga techniczna - jak je obrabowano skoro żeby do nich się dostać wysadzano ściany ?


Ściany wysadzano później. Do pustej, obrabowanej komory dotarli już Arabowie w średniowieczu.

uwaga druga - nawet jeśli ktoś dałby rade wysunąć jakiś kamień skąd wiedziałby który ?
wysuwali sobie tak złodziej i wsuwali te głazy szukając wejścia ?


To pytanie natomiast jest dobre. Póki co nie znam na nie odpowiedzi (co rzecz jasna nie oznacza, że rabowania piramid w starożytności nie było).

Sztucznie zniwelowany teren, (na płaskowyżu, skalne podłoże), z dokładnością do 1 - 2 cm.
Nie łatwiej było zniwelować różnice terenu kilkoma pierwszymi warstwami bloków?


WYrównano nie cały teren, a jedynie krawędzie podstawy. Piramida stoi na naturalnym wzniesieniu które znajduje się w jej "środku". To zaoszczędziło robotnikom pracy - po co wykuwać płaskie pole i potem zapełniać je blokami skoro można wykorzystać stojące już wzniesienie?

Tutaj masz więcej info:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Właśnie tymi blokami "łapano poziom" bo dopiero któraś tam z kolei warstwa była tą pierwszą która zakrywała ten wewnętrzny pagórek.

Także w piramidzie Chafre coś takiego istnieje - część dolnych partii nie jest blokami ustawionymi na miejscu, ale właśnie częścią tego "pagórka" na którym postawiono piramidę. Te kawałki macierzystej skały obrobiono tak, aby pasowały do odstawianych bloków - innymi słowy wykuto z nich schodki. Czasem "poszukiwacze prawdy" pokazują te fragmenty wykutych schodków aby "udowodnić", że piramid nie zbudowano, ale wykuto z wielkich gór ;)

Dalej, poskładać do kupy ponad 2 300 000 bloków skalnych o łącznej masie ok 6 000 000 000 do 7 000 000 000 kg.


Jak już mówiłem - piramida Chafre jest zaledwie o 3 metry niższa. Zaryzykuję też stwierdzenie, że ilość materiału zużyta na budowę trzech piramid Snofru jest większa niż jednej piramidy Chufu. Strukturalnie Wielka Piramida nie różni się zasadniczo od żadnej z tych pokazanych wcześniej.

I wszystko po to żeby zbudować najcięższy grobowiec na Ziemi a na koniec w nim nikogo nie pochować?


Dlaczego kategorycznie stwierdzasz, że nikogo tam nie pochowali? Wiesz, że nie masz do tego podstaw?

To są te "zasadnicze różnice"? Mam nadzieję, że nie, bo to nie są żadne zasadnicze różnice.

W oczy bije tylko to, że później są już tylko karzełki.


Nie do końca - piramida Chafre karzełkiem nie jest. Poza tym - czy nie bez znaczenia jest fakt, że budowanie piramid nadweręża gospodarkę i nie można wymagać, aby każdy faraon budował sobie takie kolosy?

Klasyczna wykładnia to mastaby, schodkowe i klasyczne. Choć inne klasyczne są marnymi kopiami.


Meidum, Łamana i Czerwona nie są "marnymi kopami". Podałem Ci zdjęcia - nie mam pojęcia jak można na nie patrzeć i uważać za "marne kopie" (już pomijając fakt, że to piramida Chufu jest kopią tamtych).

Po potopie w cieniu 3 piramid i Sfinksa rozwija się cywilizacja. Starają się naśladować zastaną architekturę. Nie potrafią odczytać wiedzy zapisanej na ścianach wielkiej piramidy. Sami kombinują z gliny i błota.
W okresie Starego Państwa, a może ptolemejskim uzyskują szczyt możliwości. Ale i tak nie dorównują starożytnym budowniczym, kimkolwiek byli.


A skąd przed potopem budowniczowie napisali znakami używanymi za czasów IV dynastii imiona króla Chufu, który był synem Snofru? Dlaczego Egipcjanie ani słowem nie wspominają o zastanych piramidach? Myślisz, że tak po prostu by o czymś takim nie pisali? Skąd też informacje o "wiedzy zapisanej na ścianach Wielkiej Piramidy"? Tam nie było żadnej "wiedzy".

No i gdzie ta "zatopiona cywilizacja"? Mamy oczywiście uznać, że potop rzecz jasna "usunął" wszystkie ślady (ku uciesze zwolenników wersji alternatywnej) a na ich miejsce "podrzucił" typowe krzemienne narzędzia i prymitywne naczynia? W odkrytych i przebadanych warstwach archeolodzy nie znaleźli ani pół śladu "zaawansowanej zaginionej cywilizacji", natomiast odnaleziono wiele śladów zwykłego i spokojnego rozwoju.

Po raz kolejny mijasz się z prawdą. Pomieszczenie o którym piszesz nie było dostępne jedynie w trakcie budowy. Było dostępne w trakcie odkrycia, a właściwie wysadzenia.


Tak, tylko w czasie odkrywania ci odkrywcy nie wiedzieli jeszcze co napisać. O pewnym imieniu Chufu widocznym w tej komorze ówcześni uczeni nie mieli pojęcia, tak samo jak i o nazwach brygad robotników które odnaleziono też w grobowcach robotników odkrytych dopiero pod koniec XX wieku. Aha - no i sami odkrywcy byli zdziwieni tym, że imię zapisane na ścianie zostało napisane przy pomocy innego znaku niż ich książka nakazywała (jak się później okazało to w ich książce był błąd).

Próbujesz iść drogą kłamców Sitchina i Daenikena - po prostu dlatego, że fakt istnienia imion Chufu w piramidzie w tym miejscu burzy całkowicie Twoje marzenia odnośnie piramid. Czyli - napis mi przeszkadza, więc uznam go za fałszerstwo aby tylko w spokoju dalej snuć swoje fantazje. No cóż - tak to wygląda.

moim zdaniem wiekszymi byli chinczycy z ich ogrodzeniem... no chyba ze oni tez go sami nie zbudowali


Słuszne spostrzeżenie ;)#29

Mariush.
 • Postów: 4141
 • Tematów: 60
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Teraz plac budowy. Sztucznie zniwelowany teren, (na płaskowyżu, skalne podłoże), z dokładnością do 1 - 2 cm.
Nie łatwiej było zniwelować różnice terenu kilkoma pierwszymi warstwami bloków?
Przypomnę na 230 metrach różnica do 2 cm. (po przekątnej więcej.) Obawiam się, że dzisiaj z zastosowaniem laserowych narzędzi pomiarowych mieli byśmy problem z taką dokładnością. (Proszę pamiętać, że toto już stoi przynajmniej kilka tysięcy lat., i mogło się trochę pokrzywić)

Oczywiście, od razu musimy się uciekać do laserów, tudzież innych szmerów-bajerów. No tak, w końcu musi być intrygująco i tajemniczo.

A może tak bez niepotrzebnego przesadyzmu?
Naprawdę nie potrzeba tu żadnych cudownych urządzeń rodem ze współczesności. Wystarczy nieco zwykłej wody i znajomość oczywistego faktu, iż swobodna powierzchnia tej cieczy w precyzyjny sposób wyznacza powierzchnię poziomą prostopadłą do kierunku lokalnego pionu.
 • 5#30

pazuzu.
 • Postów: 767
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Płaskowyżu (litej skały) nie da się wyrównać przez zamiatanie.


ja wcale nie twierdze ze ktokolwiek ja w jakikolwiek rownal to twoje twierdzenia :) i nadal nie podales zrodla pomiarow na ktore sie powolujesz
mozesz nie traktowac mnie powaznie ale troszke pomysl zanim cos napiszesz

tysiace lat a wedlug ciebie kawalek wapiennej skaly nie ulegl zadnej zmianie i mozna stwierdzic ze zostal sztucznie wyrownany i nawet zmierzyc dokladnosc tego wyrownywania... gratuluje ignorancji
 • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u