Skocz do zawartości
Zdjęcie

Legendarne Humanoidy 4.


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1196
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Legendarne Humanoidy 4.
Tikbalang, Damoniczny Koń


Tikbalang (istnieje wiele różnych pisowni, które są używane - tłumaczy się je najczęściej jako "demoniczny koń") jest stworzeniem, które głęboko zakorzeniło się w filipińskim folklorze. Legendy mówią, że czają się w górach i lasach na Filipinach. Ogólnie opisywane są jako straszne, wysokie i kościste humanoidalne stworzenie z kończynami nieproporcjonalnie długimi, do tego stopnia, że jego kolana zdecydowanie wystają ponad głowę, gdy tylko on przykucnie. Ma głowę i nogi zwierzęcia, bardzo podobne do głowy konia. Został on porównany do pół-człowieka, pół-konia z mitologii greckiej czyli do centaura. Tikbalangi podróżują w nocy i poszukują śmiertelników, najczęściej kobiet, które gwałcą, by te w następnej kolejności wydały na świat kolejne pokolenie tych człekopodobnych stworzeń. Czasem uważa się, że przekształcony płód został wysłany na Ziemię z otchłani.

Dołączona grafika


Tikbalangi są bardzo swawolne i igrają z ludźmi. Zazwyczaj one sprawiają, że osoba wyobraża sobie rzeczy, które nie są prawdziwe. Czasami będą doprowadzać osobę do szaleństwa poprzez swoje iluzje. Popularne powiedzenie mówi, że gdy pojawi się ulewny deszcz z jasnego słonecznego nieba kinakasal tikbalang lub kinakasal si Orlan (filipiński "tikbalang się żeni" . "Orlan wychodzi za mąż"). Powiedzenie to najprawdopodobniej pochodzi z podobnego hiszpańskiego przysłowia, które twierdziło, że czarownica wychodziła za mąż, kiedy padał deszcz w słoneczny dzień. Odkąd tylko konie przybyły do filipińskiego archipelagu podczas hiszpańskiej inwazji, legenda zmieniła tę istotę żywą na obraz pół-konia, pół-człowieka. Została rozpropagowana przez konkwistadorów, by zatrzymać tubylców wystraszonych w nocy. Wcześniejsze historie twierdzą, że Tikbalang był w rzeczywistości pół-ptakiem, pół-człowiekiem, który był całkiem podobny do japońskiego Tengu.

Podróżnik, który znajduje się w lesie i jest zagubiony, a także podejrzewa, że Tikbalang prowadzi go na manowce może przeciwdziałać poprzez noszenie koszuli na lewą stronę. Innym środkiem zaradczym jest ustnie poprosić o zgodę na przejście przez las w celu uniknięcia zbyt dużego hałasu podczas, gdy podróżnik zagubił się w lesie, aby nie obrazić lub nie przeszkadzać Tikbalangowi.

Folklorystyczne legendy mówią, że można oswoić Tikbalanga i zmusić go do pracy na swoją korzyść przez wyrywanie, któregoś z trzech kolców rosnących na grzywie. Wtedy staje się on sługą, który zrobi wszystko i jest na każde polecenie. Tajemnica oswojenia tkwi właśnie w grzywie Tokbalanga. Istnieją również historie, w których Tikbalang zwraca się do swoich ofiar z zagadką. Ktoś, kto potrafi odpowiedzieć poprawnie zostaje nawet nagrodzony garnkiem złota.

Inne legendy przedstawiają Tikbalanga jako potwora nocy, z oczami, które świecą na kolor czerwony. Ta wersja Tikbalanga rzuca światło na nią jako przerażająca istota żywa, która stwarza realne zagrożenie dla ludzi. Uważa się, że gdy Tibalangi są rozgniewane - i to łatwo wpadają w złość - to głośno tupią swoimi kopytami i tratują ludzi do czasu, gdy ofiara nie umrze na dobre. W tych opowieściach, Tikbalangowi zawsze towarzyszy smród coś w rodzaju zapachu palenia włosów i dymów z wielkiego cygara.

Dołączona grafika


Ludzie mówią, że Tikbalangi mogą przybrać postać ludzką podobną do osoby, którą znasz. Zwiodą Cię do lasu i znikną, nie ma sensu stawiać oporu albo protestu Tikbalang nagle sprawi, że ofiara znajdzie się w pojedynkę w lasie, pogrąży się w mroku; słońce zajdzie. Droga do domu wydaje się wtedy daleka, niewielu powraca po zniknięciu, jest to utrudnione przez poważną dezorientację w lesie, który wydaje się nigdy nie kończyć, a ofiara błądzi nie odnajdując drogi. Słychac wtedy głosy i cichy chichot Tikbalanga..

Tłumaczenie i opracowanie: Dżekson
dla www.paranormalne.pl


Źródła:
http://www.mythicalc.../page/Tikbalang
http://en.wikipedia.org/wiki/Tikbalang
http://www.wisegeek....a-tikbalang.htm
http://www.monstrope...title=Tikbalang
http://www.theequine...ythical-horses/
 • 8#2

abnormal.
 • Postów: 99
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tik i balanga... niezłe:)

 

spam.gif

Unikaj takich lakonicznych wypowiedzi.

Wszystko


 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u