Skocz do zawarto軼i
Zdj璚ie

Nag造 wzrost aktywno軼i S這鎍a


 • Zaloguj si, aby doda odpowied
117 odpowiedzi w tym temacie

#1

Akinci.
 • Post闚: 318
 • Tematów: 32
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Nagły wzrost aktywności Słońca

Wyłaniający się zza niewidocznej z Ziemi części Słońca kompleks plam 1121 wykazuje bardzo dużą aktywność. Po raz pierwszy od kilku lat nasza gwiazda pokazuje, że wychodzi z uśpienia.

Na zachodnim skraju widocznej z Ziemi części tarczy Słońca pojawiła się grupa plam o numerze 1121. Chociaż na zdjęciach wygląda ona mało okazale, to jednak obfituje w bardzo silne wybuchy materii klasy M. Wczoraj wieczorem doszło do wybuchu klasy M5,4, który był największym na Słońcu od 2006 roku. Następnie w nocy zanotowano kolejne dwa wybuchy klasy M1 z obfitymi koronalnymi wyrzutami masy (CME), które są bardzo ważnym czynnikiem decydującym o powstawaniu zorzy polarnej w ziemskiej atmosferze.

Jeśli w kolejnych dniach plama 1121 będzie wciąż tak aktywna, jak ostatnio, to jest wielce prawdopodobne, że będziemy w końcu mieli szansę na podziwianie pięknej tańczącej zorzy polarnej. Szanse na zobaczenie zorzy nad Polską nie są duże, ale nigdy nie wiadomo, co stanie się z kompleksem plam w momencie, gdy znajdą się one naprzeciw Ziemi, kiedy w kierunku naszej planety emitowane są największe ilości wiatru słonecznego.

Pewne jest natomiast, że zorze polarne ujrzą mieszkańcy obszarów polarnych. Na przepiękny spektakl za mniej więcej tydzień mogą się szykować Skandynawowie. Zorza pojawia się na naszym niebie bardzo rzadko, mimo to jednak w ostatnim czasie zorze polarne mogliśmy oglądać w styczniu 2005 roku, jesienią 2004 i 2003 roku.

Do陰czona grafika
Kompleks plam 1121 na Słońcu wykazujący wzmożoną aktywność. Dane: NASA / SDO.


Poniższy film pokazuje grupę 1121 na wschodnim (lewym) brzegu widocznej tarczy naszej Dziennej Gwiazdy. Rozbłysk klasy M miał miejsce 5 listopada 2010 roku, o godzinie 00:56 CET. Ujęcia zostały zarejestrowane przez sondę SDO (Solar Dynamics Observatory).

http://www.youtube.com/watch?v=6qPDUsAJu8s&feature=player_embedded

Wiele wskazuje na to, ze aktywność tej grupy się utrzyma na podobnym poziomie przez następne dni. Możemy zatem się spodziewać kolejnych mocnych rozbłysków. Jest też możliwe, że za około tydzień wydarzy się jeden, który będzie skierowany w Ziemię. Warto z tego powodu obserwować dalszą ewolucję tej grupy.

Źródła:
http://www.twojapogo...tywnosci-slonca
http://www.kosmonaut...11-05-1121.html

U篡tkownik Akinci edytowa ten post 07.11.2010 - 16:44

 • 5

#2

SushieEz.
 • Post闚: 125
 • Tematów: 5
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja zadowalaj帷a
Reputacja

Napisano

Już od dłuższego czasu obserwuję te zjawiska z SOHO. Całkiem ciekawie to wygląda, może w końcu uda się dostrzec zorzę w Polsce. Chociaż pogoda nie sprzyja.


Dorzucam linki do najświeższych zdjęć SOHO.

Red
Green
Blue
SOHO

U篡tkownik SushieEz edytowa ten post 09.11.2010 - 15:49

 • 0

#3 Go嗆_Rishro

Go嗆_Rishro.
 • Tematów: 0

Napisano

O Jezu miły, koniec świata będzie. Idę się wykąpać! Może zdążę, zanim nie odpali mi się piecyk z powodu braku elektryczności z powodu awarii elektrowni. No taka prawda, może trochę zbyt żartobliwie to napisałem, ale faktycznie coś w tym może być :))

U篡tkownik Rishro edytowa ten post 08.11.2010 - 13:07

 • -8

#4

SushieEz.
 • Post闚: 125
 • Tematów: 5
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja zadowalaj帷a
Reputacja

Napisano

Swoj drog kiedy mo積a oczekiwa z鏎z? Mam nadziej, 瞠 pogoda nie popsuje spektaklu o ile takowy b璠zie.
 • 0

#5 Go嗆_Armstrong2009

Go嗆_Armstrong2009.
 • Tematów: 0

Napisano

Z wszystkich scenariuszy globalnych katastrof kt鏎e mog dotkn望 ludzko嗆, to w豉郾ie globalny blackout ma najwi瘯sz szanse by nam uprzykrzy 篡cie. Wi瘯sz nawet ni asteroidy, a na pewno wi瘯sz ni zapowiadane przez proroctwa katastrofy. To, 瞠 teraz tu rozmawiamy, na tym forum i 瞠 korzystamy z komputer闚, pralek, toster闚 i innych urz康ze elektrycznych, jest tylko i wy陰cznie zas逝g naszego sporego szcz窷cia. Dlaczego? Bo z nasz kiepsko zabezpieczon sieci elektryczn na kosmiczn pogod, sami prosimy si o k這poty. Te sytuacj w kt鏎ej si obecnie znajdujemy mo積a wed逝g mnie por闚na, na przyk豉d do grania w jednor瘯iego bandyt. Gramy bez opami皻ania i jak na razie ci庵le wygrywamy, mamy du穎 szcz窷cia, ale te, jak wiemy, nie trwa wiecznie.
 • 1

#6

Javier.
 • Post闚: 33
 • Tematów: 0
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pożegnanie z grupą 1121


Grupa plam słonecznych o numeracji 1121 zanika. W części głównej artykułu prezentujemy ewolucję tej grupy pomiędzy drugim a ósmym listopada. Warto tu dodać, że nieopodal grupy 1121 w ciągu kilkunastu ostatnich godzin rośnie nowa grupa o numeracji 1123, która wyzwoliła już kilka błysków klasy C.

Grupa 1121 (wcześniejsze oznaczenie to 1112) to jedna z najbardziej aktywnych grup, jakie pojawiły się na naszej Dziennej Gwieździe w trakcie obecnego, 24. cyklu aktywności słonecznej. Szóstego listopada grupa 1121 wyzwoliła jeden z najsilniejszych rozbłysków tego cyklu. Kilka dni wcześniej, gdy ta grupa była tuż za krawędzią widocznej z Ziemi części tarczy Słońca, zarejestrowano dwa rozbłyski klasy C. W październiku tego roku (czyli jeden okres obrotu Słońca dookoła osi temu), grupa 1121 (wtedy znana jako 1112) również wyzwalała silniejsze rozbłyski.

Poniższy film pokazuje ewolucję grupy 1121 pomiędzy drugim a ósmym listopada. W międzyczasie zdarzyło się kilka wspomnianych wyżej rozbłysków, które świetnie widać na tym nagraniu. Ujęcia zostały wykonane przez sondę Solar Dynamics Observatory (SDO).


http://www.youtube.com/watch?v=PKWEF2xJpGI&feature=player_embedded

Co ciekawe, niedawno nieopodal zanikającej grupy 1121 pojawiła się szybko rosnąca grupa 1123. Ta nowa grupa wyzwoliła już kilka rozbłysków klasy C i wydaje się, że są możliwe i silniejsze rozbłyski. Aktualnie obie grupy są skierowane w kierunku Ziemi, zatem silniejszy rozbłysk może wywołać rozległe zorze polarne.

Źródło : http://www.kosmonaut...11-11-1121.htmlGrupa 1123

Do陰czona grafika
Do陰czona grafika

U篡tkownik Javier edytowa ten post 11.11.2010 - 20:34

 • 0

#7 Go嗆_Armstrong2009

Go嗆_Armstrong2009.
 • Tematów: 0

Napisano

Aktualnie obie grupy są skierowane w kierunku Ziemi, zatem silniejszy rozbłysk może wywołać rozległe zorze polarne.


To jest właśnie to o czym pisałem w poprzednim poście. Gramy w jednorękiego bandytę bez opamiętania, pytanie czy znów będziemy mieć szczęście, właśnie w tej chwili pociągamy dźwignię. Mam nadzieję, że to nie ogólnoświatowy brak prądu uzmysłowi nam potrzebę zabezpieczenia naszej sieci elektrycznej przed kosmiczną pogodą. A zagrożenie jest naprawdę realne, bez prądu świat naprawdę stanie na głowie. Nasza cywilizacja jest tak uzależniona od elektryczności, że potrzebuje jej tak, jak my tlenu do oddychania.

U篡tkownik Armstrong2009 edytowa ten post 11.11.2010 - 21:02

 • 0

#8

d瞠k.

  Muzyka 好ie積ych P鏊

 • Post闚: 1196
 • Tematów: 280
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Ostatnia wzmożona aktywność Słońca przynosi nam takie oto piękne obrazki na naszej planecie :mrgreen:

Do陰czona grafika

Do陰czona grafika

Do陰czona grafika

Do陰czona grafika

Do陰czona grafika


U篡tkownik d瞠kson edytowa ten post 19.11.2010 - 08:59

 • 5#9 Go嗆_Armstrong2009

Go嗆_Armstrong2009.
 • Tematów: 0

Napisano

Duża protuberancja na Słońcu

Ostatnie dni przyniosły uspokojenie na Słońcu. Wciąż jednak mają miejsce ciekawe wydarzenia na naszej Dziennej Gwieździe. W ostatnich dniach obserwowano dużą protuberancję słoneczną, której nagranie prezentujemy w części głównej artykułu.
Od naszego ostatniego artykułu (data publikacji - 12 listopada 2010) aktywność słoneczna spadła. Grupy plam słonecznych nie wyzwalały już tak dużych rozbłysków jak na początku listopada. Nie oznacza to jednak, że nic ciekawego się na Słońcu nie działo. Ostatnio obserwowano długą protuberancję słoneczną, która w pewnym momencie mogła się podzielić na dwa mniejsze kawałki, a następnie znów połączyć.

Sonda SDO (Solar Dynamics Observatory) obserwowała zmiany w kształcie tej protuberancji. Poniższe nagranie prezentuje ewolucję protuberancji pomiędzy 16 a 18 listopada

http://www.youtube.com/watch?v=oE6TP6N6_vg&feature=player_embedded

W najbliższych kilku dniach prawdopodobnie aktywność słoneczna pozostanie na niskim poziomie. Niemniej jednak warto monitorować zjawiska występujące na naszej Dziennej Gwieździe - istnieje możliwość powstania, a następnie szybkiego wzrostu grupy plam słonecznych - podobnie jak to miało miejsce z grupą o oznaczeniu 1123.

Źródło: http://www.kosmonaut...-22-slonce.html

U篡tkownik Armstrong2009 edytowa ten post 22.11.2010 - 22:27

 • 0

#10

d瞠k.

  Muzyka 好ie積ych P鏊

 • Post闚: 1196
 • Tematów: 280
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Do陰czona grafika

Wspaniały film Zorzy Polarnej z Norwegii autorstwa Tora Evena Mathisena wykonany Canonem EOS 5D mark II oraz obiektywem EF16-35mm f/2.8L
Link: -->


U篡tkownik d瞠kson edytowa ten post 24.11.2010 - 15:46

 • 1#11

d瞠k.

  Muzyka 好ie積ych P鏊

 • Post闚: 1196
 • Tematów: 280
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mieszkańcy północno-zachodniej części Kanady mieli okazję zobaczyć dość nietypowe zjawisko. Gdy wyszli na świeże powietrze zorientowali się, że śnieg przykrywający domy i nagą ziemię zmienił kolor na zielony.

Zaskakujące zjawisko zaobserwowano m.in. w osadzie Tuktoyaktuk w kanadyjskiej prowincji Terytoria Północno-Zachodnie. Dzięki aktywności Słońca do ziemskich biegunów magnetycznych dotarła kolejna porcja wiatru słonecznego, a to objawiło się w postaci zorzy polarnej.

Tym razem jednak zorza była bardzo intensywna i pojawiła się na zaledwie kilka godzin. Tego typu burze magnetyczne nazywane są z angielskiego "substorms" i od zwyczajnych burz tego typu różnią się aktywnością i czasem panowania.

Jeśli porównać to do burz z piorunami, można byłoby mówić o nich, jak o krótkotrwałej nawałnicy. Zielona zorza polarna rozświetliła noc, barwiąc na soczysty, zielony kolor dosłownie wszystko, od domów aż po wszechobecny śnieg. Oto jak prezentowały się krajobrazy na dalekiej północy Kanady:

Do陰czona grafika


Tymczasem mamy kolejne preturberancje na słońcu. Sporo tego ostatnio.

http://www.youtube.com/watch?v=cf4UYqe2uGE


Do陰czona grafika

U篡tkownik d瞠kson edytowa ten post 06.12.2010 - 13:44

 • 1#12

Akinci.
 • Post闚: 318
 • Tematów: 32
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Olbrzymia plama zbli瘸 si do centrum tarczy S這鎍a. Co to oznacza?

Do centrum tarczy S這鎍a zbli瘸 si bardzo du瘸 plama s這neczna - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com.

Plamy s這neczne to miejsca na powierzchni S這鎍a, kt鏎e s o oko這 1000 K ch這dniejsze od otaczaj帷ej jej materii. Powstaj wtedy, gdy pole magnetyczne w pewnym obszarze zaburza ruch konwekcyjny materii i utrzymuje ch這dniejsz plazm na powierzchni, nie pozwalaj帷 jej opa嗆 i ogrza si ponownie.

Do陰czona grafika
(fot. NASA)

Zdj璚ia S這鎍a prezentowane na stronie SpaceWeather.com pokazuj, 瞠 ponad dwa dni temu zza brzegu tarczy s這necznej wy這ni豉 si grupa plam oznaczona numerem 1131. Sk豉da si ona z ogromnej plamy, kt鏎ej 鈔ednica jest du穎 wi瘯sza od 鈔ednicy samej Ziemi oraz kilku innych du穎 mniejszych plam. Ca豉 grupa, wraz z obrotem S這鎍a dooko豉 w豉snej osi, powoli zbli瘸 si do okolic centrum tarczy.

Plama 1131 jest na tyle du瘸, 瞠 w sprzyjaj帷ych warunkach mo瞠my j dojrze "go造m okiem", oczywi軼ie odpowiednio zabezpieczonym. Mo積a tutaj zastosowa techniki, kt鏎ych u篡wa si do obserwacji za熤ienia S這鎍a polegaj帷e na os豉bieniu blasku naszej dziennej gwiazdy przy pomocy specjalnych filtr闚.

Mo積a te wykorzysta zwyk陰 lornetk i rzuci obraz S這鎍a na bia陰 kartk ustawion w odleg這軼i kilkudziesi璚iu centymetr闚 za okularem lornetki.

Plam na S這鎍u jest coraz wi璚ej, co jednoznacznie wskazuje, 瞠 g喚bokie minimum aktywno軼i mamy ju za sob, a nasza dzienna gwiazda szybko zbli瘸 si do swojego maksimum. PAP/aol/ tot/


http://niewiarygodne...,wiadomosc.html
http://www.nasa.gov/...dia_id=36274561
 • 1

#13 Go嗆_*Armstrong*

Go嗆_*Armstrong*.
 • Tematów: 0

Napisano

Potężna erupcja filamentu na Słońcu


Potężna protuberancja słoneczna o długości niemal dwukrotnie przekraczającej średnią odległość z Ziemi do Księżyca, która przez ostatnie dni była obserwowana przez flotyllę satelitów badających Słońce, uległa erupcji i została wyrzucona w przestrzeń kosmiczną. Przeistoczyła się tym samym w koronalny wyrzut masy CME.
Do rozerwania filamentu doszło 6 grudnia w godzinach wieczornych, pomiędzy 18:00 a 20:00 CET. Zjawisko zostało w całości zarejestrowane przez najnowszą sondę kosmiczną przeznaczoną do badań Słońca - Solar Dynamics Observatory.
Wyrzucona plazma słoneczna prawdopodobnie nie spowoduje jednak wzrostu aktywności zorzowej, ponieważ nie jest skierowana w stronę Ziemi.

http://www.youtube.com/watch?v=P9Raip0Bd3c&feature=player_embedded


Zapis erupcji filamentu zaobserwowany przez instrumenty sondy kosmicznej SDO (NASA)


Zjawiska CME są głównym źródłem zaburzeń ziemskiego pola magnetycznego, które wywołuje burze magnetyczne o dużej mocy.
Mniejsze zaburzenia, które jednak nie wywołują efektów widocznych z Polski, mogą mieć również miejsce podczas wystąpienia zmian w samym wietrze słonecznym - na przykład gdy wypływa on z obszarów tzw. "coronal holes", czyli tworów na powierzchni Słońca w których pole magnetyczne naszej gwiazdy otwiera się, umożliwiając swobodny wypływ cząstek ze Słońca. Ich większa prędkość przekłada się bezpośrednio na większą liczbę zjawisk obserwowanych w obszarach podbiegunowych.

Źródło: http://www.kosmonaut...mentu-soce.html

Od siebie dodam, że czas w którym słoneczko było spokojne mamy już definitywnie za sobą, z moich obserwacji wynika, że słonko cały czas sukcesywnie zwiększa swoją aktywność. Nie trzeba do tego być profesorem z Harvardu i nie trzeba nawet czytać tych newsów. Wystarczy teleskop z filtrem (lub bez, obraz słońca można rzutować), długopis i kartka. Zapisujemy liczbę zaobserwowanych plam i grup plam, a następnie liczymy poziom aktywności słonecznej, czyli liczbę Wolfa.

Liczymy ją z tego wzoru: R=(10g+p)*k

gdzie R to liczba Wolfa, g to liczba grup plam, p - ilość plam, a k to wartość, która umożliwia porównanie wyników uzyskanych przez różnych obserwatorów (o różnym doświadczeniu), przy innych warunkach atmosferycznych i innym sprzęcie obserwacyjnym. Niestety, aby poznać "swoje k" trzeba porównać swoje wyniki z liczbami Wolfa z "profesjonalnych" źródeł (dane te uwzględniają już ten współczynnik).

EDIT: Nie potrzeba codziennie liczyć R, wystarczy 1 obserwacja na miesiąc (oczywiście im częściej będą prowadzone obserwacje, tym większa dokładność badania aktywności) by powiedzmy po roku takich obserwacji, sprawdzić sobie co się dzieje z słonkiem. Czy z każdym miesiącem aktywność rośnie, maleje itd. To nie jest bajka, sprawdzone przeze mnie w praniu.

Moim źródłem wiedzy na ten temat jest książka, Eugeniusza Rybki, Astronomia Ogólna.

A to źródło dla was i z którego pożyczyłem trochę tekstu :) : http://www.astronomi...ujacych/?id=415

U篡tkownik *Armstrong* edytowa ten post 08.12.2010 - 11:04

 • 2

#14

Alexi Arduscoini.
 • Post闚: 717
 • Tematów: 85
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tak jest , przeoczenie z mojej str.

Ale jeśli nasze słonko zaczyna tak szaleć to zaczynam się zastanawiać czy faktycznie naszej elektryce, komunikacji i mediom coś zagraża....

U篡tkownik Alexi Arduscoini edytowa ten post 10.12.2010 - 10:07

 • -1

#15

d瞠k.

  Muzyka 好ie積ych P鏊

 • Post闚: 1196
 • Tematów: 280
 • P貫:M篹czyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wczoraj miało miejsce dość ciekawe widowisko, bo potrójne CME. W ciągu kilku godzin odnotowano wybuchy w 3 różnych miejscach na słońcu. Wiatr jednak powinien ominąć Ziemię, przez co nie wzrośnie aktywność zórz.
Do oglądnięcia -> Przebieg wydarzeń potrójnego CMEDo陰czona grafika


U篡tkownik d瞠kson edytowa ten post 13.12.2010 - 20:22

 • 2
 

U篡tkownicy przegl康aj帷y ten temat: 0

0 u篡tkownik闚, 0 go軼i oraz 0 u篡tkownik闚 anonimowych

stat4u