Skocz do zawartości


Zdjęcie
- - - - -

Kaku M.: Fizyka rzeczy niemożliwych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

Zielona Małpa.
  • Postów: 135
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Michio Kaku "Fizyka rzeczy niemożliwych"


Dołączona grafika


Promienie śmierci, pola siłowe, ubrania zapewniające niewidzialność. Czy będą dostępne już w najbliższych dziesięcioleciach, czy dopiero za tysiące lat?

Jeszcze sto lat temu uczeni stwierdziliby, że lasery, telewizja i bomba atomowa to pomysły całkowicie wykraczające poza obszar idei fizycznie możliwych. W "Fizyce rzeczy niemożliwych" uznany fizyk Michio Kaku sprawdza, w jakim stopniu rozwiązania techniczne i urządzenia spotykane w fantastyce naukowej, które obecnie uważa się za równie niemożliwe, staną się w przyszłości częścią naszej codzienności.

Od teleportacji po telekinezę, Kaku, wykorzystując świat fantastyki naukowej bada podstawy – i ograniczenia – praw fizyki w znanej nam dzisiaj postaci. W tej frapującej i dającej do myślenia książce autor wyjaśnia:
- w jaki sposób optyka i elektromagnetyzm mogą nam kiedyś pozwolić na zakrzywianie światła wokół przedmiotu, niczym nurtu strumienia wokół głazu, czyniąc go niewidzialnym dla wszystkich patrzących w jego kierunku „w dole rzeki”,
- jak rakiety z silnikiem strumieniowym, żagle laserowe, napęd na antymaterię i nanorakiety mogą kiedyś zawieść nas do najbliższych gwiazd,
- w jaki sposób telepatia i psychokineza, uważane kiedyś za pseudonaukę, mogą w przyszłości okazać się możliwe dzięki postępom w obrazowaniu rezonansu magnetycznego, informatyce, nadprzewodnictwie i nanotechnologii,
- dlaczego wehikuł czasu jest, jak się wydaje, zgodny ze znanymi prawami fizyki kwantowej, chociaż skonstruować go mogłaby jedynie niezwykle zaawansowana cywilizacja.

Kaku wykorzystuje każde z omawianych rozwiązań technicznych jako punkt wyjścia do wyjaśnienia leżących u jego podstaw praw nauki. "Fizyka rzeczy niemożliwych" to porywająca naukowa przygoda, w trakcie której czytelnicy, poznając zadziwiający świat nauki, jednocześnie uczą się i bawią.


Tłumaczenie: Bogumił Bieniok, Ewa L. Łokas
Miejsce wydania: Warszawa
Tytuł oryginalny: Phisics of the Impossible. A Scientific Exploration into the World of Phasers, Force Fields, Teleportation and Time Travel
Liczba stron: 320
Format: 163 x 234 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7648-145-6
Data wydania: maj 2009
  • 1

#2

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mam tą książkę, rozczarowała mnie, więc nie czytałem całej. Po buńczucznym tytule spodziewałem się quasi-podręcznika, a dostałem coś w stylu zestawu artykułów z Wiedzy i Życia. Książka nie jest zła, ale zaawansowani czytelnicy nie znajdą w niej prawdopodobnie niczego nowego. Nie zawiera ani jednego wzoru.

Samych "niemożliwości" też mogło by być opisane więcej. Z niemożliwości 1 typu brakowało mi chociażby hologramów, pozyskiwania energii punktu zerowego, a z wyższych, antygrawitacji, rail gunów, plasma gunów, mieczy świetlnych, fazerów, sfer Dysona i wielu innych rzeczy.

Użytkownik nexus6 edytował ten post 25.10.2010 - 21:26

  • -1

#3

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ta książka zawiera sporo błędów merytorycznych.
  • -2



#4 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

Przeczytałem całą książkę już jakiś czas temu. Dla nowicjuszy w temacie będzie fascynująca i pobudzająca wyobraźnię, dla ludzi zanurzonych głębiej niekoniecznie, Nexus ładnie opisał w czym rzecz. Troszkę za mało niemożliwego w niemożliwym. ;) Ale ogółem ciekawa lektura, można ją polecić laikom. Jest napisana prostym językiem który zrozumie każdy, nie tylko doktorant fizyki. Dla jednych to zaleta, inni będą narzekać na prostotę, jeszcze inni będą wytykać błędy merytoryczne. Cóż, każdy ma prawo do własnego zdania. Jednak chciałbym przypomnieć, iż dr Michio Kaku nie jest "profesorem" Janem Pająkiem czy innym oszołomem. Jest doktorem fizyki teoretycznej, współtwórcą teorii strun, futurologiem oraz popularyzatorem nauk ścisłych i właśnie dlatego powyższy tytuł został napisany w taki a nie inny sposób. Jeśli ktoś z was czuje się na tyle mądry, aby krytykować - proszę bardzo. Tylko niech to będzie konstruktywna krytyka, bo teksty w stylu "Ta książka zawiera sporo błędów merytorycznych." są puste jak próżnia doskonała.
  • 3

#5 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
  • Tematów: 0

Napisano

Wiem wszystko,
Probujesz zrozumiec fizyke kwantowa i teorie strun, za pomoca domowego przedszkola? Sorry, ale Ty wcale nie wiesz wszystkiego.....
Androll
Niewielu jest takich co maja odwage mowic wbrew "madrosciom" forumowym(?). Popieram odwage!!!
nexus6 ,
Wiesz, przeczytac, a zrozumiec to dwie rozne rzeczy,. przyznaj raczej , ze przeczytales i nic z tego nie rozumiesz, ale to nic zlego...przeczytaj jeszcze raz, tyko z checia zrozumienia :lol

No cuz, nie kazdy jest gotowy do pozyskiwania energii typu "zero" tak by nie zrobic krzywdyy innym, bo to odpowiedzialnosc, a nie kazdy to rozumie... :mrgreen:, juz nie powiem o mieczach...

Użytkownik mag1-21 edytował ten post 06.11.2010 - 01:32

  • 0

#6

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Artykuł prof. Marka Żukowskiego, Świat nauki, 11.2009 r.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 1



#7

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

mag1
piszesz:

"

No cuz, nie kazdy jest gotowy do pozyskiwania energii typu "zero" tak by nie zrobic krzywdyy innym, bo to odpowiedzialnosc, a nie kazdy to rozumie... Dołączona grafika, juz nie powiem o mieczach..."

możesz przybliżyć co miałaś na mysli ?
- co rozumiesz przez pozyskiwanie energii typu "zero",
- co miałaś na myśli mówiąc o skrzywdzeniu kogoś tym typem energii,
- miecze ?
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych