Skocz do zawartości


Zdjęcie

Most psich samobójców


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

antietam.
  • Postów: 320
  • Tematów: 114
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 34
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Most psich samobójców

Most Overtoun znajdujący się niedaleko Dumbarton w zachodniej Szkocji kryje w sobie zadziwiającą, niewyjaśnioną dotąd zagadkę. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia był on sceną ponad pięćdziesięciu (niektóre źródła mówią nawet o sześciuset) niewyjaśnionych psich samobójstw, które przeraziły lokalnych właścicieli czworonogów.

hqdefault.jpg

Większość psów które popełniły samobójstwo było rasy długowłosej - były to labradory, collie i retrievery. Zgony psów mają miejsce corocznie w okresie letnim, zwłaszcza w czasie jasnych, słonecznych dni, stanowiących rzadkość w tej szarej, mokrej części Szkocji. Wszystkie psy skoczyły z tej samej strony mostu.

sbc52ZX.jpg
Most Overtoun

Według miejscowej legendy, jest to miejsce strasznych czynów, tragedii i przesądów. Kilkanaście lat temu pewien zachowujący się bardzo chaotycznie człowiek, zrzucił z mostu swego syna, wierząc, że jest on opętany przez diabła. Co ciekawe, chłopiec przeżył, i kilkanaście lat później próbował w tym samym miejscu popełnić samobójstwo.

W ciągu ostatnich lat liczba zgonów psów wzrosła dramatycznie, do około pięciu skoków w ciągu sześciu miesięcy. Historia przyciąga powszechną uwagę mediów, pojawiła się teoria mówiąca, że psy te popełniły samobójstwo.

Overtoun House oraz jego okolice zdobyło reputację centrum niewyjaśnionych zjawisk. W mitologii celtyckiej, Overtoun znany jest jako „cienkie” miejsce. Miejsce, w którym Niebo i Ziemia znajdują się bardzo blisko. Niektórzy przypuszczają, że wrażliwsze od ludzi psy są przez coś na moście straszone.

bJSRhUh.jpg
Overtoun House

Szkocka doktor psychiatrii, Mary Armour, wizytując most, szukała czegoś, co mogło by wpływać psy. „Myślę, że niektóre zwierzęta są nadwrażliwe na świat duchów i na ludzi w ich ziemskim życiu. Gdy szłam przez most Overtoun, czułam się czysty spokój i ciszę. Mój własny pies przeszedł przez niego dość szczęśliwie, choć kręcąc się na prawo i lewo. I na pewno nie czuł w ogóle niekorzystnej energii.
Psy może nie wyczuwają nic nadprzyrodzonego na wspominanym moście, lecz pomysł, że psy mają jakiś szósty zmysł nie jest aż tak dziwaczny jak mogłoby się wydawać. Biolog, dr Rupert Sheldrake, po długich badaniach, sugeruje, że psy mają możliwości wykraczające poza aktualną wiedzę naukową. Jego najbardziej znane doświadczenie udokumentowane zostało przez austriacką ekipę telewizyjną.

W ramach eksperymentu, jedna z kamer śledziła psa w domu, podczas gdy inna jego właściciela. Kamery zostały zsynchronizowane, więc kody czasowe na obu były takie same. Właścicielowi kazano wrócić do domu w losowo wybranym czasie, tak że pies nie wiedział kiedy to nastąpi. Właściciel wrócił do domu taksówką, tak aby uniknąć znanego psu dźwięku samochodu właściciela. Gdy właścicielowi powiedziano aby wrócił do domu, pies który dotychczas leżał cicho, natychmiast wstał i poszedł siedzieć przy oknie, gdzie pozostał przez piętnaście minut, tyle ile właścicielowi zajęło dotarcie do domu.

Wydaje się być to telepatią. Można twierdzić, że telepatia jest pewnego rodzaju szóstym zmysłem.
Psy są w stanie wykryć emocje właściciela i rozwijać własne nerwice. Czy mogą odpowiadać na pewien rodzaj depresyjnego impulsu człowieka znajdującego się na moście, który następnie skłania je do samobójstwa?
Mimo że psy mogą doświadczyć depresji, tym co czyni ludzkie i psie mózgi rożnymi, jest świadomość przyszłości. Psy nie mają tej świadomości.

Więc jeśli psy w rzeczywistości nie popełniają samobójstwa, co może tłumaczyć ich dziwne zachowanie na moście?
Psy mogą usłyszeć wiele dźwięków, które nie są niesłyszalne dla ludzi. Tak więc zespół akustyków z Glasgow użył specjalistycznego sprzętu do skanowania w poszukiwaniu jakieś dziwnych dźwięków. Nie wykryli nic niezwykłego.
David Sexton, autorytet w Scottish Wildlife, twierdzi, że istnieją trzy główne gatunki aktywne w tym obszarze - myszy, wiewiórki i norki. Psi psycholog, David Sands przeprowadził eksperyment, aby zobaczyć, które z tych zapachów pobudza psy najbardziej. Spośród dziesięciu psów, siedem udało się bezpośrednio do zapachu norek.
Norki nie pochodzą z Wielkiej Brytanii, nie mają naturalnych wrogów i mają bardzo silny, piżmowy zapach. Pojedyncze zwierzęta znajdują się na wolności od 1920 roku, wiele norek hodowlanych zostało wypuszczonych na wolność w dużych ilościach około 1950. W tym samym czasie po raz pierwszy zgłoszono śmierć psa na moście Overtoun.

Dlaczego więc tylko most Overtoun, a nie jakiegokolwiek inny?

Przęsła mostu Overtoun zagłębiają się głęboko w jednostronne doliny. Balustrady mostu są grube osiemnaście cali, a sam most znajduje się pięćdziesiąt stóp ponad na skalistym dnem Overtoun Burn. Aby zrozumieć, co może być ciekawego w ten moście, należy naświetlić jego strukturę z punktu widzenia psa. Ze swej pozycji na moście, wszystkie psy będą widzieć tylko kamienne ściany i jeśli stają się podekscytowane zapachem norki, ich naturalna ciekawość zmusza je do jego zbadania.

ZhrDonJ.jpg
Widok z punktu widzenia psa

Psi węch mówi im, że zapach jest tuż za ścianą, więc jeśli stają się nadmiernie pobudzone, skoczą go ścigać, niepomne na fakt, że po drugiej stronie czeka je piętnastometrowy upadek.

Tłumaczenie na podstawie

Źródło


  • 7



#2

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Do podobnego wniosku doszłam jeszcze przed przeczytaniem artu - że coś (zapach lub złudzenie optyczne) wzbudza w psach silny instynkt łowiecki któremu nie potrafią się oprzeć. Także nie jestem specjalnie zdziwiona.
  • 0



#3

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Faktycznie, z punktu widzenia psa to raczej tunel między murami, a nie most. Choć myślę, że to, co sprowadza psy do skoku w przepaść musi być bardziej skomplikowane (co nie znaczy, że paranormalne), bo zwierzęta wchodząc na most chyba widzą przepaść, murek zaczyna się dopiero po wejściu.
Swoją drogą ciekawe, że doktor psychiatrii bada miejsce pod kątem duchów. Co jak co, ale jeżeli podczas terapii z pacjentami ta pani doktor ma od razu szukać wyjaśnień paranormalnych, to chyba słaby z niej terapeuta, a okazuje się, że to nawet doktor.
Najpierw szuka się normalnych wytłumaczeń, potem ewentualnie tych "para". A tu hyc! psychiatra zaczyna od duchów (zaciekawiło mnie to jakoś).
  • 0

#4 Gość_Anka

Gość_Anka.
  • Tematów: 0

Napisano

Z miłą chęcią poszłabym na ten most ze stoma psami i sprawdziła, ilu z nich skoczy.
  • -4

#5

Yoh.
  • Postów: 617
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Z miłą chęcią poszłabym na ten most ze stoma psami i sprawdziła, ilu z nich skoczy.

Idź stąd i nie wracaj :|

Podobnie jak Ana Mert, po przeczytaniu kilku pierwszych linijek tekstu doszedłem do wniosku że musi to być coś związanego z wyczulonym węchem u czworonogów. Psy mają wyczulony zmysł węchu, czują to czego My nie jesteśmy w stanie wyczuć. Co za tym idzie, możliwe że czują coś za mostem i instynktownie za tym ruszają.

Według miejscowej legendy, jest to miejsce strasznych czynów, tragedii i przesądów. Kilkanaście lat temu pewien zachowujący się bardzo chaotycznie człowiek, zrzucił z mostu swego syna, wierząc, że jest on opętany przez diabła. Co ciekawe, chłopiec przeżył, i kilkanaście lat później próbował w tym samym miejscu popełnić samobójstwo.

Moim zdaniem, nie ma co się tu doszukiwać jakichś paranormalnych zjawisk. Mimo to, temat jest ciekawy. Autor ma u mnie plusa :)
  • 1



#6

Mancer.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wiem, że artykuł jest sprzed roku, ale chciałem zwrócić uwagę na to, że wymieniona w artykule Mary Armour nie jest psychiatrą (ang. psychiatrist) -lekarzem zajmującym się psychologią, lecz medium (psychic) - człowiekiem kontaktującym się osobami zmarłymi. Temat za to jest bardzo interesujący.
  • 0

#7

sVVI.
  • Postów: 12
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Widziałem program o tym. Jedyną możliwie prawdziwą teorię jaką znaleźli to to ,że psy nie wiedzą co jest po drugiej stronie ,bo mur jest za wysoki. Tak to prawda psy czują paranormalne zjawiska - zbyt dużo przypadków ;)
  • 0

#8

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Widziałem program o tym. Jedyną możliwie prawdziwą teorię jaką znaleźli to to ,że psy nie wiedzą co jest po drugiej stronie ,bo mur jest za wysoki. Tak to prawda psy czują paranormalne zjawiska - zbyt dużo przypadków ;)


Psy mają bardzo rozwinięty węch - bardziej niż wzrok, najpierw czują, potem widzą. Słyszą też na szerszej częstotliwości niż ludzie. Może jakiś dźwięk lub zapach nakazuje im zobaczyć co jest za murem?
  • 0



#9

Niecodzienny.
  • Postów: 278
  • Tematów: 9
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Według miejscowej legendy, jest to miejsce strasznych czynów, tragedii i przesądów. Kilkanaście lat temu pewien zachowujący się bardzo chaotycznie człowiek, zrzucił z mostu swego syna, wierząc, że jest on opętany przez diabła. Co ciekawe, chłopiec przeżył, i kilkanaście lat później próbował w tym samym miejscu popełnić samobójstwo.

Jeżeli syn po tej sprawie nie dostał żadnej pomocy psychiatrycznej to nic dziwnego że chciał popełnić samobójstwo. Znęcanie się psychiczne + próba zamordowania go mogło doprowadzić do myśli samobójczych a nawet mógł on sobie wmówić że jest szatanem i najlepiej będzie jak zginie.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych