Skocz do zawartości
Zdjęcie

Legendarne Humanoidy 1.


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1196
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Niektóre z mitycznych stworzeń zakorzenione są w tradycji i opowieściach z odległej przeszłości. Jednak każda kultura jest związana z wieloma istotami. Co ciekawe i dziwne, wiele z tych istot to humanoidy. Jednym z tych legendarnych humanoidów jest Basajaun.

Legendarne Humanoidy: część 1.
Basajaun, Królowie Lasu


Dołączona grafika


W mitologii baskijskiej, Basajaunak to duch, który mieszka w jaskiniach lub w lesie, który chroni stada bydła i uczy umiejętności, takich jak rolnictwo. Są również uznawani za pierwszych kowali i młynarzy, od których ludzie nauczyli się sztuki piłowania, budowy kół młyńskich i spawania metali. Znane one są pod jedną wspólną nazwą "Basajaun, Królowie Lasu". XV-wieczną rzeźbę przedstawiającą Basajaunak można zobaczyć w Burgos Cathedral i w klasztorze Santa María la Real w Nájera. Basajaun istnieje również w mitologii Aragonii w dolinach Tena, ANSO i Broto i nazywani są tam Basajarau, Bonjarau oraz Bosnerau. Są to teksty o tych występujących w Katalonii i Górnej Aragonii w Hiszpanii - stworzenia, które mogą znaleźć swoich odpowiedników w USA jako Bigfoot lub Sasquatch.

Nazwa zaś jest bardzo sugestywna, ponieważ jest to połączenie występujących w języku eskueriańskim (język basków) słów "baso" (las, puszcza) i "jaun" (władca) daje Basajaun, czyli pana lasów i puszczy. Istoty te są różnych wysokości (choć większość z nich jest bardzo wysokich mierzących nawet do 3m), całkowicie pokryte we włosach z długą grzywą, która ma niesamowitą długość, włóczą się po Pirenejach z niewiarygodną zwinnością i szybkością. Mówiono, że mieli być pierwszymi budowniczymi megalitów i stali się znani jako Bożkowie obszarów wiejskich. Niektórzy uważają, że kobieta, istota Basandere istnieje jako jego partnerka.

Dołączona grafika


Legenda głosi, że dawno temu, tylko Basajaunaki wiedziały, jak uprawiać i zbierać pszenicę, by potem stworzyć mąkę. Basajaunaki przechowywały tę wiedzę tylko dla siebie, ale jeden człowiek z Basków opracował plan jak ukraść tajny sekret i przekazać go ludziom. Założył się z Basajaunakami aby zobaczyć, kto może przeskoczyć sterty pszenicy, które mieli zebrane. Śmiali się oni z Basków, ponieważ wiedzieli, że zwykły człowiek byłby żadną konkurencją dla nich, śmiali się też z jego dużych butów w kształcie dyskietki. Wszyscy przeskoczyli pszenicę łatwo, ale kiedy człowiek spróbował, wylądował na szczycie jednej z hałd i zaczął się zapadać, a Basajaunaki znów się roześmiały.

Następnie człowiek Basków roześmiał się, ten się śmieje kto się śmieje ostatni, bo jego trick zadziałał. Basajaunaki są duże i głupie, ale gdy zobaczyli mężczyznę idącego do domu, z jego wielkim dyskietkowymi butami pełnymi ziaren ich pszenicy, zdali sobie sprawę, że zostały oszukane. Gdy przestali się śmiać, baskijski człowiek zaczął uciekać, by ratować życie, i dobrze, że to zrobił. Był już daleko, gdy jeden z Basajaunaków rzucił siekierą. Królowie lasu może są powolni, ale za to bardzo silni. Człowiek zobaczył nadlatujący topór, i schował się za drzewem kasztanowca w sam raz, bo topór uderzył w drzewo i z wielkim hukiem podzielił je na dwie części. Teraz ludzie mieli nasiona, ale nie wiedzieli, w jakim odpowiednim czasie roku siać je. Na szczęście, człowiek przechodzący obok jaskini jednego z Basajaunaków usłyszał jak śpiewa:

"Jeśli ludzie znali by tę pieśń
Byliby dobrze poinformowani.
Gdy liść jest w pąku
wtedy siejesz kukurydzę.
Gdy liść spada z drzew
wtedy siejesz pszenicę.
Gdy lutowa uczta nadchodzi
Obsiej rzepę w ziemię."


Mężczyzna przekazał dalej, co usłyszał, a Baskowie przekazali dalej do wszystkich ludzi, i w ten sposób uprawa rozprzestrzeniła się przez świat.

Inna część legendy oświadcza, że Basajaun jest ochronnym duchem stad. To on wykrzykuje w górach, gdy burza zbliża się tak, że pasterze mogą w odpowiednim czasie wycofać swoje stado owiec. Przez czajenie się wokoło stada powstrzymuje wilki przed zbliżaniem się. Obecność Basajaun jest oznajmiona przez owce, które to potrząsają i biją dzwoneczkami zawieszonymi wokół ich szyj. Stąd pasterze mogą zasypiać w spokoju, wiedząc, że podczas tej nocy albo tego dnia wilki, wielcy wrogowie stad, nie przyjdą ich martwić.

Dołączona grafika


W dzisiejszych czasach również znane są przypadki spotkań z Basajaunakami, rolnicy Valcarlos i Ondorrola są w pełni przekonani, że te istoty wciąż dowodzą swego istnienia. W wywiadzie, starszy oświadczył, że przyjmował wizyty Basajaun w jego domostwie, ale nigdy nie wiedział, dlaczego. Inny naoczny wymienia obserwację młodego olbrzymiego Basajauna w słońcu u wejścia do jaskini Mailuxe, opisał go jako wielkiego, blond długowłosego humanoida. W czerwcu 1993 r. grupa badaczy jaskiń rzekomo spotkała Basajaun w ruinach kościoła w Katalońskich Pirenejach. "Dziki człowiek" został opisany jako 5 m wysokości i duże stworzenie, pokryte kudłami, wydające dźwięk, który przypominał rozwścieczonego kota. Kilka miesięcy później, dwóch paleontologów zgłosili, że zostali zaskoczeni przez dwie duże, włochate humanoidy podczas prowadzenia badań
w lasach prowincji Ripoll Gerona, regionu Katalonii w Hiszpanii.

Tłumaczenie i opracowanie: Dżekson
dla: www.paranormalne.pl


Na podstawie wybranych źródeł:
http://www.monstrope...?title=Basajaun
http://www.behindthe...m/name/basajaun
http://www.buber.net...di.basajaun.php
http://www.cryptomun...-news/basajaun/
http://www.worldling...iki/en/Basajaun
http://www.bigfooten...es/basajaun.htm
Vinson, Folk-Lore du Pays Basque (1883)
J.M. Satrústegui of Barandiarán, Eusko-Folklore (1922)

Pierwsza część mojej serii o legendarnych humanoidach, mam nadzieję, że się spodoba i przykuje uwagę.. Kolejne części będę wybierał na podstawie przeczytanych przeze mnie informacji, wybrałem narazie 6 tych najbardziej znaczących humanoidów. tematów zdradzał nie będę, zapraszam do lekturki :)

Użytkownik dżekson edytował ten post 08.10.2010 - 14:11

 • 5#2

Pieter.
 • Postów: 20
 • Tematów: 4
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawy tekst, artykułów o humanoidach nigdy za dużo :P. Szkoda tylko, że nikt mu zdjęcia nie zrobił, bo ta chyba woskowa figura wygląda bardziej jak owłosiony garncarz z Biskupina xD. Pozdrawiam ;)
 • 2

#3

Z3R0.tonine.
 • Postów: 60
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Temat się spodobał i zaciekawił, duży+
Nareszcie coś-nie-o-chupacabrze :))
Jak nie zdradzasz dalszych tematów, to nie pytam.
Ale powiedz, kiedy możemy się spodziewać kolejnych części ?(tak, tak, wiem że jak napiszesz, to wstawisz)
 • 0

#4

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1196
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

fajnie , że się podoba :)
w ciągu najbliższych dwóch dni mam zamiar opublikować część 2.
 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u