Skocz do zawartości
Rozdanie Złotych Szaraków odbędzie się w niedzielę 24. lutego, początek gali o godz. 20:00. Obecność obowiązkowa!


Zdjęcie

Hel-3 - czyli powód, żeby polecieć w Kosmos


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#16

Nick
  • Postów: 1222
  • Tematów: 539
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wykorzystali w reaktorze fuzji termojądrowej nowy rodzaj paliwa, opartego na słynnym (bo niezwykle wydajnym energetycznie) helu-3. Jak twierdzą naukowcy, jest ono dziesięciokrotnie wydajniejsze niż używane dotychczas rodzaje paliwa termojądrowego. Eksperyment został przeprowadzony w amerykańskim reaktorze Alcator C-Mod, a następnie powtórzony w brytyjskim Join European Torus (JET).

 

W przeprowadzanych do tej pory badaniach wykorzystywano najczęściej rozgrzaną plazmę, złożoną ze zjonizowanego wodoru oraz deuteru, utrzymywaną w ryzach przez potężne elektromagnesy. Wzbudzony wodór reaguje z jonami deuteru, którego jest zdecydowanie więcej w reaktorze. Powstałe w efekcie cząstki wnikają do wnętrza reaktora, generując przy tym ciepło i energię elektryczną.

 

Nowe paliwo zawiera zaledwie mniej niż 1% helu-3. Poprzez skoncentrowanie całego promieniowania na tej ilości śladowej helu-3, badacze podnieśli jednak energię jonów do poziomów megaelektronowoltowych. Takich wyników nigdy wcześniej nie osiągnięto, a wzrost energii jonów to większa produkcja energii.

http://mlodytechnik....je-termojadrowa


Użytkownik Nick edytował ten post 04.10.2017 - 17:01

  • 1
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u