Skocz do zawartości
Zdjęcie

15 kompletnie bezużytecznych kryptyd


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1195
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

15 kompletnie bezużytecznych kryptyd
wg portalu Brainz.org


Dołączona grafika


Kryptyda (od greckiego "κρύπτω", czyli "ukryty") to termin, który jest używany w kryptozoologii i odnosi się do istot, których istnienie nie zostało potwierdzone i nie jest rozpoznawane przez naukowy konsensus, Istnienie jest ponadto często postrzegane jako mało prawdopodobne. Znane kryptydy to np Bigfoot, Yeti i potwór z Loch Ness. Dzielimy je na wodne, powietrzne i lądowe, z których możemy również wyłonić hominidy, czyli człekokształtne. Poszukiwaniem kryptyd zajmują się kryptozoolodzy. Kryptydy to pół-mityczne bestie z całego świata. Niektóre z nich są niesamowitymi postaciami z mitów i legend, mające na celu przestraszyć dzieci w nocy. Niektóre weszły w kultury leksykonów, jak Bigfoot czy potwór z Loch Ness. Inne? Cóż, są one po prostu wymyślone lub są zniekształconymi znanymi nam stworzeniami.

15. Nessie i tym podobni

Dołączona grafikaBessie, Chessie, Tessie, Messie i Pressie. Za każdym razem duże, gado-podobne stworzenie zamieszkujące jeziora, wszystkie nazwy rymują się do z ich najbardziej znanego kuzyna ze Szkocji - Nessie. Potwór ten posiada już międzynarodową renomę i jest bardzo znany zarówno jak i Chessie z Chesapeake Bay. Te duże wodne kryptydy są częścią ogólnych supermitycznych unowocześnionych potworów, które kopiowane są już od jednej szkockiej sławy Nassie. Lenistwo :P

14. Kala Banda, Indyjski Monkey Man

Dołączona grafika


Wiele z tych kryptydy uważamy, że zakorzenione są w czasie, gdy ludzie byli bardziej naiwni i głupi. Następnie mamy Monkey Man z Indii, obiekt masowych histerii, który pojawił się w New Delhi w 2001 roku. Wydaje się, że mała małpa/mężczyzna zaatakował ludzi na terenie miasta i wielu z nich zginęło próbując uciec z domów, do których przybył z zamiarem zabójstwa. Jedynym powodem, że nie jest on na wyższej pozycji w liście? Jego opis jest w rzeczywistości przerażający! Miał "około czterech stóp wysokości, pokryty grubą warstwą czarnych włosów, z metalowym hełmem na głowie, metalowymi szponani, posiadał świecące czerwone oczy i trzy przyciski na piersiach".

13. Bestia z Bray Road

Dołączona grafika


Oh, Wisconsin. Stan piwa i sera, tylko wszystkie piwa Miller, i wszystkie sery Velveeta mogły wymyślić legendę tak źle zdefiniowaną jako Beast Of Bray Road. Zobacz, jedyną rzeczą, z którą ludzie mogą dojść do porozumienia na temat tego faceta, jest to, że jest on włochaty. Mógł to być kudłaty człowiek/Sasquatch. A może mógł to być dwunożny stwór poodbny do niedźwiedzia. Albo dwunożny wilk. Albo wilkołak. Tak, jest on wielki, włochaty i mięsożerny, i kilka osób zapamiętało to jak go zobaczyli. Świetna robota tam w Wisconsin.

12. Batsquach

Dołączona grafika


Batsquach zachowuje co najmniej mały stopień grozy, ze względu na jego nazwę, która go opisuje. Bat + Sasquatch = Batsquatch. Wiele to nam mówi. Ma za zadanie fruwać dookoła gór St Helens, i jest opisany jako posiadający purpurową skórę, zaczerwienione oczy, skrzydlaty pterodaktyl z głową podobną do nietoperza. Innymi słowy, jest fioletową wersją Man-Bat'a. Tyle że, fundamentalne fizyczne ograniczenia tej istoty żywej są po prostu zadziwiające. Musi mieć wyjątkowo lekkie kości, i bardzo dużej gęstości mięśnie, aby unieść swoje ciało, gdyby miał masę powyżej, powiedzmy, domowego kota. To najprawdopodobniej przypomina nam szybowca, a nie istotę latającą, jaką cięższe ptaki mają skłoność do bycia. I fioletowy kolor skóry? Jakie korzyści ewolucyjne to przynosi? Pomaga w dzień, a może w nocy.

11. Demon z Jersey

Dołączona grafika


Nie, to nie smok. Przeciwnie, to latający dwunożny koń, który podobno straszy w południowej części państwa. Opowieści rozpoczynają się już od 1700, kiedy mówiono, że dziecko demona urodziła "Matka Leeds". Miała już 12 dzieci, i mówiono, że jeśli urodzi trzynaste bedzie ono diabłem. Rzeczywiście, jednej ciemnej i burzliwej nocy, urodziło się jej trzynaste dziecko, i przekształciło się w "istotę z kopytami, końską głową, skrzydłami nietoperza i rozwidlonym ogonem". Trzysta lat później wciąż można było zauważył dość regularnie tego demona, jak niedawno we wrześniu ubiegłego roku. W 1960 roku nagrodę w wyskości 10.000 dolarów zaoferowano za uchwycenie tej istoty, ale największą sławę demon zyskał w roku 1909, kiedy tysiące osób twierdziło, że widziało kryptydę w ciągu tygodnia. Tutaj również zaoferowano nagrodę w wysokości 10,000 dolarów, co spowodowało wiele oszustw, przez przyklejanie skrzydeł kangurowi. Gdzie do diabła oni znaleźli Kangura w Jersey? To najbardziej chcę wiedzieć.

10. Morski Mnich

Dołączona grafika


Morski Mnich jest wesołym przykładem tego, co się dzieje, gdy bazujemy tylko na wiedzy usłyszanej od innych osób, i w połowie prawdziwych spotkaniach. Morski Mnich cóż był złą monstrualną rybą, która wyglądała trochę jak mnich. Był często widywany wokół Północnego Atlantyku w 1500, i robił zwyczajne rzeczy jakie robią potwory, no wiesz, jedzenie dziewcząt i terroryzowanie bumpkins. Z wyjątkiem, to prawdopodobnie fok i morsa. Tak właśnie, dużych ssaków morskich, które były częstym obiektem polowań w całej północnej Europie od tysięcy lat. Ale teraz to potwór! Oooohh ... przerażające! Właściwie to obraz Morskiego Mnicha jest straszny. Wyobraź sobie, że budzisz się w nocy, i widzisz, że coś takiego wyłania się zza Twojego łóżka.

9. Mothman - Człowiek Ćma

Dołączona grafika


Już wiesz, że jesteś gównianą kryptydą gdy:
a) jesteś nazwany najmniej przerażającą nazwą insekta,
b) Richard Gere tworzy film o Tobie. Człowiek-Ćma co ma robić? Lecieć do czyjejś twarzy wieczorem, i pozostawiać dziwny kurz? Trzepotać skrzydełkami bezużytecznie i latać do źródła światła, do czasu gdy ktoś zgniecie to? Poważnie, jeśli masz zamiar skrzyżować człowieka z przerażającym olbrzymim owadem, to lepiej spróbuj czegoś trochę bardziej przerażającego. Może chrząszcz bombardier? Ponieważ ćmy nie straszą nikogo, kto nie jest 12-letnią dziewczynką od setek lat.

8. Satyr z Maryland

Dołączona grafika


A teraz coś klasycznego, jak się to nazywa? pół-człowiek/pół-koza? Własciwie to faun! Lub satyr jeśli jesteś starożytnym Grekiem. Jeśli śledzimy klasyczny opis, to satyr pije ogromne ilości wszystkiego i urządza orgie całymi dniami, lub w bardziej nowoczesnym stylu CS Lewis, satyry noszą chusty i zapraszają dziewczynki na herbatę. Z jednej strony są typem zwierząt, które wyczują Cię wszędzie, a drugiej strony są delikatnymi dobrodusznymi istotami. Nie wywołują ani strachu ani terroru, chyba że posiadasz mało akcji w udziałach na szczeblu herbaciano-handlowym. Jeśli chcesz zrobić śmieszno-straszną mityczną hybrydę człowieka, przejdź do zwierzęcia, które nie produkuje pysznych przetworów mlecznych. Człowiek-koza jest równie przerażający jak pastuch. Być może następnym razem warto spróbować coś z hipopotamami. Są one najbardziej niebezpiecznymi zwierzętami na stepach południowej Afryki.

7. The Dover Demon

Dołączona grafikaDlaczego prawie wszystkie istoty pojawiają się w Ameryce? Czy siedzi coś w ich psychice i sprawia, że ludzie sądzą, że często widują przyprawiające o gęsią skórkę potwory? Albo wierzą w te idotyzmy bardziej niż powinni? W każdym bądź razie, Dover Demon został zauważony w Dover, w latach 70., i wyróżnia się jako szczególnie kapryśnie brzmiący rodzaj kryptydy. Miał dużą głowę w kształcie arbuza, świecące pomarańczowe oczy, cienkie ręce i nogi z cienkimi palcami, szorstką brązową skórę, bez nosa, uszu i ust. Sądzono, że staje się przezroczysty w nocy. W trudny sposób ledwie niepokojący z koszmarów. W rzeczywistości, brzmi to jak niektóre opisy prototypowych-obcych czytaj Szaraków.

6. The Beast of Busco

Dołączona grafika


Bestia z Busco jest to co najmniej pojęcie mało straszne, nawet jeśli zupełnie niemożliwe. Głęboko w lasach Indiany w 1949 roku, opowieść powstała w oparciu o kłapiącego żółwia, który miał 15 stóp długości. Stwór zabił parę zwierząt hodowlanych zanim został rzekomo złapany. Rolnik zauważył zwierzę, i wezwał policję. Przybyli na miejsce zdarzenia mundurowi opracowali plan wyciągnięcia go z wody w sieci za pomocą czterech koni rasy Clydesdale. Zwierzęta były na tym samym poziomie, i ostatecznie łańcuchy roztrzaskały się, a żółw uciekł. W Busco jest trochę chłodno, i mało było prawdopodobne, że to była istota żywa, która nie jest zazwyczaj powiązana z kryptydą. Jestem całkiem pewny, że żółw nigdy nie mógł stać się tak duży. I nawet gdyby tak się stało, szczerze myślisz, że to byłby on na tyle wystarczająco zręczny by zabić zwierzę gospodarskie?

5. The Flatwoods Monster

Dołączona grafikaInnym tego typu ewentualnie obcym jest potwór Flatwoods, wydaje się komuś piekielną wizją zakonnicy, zmieszaną z efektami obcych w ostatnim sezonie oryginalnego Star Treck'a. Miały 10 stóp wysokości, z wypukłymi oczami, czerwoną twarzą w kształcie serca, w zielonej pofałdowanej spódnicy, potwór Flatwoods terroryzował grupy młodych nastolatków, którzy nie mogli się zdecydować, czy istota posiadała broń w postaci pazurów czy też nie. Kryptyda wydawała podobne przeraźliwy syk, hałas i sunęła mad ziemią. Wiesz co jeszcze wydaje ostry syk, posiada twarz w kształcie serca, i może być niewłaściwie definiowane przez przerażonych 12-latków? Sowy płomykówki.

4. Canvery Island Monster

Dołączona grafika


To klasyczny przykład ludzi, którzy wyciągają pochopne wnioski, bez proszenia o spokojne podstawowe pytania co się stało wokół nich. W 1954, o długości 2-stóp groźna porcja ciała wylądowała na plaży z Canvery Island. Temu czemuś kazali mieć grubą czerwonawą brązową skórę, wyłupiaste oczy i skrzela. Zostało przedstawione jako kryptyda posiadająca kończyny tylne wraz z pięciopalcową stopą w kształcie podkowy z wklęsłymi łukami. Potwór natychmiast został spalony. Drugi okaz, który wylądował rok później, był dwa razy dłuższy od swojego poprzednika. Tylko, wygląda na to, że była to przerażająca, upośledzona fizycznie kryptyda, która była najprawdopodobniej rybą z gatunku anglerfish albo batfish. Po częściowym rozkładzie, wystarczająco sprawiło problemy w zidentyfikowaniu istoty. Zwłaszcza, że ten typ ryby nie był w tych częściach często spotykany.

3. The Elmendorf Beast

Dołączona grafika


Ta istota żywa została oskarżona o zabijanie zwierząt gospodarskich około Elmendorf w Teksasie. To była łysa bardzo podobna do psa istota żywa, podobno zabiło parę zwierząt posiadanych przez rolników w tamtym obszarze. W 2004, farmer strzelił do istoty żywej, którą podejrzewał o zabijanie jego zwierząt, ważyła ona zaledwie około 20kg. Od tamtej pory, dwa inne podobne zwierzęcia zostały zabite. Powszechnym wytłumeczeniem jest albo rasa łysych psów Mexican Hairless Dogs albo Kojot z ciężkim przypadkiem świerzbu.

2. The Globster

Dołączona grafika


Powiedzmy, że jesteś na plaży, a tu nagle zauważasz rozkładającą się masę ciała, wyrzuconą na brzeg i gnijącą. Nie ma żadnych charakterystycznych cech, nawet struktury kości o ile można o tym tak powiedzieć. Najbardziej logiczne wytłumaczenie to:
a) mocno zniekształcone zwłoki zwierząt,
b) fragment tłuszczu wieloryba
c) potwór!
W przypadku wybrania opcji c), Gratulacje, znalazłeś kryptydę. Tak jest, gdy ktoś znajdzie coś, czego nie potrafi racjonalnie wytłumaczyć, wyrzucone na plaży, to automatycznie tworzy z tego potwora. Było co najmniej 17 globsters, z których większość prawdopodobnie była częścią tylko dużego ssaka morskiego, który wyszedł z prądem.

1.The Montauk Monster

Dołączona grafika


Co ja właśnie powiedziałem o myciu zwierząt? Ludzie czy wy mnie słuchacie? Zwierzę leży na plaży, media wpadają w panikę. Tym razem to było w 2008, w Montauk, NY. ten brzydki stwór występował na lądzie, i szybko stał się centrum burzy medialnej. Co było tym czymś? To jest tajemnica! Tyle że, wiesz, że to był właśnie spowodowany rozkładem szop pracz. Sukces! Jeśli myślisz, że zgniły szop pracz tworzy media szlachetnymi.

Żródło:
http://brainz.org/15...eless-cryptids/
tłumaczenie i opracowanie: Dżekson
dla: www.paranormalne.pl


Użytkownik dżekson edytował ten post 09.07.2010 - 20:22

 • 1#2

b0mber0.
 • Postów: 242
 • Tematów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To zdjecie to przpadkowe czy wlasnie ten niby szop? 1.The Montauk Monster
 • 0

#3

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1195
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@up

to jest prawdziwe zdjęcie. nie przypadkowe ;)
 • 0#4

Muhomorniczy..
 • Postów: 136
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Mothman i morski Mnich rządzą. Autor tego zestawienia to jakiś prostak bez fantazji. Przecież to jest tak dennie napisane że żal iż ktoś to w ogóle powiela. Minus za ten temacik. Co to w ogóle za styl, poczucie humoru a raczej jego brak, w podstawówce dzieci mają więcej polotu. Jak już się chcemy nabijać to umiejętnie i nie tak zaparcie jednostronnie udając że coś niema swojego uroku.

Użytkownik Muhomorniczy. edytował ten post 08.07.2010 - 16:26

 • 1

#5

Imb.
 • Postów: 394
 • Tematów: 9
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

 "15 kompletnie bezużytecznych kryptyd." Bezużytecznych, ale... do czego? Kryptydy raczej nie mają być użyteczne/bezużyteczne (chyba, że w roli oswojonego zwierzaka w gospodarstwie domowym ;) ). Mogą być bezsensowne, absurdalne czy też zwyczajnie głupie, ale to jednak zupełnie inna para kaloszy. ;]

Użytkownik Imb edytował ten post 08.07.2010 - 21:44

 • 0#6

Leton.
 • Postów: 3
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To była łysy bardzo podobna do psa istota żywa, podobno zabiło ... dwa inne podobne zwierzęcie zostały zabite.

co?
Mi sie artykul nie podoba.

Użytkownik Leton edytował ten post 09.07.2010 - 18:41

 • 0

#7

Opiart.
 • Postów: 202
 • Tematów: 7
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tłumaczenie bardzo słabe. Nieraz gubiłem się w tekście, bo było tyle błędów logicznych... Powstrzymam się od dania minusa, ale plusa też nie dam. Następnym razem bardziej się przyłóż... Co do samego artykułu według mnie jest średni dałbym mu 4/10. Jak już ktoś wcześniej wspomniał w jakim celu kryptydy mają być "użyteczne". Bo ja tego nie rozumiem...
 • 0

#8

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1195
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

cóż tłumaczenie powstało kilka miesięcy temu..(poświęciłem się bardziej manuskryptowi) ale jakoś też nie miałem czasu wrzucić ;)
co do samego artykułu, miał mieć właśnie formę mniej zrozumiałą, a zarazem śmieszną jak te kryptydy..
'Bezużyteczne' to po prostu wymysł autora i ja rozumie to w ten sposób, ze te przypadki nie miały większego znaczenia i nie wniosły nic to świata zwierząt czy faktycznie kryptyd ;)

pozdrawiam.
Dżek.

@down
mag1-21 świetnie wytłumaczyła :)

Użytkownik dżekson edytował ten post 10.07.2010 - 12:02

 • 0#9 Gość_mag1-21

Gość_mag1-21.
 • Tematów: 0

Napisano

w jakim celu kryptydy mają być "użyteczne". Bo ja tego nie rozumiem...

Sprobuje to wytlumaczyc. We wszystkich mitach i legendach, wystepuja jakies "stwory", demony, tudziez istoty polczlowiek/polzwierze.Wiekszosci tych stworow legendy przypisywaly wlasciwosci czy cechy sprzyjajace czlowiekowi, lub szkodzace,wrogie. Np. Satyry, bóstwa naturalne, uchodziły za istoty nieprzyjazne człowiekowi, choć nie bezpośrednio mu wrogie. Natomiast Wanarowie - małpo-ludzie, rodem z Indii, w szczegolnych przypadkach mogly byc juz pomocne. Jak na małpy przystało, są pół-dzicy, szaleni i nieokiełznani, choć wiedzą co jest dobre, a co złe. Kochają i nienawidzą tylko na zabój - nie ma nic pośrodku.Wracajac do tematu, bezuzyteczne stwory bylyby takimi, ktore szkody nie przynosza, ale pozytku czlowiekowi tez.
Wszystkim zainteresowanym tym tematem polecam piekne albumowe wydanie ksiazki Heinz MODE "Stwory mityczne i demony." Proponuje podejsc do temato zartobliwie, taki byl chyba zamysl autora, jednakze dla ciekawych mozna proponowac odnalezc w mitologiach obraz kazdego z
przedstawionych na zdjeciach dziwolagow.
 • 2

#10

Muhomorniczy..
 • Postów: 136
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

[

Źle to tłumaczysz bo wybrane istoty w artykule są również nie obojętne dla człowieka z rożnych względów miedzy innymi z tych przez cie wyłożonymi, skrajnymi, antagonistycznymi. Więc nie wiem co nam tłumaczysz niczego nie tłumacząc? To zabrzmiało jak wyp. polityka- dwóch się nabrało dając plusy .Autorowi nie chodziło o funkcje kryptyd tylko o ich wizerunek-czy przemawia do nas i przez to jest użyteczny.

Użytkownik Muhomorniczy. edytował ten post 15.07.2010 - 23:02

 • 0

#11

Dagmii.
 • Postów: 109
 • Tematów: 49
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 3
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

 

 

Już wiesz, że jesteś gównianą kryptydą gdy:
a) jesteś nazwany najmniej przerażającą nazwą insekta,

Akurat dla mnie ćmy są przerażające, boję się ich o wiele bardziej niż na przykład węży, dlatego rozumiem czemu niektórzy obawiają się Mothman'a. 


 • 0#12

Maska.

  Entuzjastyczny sceptyk

 • Postów: 582
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Straszne to tłumaczenie O.o Jak by człowiek wklepał tekst do tłumacza google...

Co do ćmy... polecam film Mama :)
 • 0

#13

Kwarki_i_Kwanty.
 • Postów: 233
 • Tematów: 37
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 9
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Bestia atmosferyczna. To jest coś, o czym pośród gromady Kryptyd nigdy nie słyszałem. Nie interesuję się tym tematem dość szeroko, a wiem, że ten wątek został tu już założony, i ogólnie o tym abstrakcyjnym stworzeniu dyskutowało się dość sporo. Dlatego też mogę mieć braki w wiedzy o tej ,,ultra-kryptydzie". Czy samo jej istnienie w naszym Wszechświecie nie jest skrajnie niemożliwe? Pływające, sunące się po atmosferze stworzenie, które zginie, gdy dotknęłoby powierzchni. Czy nie jest to byt z równoległego świata, który na ułamki sekund ukazuje się na niebie, gdy na pewien moment zaistnieją ku temu idealne warunki: otwarcie międzywymiarowych bram, spontaniczne zestrojenie się energii wszechświatów tworzące osobliwość, przez którą stworzenie to ujrzymy?


 • 0

#14

Matejas.
 • Postów: 7
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na ostatnim zdjęciu jest martwy leniwiec w stanie rozkładu
 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u