Skocz do zawartości
Zdjęcie

Scjentologia


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Apophis_.
 • Postów: 637
 • Tematów: 36
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ciekawa sekta licząca wielu członków, której założyciele zbijają majątek - do tego piękna opowieść o złym władcy galaktyki. :P

Scjentologia - podstawowe informacje

1. Nazwa grupy: Scjentologia

2. Inne nazwy: Kościół Scjentologiczny, Scientology Church International

3. Organizacje satelitarne:

Globalna sieć poszczególnych organizacji czynnych we wszystkich dziedzinach życia - w gospodarce, polityce, kształceniu i wychowaniu:

* Narconon - program profilaktyczny dla młodzieży oraz oferta pomocy dla narkomanów (używa się też nazwy Criminion)
* Citizens Commission on Human Rights (CCHR) - Komisja do spraw uchybień psychiatrii wobec praw człowieka
* Applied Scholastic International - organizacja promująca stosowanie nauk Hubbarda w praktyce
* Concerned Businessmen's Association of America (CBAA) - stowarzyszenie dla biznesmenów
* Cult Awareness Network (CAN) - kiedyś jedna z największych organizacji antykultowych, wykupiona przez scjentologię po wygranym procesie, dziś służy obronie sekty, obecnie nadzorowana przez Foundation for Religious Freedom
* Foundation for Religious Freedom - organizacja powiązana ze scjentologią, za cel stawia sobie obronę wolności religijnej, co w rzeczywistości sprowadza się do apologii sekt
* The Way to Happiness Foundation - typowa organizacja fasadowa, jej głównym "produktem" jest broszura "The Way to Happiness" autorstwa Hubbarda
* World Institute of Scientology Enterprises (WISE) - organizacja gospodarcza, członkiem WISE mogą zostać firmy i osoby prywatne; zobowiązują się one do rozpowszechniania technologii i ideologii Hubbarda.

4. Założyciel:
Lafayette Ron Hubbard (1911-1986).

5. Geneza:

Hubbard, pisarz fantastyczno-naukowy, zapoczątkował rozwój scjentologii książką "Dianetyka - przewodnik rozumu ludzkiego" (1950). Dla realizacji opisanej tam metody samopomocy w rozwoju własnych zdolności zorganizowano w 1950 roku pierwsze centrum dianetyki w USA. W 1954 Hubbard założył w Los Angeles pierwszy oficjalny "Kościół Sjentologiczny".

6. Nauka:

Według nauk Hubbarda każdy człowiek posiada nieśmiertelną duszą zwaną tetanem, która wraca na ziemię i przybiera formy cielesne. Tetany stworzyły wszechświat i ciała ludzkie dla siebie. Tracą jednak moc pod wpływem traumatycznych przeżyć (engramów). Te przeżycia zostały zaszczepione przez złego władcę galaktyki o imieniu Xenu. Wyzwolenie się od nich następuje poprzez praktykowanie dianetyki (gr. dia - przez; nous - rozum). Nawiązując do dianetyki jako metody samopomocy, zajmującej się wyłącznie ciałem i umysłem, ale nie zawierającej żadnych elementów religijnych, Hubbard wynalazł "naukę wiedzy" - scjentologię, w której dianetyka się zawiera (scjentologia - łac. scire - wiedzieć, gr. logos - nauka).

Celem organizacji scjentologicznej jest:

1. Stworzenie nowego człowieka zgodnie z jej założeniami (poziomy rozwoju, które przechodzi, to tzw. "clear" - człowiek wolny od fizycznych i duchowych zaburzeń, oraz OT - "czynny tetan" - stan pełnej duchowej wolności); boskiego nadczłowieka, nie ograniczonego czasem i przestrzenią.

2. Stworzenie nowego świata funkcjonującego wyłącznie wg scjentologicznych wytycznych. Konieczność zupełnego panowania scjentologii nad społeczeństwem uzasadnia się tym, że świat w swojej dotychczasowej postaci skazany jest na absolutną zagładę. Scjentologia uzurpuje sobie absolutne prawo do posiadania jedynej drogi zbawienia.


7. Praktyka:

Praktyki i kursy:

* Auditing - połączenie psychoterapii i spowiedzi: człowiek opowiada audytorowi ciągle na nowo swe bolesne przeżycia (tzw. engramy). Powtarza się te rozmowy tak często, aż dana osoba zacznie się śmiać ze swoich przeżyć. Wówczas uznaje się je za wymazane. Osoba ta staje się dla organizacji "przezroczysta" (clear), a audytor nie jest zobowiązany do zachowania tajemnicy.
* Kurs wprowadzający w program scjentologii "Sukces przez komunikację". W części teoretycznej następuje wprowadzenie w hermetyczny język scjentologii, poprzez który przekazuje się subtelnie nowy system wartości.
* Rundown - odtrucie: zestaw ćwiczeń fizycznych, witamin, diety i sauny ma wyzwolić organizm od trucizn i narkotyków.
* Oferty dla dzieci - auditing, metoda "wyjaśniania słów" wg systemu scjentologicznego.

Tak bogata oferta kursów scjentologicznych nie jest bezpłatna - droga do "totalnej wolności" jest długa i bardzo kosztowna.

Każdy członek scjentologii jest zobowiązany do składania tzw. "raportów sumienia" o zauważonych odstępstwach innych.


8. Organizacja:


Obecnie organizacji przewodniczy David Miscavigne. Scjentologia jest surowo zhierarchizowaną organizacją działającą na całym świecie. Wg jej własnych danych istnieje 3100 "kościołów", "misji" i podporządkowanych im organizacji w 107 krajach. Centrum światowe znajduje się w Clearwater na Florydzie, zaś centrala europejska ma siedzibę w Kopenhadze.

9. Stosowane metody rekrutacji:

Pierwszy kontakt bywa zróżnicowany - może odbyć się przez zagadnięcie na ulicy, ulotki, reklamy przesyłane pocztą, ogłoszenia, książki i czasopisma. Celem jest rozbudzenie ciekawości. Obiecując spełnienie życzeń przedstawia siebie jako rodzaj instytucji doradczej, ewentualnie sugeruje się, że scjentologia może ukazać drogę do poprawienia osobistej sytuacji życiowej. Pierwsze oferty i kursy nie przedstawiają szczegółowo treści nauk scjentologicznych.

Szczególną metodą werbunku jest zachęta do wypełnienia bezpłatnego testu osobowości, nazywanego "Oxford Capacity Test", na którego podstawie wykazuje się werbowanemu słabe strony jego osobowości, które wymagają pomocy scjentologicznej.
10. Relacje z otoczeniem:

Członkowie organizacji uważają siebie za posiadających na wyłączność prawdę i zbawienie. Nie ma więc możliwości dialogu i rzeczowej dyskusji ze światem.

Scjentologia nie przebiera w środkach, gdy chodzi o walkę z krytykami sekty (np. upadek organizacji CAN). Praktyczną "wojnę" podjęła z rządami Francji i Niemiec, oskarżając je publicznie o nietolerancję religijną.

Pozytywny publicznie wizerunek scjentologii starają się budować jej najbardziej znani członkowie - John Travolta, Tom Cruise, Goldie Hawn, Demi Moore.

11. Ilość członków na świecie:

Według danych Scjentologii - 8 milionów osób. Dane te są jednak powszechnie krytykowane.

12. Ilość członków w Polsce:

Brak danych o członkach w Polsce.

13. Główne zagrożenia:

* Scjentologia jest powszechnie na świecie uważana za destrukcyjną sektę. Jej działalność zdelegalizowano całkowicie lub częściowo w niektórych krajach Europy (np. Francja, Niemcy). Jest oskarżana o przestępczość gospodarczą i stosowanie terroru psychicznego oraz o łamanie praw człowieka.
* Rozbudowany system kontroli etycznej. Członkowie są zobowiązani donosić na siebie nawzajem. W czasie auditingu scjentolodzy zdobywają wiele intymnych i nieznanych nikomu innemu informacji o danej osobie, nie obowiązuje ich jednak zachowanie tajemnicy. Te informacje mogą być wykorzystane jako groźby lub szantaż.
* Ataki na byłych członków i krytyków (groźby, liczne procesy sądowe).
* Psychiatrzy oskarżają scjentologów o manipulowanie umysłem członków.

14. Ciekawostki:

Według badań ekspertów ds. zdrowia psychicznego oferowane przez scjentologów metody walki z narkotykami (Narkonon) są błędne, nieaktualne i niedokładne. Z tego powodu wycofano ten program ze szkół w San Francisco.

Oprac. Emilia Fornalczyk, Paweł Królak
Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji


Ciekawe linki:
Oficjalna Strona Kościoła
Informacje w Wikipedii
 • 0

#2

Junk.
 • Postów: 72
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji


Serwis o niskiej wiarygodności merytorycznej, niedawno dostałem od pana Pawła Królaka ( subskrybuję ichni newsletter) takiego maila:

Witam serdecznie Junk,

Przepraszam, jeśli zajmuję Twój czas w ten piękny dzień, ale spotkałem
się z czymś, o czym warto napisać.

Pamiętasz, jak niedawno wspominałem, że Wydawnictwo Złote Myśli wydało
moją książeczkę "Sekty - co warto wiedzieć" (tę samą, którą otrzymuje
każdy prenumerator tego newslettera) w formie elektronicznej?

To samo wydawnictwo zrobiło niezwykłą jak na polski rynek promocję. Teraz
jeśli kupisz jakąkolwiek książkę elektroniczną wydaną przez Złote Myśli,
no i załóżmy, że Ci się nie spodoba, to nie tylko zwrócą Ci pieniądze
(tak robili zawsze), ale jeszcze zapłacą drugie tyle...

Mówiąc prościej: kupujesz książkę za 20 zł i załóżmy, że Ci się nie
podoba. Złote Myśli zwracają Ci Twoje 20 zł i dodają drugie 20 zł.
Niezłe, nie?

Więcej o promocji:
http://www.promocja....obreksiazki.php

Przyznaję, że jak na polskie warunki, to ta promocja wydaje mi się bardzo
ryzykowna, no ale jest ciekawa - więc pomyślałem, że napiszę o niej
naszym czytelnikom.

Promocja trwa do 5 maja, a do zakupienia zostało jeszcze ok. 250 książek
(z 1500 na początku), więc jeśli chcesz skorzystać, to czasu jest
niedużo. Ja już sobie jedną książkę kupiłem.

JEDNA WAŻNA UWAGA:
Złote Myśli to duże wydawnictwo, które wydaje wszystko, co może się
sprzedać. Dlatego w swojej ofercie mają książki bardzo dobre, ale mają
też takie, których z czystym sumieniem polecić bym nie mógł (typowo
newage'owskie - o magii, runach, feng shui). Wybieraj mądrze, bo jest
wiele pozycji wartych uwagi, ale nie bierz tego, na co szkoda czasu.
--  
Pozdrawiam serdecznie,

Paweł Królak
Koordynator CPP


Zresztą co tu duzo pisać - serwis CPP udaje neutralny serwis ostrzegawczy a jest nastepną propagandową stroną www do zwalczania postaw i światopoglądów innych niz katolickie.
 • 0

#3

Apophis_.
 • Postów: 637
 • Tematów: 36
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

No to w takim razie poczytajcie sobie o tym TUTAJ.
 • 0

#4

Junk.
 • Postów: 72
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dobrze znam te opracowanie, niemniej dzięki.
 • 0

#5

Marcio.
 • Postów: 36
 • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tom Cruise do nich nalezy :P
 • 0

#6

Apophis_.
 • Postów: 637
 • Tematów: 36
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Serio? John Travolta też? :smile:
 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u