Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowy samolot bezzałogowy - Phantom Ray


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1

Światłowtunelu.
  • Postów: 29
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po dwóch latach prac firma Boeing zaprezentowała wczoraj w St. Louis swój najnowszy bezzałogowy samolot - Phantom Ray. Na prezentacji pokazano maszynę o rozmiarach myśliwca, która łączy wytrzymałą konstrukcję z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.

W swoim wystąpieniu Dennis Muilenburg - prezes oddziału Boeing Defense, Space & Security powiedział, że Phantom Ray oferuje klientom szeroki wybór opcji, ponieważ został stworzony jako platforma testowa dla zaawansowanych technologii obejmujących wywiad, nadzór i rekonesans, niszczenie wrogiej obrony przeciwlotniczej, atak elektroniczny, samodzielne tankowanie w powietrzu oraz wiele innych.


Dołączona grafika
(fot. Boeing)


Samolot o długości około 11 m i rozstawie skrzydeł ponad 15 m został zaprojektowany w oparciu o prototyp maszyny X45-C, nad którym Boeing wraz z kilkoma innymi firmami pracował w ramach projektu finansowanego przez ministerstwo obrony Stanów Zjednoczonych. Jednak w odróżnieniu od swojego wzorca, Phantom Ray został całkowicie sfinansowany ze środków własnych firmy Boeing.

Pierwsze testy nowego samolotu zostały zaplanowane jeszcze latem tego roku. Docelowo firma Boeing chce uzyskać pozycję lidera w produkcji bezzałogowych maszyn latających, które mają zrewolucjonizować przyszłe działania wojenne.

Źródło: Link

Ciekawe co oni jeszcze tam budują.


Dołączona grafika
edit: Burnago

Wybacz już zmieniłem.

Użytkownik Światłowtunelu edytował ten post 11.05.2010 - 21:40

  • 1

#2

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

E takie pytanko, gdzie tutaj są zbiorniki paliwa i wylot silników ? Hmm :] ciekawe by było, jakby to urządzenie było oparte o technologie "antygrawitacyjną"
  • 0



#3

RafalD.
  • Postów: 202
  • Tematów: 53
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@up
Wlot jest chyba w miejscu gdzie normalnie była by kabina (gdyby samolot był załogowy). Wylot jest zapewne z tyłu :)
W necie znalazłem tylko jedno zdjęcie tego urządzenia od tyłu... mam nadzieję, że to nie fake (być może jest to ten X-45C bo Phantom Ray jak wynika z tekstu chyba jeszcze nie był testowany):
Dołączona grafika
  • 0

#4

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Coś mi się wydaje, że raczej to to nie jest na konwencjonalne paliwo... Chyba, że zbiorniki umieszczone są w skrzydłach... Ale i tak wydaje mi się, że wtedy miałby zbyt mały zasięg żeby być samolotem zwiadowczym
  • 0



#5

Palmæro.

    Anty-lewak

  • Postów: 303
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@RafalD

Mi to wygląda na strasznie słabą fotoshopke... koleś do tego nie miał talentu to zrobił blura
  • 0

#6

RafalD.
  • Postów: 202
  • Tematów: 53
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@up
bardzo możliwe - mi to zdjęcie też troszkę śmierdzi :)

Tutaj link do jeszcze kilku "ciekawych zdjęć"
  • 0

#7

balas.
  • Postów: 363
  • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

mam nadzieję, że to nie fake (być może jest to ten X-45C bo Phantom Ray jak wynika z tekstu chyba jeszcze nie był testowany):


Wizja artystyczna morskiej wersji X-45C oznaczonej X-45N. Z tego co się orientuję ani X-45C ani N nie latały, a już na pewno nie z lotniskowców. Z tego co przeczytałem jeszcze nigdy żaden samolot bezzałogowy nie lądował na lotniskowcu. A Phantom Ray ma oznaczenie X-47.
  • 0

#8

zygix.
  • Postów: 671
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Coś mi się wydaje, że raczej to to nie jest na konwencjonalne paliwo...

Dobrze Ci się wydaje.. Aczkolwiek nie na 100% dostawcą silnika na paliwo wodorowe jest Ford. To odpowiednio zmodyfikowany silnik samochodowy o pojemności 2,3 l z turbosprężarką.Tylko,że dla modelu Phantom Eye.Projektanci przewidują, że Phantom Eye będzie utrzymywać się w powietrzu przez 4 doby na wysokości ok. 20 km.

Ale i tak wydaje mi się, że wtedy miałby zbyt mały zasięg żeby być samolotem zwiadowczym

Phantom Ray ma być myśliwcem.Boeing nie podał bliższych danych na jego temat.

Prezentacja Phantom Ray`a

I jako ciekawostka:

Koncepcje myśliwców przyszłości

Użytkownik zygix edytował ten post 13.05.2010 - 14:28

  • 1

#9 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate.
  • Tematów: 0

Napisano

Światłowtunelu

Jeżeli nie masz nic przeciwko temu a admin lub moderator wykona to proponuje przenieść ten temat do tego tematu:
"Współcześnie rozwijane przyszłościowe systemy uzbrojenia"
jak najbardziej będzie to pasować do poruszanych tam kwestji, a i przy okazji sam będziesz na bieżąco mógł śledzić ten temat. Mam nadzieję, iż niedługo pojawią się tam jeszcze ciekawsze wątki. Jeżeli się zdecydujesz na połaczenie tematów to poproś moderatora o podłączenie tematu do w/w. Zapraszam
  • 0

#10

zygix.
  • Postów: 671
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika

Rok temu w St. Louis Boeing zaprezentował prototyp najnowszego bezzałogowego samolotu o Phantom Ray. 27 kwietnia br. odbył on swój pierwszy lot w Centrum Badawczym NASA na terenie Bazy Wojskowej Edwards w Kalifornii.

Phantom Ray (Unmanned airborne system, UAS) oferuje szeroki wybór opcji. Został stworzony jako platforma testowa dla zaawansowanych technologii wywiadowczych. Nadaje się również jako świetny samolot do rekonesansu, niszczenia wrogich instalacji przeciwlotniczych. Posiada on także zdolność do samodzielnego tankowania w powietrzu.

Ma on ok. 11 metrów długości przy ponad 15 metrowym rozkładzie skrzydeł. Zbudowany jest na bazie prototypu maszyny X-45C, nad która Boeing pracował w ramach programu finansowanego przez ministerstwo obrony narodowej USA. Phantom Ray jest w 100% finansowany z własnych środków amerykańskiego koncernu. Pierwsze testy tego samolotu byly zaplanowane na zeszłe lato. Boeing chce uzyskać pozycję lidera bezzałogowych maszyn latających, które docelowo mają zrewolucjonizować przyszłe działania wojenne.

Pierwszy lot poprzedzony był kilkoma seriami testów w zeszłych miesiącach. Trwał 17 minut. Maszyna wzbiła się na wysokość ok. 2200 metrów, osiągnęła prędkość 329 km/h.Docelowo jego pułap ma sięgać 12 km, a prędkość być zbliżona do prędkości dźwięku.

samoloty.pl

Użytkownik zygix edytował ten post 04.05.2011 - 14:24

  • 1

#11 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

22:26, 07.05.2011 /tvn24.pl na podstawie kilku stron internetowych

Robot Boeinga w powietrzu

NAGRANIE PIERWSZEGO LOTU "PHANTOM RAY"

Koncern Boeing udostępnił nagranie pierwszego lotu nowego robota "Phantom Ray". Docelowo maszyna ma być w stanie zdolna do atakowania celów lądowych, zwiadu i prowadzenia walki elektronicznej. Konkurencyjny koncern Northrop Grumman rozwija podobną maszynę X-47.

Pierwszy lot eksperymentalnej maszyny odbył się pod koniec kwietnia w bazie Edwards w Kalifornii. Maszyna wzbiła się w powietrze tylko na 17 minut. Podczas lotu Phantom Ray wzniósł się na nieco ponad dwa kilometry i rozwinął około 300 kilometrów na godzinę. W locie przetestowano podstawowe zdolności do wystartowania, wykonywania prostych zwrotów i lądowania.

Uskrzydlony robot

Phantom Ray jest rozwijany za własne pieniądze Boeinga. Maszyna początkowo oznaczona jako X-45 była rozwijana w całkowitej tajemnicy jako propozycja dla samolotu bezzałogowego przyszłości dla amerykańskiego wojska. Przegrała jednak w konkurencji z X-47 Grummana. Od 2009 koncern Boeing podjął decyzję o samodzielnym rozwoju projektu, z nadzieją na zamówienia w przyszłości.

Phantom Ray jest zbudowany w technologii stealth. Ma kształt latającego skrzydła z centralnie umieszczonym silnikiem odrzutowym. Phantom Ray nie należy do małych maszyn, rozpiętość skrzydeł to 15 metrów a długość 11 metrów, czyli ma rozmiary normalnego załogowego myśliwca. (F-16 ma np. rozpiętość 10 metrów). Według konstruktorów będzie osiągał niemal prędkość dźwięku.

Bezzałogowa maszyna ma zaprojektowaną dużą komorę do przenoszenia uzbrojenia, która będzie podobnej wielkości jak ta w myśliwcu piątej generacji F-35.

Zrobotyzowaie niebo

Samolot Boeinga nie jest jedyną taką maszyną rozwijaną w USA. Niedawno swój pierwszy lot wykonał X-47 Norhtrop Grumanna, który wygląda podobnie i będzie miał podobne możliwości jak Phantom Ray.

Ponadto już od kilku lat w służbie jest utajniony bezzałogowiec RQ-170 Sentinel. Maszyna pozostawała w ukryciu do 2007 roku, kiedy zrobiono jej niewyraźne zdjęcie na lotnisku w Kandaharze w Afganistanie i nadano nieformalną nazwę "Bestia z Kandaharu". Po miesiącach spekulacji ekspertów, wojsko USA przyznało, że to trudnowykrywalny bezzałogowy samolot zwiadowczy. Według niepotwierdzonych informacji, wykorzystano go między innymi podczas ataku nad Osamę bin Ladena.

mk//gak

Źródło: www.tvn24.pl


Użytkownik Sentinel edytował ten post 08.05.2011 - 12:05

  • 1

#12

zygix.
  • Postów: 671
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No do misji zwiadowczych czy uderzeniowych na silnie bronione pozycje wroga takie cudeńka są jak znalazł..Phantom Ray podobno na początku miał być myśliwcem,albo inaczej..miał występować w wersji myśliwskiej,rozpoznawczej i uderzeniowej.Na walki myśliwskie z udziałem bezpilotowców będziemy musieli poczekać jednak min.30lat..na dzień dzisiejszy żaden komputer nie może się równać z wyszkolonym pilotem w pewnych sytuacjach,ale przy misjach rozpoznawczych czy uderzeniowych(Wild Weasel) jak najbardziej..




  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych