Skocz do zawartości
Zdjęcie

Najciekawsze miejsca na Ziemi


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

ICM600.
 • Postów: 184
 • Tematów: 25
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Wydaje się, że otaczający nas świat został całkowieciezagospodarowany przez człowieka. Na całej planecie powstają wielkie miasta, fabryki, kopalnie. Ludzie, by nie oglądać wciąż tego samego widoku blokowisk wymyślili różne formy rozrywki i sztuki. Jednak mimo
dominacji ludzi i przekształcania przez nich krajobrazu na ponury i wyjałowiony betonowy plac, na Ziemi istnieją miejsca przez cywilizację nietknięte, uformowane z największą finezją przez nieogarnione siły natury, przy których człowiek z całą swoją potęgą wydaje się być malutki i mało pomysłowy. Oto lista 17 miejsc na planecie, które warto obejrzeć i stanąć oko w oko z potęgą przyrody.Owernia


Kraina geograficzna we Fracji, część Masywu Centralnego. Najbardziej znany szczyt Owernii to Puy de Dome – jest to stożek wulkaniczny z charakterystycznym kraterem na szczycie. W Owernii znajdują się setki takich wzniesień - jedne zakończone kulisto, inne ostro jak igły. Gorące źródła występujące w okolicy dowodzą, że tuż pod powierzchnią ziemi znajduje się płynna magma.
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
Uskok San Andreas


Uskok ma długość 1050 km i przebiega 16 km pod powierzchnią ziemi. Przecina amerykański stan Kalifornia i wyznacza granicę między dwiema płytami tektonicznymi – Pacyficzną i Północnoamerykańską. Mijają się one, pokonując przeciętnie dystans 13 mm rocznie. Ruchy te odbywają się na ogół płynnie. Jednak czasami dochodzi do wpadania płyt na siebie, a ich rozdzielenie może spowodować trzęsieni ziemi. W 1989 doszło do wstrząsów o sile 7,1 stopnia w skali Richtera - zawalił się wtedy 1,5-kilometrowy drogi nadziemnej, zabijając 63 osoby.

Dołączona grafika

Dołączona grafika
Bora-Bora


Wyspa na Oceanie Spokojnym – jest to atol wyrosły wokół stożka wulkanicznego. Pisarz James A. Michener nazwał ją „najpiękniejszą wyspą na świecie”. Pośrodku wyspy wznoszą się dwa wierzchołki skalne – są to pozostałości dawno wygasłego wulkanu, obecnie porośniętego lasem. Dookoła Bora-Bora rozpościera się turkusowa laguna, oddzielona od morza piaszczystą mierzeją. Wyspę opasa pierścień rafy koralowej upstrzony piaszczystymi wysepkami zwanymi „motus”.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafikaOld Faithful


Znajdujący się w najstarszym na świecie parku narodowym Yellowstone, najsławniejszy gejzer świata jest nieprzerwanie aktywny od co najmniej 200 lat. Nazwa „Old Faithful” (dosł. „stary wierny”) została mu nadana przez ekspedycję w 1870 – wiąże się ona z tym, iż gejzer wybuchał w bardzo regularnych odstępach czasu. Dziś, na skutek trzęsień ziemi, Old Faithful nie wybucha już z taką dokładnością jak wtedy. Gejzer wyrzuca średnio 30 tys. litrów wody na wysokość ok. 40-45 metrów.
W Yellowstone można zobaczyć wiele innych gejzerów, a także wielkie połacie lasów, jeziora, gorące źródła oraz klify zbudowane ze szkła wulkanicznego zwanego obsydianem.

Dołączona grafika

Dołączona grafikaAltiplano


Altiplano to andyjski płaskowyż położony w Boliwii i Peru. Znajdują się tu jeziora Titicaca, Poopó oraz wiele innych słonych zbiorników wodnych. Ciekawym tworem jest solnisko Salar de Uyuni. Jest to pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze. Zajmuje powierzchnię 10 582 km², co czyni go największym solniskiem świata. Każdej zimy wypełnia się ono wodą deszczową, która wyparowując latem pozostawia warstwę soli grubą na 6 metrów. Na południowym krańcu Altiplano rosną jedynie kaktusy. Znajdujące się tam jeziora mają różną barwę – od ceglastoczerwonej przez zieloną i srebrzystą po turkusowe. Jest to uzależnione od minerałów zawartych w soli.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafikaPamukkale


Są to gorące źródła wypływające ze zbocza góry Cal Dagi w Anatolii w Turcji. Woda mająca temperaturę ok. 37 stopni Celsjusza niesie ze sobą rozpuszczone sole wapnia, które wytrącają się na zboczu góry, tworząc malownicze nacieki skalne w formie tarasów, w których gromadzi się woda termalna. Większość kaskad jest śnieżnobiała. W czasach starożytnych przybywali tu Rzymianie, by leczyć choroby skórne, krążenia oraz reumatyzm. Dziś Pamukkale również jest odwiedzane przez turystów, jednak do kąpieli przeznaczono tylko południową część basenów, ze względu na ochronę tego niezwykłego tworu natury.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafikaJezioro Asfaltowe


Jezioro znajduje się na wyspie Trynidad w Ameryce Środkowej. Jest to największy zbiornik smoły na świecie. Zajmuje powierzchnię 44 ha i ma 82 metry głębokości. Powstało ok. 50 milionów lat temu z rozkładających się szczątków żyjątek morskich. W wyniku procesu gnicia wytworzyły się węglowodory które przenikały przez skały na powierzchnię ziemi. Słońce spiekło je na skorupę, po której można chodzić. Jezioro jest w nieustannym ruchu – asfalt przesuwa się od środka zbiornika ku jego brzegom. W zagłębieniach pomiędzy spieczonymi płatami asfaltu gromadzi się woda deszczowa, która tworzy setki małych strumyków. Na skutek wydzielania się gazów, czasem od strony jeziora da się usłyszeć dziwaczny bulgot.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafikaKoło Podbiegunowe Północne


Mimo iż panują tam bardzo niskie temperatury, warto wybrać się w okolice bieguna, by ujrzeć zorze polarne. Wspaniałe widowisko jest obserwowalne nocą. Nie jest do końca poznany mechanizm ich powstawania, prawdopodobnie wpływ na ich tworzenie się ma wiatr słoneczny. Zorze są szczególnie piękne co 11 lat, w czasie wysokiej aktywności słonecznej – podczas szczególnie silnych rozbłysków zorze widywane są w okolicy 50. równoleżnika, a nawet w krajach śródziemnomorskich.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafikaSkamieniały Las


Na Pustyni Pstrej w Arizonie leży Skamieniały Las – rozrzucona na dużym obszarze kolekcja skamieniałych pni drzew. Powstały one wskutek przeobrażania się krzemionki zaabsorbowanej przez drzewo w kryształy. Zawarte w pniach inne minerały nadały intensywnych barw skamieniałym kłodom. Spetryfikowane drzewa wyglądają jak gdyby zostały porąbane siekierą. Prawdopodobnie pokruszyły się one przez trzęsienia ziemi. Most Agatu to rozciągnięta nad 12-metrowym parowem kłoda zagrzebana w piaskowcu. Na terenie Skamieniałego Lasu został utworzony park narodowy – kolekcjonerzy minerałów poczynili w tym miejscu wielkie szkody. Teraz, gdy miejsce jest pod ochrona, nie można wynosić z niego najdrobniejszych okruchów skalnych.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafikaPhang Nga


Zatoka Phang Nga w Tajlandii to wyjątkowo piękne miejsce. Z jej lśniących, zielonkawych wód wyrastają wapienne skały, mające nierzadko kilkaset metrów wysokości. Wapień podziurawiony jest jaskiniami i tunelami, ściany niektórych z nich pokryte są rysunkami naskalnymi, przedstawiającymi ludzi i zwierzęta. Na wyspie Koh Pannyi w zatoce leży wioska rybacka zbudowana na palach. Nieco dalej na południe znajdują się płyty kamienne składające się z jakby uprasowanych muszli zwierząt morskich Ponieważ płyty wyglądają jak nagrobki, miejsce to zwane jest „Cmentarzyskiem Muszli”

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafikaJezioro Hillier


Na wyspie Middle Island w archipelagu Recherche leżącym przy południowym brzegu Australii
znajduje się pasteloworóżowe jezioro. Wygląda ono jak odcisk olbrzymiej stopy na zielonej wykładzinie lasów eukaliptusowych, otoczony białym paskiem. Badania przeprowadzone w 1950 miały dać odpowiedź, skąd bierze się niezwykła barwa jeziora. Naukowcy spodziewali się znaleźć tam algi, jednak nie było po nich śladu. Do dziś nie znaleziono odpowiedzi na to pytanie. Uważa się, że różowy kolor wody bierze się od dużej zawartości soli w jeziorze. Jezioro ma 600 metrów średnicy i jest dość płytkie. Od Oceanu Indyjskiego oddziela je wąski pas zarośli i wydm. Na początku XX wieku z jeziora wydobywano sól, lecz bardzo szybko zaniechano tego procederu.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafikaWodospad Iguazu


Jest to wodospad posiadający najwięcej osobnych kaskad, bo aż 275. Między nimi znajduje się wiele skalnych wysp. Przypominające ocean szerokie na 4 km wody Iguazu spadają 72 metry w dół z płaskowyżu Parana w Argentynie i Brazylii. Woda spływa do wąskiego wąwozu nazywanego Diabelska Gardzielą, następnie rozdziela się liczne kaskady. Podczas sezonu deszczowego do wąwozu wlewa się 13,6 min litrów wody na sekundę, czyli tyle ile znajduje się w sześciu basenach olimpijskich. Huk wodospadu daje się usłyszeć o odległości 24 km.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafikaGóry Ahaggar


Góry Aharrag leżą w Algierii, w samym sercu Sahary. Najwyższy szczyt, Tahat, posiada wysokość 3003 m n. p. m. Masyw Ahaggar zbudowany jest głównie z prekambryjskich łupków krystalicznych, zlepieńców i gnejsów. Niektóre ze szczytów to korki wulkaniczne, czopujące otwory wygasłych wulkanów. Z biegiem lat zewnętrzne warstwy wulkanów zerodowały pozostawiając zastygłą lawę sterczącą nad granitowym płaskowyżem. Najwyższym dziwnie ukształtowanym wzniesieniem jest Ilamen o wysokości 2670 m n. p. m.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafikaStaffa


Dookoła małej wyspy o nazwie Staffa, leżącej u zachodnich wybrzeży Szkocji znajduja się niezwykłe bazaltowe kolumny. Są one w większości sześciokątne i ściśle do siebie przylegają. Niektóre z nich mają po 40 metrów wysokości. Pas krótszych kolumn prowadzi do Jaskini Fingala, nazywanej „muzykalna jaskinią”. Nazwa ta wzięła się od przypominających dźwięk harfy odgłosów wydawanych przez filary podczas wiania wiatru. Nieopodal wejścia do jaskini znajduje się Krzesło Fingala – mówi się, że każdy, kto usiądzie na krześle może wypowiedzieć trzy życzenia, które zostaną spełnione. Wejście do jaskini stanowi łuk skalny, a sama jaskinia wygląda jak ogromny lejek, zwężający się od 13 m wysokości przy wejściu do 6 m przy końcu.
Podobna formacja skalna znajduje się120 km dalej, w Irlandii Północnej, zwana jest Groblą Olbrzymów. Według legend, olbrzym Finn MacCool zbudował drogę, której jedne koniec znajduje się na Grobli Olbrzymów, a drugi na wsypie Staffa.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafikaCzekoladowe Wzgórza


Jest to pasmo wzgórz wznoszących się na filipińskiej wyspie Bohol należącej do archipelagu Visayan. Legenda mówi, że wzgórza to łzy olbrzyma Arogo, który rozpłakał się gdy jego ukochana Aloya, będąca śmiertelniczką, nie odwzajemniwszy jego uczucia, rozchorowała się i zmarła. Inna legenda głosi, że dwóch olbrzymów starło się w walce, obrzucając się wzajemnie kamieniami. A gdy obaj się zmęczyli, pogodzili się i razem opuścili wyspę.
Wzgórza zbudowane są z wapienia, obecny kształt mogły uzyskać na skutek długotrwałego wietrzenia. Jednak są prawdopodobnie jedyną formacja wapienną nie posiadającą w ogóle jaskiń. Wzgórza wznoszą się ciasno jedno obok drugiego. Niektóre są owalne, inne stożkowate. Porośnięte są one trawą, która w porze deszczowej jest zielona, a porą suchą przybiera kolor czekoladowobrązowy. Tej barwie wzgórza zawdzięczają swoją nazwę.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafikaKapadocja


Kapadocja leży w centralnej Turcji. Powstała wskutek działalności wulkanicznej oraz erozji. Erupcje utworzyły platformę, wznoszącą się 300 metrów nad okolicą. Popioły wyrzucone podczas wybuchów wulkanów scementowały się, tworząc miękką skałę, zwaną tufem, lawa na powierzchni ostygła i zmieniła się w bazalt. Strumienie wody przez wieki wypłukiwały miękkie partie skał, tworząc niesamowity krajobraz pełen stożków i piramid, przypominających bajkowe wieże. We wczesnym okresie chrześcijaństwa ludzie wykuwali w miękkim tufie jaskinie mieszkalne i kościoły. W dolinie Gorgoli znajdują się całe miasta wykute w skale, połączone ze sobą wielokilometrowymi labiryntami korytarzy.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafikaBungle Bungles


Bungle Bungles wygląda jak pasieka gigantycznych uli ubarwionych tak samo jak pszczoły, w czarne i pomarańczowe paski. Jest to część płaskowyżu będącego dnem niegdysiejszego oceanu pokrywającego teren Australii Zachodniej. Skała występująca na terenie płaskowyżu to piaskowiec, łatwo poddający się erozji. Wysokie, kopulaste wzgórza chronione są przez warstwę czarnej krzemionki i pomarańczowych alg. Gdy zostaną one usunięte, wzgórze zostaje rozmyte przez wodę deszczową. Wiek Bungle Bungles wynosi 350 mln lat. Ściany niektórych skał są pokryte malowidłami Aborygenów, którzy zamieszkiwali je od ok. 24 tys lat, a cały łańcuch górski jest do dziś dla nich miejscem świętym.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafikaOpracowanie na podstawie książki „ 100 największych cudów natury”, autorstwa Ingrid Cranfield, wydanej w polskim tłumaczeniu przez Wydawnictwo Podsiedlik-Raniowski i spółka.
Uzupełnienie informacji na podstawie Wikipedii.
Żródła zdjęć: Google.com
 • 7

#2

Smok.
 • Postów: 129
 • Tematów: 11
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Coś pięknego ^^ miło sobie na takie cuda popatrzeć.
A przy okazji, szukam sponsora który kupi mi posiadłość na wyspie Bora-Bora, ktoś chętny?
 • 1#3 Gość_Alucard

Gość_Alucard.
 • Tematów: 0

NapisanoNiesamowity filmik ukazujący piękno natury naszej planety. Uwaga!Obejrzyjcie w HD i wyłącznie dźwięk te techno jest straszne, nie wiem kto wpadł na pomysł żeby zmienić ścieżkę dźwiękową podaję link do poprzedniej która była o wiele lepsza.Koniecznie poczekajcie aż oba się załadują i odpalcie jednocześnie.
 • 0

#4

Alexi Arduscoini.
 • Postów: 717
 • Tematów: 85
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Przyznam się wryło mnie kawał dobrej roboty baaardzo przyjemny temat i wiecie co jak tak patrze na niektóre zdjęcia to myślę sobie : Kurczę czy to aby na pewno nasza ziemia?. Setny raz utwierdzam się w przekonaniu iż Nasza kochana planeta jest po prostu przepiękna. Mam nadzieje że człowiek tego nie zniszczy.
 • 0

#5

mad_Angela.
 • Postów: 145
 • Tematów: 16
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 6
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Artykuł bardzo mi się podoba, świetne zdjęcia, precyzyjne opisy, chce się czytać :)

Aż trudno uwierzyć, że są jeszcze na Ziemi miejsca nienaruszone w swojej wspaniałości przez człowieka. Ludzkość przekształciła tak duży obszar naszej planety, mało gdzie można jeszcze podziwiać przepiękne, prawdziwie naturalne krajobrazy. Mam nadzieję, że takie miejsca jak te przedstawione nigdy nie zostaną zdegradowane i przyszłe pokolenia także będą mogły je podziwiać niezanieczyszczone, w pełnej krasie.
 • 0#6

sieka14.
 • Postów: 59
 • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tylko patrzec i podziwac wspaniałe rzeczy:P aż chciało by isę tam udac
 • 0

#7

livin.
 • Postów: 532
 • Tematów: 11
 • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

ICM szkoda, że nie wrzuciłeś wysp Komodo, są przepiękne! Generalnie to świetny artykuł.
A dla zainteresowanych pięknem otaczającego nas świata, polecam program Ushuaia prowadzony przez Nicolas'a Hulot, który obecnie powtarzany jest na Planete.

Użytkownik Badia edytował ten post 06.05.2010 - 19:30

 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u