Skocz do zawartości
Zdjęcie

Polskie projekty wojskowe


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ihiazel
 • Postów: 39
 • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam nie znalazłem tutaj konkretnego tematu tego typu, więc postanowiłem go założyć.
Tym bardziej że wiele osób w różnych postach stara się dodawać jakieś wzmianki nawet o porzuconych projektach dla naszej armii.
Może i nasze projekty które są obecnie w realizacji lub zostały zamknięte nie są aż tak technologicznie zaawansowane jak projekty innych państw to też mamy czym się pochwalić.
Chciałbym żeby tu wpisywano nie tylko o technologi obecnej ale i tej z czasów wcześniejszych,
chodź mimo wszystko najbardziej nas interesuje to czym mamy się pochwalić teraz lub w najbliższym czasie.
Podaje tylko wzmianki bo nie jest to forum militarne, a wszyscy rozpisują się tutaj na temat innych krajów więc mały akcent polski też się przyda.

Więc ja zacznę od dwóch ciekawych informacji.
Tutaj trzeba zacząć od podstawy wojska czyli piechura, a co za tym idzie to polski odpowiednik systemu Land Warrior czyli:

Indywidualny System Walki „TYTAN”
jak do tej pory przedstawiono pierwsze wersje balistycznej ochrony i systemu celowania, o osobnej nazwie „Ułan21”
Do tego dodać należy nowy typ umundurowania, broń osobistą, system łączności.

Bardziej szczegółowe informacje znajdziecie tutaj
http://atplatoon.w.i...a.pl/zigbo.html

I druga informacja to o nowym karabinku automatycznym (MSBS 5,56).
nie będę rozpisywał co danych technicznych można to sprawdzić na wiki
http://pl.wikipedia..../Karabinek_MSBS
(link do fotek karabinku na wiki w przypisach)

Ale niestety na produkcję seryjną możemy liczyć na około 2015r. W grudniu 2009 odbyły się praktyczne testy karabinka. Całkiem możliwe że przez ten czas konstrukcja okaże się przestarzała lub MON zakupi gdzie indziej broń.
Tym bardziej że już od kilku miesięcy pokazywana jest broń IWI (Israeli Weapon Industries)

Więc jeśli macie informacje o jakichkolwiek innych projektach a najlepiej o tych porzuconych przez MON. Może okazać się że nie jesteśmy aż tak zacofani w technologi wojskowej a brakuje nam tylko wykończenia.
 • 3

#2

D.B. Cooper
 • Postów: 1165
 • Tematów: 108
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

...ja pozwolę sobie dodać niektóre z ujawnionych programów Wojska Polskiego.

Ruchomy system zwalczania systemów naziemnych, powietrznych, ostrzegania i obserwacji, platforma bezzałogowa "MJ-7 Szogun",
którą cechuje:
- cyfrowy autopilot (własne rozwiązanie)
- autonomiczny lot (możliwość zmiany parametrów trasy w trakcie lotu)
- realizacja zadanej misji niezależnie od łączności z NSK
- naziemna Stacja Kontroli - wizualizacja parametrów lotu
- pozycji na mapie, planowanie trasy.

Rozpiętość 3,16 m
Długość 1,97 m
Masa własna 23 kg
Masa ładunku 6 kg
Przestrzeń ładunkowa 15 dm3
Prędkość 100-250 km/h
Zasięg 200 km
Długotrwałość lotu 1 h

Dołączona grafika

Dołączona grafika

więcej pod linkiem pdf.

Śmigłowiec wsparcia bojowego "Głuszec"
Została on zbudowany w oparciu o powstały w latach 70. helikopter PZL W-3 Sokół, a różni się od poprzednika tym, że został wyposażony w zagraniczną awionikę, na dziobie ma zamontowany karabin maszynowy, który sterowany jest ruchem głowy pilota. śmigłowiec może pracować zarówno podczas dnia, jak i nocy, bez względu na pogodę, a specjalna głowica obserwacyjna przekazuje pilotom dokładny obraz pola walki, oraz może pracować m.in. w podczerwieni, posiada również system chroniący go przed namierzeniem przez radary.

Głuszec między innymi uzbrojony jest w:
- zdalnie sterowany wkm kal. 12,7 mm WKM-B, z zapasem 350 sztuk nabojów.
- pociski rakietowe kal. 57 mm i 80 mm S-5 i S-8, najnowsze pociski kal. 70 mm
- system minowania narzutowego Platan
- zasobniki z działkami kal. 23 mm UPK-23-250.


Dołączona grafika


System Przeciwminowych Samobieżnych Podwodnych Ładunków Wybuchowych "Głuptak", urządzenie, które potrafi znaleźć i zniszczyć minę morską na akwenach o głębokości od 3 do 200 metrów.
W warunkach bojowych Głuptak będzie urządzeniem jednorazowego użytku. Ma działać podobnie jak zdalnie sterowana torpeda. Można go będzie również wykorzystać do niszczenia innych ładunków minopodobnych, konstruowanych między innymi przez terrorystów.

Dołączona grafika

więcej

oraz...

Samolot szkolno bojowy nowej generacji "Grot-2", oparty na koncepcji latającego demonstratora technologii Bielik

Dołączona grafika

Ultra lekka platforma ekstremalnej mobilności.

Dołączona grafika

Automatyczny Pojazd Głębinowy (APG) "Albatros"


Dołączona grafika


Polski symulator lotniczy.

Dołączona grafika

mały bonus:
[url="http://www.youtube.com/watch?v=ooOybsmoodU"]http://www.youtube.c...h?v=ooOybsmoodU[/url]

źródła inne:redakcjawojskowa.pl, polska-zbrojna.pl, wiadomości.gazeta.pl, altair.com.pl, militarium.net, insomania.pl, you tube.pl, google...

edit:


Pojazd inżynieryjny "Buffalo"

Od kiedy Force Protection Inc. jest polską firmą?

Razor dodałem to za źródłem, które trochę źle zinterpretowałem. Oczywiście masz rację, bije się w pierś...dzięki za zwrócenie uwagi +1! Poprawione.

Użytkownik D.B. Cooper edytował ten post 04.05.2010 - 16:41

 • 4#3

Razor
 • Postów: 643
 • Tematów: 12
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Pojazd inżynieryjny "Buffalo"

Od kiedy Force Protection Inc. jest polską firmą?
 • 1

#4

balas
 • Postów: 363
 • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

PZA Loara

W skrócie za Wiki:

PZA Loara (przeciwlotniczy zestaw artyleryjski LOARA) – zintegrowany samobieżny artyleryjski zestaw przeciwlotniczy oparty na podwoziu czołgu PT-91. Pojazd ten jest przeznaczony do zwalczania środków ataku powietrznego (samoloty, pociski manewrujące, śmigłowce, środki bezpilotowe oraz inne), działających na bardzo małych, małych i średnich wysokościach. Może również niszczyć lekko opancerzone cele lądowe i nawodne.


A tu już szczegółowy artykuł na temat tej broni:
http://www.militariu...art.php?aid=295

Dołączona grafika

Użytkownik balas edytował ten post 04.05.2010 - 16:13

 • 1

#5

pi3otr
 • Postów: 102
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nowe polskie karabinki dla żołnierzy.


Radomska Fabryka Broni „Łucznik”, należąca do Grupy Bumar, po raz pierwszy zaprezentowała nową rodzinę broni strzeleckiej MSPS 5,56. Nowa broń w przyszłości ma zastąpić przestarzałe kałasznikowy i wiecznie modernizowane beryle. O nowości z Łucznika pisze Zbigniew Lentowicz w "Rzeczpospolitej".

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita 15-12-2009:

W Radomskiej Fabryce Broni „Łucznik” po raz pierwszy zaprezentowano nową rodzinę broni strzeleckiej MSPS 5,56. W przyszłości zastąpi przestarzałe kałasznikowy i wiecznie modernizowane beryle. Tajne prace konstrukcyjne trwają już od ponad dwóch lat: nowoczesna koncepcja całej rodziny modułowej broni o kalibrze 5,56 — standardowym dla NATO, stworzona została w Zakładzie Konstrukcji Specjalnej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie w zespole kierowanym przez płk Ryszarda Woźniaka. Pomysł, który nabrał już konkretnych kształtów rozwijają także główni konstruktorzy: ppłk Mirosław Zahor, ppłk Przemysław Kupidura i reprezentujący radomski Łucznik, Krzysztof Kozieł. — Jako jedni z pierwszych widzieliśmy już nowe karabiny. Jesteśmy pod wrażeniem — przyznaje Jarosław Lewandowski, szef fachowego pisma „Strzał”.

Projekt badawczy finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kosztował 6 mln zł, ale rezultat jest imponujący. We wtorek konstruktorzy pokazali w Radomiu pierwsze gotowe automaty. To na razie tzw. demonstratory technologii ale już wiadomo, iż unikalna, modułowa konstrukcja broni pozwala wykorzystywać te same elementy konstrukcji do produkcji całej rodziny broni strzeleckiej. W ten wyjątkowo oszczędny sposób będzie można produkować np. system karabinków o krótkiej i standardowej długości lufy (czyli broń o różnym przeznaczeniu np. dla komandosów i piechoty). Z tych samych modułów, jak z klocków lego tworzona będzie też wersja o podwyższonej celności dla strzelców wyborowych a także lekki karabin maszynowy. Z identycznych podstawowych podzespołów powstawać ma też oferowany w kilku wersjach karabin w układzie bezkolbowym. Taka broń znajduje coraz więcej zwolenników w wielu armiach świata, bo pozwala radykalnie, skrócić i „odchudzić” strzeleckie uzbrojenie.

Do budowy nowej broni konstruktorzy z WAT użyli nowoczesne materiały: aluminium, kompozyty, wytrzymałe tworzywa. Niektóre rozwiązania będą chronione patentami, więc twórcy nie ujawniają technicznych szczegółów. Wiadomo jedynie iż konstrukcja zrywa technologiczne związki z całą epoką systemu wymyślonego jeszcze pod końcem ostatniej wojny przez słynnego Kałasznikowa. Karabinki będą miały wieloryglowe zamki, tłok gazowy o krótkim skoku, automat zaś uruchamiają strumienie gazów prochowych pobierane z przewodu lufy. Jarosław Lewandowski podkreśla iż broń ma w stosunku do używanych w armii beryli zdecydowanie poprawioną ergonomię i jest doskonale przystosowana do instalowania elektrooptycznych celowników i dodatkowego wyposażenia.

We wtorek zespół konstruktorów zapewnił, że w przyszłym roku broń, po niezbędnych poprawkach będzie przygotowana do rozpoczęcia seryjnej produkcji. Za trzy lata armia mogłaby rozpocząć jej wdrażanie na masową skalę. (end)Dołączona grafika

Dołączona grafika

http://www.youtube.com/watch?v=-7MuoHvQADs


Źródło:

http://www.bumar.com...sci/2009/12/847
http://www.altair.com.pl/start-2224


Wygląda to obiecująco i aby nie zaprzepaścili szansy :)
 • 2

#6 Gość_Aton

Gość_Aton
 • Tematów: 0

Napisano

A to wszystko są zabawki. Polska wydaje na wojsko ogółem 25 mld złotych, a USA niecałe cztery lata temu zwodowało lotniskowiec za 18 mld zł. Ładują do niego 90 samolotów. Jak się to ma do polskich 48 samolotów F-16? Polska ma 48 samolotów F-16, a Niemcy kupiły sobie 180 Eurofighterów. W takiej sytuacji moglibyśmy obronić się przed Słowacją i Litwą co najwyżej.
 • 0

#7

Mr. Mojo Risin'
 • Postów: 988
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bardzo podoba się mojej skromnej osobie wieść, że NAWET projekt polskiego samolotu bojowego jest - w polskim ustroju i biurokracji to jakiś cud, że takie coś dotrwało do tego etapu. Jednak nie wróżyłbym, że z taśmy produkcyjnej zejdzie więcej jak parę sztuk.
Nie jestem może jakimś fanatykiem najnowszych militariów, bardziej mam ciągotki w militaria drugowojenne.
Cieszy też wiadomość o rdzennie polskiej broni palnej na masową skalę - do kałachów czuję wstręt, pewnie to z mojej antymoskalnej duszy, dziedziczonej z pokolenia na pokolenie.
 • 1#8

Atomowy_jogurt_zagłady
 • Postów: 465
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Polska na prawde mogła by mieć więcej. Nasi specjaliści wolą pracować za granića niż u nas. I się nawet nie dziwię.
Polakom udało się całkiem nie dawno zmontować Black hawk'a. Jest to nowa wersje tej maszyny. Polakom zajęło to bardzo mało czasu. Pokazano po raz kolejny, że Polak potrafi.
Dołączona grafika
Więcej INFO:
http://dziennik.pl/g...awk_gotowy.html

Użytkownik Atomowy_jogurt_zagłady edytował ten post 04.05.2010 - 19:54

 • 2

#9

Paweł
 • Postów: 999
 • Tematów: 22
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

W takiej sytuacji moglibyśmy obronić się przed Słowacją i Litwą co najwyżej.

Ale w bitwie morskiej wygralibyśmy ze Słowacją na 100%
 • 7#10

Razor
 • Postów: 643
 • Tematów: 12
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A powiedzcie mi, jaki jest sens pracować nad własną bronią (mowa o Polsce)? Ani to na eksport pewnie nie trafi, a traci się czas i pieniądze na projekt z którego cholera wie co wyjdzie. Czy nie lepiej zainwestować w jakiś nowoczesny karabin pokroju Hk-416 lub SCAR? Te modele są już sprawdzone w boju, ba - nawet w Polsce już kilka/kilkanaście egzemplarzy jest :)
 • 0

#11

zygix
 • Postów: 671
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A powiedzcie mi, jaki jest sens pracować nad własną bronią (mowa o Polsce)?

Pieniądze zostają w kraju a nie na obcych kontach.
Nieocenione doświadczenie.
Wykwalifikowana kadra.
Niezależność od innych producentów i na wypadek ''W''.
Serwis na miejscu.
Miejsca pracy.
Nowoczesne technologie.
Profity przy ewentualnym eksporcie i wiele,wiele innych.

Ani to na eksport pewnie nie trafi, a traci się czas i pieniądze na projekt

Czasu nie tracą tylko cały czas nad nim pracują.Pewnie jesteś z przyszłości,że twierdzisz,iż na eksport nie trafi :)) A jeśli nawet to co z tego!?MSBS ma zastąpić AK-47 i Beryle.Tych ostatnich zamawia się po kilka tysięcy rocznie.Do tego nawet w Czechach wprowadzają BREN a przecież armię mają kilkakrotnie mniejszą od naszej i na eksport raczej nie ma co liczyć ;] Najwyraźniej im się to opłaca.A w pokonanym polu został właśnie FN SCAR-L.

z którego cholera wie co wyjdzie.

Wyjdzie karabinek uniwersalny o budowie modułowej wzorowany na FN SCAR.
A....i jeszcze jedno:popatrz sobie na ceny 8)

A tutaj ciekawostka:

Polski wóz bojowy XXI wieku
PCL nabiera kształtów

I żeby jak najszybciej wszedł do produkcji,choć znajdą się pewnie tacy co będą zastanawiać się nad sensem opracowywania nowych,nowoczesnych konstrukcji w kraju :o

Użytkownik zygix edytował ten post 13.05.2010 - 00:26

 • 1

#12 Gość_Kukhuri Sirupate

Gość_Kukhuri Sirupate
 • Tematów: 0

Napisano

Ihiazel

Jeżeli nie masz nic przeciwko temu a admin lub moderator wykona to proponuje przenieść ten temat do tego tematu:
"Współcześnie rozwijane przyszłościowe systemy uzbrojenia"
jak najbardziej będzie to pasować do poruszanych tam kwestji, a i przy okazji sam będziesz na bieżąco mógł śledzić ten temat. Mam nadzieję, iż niedługo pojawią się tam jeszcze ciekawsze wątki. Jeżeli się zdecydujesz na połaczenie tematów to poproś moderatora o podłączenie tematu do w/w. Zapraszam

Użytkownik Kukhuri Sirupate edytował ten post 03.06.2010 - 15:46

 • 0

#13

zygix
 • Postów: 671
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wielozadaniowa Platforma Bojowa, czołg i rodzina pojazdów i nie tylko do pobrania.

Obszar tematyczny I

Można zobaczyć m.in.wizualizacje polskiego czołgu nowej generacji,niszczyciela czołgów,ciężki bojowy wóz piechoty,zestaw przeciwlotniczy(artyleryjski) jako następca Loary i wiele innych.

A co do MSBS-5.56 to ma już wygląd całkiem inny niż demonstratory.Ale jest tajny i kilku znajomych ,które je widziało(wersję klasyczną i bezkolbową) nie pisnęło nic na temat wyglądu czy też rozwiązań w nim zastosowanych.Powiedzieli tylko ,,cierpliwości..zobaczysz już wkrótce w Kielcach na MSPO..''

MSPO - Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 6-9.09.2010
 • 1

#14

D.K.

  Semper invicta

 • Postów: 1479
 • Tematów: 970
 • Płeć:Kobieta
 • Artykułów: 13
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To może podrzucę coś z dawnych lat, bo fascynacja samymi nowościami może być niezdrowa ;-)

Polski karabin przeciwpancerny wz. 35, znany również jako Ur lub  Ur-35. Jak można wnioskować na podstawie nazwy, służył do niszczenia pojazdów opancerzonych, w szczególności czołgów. W momencie wybuchu II wojny światowej był to bez wątpienia najlepszy tego typu karabin na świecie, potrafił z odległości 100 metrów przebić pancerz każdego niemieckiego lub radzieckiego czołgu, także najlepszego, jakim Niemcy w owym czasie dysponowali, czyli Panzer IV. W niektórych źródłach pojawia się informacja (być może nieco przesadzona, tego nie wiem), że podczas bitwy pod Wizną oddział żołnierzy uzbrojonych w dwa karabiny Ur z 20 sztukami amunicji zdołał zniszczyć kilkanaście czołgów niemieckich.

Dość tylko wspomnieć, że po kampanii wrześniowej Niemcy natychmiast włączyli zdobyte egzemplarze karabinu Ur do swojego uzbrojenia pod nazwą PzB 35(p) (Panzerbusch 35 polnisch), a korzystał z nich nawet osławiony Afrika Korps.


 • 0#15

zygix
 • Postów: 671
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ciekawy karabin.Niedawno o nim oglądałem na YT

Użytkownik zygix edytował ten post 03.07.2010 - 02:21

 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u