Skocz do zawartości
Ttegoroczna gala rozdania Złotych Szaraków odbędzie się w niedzielę 1. marca o godzinie 20:00. Zapraszamy!
Wymagany jest strój formalny, wieczorowy. W końcu użytkownik w krawacie jest mniej awanturujący się! :szczerb:

Zdjęcie

Ciekawostki


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

lemon.
 • Postów: 13
 • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam, nie wiem czy mnie jeszcze pamiętacie. Mam ciekawy pomysł, ktoy jest mi w pewnym sensie potrzeby ;-) A mianowicie każdy kto za jakąs ciekawostke o zjawiskach paranormalnych niech ją tu napisze... sprytny sposób na nabijanie postów, a i dowiedzieć sie można czegoś ciekawego. Wszystko zalezy od was :smile:
 • 0

#2

Eury.

  Researcher

 • Postów: 3467
 • Tematów: 975
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

każdy kto za jakąs ciekawostke o zjawiskach paranormalnych niech ją tu napisze


Ee? nie bardzo rozumiem co niby mialoby sie tutaj znalezc? :|
 • 0#3

lemon.
 • Postów: 13
 • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Szczerze mówiąc ja również, dlatego się tutaj zrwóciłem ;-)
 • 0

#4

berniaki.
 • Postów: 91
 • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawostki o zjawiskach paranormalnych czyli np. statystyki spotkań z obcymi ???
 • 0

#5

vat22.
 • Postów: 6
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja proponowal bym ciekawostki o ciele człowieka, chybe ze byl juz taki temat.
 • 0

#6

Szyderca z loży.
 • Postów: 54
 • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ogólnie zjawiska paranormalne są traktowane jako ciekawostki ;-)
 • 0

#7

Asef.
 • Postów: 449
 • Tematów: 28
 • Płeć:Nieokreślona
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

To ja tu wrzuce troche ciekawostek


Ciekawostki

>Ponad 22% Polaków chodzi przez cały rok tylko w jednej parze butów.

>Największe buty na świecie mają 5,5 metra długości i 183 centymetry wysokości. Aby je wykonać, wykorzystano tyle skóry, ile potrzeba na zrobienie 250 par w normalnym rozmiarze.

>Buty włoskiej firmy Artioli, szyjącej luksusowe obuwie na miarę (m.in. dla G. Busha) kosztują - bagatela - tysiąc dolarów za parę!

--------------------------------------------------------------------------------

>Najstarsze na świecie drewniane koło które ma ponad pięć tysięcy lat wykopali archeolodzy z bagna w pobliżu Lublany, stolicy Słowenii. Zabytek ma pięć centymetrów grubości, a jego promień wynosi 70 centymetrów (całkiem spore kółeczko!). Materiałem który posłużył do jego wykonania było drewno z jesionu i dębu. Badaczy zaskoczył przede wszystkim bardzo nowoczesny - jak na owe czasy - sposób wykonania.

--------------------------------------------------------------------------------

>Za najstarszą książkę świata zostało uznane dzieło przekazane przez anonimowego ofiarodawcę Muzeum Brytyjskiemu w Sofii (stolicy Bułgarii). Jest to sześć zapisanych i połączonych ze sobą płytek ze szczerego złota, które wykonano 2 i pół tysiąca lat temu. Tekst został wyryty w języku Etrusków - jednego z najbardziej tajemniczych ludów Europy, który osiedlił się około 3 tysiące lat temu na terenie północnych Włoch.

>1324 - na tyle języków i dialektów została już przetłumaczona Biblia. Co roku drukuje się na całym świecie około 1 miliona egzemplarzy tego dzieła.
>Najdłuższą książką świata jest encyklopedia Dynastii Ming, która liczy 10 tysięcy tomów!. Pisało ją - oczywiście ręcznie - 2 tysiące Chińczyków przez pięć lat.

Najdłuższym poematem jest Mahabharata, starożytny epos indyjski liczący około 100 tysięcy strof (18 ksiąg) zapisanych sanskrytem. Początkowo w połowie pierwszego tysiąclecia p.n.e., był to zbiór przekazywanych ustnie opowieści. Zapisano je i uporządkowano około czwartego wieku naszej ery. Najdłuższy poemat europejski to "Punica" - starożytne łacińskie dzieło Siliusa Italicusa o wojnie punickiej liczy około 12 tysięcy wersów.
A niektórzy narzekają na dzieło Mickiewicza: "Pan Tadeusz".

>Największa książka świata to: "Bhutan: A Visual Odyssey Across the Himalaya Kingdom". Jest to 112 stronicowy album fotografii królestwa z Himalajów. Waży 60 kilogramów, ma półtora metra wysokości i po otworzeniu ponad 2 metry szerokości. Wydanie jednego egzemplarza kosztuje tysiąc dolarów. Ma powstać aż 500 takich albumów.

--------------------------------------------------------------------------------

>17 700 kilometrów przejechał swoją taksówką londyńczyk, który wiózł pasażerów do Pekinu. Zarobił 24 tysiące funtów, czyli około 158 tysięcy złotych !!!

>Najdroższym samochodem świata, który kosztował - bagatela - 15 milionów dolarów, był Bugatti z 1931 roku, sprzedany przez Nicholasa Harleya japońskiej korporacji Meitec w 1990 roku.

>Pierwszy samobieżny wóz, który mógł nie tylko ciągnąć ale i przewozić ładunek (czyli ciężarówka), został zbudowany przez Johna Yule w 1870 roku do transportu kotłów okrętowych (40 ton) z jego warsztatu do stoczni. Trasa liczyła 3,5 kilometra. Pojazd miał sześć kół, a napędzał go dwucylindrowy silnik parowy osadzony na ośmiometrowym podwoziu z sosnowego drewna.

>Największym silnikiem parowym świata, był pokazany w 1876 roku w Filadelfii podczas Wystawy Światowej, 700 - tonowy Corliss.

>Pierwszym policyjnym radiowozem był elektryczny wóz zbudowany w 1899 roku przez braci Franka i C. H. Loomisów dla policji w Akron (Ohio). Auto osiągało prędkość aż 26 km/godz. Pierwszą załogę stanowili policjanci, którzy wcześniej dysponowali dwukonnym wozem. W osiem lat po debiucie, policja na stałe przesiadła się do samochodów.>W Stanach Zjednoczonych wzbił się do pierwszego lotu próbnego... powietrzny skuter. Urządzenie będące realizacją marzeń fantastów uniosło się na około metra w górę i pozostawało w powietrzu przez 19 sekund. Wydaje Ci się to śmieszne? Przypomnij sobie pierwsze chwile samolotu!!!

--------------------------------------------------------------------------------

>Najwięcej ludzi na świecie mówi językiem chińskim. Jest ich około 874 miliony.

>Najczęściej odwiedzanym obiektem turystycznym na Ziemi jest wieża Eiffla. W ciągu 113 lat jej istnienia weszło na nią ponad 200 milionów ludzi. Wzniesiono ją z okazji otwarcia Wystawy Światowej i udostępniono zwiedzającym w kwietniu 1889 roku. Budowa trwała dwa lata, dwa miesiące i dwa dni. Przez pierwsze 94 lata uroki Paryża z wysokości prawie 300 metrów podziwiało 100 milionów turystów. W ciągu następnych 19 lat liczba ta została podwojona.

Najcieńszym, wyprodukowanym przez firmę Citizen, jest zegarek o grubości 1 milimetra.

>3500 lat temu Egipcjanie wynaleźli klepsydrę wodną - do odmierzania czasu

--------------------------------------------------------------------------------

>Bez teleskopu, gołym okiem człowiek jest w stanie zobaczyć około 6 tysięcy gwiazd.

>Ponad dziewięć lat trwała rowerowa wycieczka dookoła świata, którą w 1993 roku rozpoczął Gruzin Dżumber Leżawa. W tym czasie podróżnik pokonał trasę liczącą 264 tysiące kilometrów, przejeżdżając przez 230 krajów. Wyprawa wiodła przez wszystkie kontynenty, nawet Antarktydę!

--------------------------------------------------------------------------------

>Znak wodny powstał przypadkowo w XIII wieku we włoskim mieście Fabriano. Z formy używanej do odsączania papieru wystawał kawałek drutu. W tym miejscu arkusza został ślad widoczny pod światło. Pierwszy celowo naniesiony znak wodny miał znak krzyża

--------------------------------------------------------------------------------

>Największe wiatraki w Europie stoją na wzgórzu pod Cisowem (gmina Darłowo). Ich wysokość wraz z rozpiętością śmigieł sięga 120 metrów!
Analizę odcisków palców (daktyloskopię), zastosował po raz pierwszy w latach 90-tych XIX wieku główny brytyjski inspektor policji w Bengalu - Edward Henry. Nowatorska technika przyniosła mu rozgłos. W 1901 roku stanął na czele Wydziału Śledczego Scotland Yardu, a po przejściu na emeryturę otrzymał tytuł szlachecki.
2 listopada 1904 roku w więzieniu Lavenworth w Kansas, po raz pierwszy pobrano odciski palców od więźnia.
1 lutego1911 roku w USA, po raz pierwszy w historii odciski palców oskarżonego stały się dowodem rzeczowym

--------------------------------------------------------------------------------

>Pierwszym władcą, który nosił stalową kamizelkę w obawie przed zamachem, był tyran Syrakuz - Dionizjos Starszy (IV wiek p.n.e.).
Stal nierdzewną wynalazł metalurg brytyjski Harry Brearley. Prowadził eksperymenty ze stopami metali do wyrobu luf pistoletowych. Kilka miesięcy później zauważył, że większość odrzuconych próbek zardzewiała, prócz jednej zawierającej 14% chromu.


Dziesięć najważniejszych odkryć XX wieku wg. sondaży od 1 do 10 to:

1 Penicylina
2 DNA
3 Telewizja
4 Samochód
5 Samolot
6 Lot na Księżyc (14 tys. patentów)
7 Komputer
8 Radio
9 Laser
10 Bomba atomowa (istota procesu).

Wiatr słoneczny:
- to strumień naładowanych cząstek (przede wszystkim protonów i elektronów) wyrzucanych przez Słońce w przestrzeń kosmiczną we wszystkich kierunkach. Cząstki te pędzą z wielkimi prędkościami (średnio 400 km na sekundę, czyli prawie 1,5 mln kilometrów na godzinę). to wiatr słoneczny kieruje ogony komet w stronę przeciwną do Słońca, i to on - wpadając w pole magnetyczne Ziemi powoduje zjawisko zorzy polarnej.

Deszcz:
- tylko 0,1 milimetra (!) spada w ciągu roku średnio spada rocznie w regionie Antofagasta w Chile - najsuchszym miejscu na ziemi.

Grad:
- rekordową wagę (średnio jednego kilograma), miały kule gradu, który spadł na Bangladesz 14 kwietnia 1986 roku.

Śnieg:
- 30 x 20 centymetrów mierzyły płatki śniegu, które spadły w 1887 roku na rancho w stanie Montana (USA).
- w jednym sezonie zimowym, na całym świecie występuje około milion lawin. Pędząca lawina śnieżna może osiągnąć szybkość ponad 100 kilometrów na godzinę. Ciężar toczącego się z góry na dół śniegu przekracza niekiedy 500 tysięcy ton!.

Temperatura:
Najniższą temperaturę odnotowano na Antarktydzie, w stacji badawczej Wostok - 89,4 stopnia Celsjusza! W Europie temperatura spadła do minus 55,0°C, natomiast w Polsce (11 stycznia 1940 roku) temperatura spadła do minus 41°C. Ciekawostką może być jeszcze i to, że Afryka również nie ustrzegła się od mrozów. 11 lutego 1935 roku temperatura spadła w Maroku do minus 23,8°C!
Temperatura powierzchni Słońca wynosi około 5500 stopni Celsjusza, natomiast wnętrze naszej gwiazdy rozpalone jest do około 15 000 000 stopni Celsjusza.

Prędkości jakie może osiągnąć człowiek używając siły własnych mięśni:
5 km / godzinę - średnie tempo maszerującego,
7 km / godzinę - osiągała galera z 170 wioślarzami w 650 roku p.n.e.
7,2 km / godzinę - pokonuje średnio pływak kraulem,
12,5 km / godzinę - to średnia prędkość chodziarza,
20 km / godzinę - taka średnią prędkość uzyskuje maratończyk,
43 km / godzinę - to szybkość, jaką osiąga sprinter na krótkim dystansie,
45 km / godzinę - uzyskuje z łatwością rolkarz,
50 km / godzinę - poruszają się łyżwiarze szybcy,
330 km / godzinę - to rekord prędkości jazdy na rowerze z aerodynamiczną karoserią.

Jeszcze o prędkościach:
Elektrony w akceleratorze krążą z prędkością zbliżoną do prędkości światła - przez jeden dzień pokonują 13 miliardów kilometrów. Współcześni fizycy potrafią wychodować zaś taki kryształ, w którym światło jest powstrzymywane i porusza się z prędkością zaledwie 60 km/godz.
Człowiek który i na lądzie pokonał barierę dźwięku, reaguje na zagrożenie w granicach od 0,2 do 0,9 sekundy, co w porównaniu np. z karaluchem (40 milisekund), czy pchłą która reaguje jeszcze 40 razy szybciej, wydaje się być tempem ślamazarnym.
I odwrotnie: leniwiec w ciągu godziny (kiedy nie śpi), przesuwa się nie więcej niż sto kilkanaście metrów, ślimak zaś pokonuje do 50 metrów w ciągu godziny.

Tornado:
- 400 metrów przeleciał w 1896 roku niesiony tornadem mieszkaniec St. Louis w USA. Nie odniósł przy tym obrażeń.

Kosmos:
Na początku amerykańskiego programu lotów kosmicznych NASA wydał około miliona dolarów na wynalezienie długopisu, którym można pisać w stanie nieważkości, np. do góry nogami. Rosjanie używali w kosmosie ołówków.

Echolokacja:
- zmysł echolokacji pozwala delfinom zlokalizować maleńką rybkę oddaloną o 50 metrów i ławicę przepływającą w odległości kilometra. Podobnie nietoperze orientują się w przestrzeni.

Konstruktorzy:
- autorem stalowej konstrukcji Statui Wolności był późniejszy twórca słynnej wieży, która dziś jest atrakcją Paryża - Gustaw Eiffel. Posąg powstawał przez 21 lat a ufundowali go Francuzi (budowę zakończyli w 1886 roku), po czym wysłali do Nowego Jorku w dwustu skrzyniach. Montaż trwał aż sześć miesięcy. Wysokość posągu wynosi 46,5 metra, a łącznie z piedestałem (podstawa) - 93 metry. Sam nos kobiety, którą przedstawia posąg, ma półtora metra, zaś jej wyciągnięta ręka - prawie 13 metrów. Całość waży 225 ton.

Mowa ludzka:
- minęło prawdopodobnie 40 tysięcy lat od czasu, kiedy człowiek wypowiedział pierwsze słowa.

Pismo:
- najstarszym pismem używanym współcześnie, jest pismo chińskie, liczące obecnie ponad 4000 lat a składające się z tzw. ideogramów. Ideogramem może być jedna kreska, ale może ich być i... ponad trzydzieści. Około 60% podstawowych ideogramów liczy "tylko" 9 -16 kresek. Współczesny wielki słownik znaków chińskich "Hanyu da zidian" wymienia około 60 tys. ideogramów. Znajomość około 7 tysięcy hanzi pozwala przeczytać wszystkie teksty, trudności mogą pojawić się tylko przy tekstach dawnych, w których zapisane są słowa już zapomniane. Żeby przeczytać chińską gazetę, trzeba znać około 2 tysiące znaków.
Ciekawie wygląda maszyna do pisania w języku chińskim.>> [http://www.wynalazki...e/chinska.html]

Wizytówki:
- znane już były w starożytnym Rzymie i Bizancjum. Tzw. "diptychos" składały się z dwóch połączonych tabliczek. Na okładce miały wizerunek właściciela, a w środku wosk do pisania. W Polsce z biletów wizytowych korzystano już za czasów Stanisława Augusta, a stały się powszechne pod koniec XVIII wieku.

Największa ciężarówka świata:
Tak wygląda największa ciężarówka świata, [http://www.wynalazki...uze/super.html] której na pewno nie spotkamy na żadnej szosie ani autostradzie. Mining Track, czyli ciężarówka kopalniana, wozi nadkłady ziemi w kopalni węgla w stanie Wyoming (USA). Sama waży 500 ton i ma ładowność 330 ton. Napędza ją silnik o mocy 3000 KM. To monstrum skonstruowała amerykańska firma Euclid. Silnik, osprzęt elektroniczny i układ sterowania są dziełem niemieckiej firmy Siemens.
Zwróć uwagę na tylne koło - zobaczysz tam fragment postaci ludzkiej.


Ciekawostki Alkocholowe

1. Najmocniejszy alkohol wyprodukował w okresie międzywojennym Estoński Monopol Alkoholowy. Destylowany z ziemniaków alkohol miał moc 98 procent.

2. Piwo "Baz Super Brew" warzone przez Barrie Parish w browarze w miejscowości Somerby (hrabstwo Leics, Wielka Brytania) zawiera 23 procent alkoholu. Jest to najmocniejsze piwo na świecie.

3. Rekordowa cenę za lampkę wina zapłacono w 1993 roku. 100 gramów wina "Beaujolais Nouveau" w pubie "Pickwick" w Beaune (Wielka Brytania) kosztowało 1453 dolary.

4. Najdroższym alkoholem dostępnym na rynku jest "Springbank 1919 Malt Whisky", którego butelka kosztuje 10 800 dolarów, czyli ponad 43 000 złotych.

5. Pub "Mathaser" w Monachium jest w stanie pomieścić 5500 osób i sprzedaje dziennie 48 tys. litrów piwa.

6. 26 lutego 1999 r. o godzinie 23.00 zebrały się jednocześnie w pubach, restauracjach i barach amerykańskich 197 843 osoby, żeby wznieść Wielki Toast Guinnessa.

7. 22 listopada 1986 r. w San Francisco (Kalifornia, USA) odbyła się największa degustacja wina. Podczas degustacji sponsorowanej przez stacje telewizyjna KOED 4 tysiące osób wypiło 9 360 butelek wina.

8. W grudniu 1985 roku na aukcji w domu aukcyjnym "Christie" w Londynie za butelkę wina "Chateau Lafite", rocznik 1787, zapłacono 157 000 dolarów. Była to najcenniejsza butelka wina. W 1986 r. korek wpadł do środka butelki, psując wino.

9. 14,8 promila alkoholu we krwi miał Tadeusz S., który w 1995 roku jadąc samochodem, spowodował wypadek pod Wrocławiem. Wynik badania był tak nieprawdopodobny, ze powtarzano je pięciokrotnie, zawsze z takim samym rezultatem. Mężczyzna zmarł kilkanaście dni później w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku.

10. Sąd w Manchesterze zabronił Georgowi Bestowi wstępowania do pubów na terenie Wielkiej Brytanii. Słynny były piłkarz Manchester United nie podjął kuracji przeciwalkoholowej, na która skierował go sąd.

10. Sąd w Manchesterze zabronił Georgowi Bestowi wstępowania do pubów na terenie Wielkiej Brytanii. Słynny były piłkarz Manchester United nie podjął kuracji przeciwalkoholowej, na która skierował go sąd.

11. Jolanta M., lat 40, w roku 1995 ustanowiła rekord świata kobiet. Badanie krwi przeprowadzone w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie wykazało, ze ma 8,2 promila alkoholu.

12. Kazimierz M., góral z Nowego Targu, 38 razy ślubował czasową abstynencje w klasztorze księży jezuitów Na Górce w Zakopanem. Żadnej przysięgi nie dotrzymał...

13. W latach siedemdziesiątych na etykiecie duńskiej wódki pojawił się następujący napis: "Dawka śmiertelna - 4,5 promila alkoholu we krwi! Nie dotyczy Polaków i Rosjan".

14. Najmłodszym klientem w polskich izbach wytrzeźwień był pięcioletni chłopiec, u którego stwierdzono 1,4 promila alkoholu. Chłopca uratowano w szpitalu w Płocku w 1995 roku. Matka dziecka tłumaczyła, ze syn wypił wino zostawione przez gości.

15. Rekordzista przebywał w warszawskiej izbie wytrzeźwień 152 razy w 1999 roku. I nie zapłacił ani grosza. W sumie jest winien izbie 70 tys. zł.

16.Kierowca autobusu miejskiego w Raciborzu wiózł pasażerów, mając we krwi 4 promile alkoholu.

17. W 1977 r. w 57 polskich izbach wytrzeźwień zatrzymano 500 tys. osób.

18. Najstarszym klientem w Izbie Wytrzeźwień w Warszawie przy ulicy Kolskiej był 86 - letni mężczyzna. Najstarsza kobieta miała 61 lat.

19. Lekarze pracujący w warszawskim "żłobku" wspominają mężczyznę, który upił się wraz ze swoim psem wilczurem. Obaj nie mogli utrzymać się na nogach. Pan dochodził do siebie w izbie, a psa odwieziono do schroniska na Paluchu.

20. Pijany kierowca przywieziony do poznańskiej izby wytrzeźwień zjadł wszystkie pieniądze, które miął przy sobie (około 500 zł). Bał się, ze zostanie okradziony przez sanitariuszy.

21. W 1996 roku patrol policyjny na jednym z podwórek przy al. Niepodległości w Warszawie znalazł pijana dziesięciolatkę. Analiza wykazała we krwi dziewczynki aż 2,25 promila alkoholu.

22. Pewna 17 - letnia dziewczyna z Warszawy była w izbie wytrzeźwień 20 razy w ciągu jednego rok.

23. Niemiecki pisarz Ernst Junger uważał czerwone wino za eliksir długowieczności. Codziennie wypijał 3 litry trunku. Zmarł w wieku 103 lat.

24. Statystyczny mieszkaniec Rosji wypija rocznie 14,1 litra czystego spirytusu. Najwięcej na świecie.

25. W Polsce na jednego mieszkańca przypada rocznie 11 litrów czystego spirytusu.

26. Prawie 2,5 promila alkoholu we krwi miał Paweł S., 43-letni maszynista pociągu relacji Braniewo - Elbląg. Pomocnik maszynisty Zbigniew R. miał 3 promile.

27. W Suchedniowie (koło Koszali­na) w 1995 roku dwóch trzydziestolatków stanęło do konkurencji. Każdy z nich wypił w ciągu 10 minut ­10 setek wódki. Wygrać miał ten, który szybciej dobiegłby do baru. Pierwszy padł za progiem baru i zmarł. Drugi ze zwycięstwa cieszył się w szpitalu.

28. Agencja Reutera 24 marca 1992 r. jako wiadomość dnia rozpowszechniła na całym świecie informacje, ze potracony przez samochód mężczyzna idący środkiem drogi do Nowogardu Bobrzańskiego miał we krwi 7,2 promila alkoholu.

29. W Warszawie codziennie policja łapie 50 - 150 kierowców jadących na popularnej bańce.

30. Nad lotniskiem w Krepsku (koło Piły) pilot samolotu Zlin-124 pokazywał swoje umiejętności pasażerowi. Popisowa akrobacje wykonał na niskim pułapie. Samolot pionowo wbił się w ziemie. W zwłokach pilota ustalono 3,7 promile.

31. Jan S. z Warszawy esperal miał wszywany 44 razy.

32. Winston Churchill, będąc szefem brytyjskiego rządu, codziennie wypijał butelkę szampana, butelkę wina, butelkę koniaku i butelkę whisky. Podobno nikt nie widział Churchilla pijanego. Dożył 90 lat.

33. Spośród ośmiu Amerykanów ­ laureatów literackiej Nagrody Nobla - pięciu było nałogowymi alkoholikami: William Faulkner, Ernest Hemingway, Eugene O Neill, Sinclair Lewis i John Steinbeck.

34. W listopadzie 1994 roku Jan M., 33-letni mieszkaniec Elbląga, zapił się na śmierć - 15,9 promila alkoholu we krwi. Rekord Polski.

35. Podczas spektaklu "Don Ki­chota" w Teatrze Polskim w Poznaniu pijany aktor grający Sancho Panse nie mógł wypowiedzieć słowa oraz potykał się o własna kopie. Po pierwszym akcie przerwano spektakl - jak oświadczono publiczności - przyczyn technicznych".

36. Pijana 35 - letnia Jolanta G. podczas mszy świętej w kościele w Ostrowie Wlkp. Podeszła do ołtarza, zjadła hostie i próbowała wypić przygotowane do liturgii mszalne wino.

37. Pijani polscy kierowcy odbywają w ciągu roku ok. 120 mln kursów, pozbawiając w tym czasie życia prawie 2 tys. osób.

38. W 1995 roku pewien woźnica ze Szczecina całkiem dobrze radził sobie z wozem i końmi mimo 7 promili alkoholu w organizmie. Po dwóch dniach odtruwania miał we krwi ciągle 2,8 promile.

39. Tadeusz K. z Kudowy Zdroju przeniósł przez polsko - czeska granice w ciągu jednego miesiąca 3011 butelek alkoholu.

40. Na mocy ustawy z 1959 roku pędzenie bimbru w Polsce było zagrożone kara pozbawienia wolności od 2 do 5 lat.

41. Polacy pija wszystko, co zawiera alkohol, z wyjątkiem asfaltu i smoły

42. Rocznie z powodu zatruć alkoholem przebywa w szpitalach w Polsce ok. 2300 osób. Spośród nich średnio 500 umiera z powodu zatrucia glikolem etylenowym (płyn borygo i tym podobne wynalazki).

43. Grzegorz R., mieszkaniec Sandomierza, zmarł w 1992 roku po popisowym wypiciu duszkiem butelki wódki. "Patrzcie, jak się pije do dna" - krzyczał do swoich kolegów. Po wypiciu "z gwinta" padł na ziemie i zmarł.

44. Paweł B., osiemnastolatek z Wrocławia, wypił litr piwa w 4,5 sekundy, poprawiając o 0,1 sekundy dotychczasowy rekord świata.

45. 10 lipca 1999 r. w Wiśle pobito rekord świata w ilości wypitego piwa przez 5 osób w ciągu 15 minut. Drużyna z Wisły wypiła 18 litrów piwa.

46. Władysław Siekowski z Gołdapi w ciągu 18,07 sekundy wypił 3 półlitrowe piwa. Rekord został ustanowiony 21 maja 2000 r.

47. Zbigniew M. z Wrocławia odsypiał pod domem wielkie picie, gdy nagle spadla na niego kobieta. Dla 30-letniej Zofii S. upadek z trzeciego pietra zakończył się śmiercią. Zbigniew M. od tego czasu nie pije alkoholu.

48. W Lodzi dwaj bezrobotni produkowali "armeński koniak", w mieszaninie alkoholu i wody rozpuszczając karmel i brązowa pastę do butów.

49. W Polsce 78 procent zabójstw popełnianych jest po alkoholu.

50. Jan G. z Siemianowic od 10 lat pije borygo, bo jak powtarza: "Po borygo sie nie rzygo".

51. Alkohol szkodzi zdrowiu, są jednak profesje, kiedy picie bywa niestety konieczne. Chorwaccy księża chcą, by nie obowiązywało ich nowe prawo przewidujące "zero tolerancji dla pijanych kierowców". Argumentują zupełnie przekonująco, że przecież muszą pić wino podczas mszy.

52. Nakaz picia przydałby się za to w Szczecinie. Władze miasta martwią się, że za dwa miesiące zabraknie pieniędzy na funkcjonowanie tamtejszej izby wytrzeźwień. Powód? Brakuje pijaków. W ostatnim roku znacznie spadła ilość pensjonariuszy tego szacownego przybytku.

53. Czyżby Polacy trzeźwieli? Jest to niestety zbyt pochopna konkluzja. Duch w narodzie nie ginie. W Chrzanowie policjanci znaleźli nieprzytomnego 30-latka. Kiedy mężczyzna trafił do szpitala, okazało się, że ma... 5,7 promila alkoholu we krwi.

54. Na Spitsbergenie (wyspa norweska na Morzu Arktycznym) obowiązuje absolutny zakaz picia alkoholu.

55. Brytyjscy studenci każdego roku wydają na alkohol 1 mld funtów, czyli prawie trzy razy więcej niż na książki.. 950 mln funtów rocznie studenci przeznaczają na trunki wysokoprocentowe, co prawie odpowiada łącznej kwocie wydatków na jedzenie i książki: odpowiednio 670 mln i 330 mln. Kolejne 2,5 mld funtów to koszty wynajęcia mieszkania. Na podstawie badania przeprowadzonego przez Królewski Bank Szkocji stworzono ranking miast najbardziej atrakcyjnych pod względem finansowym dla studentów. Porównywano koszty utrzymania w danym mieście z kwotą, jaką można zarobić, pracując na pół etatu. Według wyliczeń najlepszym miejscem do studiowania jest Glasgow. Ucząc się tu, można zaoszczędzić do 1 tys. funtów rocznie w porównaniu z innymi miastami uniwersyteckimi w kraju. Najdrożej jest w Durham na północy Anglii. W ankiecie wzięło udział 2163 studentów z 21 brytyjskich uniwersytetów.

PODSUMOWANIE:
Szklanka wódki (250 g) zabija około 1000-2000 komórek nerwowych w naszym mózgu. Komórki nerwowe się nie regenerują. Ludzki mózg składa się z około 3 miliardów komórek nerwowych, z czego używamy na co dzień około 10% z nich. Zatem około 2,7 miliarda komórek są nie potrzebne. Szklanka wódki zabija 1000 komórek nerwowych. Człowiek może bez obawy o swoje zdrowie wypić 2 700000 szklanek wódki. Przeliczamy: 1 butelka (750 g) = 3 szklanki, zatem 2 700 000/3 = 900 000 butelek. Zakładając że maksymalny wiek przeciętnego alkoholika wynosi 55 lat, a zaczyna on pić, powiedzmy mając 15 lat, to mamy 40 lat stażu. Przeliczamy lata na dni: 40 * 365 = 14600 dni picia. Jeżeli możemy wypić 1 080 000 butelek bez obawy o nasze komórki nerwowe to: 900000/14600 = 62 butelki wódki dziennie. Wniosek: Aby umrzeć z braku komórek nerwowych musielibyśmy pić po 20 butelek wódki na śniadanie, 20 na obiad i 30 na kolację.

Ciekawostki Kosmiczne

1.Liczba gwiazd w naszej galaktyce - Drodze Mlecznej wynosi około 200 miliardów. Liczbę galaktyk w całym Wszechświecie szacuje się na 100 miliardów.

2.Na dziś liczbę wszystkich księżyców w Układzie Słonecznym szacuje się na 102. Tylko Merkury i Wenus nie mają żadnych księżyców, a rekordzista - Saturn ma ich aż 33. Co ciekawe, największy z księżyców Saturna - Tytan jest większy od planety Merkury.

3.Podczas reakcji syntezy jądrowej zachodzącej na Słońcu, w każdej sekundzie 5 milionów ton materii zamienianych jest na energię fotonów.

4.Huragany wiejące na Neptunie są rekordowo gwałtowne. Wiatr potrafi tam wiać z prędkością 2000 km/godz.

5.Wszystkie 9 planet Układu Słonecznego stanowi mniej niż 1% masy Słońca. Największa planeta - Jowisz jest tak duża, że zmieściłaby w sobie pozostałe 8 planet wraz z ich księżycami.

6.Na Marsie znajduje się wygasły wulkan o nazwie Olympus Mons, który jest najwyższym wzniesieniem Układu Słonecznego. Mierzy on około 26 000 metrów wysokości, czyli jest prawie 3 razy wyższy od Mt. Everestu. Zdjęcie Olympus Mons.

7.Pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza znajduje się pas planetoid. Jest ich tam dziesiątki tysięcy. Przypuszcza się, że w wyniku silnej grawitacji Jowisza nie powstała z tego pasa jedna planeta. Największą z tych planetoid jest Ceres o średnicy 947 km.

8.Tytan - księżyc Saturna to jedyny księżyc Układu Słonecznego posiadający gęstą atmosferę.

9.Cztery największe księżyce Jowisza, tzw. księżyce galileuszowe to Io, Europa, Ganimedes i Kalisto. Najbliżej Jowisza znajdują się Io i Europa i w nich przypadku najbardziej zaznacza się działanie sił pływowych Jowisza. Siły te zgniatają i rozciągają te księżyce. Wzrost temperatury ich wnętrza na Io objawia się intensywną działalnością wulkaniczną, a na Europie, pod skorupą lodu, przypuszczalnie znajduje się woda.

10.Najbliżej naszej galaktyki położona jest galaktyka o nazwie Wielki Obłok Magellana. Dzieli ją od nas odległość 170 000 lat świetlnych. Trochę dalej znajduje się Mały Obłok Magellana: 190 000 lat świetlnych. Znacznie dalej (2,3 mln lat śwtl.) położona jest bliźniaczo podobna do naszej galaktyka Andromedy M31. Zdjęcie M31.

11.Średnica naszej galaktyki - Drogi Mlecznej wynosi 100 000 lat świetlnych. Słońce położone jest ok. 30 000 lat świetlnych od jej środka.

12.Gwiazdą położoną najbliżej Słońca jest Proksima Centauri. Jej odległość od Słońca wynosi tylko 4,24 roku świetlnego.

13.W galaktyce Kil (Carina) oddalonej od naszej o 300 000 lat świetlnych znajduje się najjaśniejsza gwiazda jaką znamy (pomijamy supernowe). Nazywa się Eta Carinae i w jednostce czasu wypromieniowuje 6,5 mln razy więcej energii niż Słońce. Jak się przypuszcza Eta Carinae jest także najcięższa. Jej masa szacowana jest na 150 - 200 mas Słońca.

14.Nasza galaktyka - Droga Mleczna wraz z 30 innymi (w tym z galaktyką Andromedy M 31, Wielkim i Małym Obłokiem Magellana i galaktyką Carina) tworzy skupisko galaktyk - gromadę o nazwie Układ Lokalny.

15.Słońce wykonuje pełny obrót wokół środka naszej galaktyki w ciągu 225 mln lat.

16.Na pełne okrążenie swej orbity planeta Wenus potrzebuje 225 ziemskich dni. Pełen obrót wokół własnej osi wykonuje w przeciągu 243 ziemskich dni. A więc wenusjański dzień jest dłuższy niż wenusjański rok.

17.Jeden z księżyców Jowisza - Ganimedes jest większy od planet Merkury i Pluton. Zdjęcie Ganimedesa Z kolei inny księżyc Jowisza - Io jest jedynym w Układzie Słonecznym miejscem poza Ziemią, gdzie znajdują się czynne wulkany. Ma ich on około 300. Zdjęcie Io.

18.Najdalsze galaktyki, jakie potrafimy na dzień dzisiejszy dostrzec są oddalone od Ziemi o 13 miliardów lat świetlnych.

19.Sonda kosmiczna Lunar Prospector stwierdziła przy biegunach naszego Księżyca istnienie wody. Odkrycie to otwiera lepszą perspektywę do kolonizacji tego ciała niebieskiego w przyszłości.

20.Betelgeza - gwiazda typu czerwony nadolbrzym, znajdująca się w gwiazdozbiorze Oriona 650 lat świetlnych od nas jest największą objętościowo gwiazdą, jaką znamy. Jej średnica jest do 470 razy większa niż średnica Słońca, więc gdyby znajdowała się ona w położeniu naszej gwiazdy, jej powierzchnia znajdowałaby się daleko za orbitą Jowisza.

21.Największym księżycem w całym Układzie Słonecznym jest jowiszowy Ganimedes.

22.Astronomowie znaleźli gwiazdę bliźniaczo podobną do Słońca. Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Skorpiona 47,5 lat świetlnych od nas. Nazywa się ona 18 Scorpii i ma bardzo podobne do naszej: wiek, temperaturę powierzchni i prędkość obrotu wokół własnej osi.

23.W środku Słońca panuje temperatura 16 mln stopni Celsjusza, a na jego powierzchni - tylko 5500 oC.

24.Słońce ma średnicę 109 razy większą niż Ziemia, więc zmieściłoby się w nim ponad milion takich planet jak nasza.

25.Istnieją 4 podstawowe typy galaktyk: spiralne, spiralne z poprzeczką, eliptyczne i nieregularne. Nasza galaktyka - Droga Mleczna jest galaktyką spiralną.

26.Astronomowie znaleźli w obszarze poza Neptunem, w tzw. pasie Kuipera obiekt o rozmiarach przekraczających 1000 km. Czyżby dziesiąta planeta (planeta X)?

27.Lądownik Opportunity - badacz Marsa wykrył, że dawniej istniało na jego powierzchni słone jezioro. Świadczą o tym ślady osadów i wytrącone kryształy soli na skałach.

28.Na Księżycu znajduje się największy krater uderzeniowy w Układzie Słonecznym. Jest to krater Aitkena i ma on średnicę ponad 2200 kilometrów.

29.Jest już prawie pewne, że w centrum naszej galaktyki - Drogi Mlecznej znajduje się supermasywna czarna dziura o masie 3 milionów Słońc.

30.Słońce zawiera około 2% pierwiastków ciężkich, co jest dowodem na to, że jest to gwiazda drugiej albo trzeciej generacji. Znaczy to tyle, że Słońce nie powstało z pierwotnej materii powstałej po Wielkim Wybuchu, ale z materii pochodzącej z innej, wcześniej żyjącej gwiazdy.

31.Z prawa Hubble'a wynika, że im dalej od nas znajduje się galaktyka, z tym większą prędkością się od nas oddala. Najodleglejszymi obiektami, jakie znamy są kwazary i najdalsze z nich oddalają się od nas z zawrotną szybkością 37% prędkości światła.

32.W 1912 roku amerykański astronom-kobieta Henriette Swan Leavitt odkryła gwiazdy, których cykl zmian jasności zależał od ich jasności absolutnej. Te gwiazdy to cefeidy i dzięki tej odkrytej zależności posłużyły do odkrycia odległości od nas innych galaktyk zawierających cefeidy.

33.Odległość między Ziemią a Księżycem wynosi 384 000 km. Czyli światło pokonuje ją w nieco ponad sekundę.

34.Wedle współczesnych szacunków około 4% zbadanych gwiazd ma przynajmniej jedną planetę.

35.Promień Układu Lokalnego - gromady galaktyk, do której należy i nasza - Droga Mleczna wynosi około 5 milionów lat świetlnych.

36.Okazuje się, że gromady galaktyk nie są rozmieszczone we Wszechświecie jednorodnie, ale tworzą "ściany" opasające prawie puste bąble o średnicy 300 mln lat świetlnych. Materia we Wszechświecie ma więc strukturę piany.114 pompek na czubkach palców w minutę!

Wielokrotny rekordzista z Księgi Guinnessa chce po raz kolejny dowieść, że jest mistrzem, robiąc w ciągu minuty 114 pompek na czubkach palców.

Bibhuti Bhushan Nayak twierdzi, że tym samym po raz 72. jego nazwisko znajdzie się w słynnej księdze rekordów.

Bicie rekordu zarejestrowano na filmie, teraz zweryfikuje go specjalna komisja. Nayak twierdzi, że do pobicia nowego rekordu przygotowywał się przez 4 miesiące i jest bardzo zdeterminowany, by osiągnąć swój cel. "Każdego dnia robiłem co najmniej 4000 pompek na czubkach palców przez około 6 godzin dziennie" - powiedział dziennikarzom. Mistrz konsekwentnie utrzymuje także reżim żywieniowy - nie je mięsa i wypija 15 litrów wody dziennie. Niezwykłą chęć do bicia rekordów nazwał "pasją i uzależnieniem".

W ciągu ostatnim 8 lat Nayak startował w wielu konkurencjach wymagających fizycznej siły, m.in. w ciągu minuty zrobił 133 pompki na dłoniach, 819 pompek "tyłem" w ciągu godziny oraz przełamał 3 betonowe płytki uderzając je... genitaliami.


Zapomnieli zabrać pieniędzy

Choć trzynasty nie jest we Włoszech pechowym dniem - za feralny uchodzi bowiem siedemnasty - wyjątkowo pechowo dla złodziei zakończyła się w czwartek próba napadu na urząd pocztowy w Rzymie. Byli tak zdenerwowani, że zapomnieli zabrać worek z pieniędzmi.

Agencja ANSA poinformowała, że dwaj złodzieje wdarli się na pocztę, zmusili cały personel do położenia się na podłodze, zabrali pieniądze z kas, a na koniec, terroryzując kierownika pistoletem, kazali mu otworzyć sejf i zapakować jego zawartość do worka. Następnie uciekli z urzędu, zostawiając cały łup.

- Byli straszliwie zdenerwowani - powiedzieli potem pracownicy poczty.

Tuż obok urzędu policja znalazła samochód porzucony przez złodziei. Jak się przypuszcza, także o aucie zapomnieli z nerwów.

Polak by wiedział co zrobić

[http://fakty.interia...ews?inf=738673]


Paleontolodzy donoszą o nowym odkryciu skamieniałości dinozaurów. Szczątki pradawnego gada znaleziono na rekordowej głębokości ponad 2,2 tys. metrów pod dnem Morza Północnego - czytamy w serwisie "EurekAlert".
Wydobyli je Norwegowie - jak relacjonują - trochę przez przypadek, podczas wykonywania odwiertów w poszukiwaniu złóż zasobów naturalnych. To "najgłębiej" znalezione szczątki dinozaura na świecie i pierwsze w historii norweskiej paleontologii - podkreślają naukowcy.

Szczątki dinozaura znajdowały się na głębokości 2 tys. 256 metrów pod dnem morskim. Tkwiły tam przez prawie 200 milionów lat - od czasów, gdy obszar dzisiejszego Morza Północnego był ogromną równiną, poprzecinaną dużymi rzekami i ich dopływami. Pierwszy norweski okaz to plateozaur (Plateosaurus). Gatunek ten osiągał nawet 9 metrów długości i 4 tony wagi. Zamieszkiwał tereny Europy i Grenlandii pod koniec triasu - 210-195 mln lat temu. onet

[http://www.simnet.is...ateosaurus.jpg]


Źródło: http://forumzn.katalogi.pl/
 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u