Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wycięcie lasów odkrywa zaginioną cywilizację w Amazonii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Wycięcie lasów odkrywa zaginioną cywilizację w Amazonii

Dołączona grafika


Kto by pomyślał, że wycinanie lasów ma swoje dobre strony?

Przelatujące nad świeżo wyciętymi obszarami Amazonii satelity odkryły ślady zaginionej cywilizacji, mogącej konkurować z Inkami czy Aztekami pod względem zaawansowania.Badacze już dekadę temu natknęli się na tajemnicze geometryczne okopy i inne pozostałości prac ziemnych wyżłobionych w powierzchni krajobrazu , ale dzięki satelitom odkryto ponad 200 kolejnych gigantycznych struktur.

Jak można przeczytać na łamach pisma 'Antiquity', badacze twierdzą, że formacje rozciągają się na 250 kilometrów (155 mil) w poprzek górnego dorzecza Amazonki, na wschód od pasma Andów i wydają się być do siebie podobne, co może świadczyć o zamieszkaniu przez jedną, dużą cywilizację mogącą liczyć około 60 000 członków.

Naukowcy natknęli się również na kamienne narzędzia, kawałki ceramiki i inne artefakty pogrzebane w kopcach wzdłuż okopów. Na dzień dzisiejszy, znaleziska datowane są na lata pomiędzy 200 i 1283 naszej ery, a zespół uważa, że jak do tej pory, ujrzeli jedynie "mniej niż jedną dziesiątą" prawdziwej wielkości tego archeologicznego cudu. Z artykułu, który pojawił się we wtorek w "Guardian":

"Te odkrycia zmieniają nasze postrzeganie tego jak naprawdę wyglądała Ameryka przed przybyciem Kolumba", mówi David Grann, autor "The Lost City of Z", książki opowiadającej o poszukiwaniach nieodkrytych Amazońskich cywilizacji w latach 20-tych XX wieku. "Odkrycia te to wyzwanie dla dlugo utrzymującego się postrzegania Amazonii jako hobbesowskiego miejsca, gdzie tylko małe i prymitywne plemiona mogły kiedykolwiek egzystować i że środowisko naturalne ograniczało powstawanie i ewolucję wczesnych cywilizacji."

Jak mówi Grann, odkrycia te poniekąd rehabilitują Percy'ego Fawcett'a, odkrywcę, który po części inspirował A. Conana Doyle'a do napisania książki "The Lost World" ("Zaginiony Świat" - przyp. tłum.)

Fawcett poprowadził ekspedycję w celu odnalezienia Miasta Z (uważało się, że to tajemnicze miasto istniało w Brazylii, w dżungli Mato Grosso - przyp. tłum.), lecz grupa śmiałków zaginęła, zostawiając potomnym jedynie tajemnicę.

Wielu naukowców uważało dżunglę za zbyt nieprzyjazną, pozwalającą egzystować jedynie małym koczowniczym plemionom. Dzisiaj wydaje się, że konkwistadorzy, którzy opowiadali o "lśniących miastach", mówili prawdę. Prawdopodobnie to również oni sprowadzili tam choroby, które wypleniły rdzennych mieszkańców, którzy pozostawili w dżungli dobrze ukryte ślady swojej egzystencji.

Dołączona grafika

tłumaczenie dla paranormalne.pl: riseman
Źródło: Discovery News
http://news.discover...vilization.html
Zdjęcia: National Geographic dla Guardian, Antiquity.

Użytkownik riseman edytował ten post 09.01.2010 - 13:39

  • 7



#2

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wysyłałem linka w innym temacie do tego zagadnienia. Z tymże jest opisane to lepiej i bez zbędnego wyolbrzymiania sprawy. Sami oceńcie. Niemniej jednak odkrycia te są bardzo ciekawe i diametralnie zmieniają pogląd na przedkolumbijską Amazonię, która do tej pory była traktowana raczej jako dzika część świata. Ciekawą teorią jest ta, wg. której niektóre części lasów amazońskich są...Zdziczałymi sadami zaginionych Indian oraz zastanawiające mogą być wyniki badań palmy dżemowej botanika Charlesa R. Clementa z Narodowego Instytutu Badania Amazonii w Manaus który twierdzi, cytuję:

"Niektóre badania wskazują, że jest dziełem amazońskich Indian, żyjących gdzieś w Peru bądź Boliwii, którzy kilka tysięcy lat temu skrzyżowali różne odmiany palm."

Spróbuję bliżej się przyjrzeć sprawie, bo jest fascynująca.

Użytkownik Niemrawy edytował ten post 10.01.2010 - 01:35

  • 0

#3

Konrad.
  • Postów: 4
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wydaje mi się że starożytne cywilizacje, które znamy dziś np Egipt, Majowie czy Inkowie to zaledwie ich niewielka ilość. Myślę że jest - było dużo więcej cywilizacji niż nam się wydaje. Mam też własną teorie na temat cywilizacji przedpotopowej, która mogła być nawet bardziej zaawansowana od nas i wierzę że kiedyś odnajdziemy jej pozostałości.

Użytkownik Konrad edytował ten post 09.01.2010 - 16:12

  • 0

#4

Atomowy_jogurt_zagłady.
  • Postów: 505
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja widziałem film, jak znaleziono ślady na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Normalnie w lesie nikt tego z dołu nie widział, po za jednym naukowcem, który postanowił to sprawdzić. Przeskanowano teren za pomocą skanera i faktycznie ślady po czymś były. Mówili, że to pozostałości po fundamentach jakiejś świąyni.
  • 1

#5

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Atomowy_jogurt_zagłady tak z przyzwyczajenia...

Przeskanowano teren za pomocą skanera i faktycznie ślady po czymś były


Jak można przeskanować teren za pomocą skanera? Laserowego? Nie znam takiej możliwości :) Jeżeli chodzi o sposoby poszukiwań archeologicznych, to znam metodę eletrooporową, meteodę analizowania fosforu w glebie, czy metodę elektromagnetyczną. Ale żeby badać teren za pomocą skanera? Pierwszy raz się z czymś takim spotkałem :) Po na terenach Wielkiej Brytanii nie sposób nie znaleźć śladów starożytnych cywilizacji. Wystarczy pierwsze lepsze forum archeologiczne by dowiedzieć się sporo na temat rdzennej ludności tych terenów.

Wydaje mi się że starożytne cywilizacje, które znamy dziś np Egipt, Majowie czy Inkowie to zaledwie ich niewielka ilość. Myślę że jest - było dużo więcej cywilizacji niż nam się wydaje. Mam też własną teorie na temat cywilizacji przedpotopowej, która mogła być nawet bardziej zaawansowana od nas i wierzę że kiedyś odnajdziemy jej pozostałości.


To, że wiele cywilizacji jeszcze nieodkryto, jest oczywiste tak samo jak to, że wiele odkryć archeologicznych zostało dokonanych przez przypadek (patrz starożytni Sumerowie). Ale...Jaki potop? Ten, o którym wspomina Biblia, a która historię tą zaczęrpnęła z babilońskiej Enuma Elisz, która wzorowana była na podstawie wierzeń Sumerów? A cała sytuacja była po prostu wylewem Eufratu lub Tygrysu i dla Sumerów zalanie ich pól uprawnych oraz podtopienie miast było "potopem" obejmującym cały świat? Z taką interpretacją można się spotkać w książce Mariana Bielickiego pt. "Zapomniany świat Sumerów" oraz przytacza w niej prawdopodobieństwa, dlaczego nie mogło być potopu, który objąłby swoim zasięgiem cały świat. Szczególnie, że świat starożytnych ograniczał się do dystansów, jakie mogli wówczas pokonać, a nie wędrowali dalej (mam na myśli Sumerów) niż tereny obecnego Egiptu czy cywilizacja w dolinie Indusu.

Co do tej teorii nt. cywilizacji przedpotopowej-podziel się z nią. Nie neguję, że żadnej, wysoko rozwiniętej cywilizacji nie było przed tą naszą współczesną, jednakże nie znam żadnych wiarygodnych przesłanek, jakoby taka kiedykolwiek istniała. Tylko proszę, bez Atlantydy i Lemurii oraz nieprawdopodobnego datowania piramid egipskich.

Użytkownik Niemrawy edytował ten post 10.01.2010 - 01:38

  • 0

#6

Atomowy_jogurt_zagłady.
  • Postów: 505
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Niemrawy. Zeskanowano teren lasu z powietrza. Wiadomo, że nie widać podłoża lasu bo zasłaniają go korony drzew. Tamta metoda wykluczała z obrazu komputerowego wspomniane szczyty drzew. I otrzymano obraz taki jak tutaj. Tyle że tu wycięto las, więc roboty mieli więcej. :)
  • 0

#7

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Niemrawy. Zeskanowano teren lasu z powietrza. Wiadomo, że nie widać podłoża lasu bo zasłaniają go korony drzew. Tamta metoda wykluczała z obrazu komputerowego wspomniane szczyty drzew. I otrzymano obraz taki jak tutaj. Tyle że tu wycięto las, więc roboty mieli więcej.


A to ciekawe. Mógłbyś przytoczyć źródło, skąd czerpiesz te niesamowite rewelacje? Według mojej wiedzy, nawet najlepszy obraz komputerowy mógłby usunąć korony drzew, ale pokazać jego hipotetyczną warstwę ziemną na podstawie tego, co zna. Szczerze mówiąc, nie znam żadnych programów, które mogłyby ukazywać, co się kryje pod szatą leśną. Jeżeli się mylę, oświećcie mnie :) Tak czy inaczej, ponawiam pytanie, jak można zeskanować teren z lotu powietrza? Ja znam jedynie metody fotografowania stanowisk archeologicznych, widziałem masę zdjęć, ale nigdy takiego, jaki tutaj przytaczasz. Wiem, wiem, czepiam się, ale jest to pytanie z czystej ciekawości. Bo to, że nie znam takiej metody "skanowania" stanowiska archeologicznego, nie znaczy, że takowa nie istnieje.
  • 0

#8

Atomowy_jogurt_zagłady.
  • Postów: 505
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Niemrawy... Ja nie pamiętam tytułu filmu, który widzialem z półtora roku temu. Co do skanowania jest taka metoda gwarantuję ci to. Chyba że panowie z filmu specjalnie mnie okłamali, żebym na paranormalne wyszedł na głupka. :) Poprostu fale przenikają liście, korony drzew i uzyskują obraz podłoża. Coś jak sonar, podobna zasada działania. Fala odbija się od ziemi nie rejestrując koron drzew. Tak mogę to najprościej wyjaśnić. Film postaram się znaleźć gdzieś na youtube powinien być. Możesz sam poszukać. Film produkcji Brytyjskiej, z lat 2004+. Może 2007... Nie pamiętam. Mówiono tam o dziwnych budynkach już nowożytnych, zdaje się była jakaś wierza po środku lasu zbudowana na pokaz bogactwa. Nie daleko było w ziemi coś jak piktogram ze skały w ziemi. na płacie trawy białe linie. Mowiono ze to przedctawia konia choć dla mnie nie podobne. Z resztą bardzo zadbane. Mówiono ze to coś miało harakter rytualny, łazili po tym. Więcej nie wiem. Tylko szczępki informacji. Jeśli ktoś zna tytół proszę napisać. Aha
film emitowano na TVP1.
Dołączona grafika
To chyba ten piktogram. Ktoś widział film z jego udziałem?

Użytkownik Atomowy_jogurt_zagłady edytował ten post 10.01.2010 - 18:22

  • -1

#9

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Osobiście nigdy nie spotkałem się z tego typu metodą poszukiwań archeologicznych. Aczkolwiek nic nie jest wykluczone, w końcu technika idzie do przodu. Postaram się znaleźć ten film. Jeżeli masz czas, to także poszukaj, jestem naprawdę tym zainteresowany :) Głównie chodzi mi o metodykę, jaką zastosowali. Nie od dziś wiadomo, że archeologia brytyjska jest jedną z przodujących na świecie, zatem warto zaczerpnąć co nieco.
  • 0

#10

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Badanie warstw podłoża w zależności od ich gęstości jest szeroko stosowane w geologii i w przemyśle wydobywczym. Korony drzew wyraźnie różnią się od podłoża, więc nie widzę tu zbytniego problemu.
  • 0



#11

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Zarazem metody badań geologicznych często znajdują zastosowanie w metodyce prowadzeń poszukiwań archeologicznych. Chodzi mi tylko o to, aby faktycznie potwoerdzić tą zależność i opisać ten sposób, najzwyczajniej w świecie się z nim jeszcze nie spotkałem.
  • 0

#12

Surfer.
  • Postów: 5
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mi się ta technologia bardziej kojarzy z szukaniem min albo podziemnych rudy niż badaniami archeologicznymi.
Ale to ciekawe.
Ciekawe też czemu wobec Sfinksa w Egipcie takie badania są niedopuszczalne przez Egiptologów.
Przecież pod Sfinksem nic nie ma ?
  • 0

#13

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ta technika nazywa się LIDAR, link do skrótowego opisu. Niedopuszczone są takie badania pod Sfinksem? Z tego co kojarzę, badania zostały przeprowadzone i zostały odkryte puste przestrzenie, co mnie zresztą nie zdziwiło biorąc pod uwagę fakt, że jest to płaskowyż wapienny i nie jest niczym nadzwyczajnym występowanie tam zjawiska zwanego fachowo "krasem".
  • 0

#14

Sergio18.
  • Postów: 14
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Takich miejsc może być pełno ukrytych i zarośniętych przez lasy. Jestem ciekaw ile jeszcze takich rzeczy odkryją
  • 0

#15

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Co do Amazonii, to wzdłuż Amazonki jest pełno takich śladów, które długo były porośnięte lasami. Mogło by się wydawać, że człowiek wszystko odkrył, a jednak... :) Dopiero najnowsze techniki prowadzenia poszukiwać archeologicznych mogą dostarczyć nam jeszcze informacji o takich cywilizacjach, czy kulturach. Moim zdaniem Afryka ma ukryty potencjał, o czym świadczy chociaż Wielkie Zimbabwe :) Pod względem archeologicznym-jest to praktycznie nieznany teren, a bynajmniej nie słyszałem, by odkryli tam ślady jakiejś bardziej zaawansowanej cywilizacji, raczej mowa jest o plemionach. A takie rozwiązanie nie wydaje się być mi prawdopodobne. Zapewne na poszukiwania na Czarnym Lądzie będziemy musieli jeszcze poczekać, byle nie za długo, bo wiele zabytków może po prostu czas pochłonąć...
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych