Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skąd możemy mieć pewność, że bóg nie istnieje?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

#91

Sadow.
  • Postów: 69
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@up
Gdyby nie ta "bajka" to być może 5 razy dziennie siedziałbyś na dywaniku i bił pokłony w stronę Mekki, a w Twoim pokoju wisiałby portret Ataturka. Radze skorzystać z wolnego czasu i podszkolić się trochę z historii, a później pisać o tym co się zmieniło a co nie.

Mag1-21 - piękny wykład z historii filozofii :)

Można jeszcze dodać, że dla chrześcijańskiej wykładni dobra, dużo uczynił Bonawentura i Dionizy Areopagita. Ten drugi nawiązując do platonizmu i neoplatonizmu nazywa dobro źródłowym promieniem i przepełniającym światłem.
Ot taka dygresja ;)

Ale chyba odbiegliśmy od tematu.
  • 0

#92

Kompi.
  • Postów: 131
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A czy ja powiedziałem, ze jak by nie było chrześcijaństwa to przyjąłbym inna religie? NIE. Nie trzeba sie wiele uczyc historii zeby wiedziec ze zawsze kosciół ciągnął kase czy dziesięcine. I historia nie ma tu nic do rzeczy, historia to historia było i nie ma... ja mowie o przyszłości, zeby ta mafia zniknęła z naszego zycia.
  • 0

#93

fizyk900.
  • Postów: 15
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

fizyk900

Idea dobra stoi u Platona , na czele jego systemu przewyższając w hierarchii nawet ideę istnienia. Jest pierwszą zasadą, wedle której powstał świat i ostatecznym celem do którego dąży.
Arystoteles twierdził, że naturę dobra znajdzie się nie przez abstrakcyjne myślenie, lecz przez ustalenie jakie w rzeczywistym życiu ludzie sobie stawiają cele. Nie ma innego dobra niż realne. Cele mogą być niższe lub wyższe; Doszedł do wniosku, że musi istnieć cel najwyższy, który do niczego nie jest środkiem. Nazywał go dobrem osiągalnym.
Stoicy uznali jako pierwsi, że dobro to nie byt obiektywny, lecz po prostu działanie zgodne z ogólnym porządkiem świata, narzucanym przez abstrakcyjny, bezosobowy absolut zwany przez nich pneumą. Przeciwstawianie się woli pneumy to zło, zaś działanie w zgodzie z jej wolą to dobro. Tam, gdzie następuje działanie sprzeczne z kierunkiem nadawanym przez pneumę całemu światu powstaje zło i cierpienie.
Immanuel Kant stworzył system etyczny, zwany aktywistycznym, w którym dobro stało się jedną z podstawowych kategorii umysłu praktycznego. Dla Kanta dobro nie istniało jako obiektywnie istniejący byt, lecz było wartością, która pojawia się w momencie świadomego podejmowania decyzji.

Nie ma dobra ani zla, te pojecia to wylacznie ludzki wymysl. Jest tylko punkt widzenia

Ja bym na twoim miejscu zaznaczyla, ze to tylko Twoj punkt widzenia!


a moglabys sprobowac przeczytac to co napisalem i to zrozumiec?:) Taka moja naiwna nadzieja, ze jestes w stanie. Po twojej wypowiedzi wnioskuje, ze zapamietac potrafisz, ale zrozumiec to juz ciezej co?

Użytkownik fizyk900 edytował ten post 28.08.2010 - 19:14

  • 0

#94

Lis.

    jeden, jedyny i prawdziwy

  • Postów: 638
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kompi, twoja agresja do kościoła jako takiego i stosunek jako to jedynego zła na świecie jest niepodstawna. Sadowowi chodziło o to, że gdyby nie kościół, nie walki z muzułmanami to teraz byś siedział na dywaniku i 5 razy dziennie w stronę mekki bąkał (i miałbyś do powiedzenia co Żyd na Gestapo, bo za odejście od islamu = kaputt).

NIE. Nie trzeba sie wiele uczyc historii zeby wiedziec ze zawsze kosciół ciągnął kase czy dziesięcine.

Ale jesteś w błędzie, bo właśnie dzięki historii w ogóle wiesz o przewinieniach kościoła. Przypomnę Ci, że pierwszym miejscem, gdzie dowiedziałeś się, że to kościół jest be to właśnie lekcja historii.

ja mowie o przyszłości, zeby ta mafia zniknęła z naszego zycia.

Módl się, żeby w miejsce tej "mafii" islam nie przyszedł :P.

PS.
Proszę w żaden sposób nie kojarzyć tego postu z agresją religijną. Nie obraziłem nikogo, tylko ew. wyraziłem niechęć do islamu.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych