Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiana dominującej półkuli mózgu


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1

22z.
  • Postów: 555
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

W ciekawej i godnej polecenia książce "Hipnoterapia. Psychobiologiczne mechanizmy uzdrawiania" Ernesta Rossi znalazłem bardzo interesującą technikę związaną z oddychaniem.
Jak wykazały badania to którą dziurką od nosa bardziej oddychamy ma bezpośredni związek z tym, która półkula mózgowa jest bardziej aktywna. Gdy oddychasz lewą dziurką dominuje Twoja prawa intuicyjna pólkula, gdy oddychasz prawą dominuje lewa, logiczna półkula.
Najprostsza metoda to po po prostu przytkanie palcem jednej z dziurek na kilka minut.
"Wstępne badania z wykorzystaniem tej prostej metody (zob. ramka 12) zaowocowały fascynującymi wynikami. Można było np. stosunkowo szybko zmienić intensywność i lokalizację czynnościowego bólu głowy (spowodowanego przepracowaniem lub stresem), po prostu przemieszczając rytm nosowy z jednej strony na drugą. Niektórzy pacjenci donosili, że ból uległ ideodynamicznej przemianie w uczucie przyjemnego ciepła, chłodu czy czegoś jeszcze innego i że dokonywały tego podlegające przemieszczeniom strony ciała. Nastroje, negatywne emocje i dolegliwości somatyczne można sobie przemyśleć, używając do tego wartościowego wglądu, który pojawia się po 5 lub 6 minutach prowadzonej w ten sposób zabawy z własnymi transformacjami sensorycznymi."
Oto metoda przedstawiona w książce

"Przemieszczanie dominacji półkulowej oraz stanów psychosomatycznych
1. Identyfikacja dominacji nosowej i stanu psychosomatycznego

Gdy zaczniesz doznawać tego stanu psychosomatycznego, który chciałbyś przebadać i zmienić, określ najpierw, która z twoich dziurek od nosa jest pusta.

2. Przesuwanie dominacji nosowej i półkulowej

Połóż się na boku tak, by pusta dziurka znajdowała się na dole. To sprawi, że w przeciągu kilku minut mózgowa dominacja przesunie się u ciebie w tę stronę, która jest teraz na dole. Ty masz tylko odbierać wszystkie przemieszczenia sensoryczne, percepcyjne, emocjonalne, poznawcze czy symptomatyczne i zastanawiać się nad nimi. Będą one się dokonywały samoistnie w ciągu najbliższych 5-20 minut.

3. Potwierdzenie, że nastąpiły przemieszczenia półkulowe i psychosomatyczne

Wyprostuj się i zwróć uwagę, że zablokowana poprzednio dziurka od nosa jest teraz pusta i odwrotnie. Zanotuj zmiany psychosomatyczne, które towarzyszyły temu przemieszczeniu nosowo-półkulowemu, i przeanalizuj, jakie były twoje najbardziej charakterystyczne reakcje. To pomoże ci kierować sobą w przyszłości."

Ja sam stosuję tę metodę w połączeniuz wchodzeniem w trans, żeby np. wydobyć informacje z nieświadomości czy też znaleść rozwiązanie. w buddyzmie tybetańskim znajdziemy zalecenie, żeby spać w tzw. pozycji lwa czyli właśnie na prawym boku co sprzyja zwiększaniu mądrości.
Jak zwykle zachęcam Cię do własnych eksperymentów i podzielenia się wynikami.

Autor: Piotr Krupa
Zrodlo: http://piotrkrupa.pl...j-polkuli-mozgu


Co wy o tym sadzicie?
  • 0

#2

zalew.
  • Postów: 96
  • Tematów: 11
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

No zajebioza - zastanawialem sie jak zmienic pólkule bo z testow typu tancerka wychodzi ze pracuje na prawej a chcialbym sprawdzic jak jest na lewej. Ide sprawdzac :P
  • 0

#3

może tak może nie.
  • Postów: 504
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Na jakie to badania powołuje się autor? "Jak wykazały badania" - niby w jakie badania wykazały coś tak absurdalnego? Magiczne symptomy jakie możemy w ten sposób doświadczyć, wynikać będą chyba jedynie z naszego niedotlenienia. Chciałbym zauważyć, że tylko na początku swej drogi, powietrze wędruje tu niecodziennym dla siebie szlakiem. Bardzo szybko wraca na dobrze znane sobie zaułki układu oddechowego i tak naprawdę nie ma różnicy którą dziurką powietrze została dostarczone do organizmu. Cała ta koncepcja oparta jest na półprawdach - faktem jest, że drogi nerwowe są w naszym ciele ułożone na krzyż, zatem rzeczywiście prawa cześć ciała będzie oddziaływać na lewą półkulę (a raczej, to lewa półkula będzie oddziaływać na prawą stronę ciała). Nie jest natomiast prawdą, wyświechtana opinie o czysto logicznej i emocjonalnej półkuli - niestety nie jest to aż tak proste. Dla mnie perspektywa jest tu nieciekawa, ponieważ jestem osobą... która w ogóle nie oddycha nosem :) Nosem potrafię zrobić tylko wydech, a zatem zgodnie z teorią, jestem upośledzony zarówno logicznie jak i emocjonalnie :)
  • 0

#4

22z.
  • Postów: 555
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Moze chodzilo o badania opisane w ksiazce. Nie wiem, nie posiadam tej pozycji by sprawdzic...
  • 0

#5

xeophyte.
  • Postów: 151
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ja mam od dziecka skrzywiona przegrode nosowa w prawym kierunku i oddycham 2x gorzej lewa dziurka. Do tego lewa polkola jest u mnie dominujaca :roll: Chyba bede musial kiedys sobie zrobic zabieg chirurgiczny zeby byc bardziej ukierunkowanym duchowo.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych