Skocz do zawartości
Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Farkas V.: Zjawiska niewytłumaczalne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

VanPilar.
  • Postów: 114
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Viktor Farkas "Zjawiska niewytłumaczalne"

Dołączona grafika


Pojedynczy ludzie, całe rodziny i wsie znikają w niewytłumaczalny sposób. Statki i samoloty rozpływają się w powietrzu. Od stuleci ?coś? masakruje zwierzęta domowe. Grobowce zaczynają same wędrować. Szkielety ludzi i zwierząt sprzed milionów lat noszą ślady ran postrzałowych. Przestrzeń i czas przestają obowiązywać. Przedmioty i osoby prześladuje klątwa. Czy takie oraz wiele innych podobnych, niewytłumaczalnych zjawisk można racjonalnie wyjaśnić? Są autorzy, którzy utrzymują, iż jest to niemożliwe, zaś istnienie rzeczy i spraw, ?o których się filozofom nie śniło?, stanowi dla nich dowód na bankructwo nauk przyrodniczych w ogóle...

Viktor Farkas twierdzi jednak, iż także naturę takich zjawisk można by zapewne wytłumaczyć na gruncie nauki, tyle tylko, iż najpierw należałoby wykazać niezbicie ich istnienie. Zamysł tej książki ? pisze w przedmowie ? sprowadza się do wykazania, że istnieje coś, czego być nie powinno, a tym samym do zasiania wątpliwości co do tego, czy naprawdę wiemy to, co wiemy.

Zaakceptowanie tego, co na pozór fantastyczne, również w nauce prowadzi często do zmiany sposobu widzenia świata. Przykładem niech będzie fizyka kwantowa, wedle której materia może być jedynie padającym z hiperprzestrzeni cieniem, zakłóceniem geometrii czasoprzestrzeni, jeden zaś i ten sam przedmiot może się znajdować jednocześnie w dwóch miejscach. to prawda, Wszechświat może być absurdalny, ale absurdalność tę można zawsze wytłumaczyć. ? Pan Bóg nie gra z człowiekiem w kości ? mawiał Einstein. Ku tezie tej najwyraźniej skłania się autor książki.

Wydawnictwo: Świat książki, rok wydania: 1994

Recenzja
  • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u