Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ludzie jako mieszkańcy Ziemi - debata zawieszona


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Debata na temat: Ludzie jako mieszkańcy Ziemi

Debata na temat działalności i wpływu człowieka na Ziemię - środowisko, które zamieszkuje. Czy obecność gatunku ludzkiego na Ziemi ma charakter szkodliwy czy pozytywny i zbawienny?
Z zagadnieniem tym zmierzą się dzielni uczestnicy tejże debaty

Forma debaty: 1 vs 1

Zasady debaty:

- Każdy uczestnik posiada prawo do 5 wpisów (przy czym pierwszy wpis powinien mieć formę wprowadzenia, a ostatni być konkluzją, czyli podsumowaniem)

- Na kolejne wpisy uczestnicy debaty mają maksymalnie 7 dni czasu. W przypadku, gdy uczestnik A (wylosowany w rzucie monetą jako rozpoczynający) umieści swój wpis, czas "automatycznie" się zeruje i uczestnik B od tego momentu ma 7 dni na swój wpis. Od momentu umieszczenia wpisu przez uczestnika B, czas ponownie się "zeruje" i uczestnik A znów ma swoją odpowiedź 7 dni. I tak już do końca debaty.

- Za każdy kolejny dzień zwłoki (po przekroczeniu limitu 7 dni) naliczane są 2 punkty karne.

- O kolejności wpisów zadecyduje rzut monetą

Uczestnicy debaty:

goku94 - jako zwolennik poglądu, iż wpływ działalności człowieka na Ziemię jest pozytywny
Makbet - jako zwolennik poglądu, iż wpływ działalności człowieka na Ziemię jest szkodliwy

Opiekun debaty:

cisz




- Rzut monetą wyłonił osobę, która rozpocznie debatę, a jest nią goku94. Debata rozpocznie się w dniu 20 maja (środa) o godzinie 11:00. Wtedy też temat zostanie otworzony, a goku94 będzie miał 7 dni na pierwszy wpis.

- Debata jest dostępna publicznie, jednak bez możliwości komentowania w tym wątku dla osób postronnych. Za każdy wpis w tym temacie osoby, która nie bierze udziału w debacie przysługuje 1 ostrzeżenie. Debatę należy komentować wyłącznie w kuluarach.

Po zakończeniu debaty komisja przyzna oceny zgodnie z systemem oceniania i odbędzie się podsumowanie.

- Skład komisji oceniającej:

zostanie ogłoszony po powołaniu


  • 0



#2

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Otwieram debatę pt. Ludzie jako mieszkańcy Ziemi

Uczestnikom życzę wytrwałości, lekkości w formułowaniu myśli oraz oczywiście POWODZENIA !!!


  • 0



#3

goku94.
  • Postów: 52
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam wszystkich.
Na początek chciałbym pozdrowić wszystkich użytkowników forum, a przede wszystkim opiekunkę (chyba) debaty, Cisz i mojego drogiego oponenta, Makbeta.

W tej debacie będziemy dyskutowali na temat wpływu człowieka na świat, w którym żyjemy. Tyle się ostatnio mówi o efekcie cieplarnianym, dziurze ozonowej, topnieniu lodowców itp. Wszystko zaczęło się około roku 1750. Większość tych zjawisk spowodowana została przez emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, z których najważniejszym jest dwutlenek węgla. Obliczono, iż Ziemia może sobie w naturalny sposób poradzić z tym gazem, gdy jego średnia emisja nie przekracza 3 ton na osobę. Przykładowo w USA wartość ta wynosi 20t na osobę, w Szwecji, która słynie z ekologii, 6 ton.

Przyjrzyjmy się teraz innym danym.
Dołączona grafika
Na powyższym wykresie widzimy, jak od 1960r. wzrosło stężenie CO2 w atmosferze. To, co na nim widzimy, jasno wskazuje na to, że za kilkaset lat w atmosferze będzie ponad dwa razy więcej tego gazu, niż jest teraz. Już teraz temperatury wzrosły o kilka stopni Celsjusza, jak widać poniżej, więc wyobraźcie sobie, jak będzie się ta sytuacja przedstawiać za 300 lat.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
My, ludzie, być może przetrwalibyśmy najgorszy scenariusz, ponieważ nasza technologia się rozwija. Zwierzęta i rośliny jej jednak nie mają. Już teraz nie potrafią się przystosować do zmienionych pór roku, a ewolucja nie przebiega tak szybko, by były do tego zdolne za kilka wieków.
Dołączona grafika
Tutaj widzimy, jak zmieniła się masa lodowców w ciągu ostatnich kilku lat. Do niedawna na Antarktydzie występowały anomalie zupełnie inne niż na reszcie globu, ale ten czas dobiega już końca. Obecny stan musi się wkrótce zmienić i tylko my możemy wpłynąć na tą zmianę. To my zostaliśmy obdarowani* inteligencją i zdolnością wytwarzania maszyn, więc to do nas należy ratowanie tego, co sami zaczęliśmy psuć. Może w pojedynkę człowiek nie może równać się np. wilkowi, ale w grupie liczącej 6,7 mld osobników, możemy dokonać naprawdę wielu przewspaniałych rzeczy. Tym właśnie różnimy się od zwierząt i roślin. One nie mogą dokonać zmian, a my owszem. Dlatego właśnie człowiek nie jest szkodliwy dla tej planety.

Powodzenia Makbecie!

*To metafora, niekoniecznie mam tu na myśli jakiegoś stwórcę.
  • 0

#4

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Siemano



Na mocy pierwszego wpisu mam przyjemność powitać z tego miejsca, wszystkich czytelników debaty, gdyż to właśnie z myślą o nich tworzona jest ta, jak i inne debaty. Dalej jak nakazuję etykieta serdecznie pozdrawiam naszą Cisz, bez której to nie było by tematu, gdzie ja i mój oponent możemy wymieniać poglądy. Witam również skład sędziowski, który wkrótce zostanie powołany. Gorące podziękowania należą się także mojemu oponentowi, który to był twórcą tematu debaty. Dość już tej wazeliny, przejdźmy do konkretów.

Jak już się wszyscy zorientowali, będziemy wraz z goku traktować o dobrych tudzież złych skutkach działalności człowieka na Ziemi. Moim zadaniem jest tutaj przedstawienie argumentów, jakoby ludzie tylko szkodzili naszej pięknej planecie, która to radziła sobie świetnie bez nich i poradzi jeszcze lepiej jak ich już nie będzie. Na przełomie swojej debaty poruszę wiele kwestii i zagadnień o naturze czysto filozoficznej, nie mam zamiaru odnosić się do jakiś większych wykresów, tabelek czy też danych. Chyba, że zmusi mnie do tego mój oponent.

Miałem w tym miejscu przedstawić, jak szkodliwy wpływ mają ludzie na atmosferę, ale najwyraźniej mój oponent się z lekka pogubił w debacie i mnie wyręczył. Foul Goku ;) przypominam, Ci drogi oponencie, że Ty przedstawiasz argumenty świadczące o dobrej stronie bytowania tego gatunku.

No to może w zamian tego, przedstawię dlaczego wybrałem tą stronę w debacie. Odpowiedź, jest bardzo prosta cechuję mnie fakt bycia mizantropem, który przejawia się niechęcią do ludzi jako gatunku, nie odnosi się to do poszczególnych osób. Oglądając wiadomości lub przeglądając portale internetowe nabrzmiewa we mnie jeszcze więcej pogardy, gdy to widzę kolejne głupie konflikty, czy też super mądre blogi i portale, które nawołują do super mądrych rzeczy, jak np. przygarnij chorą sarenkę... Mało kto wie, że przygarnięte ciele(Dziecię Sarny i Jelenia to Ciele :P) nie jest w stanie wyżyć na zwykłym mleku z kartonika, tudzież prosto od krowy. Potrzebuję tylko i wyłącznie mleka matki, po za tym większość zapomina iż dotykając takiego cielątka, zostawiamy na nich swój zapach. Dla zwierząt, to właśnie człowiek jest potencjalnym zagrożeniem, tak więc matka po prostu odrzuci dziecko ze strachu. I o tym właśnie będzie mój następny wpis, o głupocie ludzi, którzy chcą kontrolować wszystko... wkraczając w lakierkach i garniturku do buszu z zamiarem przejęcia kontroli nad nim, bez pobrudzenia sobie rączek.

Dołączona grafika


Do zobaczenia w kolejnym wpisie ;)


  • 0



#5

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Debatę zawieszam do momentu pojawienia się goku94 i określenia się w temacie lub pojawienia się chętnego na kontynuowania debaty zamiast niego. Na zgłoszenia czekamy TUTAJ


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych