Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zeitgeist Analiza Bogów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1

JaNkIeL.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam Poświęciłem jeden wieczór na sprawdzenie czy Zeitgeist to prawda czy nie o to moje efekty pracy:

1.Horus według Zeitgeist:

Bóg Słońce Horus narodził się z dziewicy (Isis Marii)25-go grudnia jego narodzeniu towarzyszyła gwiazda na wschodzie za wskazaniem której szło 3 królów by oddać cześć nowo narodzonemu zbawcy w wieku 12 lat a w wieku 30 lat został ochrzczony przez postać zwaną
Anupi tak zaczął się jego stan duchowny.a w wieku 30 lat został ochrzczony przez postać zwaną Anupi tak zaczął się jego stan duchowny.Horus miał 12 uczniów, z którymi podróżował,
czyniąc cuda takie jak uzdrawianie czy chodzenie po wodzie.Horus był znany pod wieloma imionami: "Prawda", "Światło", "Syn Boga""Boży Pasterz", "Baranek Boży" i wiele innych.
Po tym jak został zdradzony|przez Typhona, Horus został ukrzyżowany,pochowany na 3 dni, po czym... zmartwychwstał.


a)Horus według Wikipedi:

"Horus – opiekun monarchii egipskiej, panujący faraon utożsamiał się z nim i przyjmował jego imię. Bóg nieba. Czczony pod postacią sokoła lub człowieka z głową sokoła zwieńczoną tarczą słoneczną oraz jako dziecko z palcem w ustach. Był synem Ozyrysa i Izydy lub Geba i Nut. Po śmierci Ozyrysa walczył (jako prawowity następca tronu) z Setem (bratem Ozyrysa) o tron faraona. Po kilku konkurencjach Rada Dwunastu Bogów przyznała władzę Horusowi."


b)Źródło nieznane znalazłem na innym Forum:

Przyjrzyjmy się jednak uważnie tym cechom Horusa:
1. Horus nie urodził się z dziewicy, nie ma o tym żadnej wzmianki. Jego poczęcie jest związane z kontaktem jego matki - Izydy z ciałem jego zmarłego ojca - Ozyrysa [11]. Informacja jest nieprawdziwa.
2. Faktycznie święto narodzin Horusa obchodzono 25 grudnia.
3. Jego narodzinom nie towarzyszyła gwiazda na wschodzie, taki motyw nie pojawia się w żadnej wersji mitu o Horusie. Informacja jest nieprawdziwa.
4. Horusa też nie odwiedziło trzech królów, nie ma o tym wzmianki w mitach, tak więc informacja nieprawdziwa.
5. W mitach o Horusie nie ma żadnej wzmianki o tym aby uczył jakiegokolwiek syna marnotrawnego. Informacja ta jest nieprawdziwa.
6. Nie ma żadnych informacji aby bóstwo Anup ochrzciło Horusa, tak naprawdę nie ma żadnych źródeł mówiących o tym aby Horus kiedykolwiek został ochrzczony. Ten motyw nie pojawia się w żadnym z mitów. Tak więc informacja nieprawdziwa.
7. Horus nie miał 12 uczniów z którymi podróżował. Miał ich za to czterech, byli to Hapi, Tuamutef, Mestha/Amset i Qebhsennuf [12]. Tak więc informacja jest nieprawdziwa.
8. Horus wprawdzie czynił cuda, co jest dość naturalne, skoro był bogiem, lecz nie chodził po wodzie, w żadnym z dostępnych mitów nie ma nic na ten temat. Tak więc informacja połowicznie nieprawdziwa.
9. Takie tytuły były popularne wśród bóstw tamtego (i nie tylko) regionu, także wśród tych, które nie miały związku z kultem solarnym.
10.Nie ma żadnych mitów dotyczących tego aby Horus został zdradzony przez Typhona. Informacja nieprawdziwa.
11.Horus nie został ukrzyżowany. Według Księgi Umarłych kapłana pisarza Neferhotepa został on poćwiartowany przez Izydę i wrzucony do wody [13]. Jako ciekawostkę można dodać, że papirus ten znajduje się w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. W każdym razie informacja jest nieprawdziwa.
12.Wprawdzie Horus powstał z martwych ale w żadnym micie nie ma mowy o trzech dniach. Tak naprawdę bóg-krokodyl Sebek zebrał szczątki Horusa i Ra ożywił je na nowo, dając mu we władanie miasto Nechen i dwóch synów. Ożywianie zmarłych było dość popularnym elementem mitów nie
zawsze związanym z kultem solarnym. Najbliższym przykładem jest ojciec Horusa - Ozyrys, tak więc ten element mitu nie jest w żaden sposób wyjątkowy.


Dobra kontynuujmy.
Druga sprawa podam wam inne przykłady bogów z całego świata którzy jak Jezus urodzili się 25 grudnia zostali urodzeni przez dziewice i tak jak Jezus zostali ukrzyżowani:

Grecki Attis

Źródło z filmu Zeitgeist:

1.[Grejca, 1200 r.p.n.e]|Attis, urodzony przez dziewicę Nanę 25|grudnia, ukrzyżowany, złożony w grobowcu...


Źródło Wikipedia:

Attis — bóg wegetacji, w mitologii frygijskiej, towarzysz bogini Kybele, przedstawiany jako młody pasterz. Dotknięty obłędem pozbawił się męskości i umarł, lecz bogini przywróciła go do życia. Attis stał się prototypem korybantów. Mit o Attisie i Kybele był popularny na całym Bliskim Wschodzie, prawdopodobnie od czasów prehistorycznych i należy do najstarszych jakie znamy. Ich kult rozpowszechnił się w antycznym Rzymie w czasie panowania imperatora Klaudiusza.


Inne Źródło:

"ATTIS z Frygii - urodzony 25 grudnia przez dziewicę NANA; ukrzyżowany; złożony w grobie, po 3 dniach zmartwychwstał".

I ponownie zwracamy uwagę na cechy Attisa:
1. Attis nie urodził się 25 grudnia, nie ma żadnych danych na ten temat, wszystkie święta związane z kultem Attisa były obchodzone w marcu [14]. Tak więc informacja nieprawdziwa.
2. Mit o spłodzeniu Attisa nic nie wspomina o dziewictwie Nany. Wspomina natomiast o tym, że została ona zapłodniona przez owoc drzewa migdałowego które wyrosło z przyrodzenia Agdistisa [15]. Informacja więc nieprawdziwa.
3. Attis nie został ukrzyżowany, umarł pod drzewem po walce z frygijskim królem [16]. Informacja więc jest nieprawdziwa.
4. W pierwotnej wersji kultu Attisa nie ma motywu zmartwychwstania. Pojawił się on dość późno, najwcześniej w połowie II wieku n.e., choć pierwsze dokładne wzmianki na ten temat mamy z IV wieku n.e. [17]. Tak więc informacja jest prawdziwa, lecz późne pochodzenie tego elementu kultu sprawia, że nie może on być żadnym argumentem w tej dyskusji (ponieważ dotyczy ona źródeł religii)


Teraz Krishna:

Źródło Zeitgeist


2.[Indie, 900 r.p.n.e]|Krishna z Indii, urodzony przez dziewicę|Devaki, z gwiazdą na wschodzie zapowiadającą jego nadejście.


Źródło Wikipedia:

Kryszna (skt.: कृष्ण) - Bóg w hinduizmie. W Bhagawad Gicie opisany jest jako Najwyższa Istota i Najwyższy Bóg. Zgodnie z podobnymi interpretacjami, takimi jak gaudija wisznuizm (wisznuizm bengalski), a także wg najsłynniejszej purany Śrimad Bhagavatam jak również wg Brahma samhity, Kryszna jest źródłem wszystkich innych inkarnacji/zstąpień Boga. Podawana jest też informacja, że Kryszna jest ósmym awatarem Wisznu.

Inne Źródło:

Dopisanie Kryszny do tego zestawienia jest dość dziwne skoro nie był on czczony jako bóstwo solarne ani w ogóle kojarzony ze słońcem. Według mnie został tutaj wrzucony tylko dlatego z powodu tych rzekomych
podobieństw, ponieważ nie ma żadnego innego powodu aby go tu umieszczać. Jednak przyjrzyjmy się znowu tym podobieństwom:
1. W podaniach odnośnie Kryszny nie ma wspomnienia na temat dziewictwa Devaki. Co ciekawe według nich Kryszna jest jej ósmym dzieckiem [18]. Informacja więc jest nieprawdziwa.
2. Faktycznie, czynił cuda jak każde bóstwo opisywane w mitach obojętnie czy związane ze słońcem czy burzą czy deszczem. Informacja prawdziwa ale zupełnie nic nie znacząca.
3. Kryszna w rzeczywistości nie zmartwychwstał. Faktycznie pokonał śmierć lecz osiągnął stan zwany samadhi - zjednoczył się ze wszechświatem (nie jestem ekspertem od hinduskich czy buddyjskich
przeżyć mistycznych tak więc w razie czego, jeśli jest błąd, proszę o zwrócenie uwagi) [19]. W każdym razie nie jest to w żaden sposób równoznaczne ze zmartwychwstaniem. Tym samym informacja jest nieprawdziwa.



A teraz Dionizos który także wystąpił w owym dokumencie

[Grecja, 500 r.p.n.e]|Grecki Dionizos, syn dziewicy, urodzony|25 grudnia, był podróżującym nauczycielem.

Po raz kolejny trafiamy na bóstwo które nie nic wspólnego z kultem solarnym, dobrane tylko na zasadzie rzekomego podobieństwa cech. I znów warto przeanalizować te podobieństwa:
1. Istnieją dwie wersje mitu mówiące o tym jak został poczęty Dionizos. W jednej z nich jego matką jest Semele w drugiej Persefona. W obu przypadkach nie ma wzmianek na temat dziewictwa którejkolwiek z nich [20]. Informacja więc jest nieprawdziwa.
2. Święta na cześć Dionizosa nie były obchodzone konkretnie 25 grudnia, faktycznie Dionizje Małe obchodzone były na przełomie grudnia i stycznia lecz nie miały nic wspólnego z kultem solarnym.
3. Jak każde bóstwo Dionizos był sprawcą wielu cudów, lecz nie ma żadnych danych aby zamienił wodę w wino. Tak więc informacja jest nieprawdziwa.
4. Określenia te nie należały do oficjalnej tytulatury Dionizosa [21], nawet pomimo tego, że był synem Zeusa. Informacja ta więc jest nieprawdziwa.
5. Po śmierci faktycznie powrócił do życia [22], co jak już zwróciłem uwagę wcześniej nie było aż tak niezwykłe wśród bóstw starożytnego świata.


Koniec cz.1 od razu mówię żeby nie powtórzyła się sytuacja z innego forum.
Ja nic nie odkryłem ja tylko zebrałem fakty i chce się nimi z wami podzielić.
  • 0

#2

Bachal.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To ja marinox123 spoko opracowanie. Czekam na drugą część. Do niektórych wniosków można dojśc samemuy wystarczy leciutka znajomosc mitologi greckiej czy to egipskiej
  • 0

#3

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Była już na forum analiza rewelacji z 1 części ZG.
Miło jednak widzieć, że jest więcej ludzi, którym zależy na pokazaniu bredni tam zawartych.
  • 0



#4

tofic85.
  • Postów: 262
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

aaa ja nie mogę jaką bzdurę podali o Horusie..brak znajomości tekstów...skandal
  • 0

#5

septicflesh.
  • Postów: 47
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Najgorsze jest to, że mnóstwo ludzi ogląda ten film i traktuje go na poważnie, gdy w rzeczywistości jest to zbieranina bzdur, niedomówień i przekręcania faktów.
  • 0

#6

JaNkIeL.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czyli Mam Zrobić Cz.2?? jak tak to myślę że dzisiaj wieczorem będzie enjoy
  • 0

#7

tofic85.
  • Postów: 262
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

tak tak zrób, trza naprostować bo jak ktoś wierzy w ten film to ja wymiękam xD
  • 0

#8

Pierce.
  • Postów: 153
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czepiacie się najmniej istotnych faktów, a zestawienie podobieństw miało pokazać ludziom, że każdy kolejny bóg to nowa wersja dawnych pasterzy. Tak Zeitgeist kłamie i za to można go potępiać, ale warto dostrzec inne problemy poruszane w filmie. Cyklicznie nadchodzą coraz nowi mesjasze odbierając wyznawców starym religiom. W rzeczywistości są siebie warci, a ludzie... to tylko marionetki. Potrafią poświęcić największe dobra w obronie czegoś, co najprawdopodobniej nigdy nie istniało.


Jednak nie opieram się na filmie jak na wykopalisku dowodów, macie racje sądząc, iż niesamowicie miesza fakty autentyczne z fikcyjnymi. Co gorsza podejrzewam, że powodem ataku na bożków jest wprowadzenie własnego zbawiciela. Jak wiemy film był dostępny w sieci całkowicie za darmo, a we współczesnym świecie oczekiwanie bezinteresowności to przejaw naiwności, jeśli nie głupoty.
  • 0

#9 Gość_radoslaw

Gość_radoslaw.
  • Tematów: 0

Napisano

Celna uwaga!
Sceptycy by chcieli żeby było 30 wcześniejszych Jezusów, najlepiej ubranych w szaty Izraela i każdy z tym samym osiołkiem :mrgreen:
A producenici filmu sugerują, ze ten ostatni mit był tylko kompilacją (ctrl C i ctrl V) paru innych wcześniejszych historyjek. Z symboliki pokazanej w 2 części filmu i jakości rozwiązań jakie proponuje film można odczytać że producenci są powiązani z tymi którzy ten ostatni mit tworzyli i właśnie wycofują go z obiegu...
pozdrawiam
  • 0

#10

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Za dosłownie odbieracie ten film, jest to zapewne tylko próba kontroli... - kto normalny inwestuje w film by go potem za free oglądali.

Film porusza wiele aspektów, jednakże chciałem się odnieść szczegółowo do postaci Jezusa. Nie mam zamiaru przytaczać tutaj, tez o Izydzie i Horusie, bo i tak przecież wszystkim nam są dobrze znane.

Chcę poruszyć temat, który zetegeist świadomie lub też nie porusza, fakt iż chrześcijaństwo przypisuje sobie wierzenia innych religii, tak jak to dość obrazowo określił radoslaw :

A producenici filmu sugerują, ze ten ostatni mit był tylko kompilacją (ctrl C i ctrl V) paru innych wcześniejszych historyjek.


Rzeczywiście, poruszony zostaje ten wątek jednakże żeby dobrze go rozpatrzeć lub pojąć musimy cofnąć się w czasie, do okresu po śmierci Jeszui. Jak wszyscy wiemy, uczniowie zaczęli wtedy głosić swoje historyjki, oddając kult Jezusowi. I wszystko ładnie pięknie, tylko że fundamentalizm chrześcijaństwa miał już wtedy pierwszy rozłam. Pojawiło się znacznie więcej kultów "Mesjaszy" między innymi znajdowali się Jan Chrzciciel(dla wielu kontrowersyjne), ale również mnie znani Szymon Magus(Szymon Mag)czy Minas, nie brakowało też kultu Matki Boskiej(prosiłbym aby nie mylić jej z Maryją, był to kult Izydy). Tak więc wszystkie te pseudo-religię zaczęły spisywać swoje ewangelie. Oprócz tradycyjnych fundamentalistów kultu Jezusa pojawili się również gnostycy. Teksty głoszone przez gnostyków w dużej mierze przeszkadzał, otóż głosili oni jakoby by Maria Magdalena była żoną Jezusa, ponadto wiele razy całował ją w usta, co dla jednych może być aktem seksualnym a dla drugim manifestacją błogosławieństwa. Do tekstów gnostyków zalicza się również Ewangelie wg. Judasza, w której to historia ukazuję nam się w zupełnie innym aspekcie, w niej to Judasz jest najważniejszym spośród uczniów i tylko on prawdziwie rozumie Jezusa, przez co był nielubiany przez innych uczniów. Ponadto wydając Jezusa wypełnił tylko przeznaczenie, wbrew swojej woli a później męczony wyrzutami sumienia odebrał sobie życie. Jednakże wróćmy do głównego prądu tematu, który za sobą porwałem. Z czasem narodził się pierwszy "Kościół w Kościele" organizacja pokroju inkwizycji, ci jakże dobrzy pierwsi chrześcijanie zaczęli prześladować gnostyków, spalono prawie wszystkie ich pisma, ostało się tylko kilka z nich ukrytych w pustynnych pustyniach. Niewykluczone, że wielu z nich jeszcze nie zdołaliśmy odkryć.

Po wyplenieniu przeciwników, chrześcijaństwo rosło w siłę. Cesarz Konstantyn mając wizję, która kazała mu walczyć w imię znaku krzyża, po zwycięskiej bitwie zabrał się za zalegalizowanie chrześcijaństwa, jednakże nie był to bezinteresowny ruch. Zaczęto tworzyć pismo święte, cesarz zebrał u siebie dostojnych biskupów i nakazał im stworzenie Nowego Testamentu, po rozpatrzeniu które ewangelię się nadają powstał pierwowzór NT, reszta na wszelki wypadek została spalona.

Jednakże chrześcijaństwo w sprytny sposób, zaczerpnęło z innych kultów najważniejsze ich obrzędy, jak np. uroczystą wieczerze z winem i chlebem, nazywaną przez nas dzisiaj mszą, ponadto z kultu Minasa zaczerpnęli jeszcze narodziny 25 grudnia z dziewicy( po głębszej analizie życia egipskiego Boga Horusa, nie dostrzegłem wspomnianych w filmie powiązań), dzięki kultowi Izydy chrześcijaństwo posiada teraz swoją matkę boską.... Można by tak było jeszcze długo.

Nie chce abyście odebrali moją wypowiedź, w sposób jakoby miałby mnie charakteryzować jako zwolennika tego filmu, po prostu poruszyłem jeden z wątków w nim zawartych...
  • 0



#11

Spawn.
  • Postów: 82
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wyszedł film RELIGULOUS bill maher'a czy jakoś tak.
Generalnie wrzuta na religie, uroczo;] w sam raz przed świętami, ale tam również podają wcześniejsze wersje Jezusa i tez dają Horusa i Mitre.

Więc albo nie sprawdzali swoich inf. (chociaż z całą reszta był dobrze przygotowany) albo w USA sa takie informacje. ALBO wiki to kiepskie źródło;]
  • 0

#12

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zapraszam do obejrzenia kilku filmów o tej tematyce

Filmy

Gdzieniegdzie podparłem nimi swoją wcześniejszą wypowiedź.
  • 0



#13

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Zeitgeist. Nie wiem czego się czepiacie, mitologia to takie same bajki jak i ten film, więc nie można porównywać jednej bzdury z drugą.

Sceptycy by chcieli żeby było 30 wcześniejszych Jezusów, najlepiej ubranych w szaty Izraela i każdy z tym samym osiołkiem


Bo tak istotnie było, a to pokazuje waszą chrześcijańską, błogą niewiedzę. Radzę obejrzeć The Rivals of Jesus, dokument z National Geographic. Szymon z Gitty, mówi wam to coś? Biblia jako stronnicze źródło ma w istocie za zadanie oczernianie ówczesnych kultów i protognostyków.
  • 0



#14

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Drogi Don Corleone z łaski swojej przeczytaj cały temat, może zauważysz to iż opisałem początki chrześcijaństwa i innych mesjaszy, jaksze i podałem link do filmu "Rywale Jezusa - Tajemnice Biblii". Więc proszę Cię grzecznie, przestań mnie przetwarzać i przypisywać to sobie, bo cholernie nie lubię, jak ktoś się po mnie powtarza dosłownie post pod moim...
  • 0



#15

Don Corleone.

    Dispositif

  • Postów: 1116
  • Tematów: 68
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Drogi Makbecie, my bad, nie miałem czasu na czytanie wszystkiego, my bad ponownie.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych