Skocz do zawartości
Zdjęcie

Tajemnice góry Untersberg


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#1

Eury.

  Researcher

 • Postów: 3467
 • Tematów: 975
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Tajemnice góry Untersberg

W sierpniu 1987 roku, trzy osoby weszły na teren gór w południowych Niemczech, aby zbadać kilka jaskiń - wszelki ślad po nich zaginał. Zarówno policja jak i alpiniści, którzy brali udział w poszukiwaniach nie znaleźli żadnych śladów zaginionych, za wyjątkiem ich samochodu. Trzy miesiące później, w połowie listopada bliscy zaginionych osób odebrali telefon i usłyszeli w słuchawce "jesteśmy na statku, gdzieś na Morzu Czerwonym, płyniemy w kierunku Aleksandrii." Zaginiona trójka nie miała pojęcia jak dostała się na statek, co działo się przez ostatnie trzy miesiące, ani co wydarzyło się wewnątrz góry, którą badali. W Aleksandrii, udali się do konsulatu i powrócili do domu. Historia ta wydarzyła się naprawdę i miała miejsce 14 sierpnia 1987 roku. Trójka odnalezionych to para Hermann i Maria Forster razem z przyjaciółką Moniką Kohn. - wszyscy pochodzą z Monachium

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Witajcie w świecie przejść do innych wymiarów, w świecie elfów, gnomów, obcych, podziemnych cywilizacji i paranormalnych tajemnic, które otaczają masyw górski - Untersberg - w Alpach pomiędzy Berchtesgaden w Niemczech, a Salzburg'iem w Austrii.


Obsesja Hitlera

(poniższy tekst nie stanowi aprobaty dla osoby Hitlera, a jedynie opisuje jego obsesję)

W 1992 roku, podczas wizyty Dalajlamy w Austrii, ten poprosił o możliwość zobaczenia góry, nazywając ją "śpiącym smokiem" i "czakrą serca świata" (przypis. czakra - ośrodek, centrum energetyczne). Nie była to jednak pierwsza sławna osoba, która znała tę górę. Hitler, miał na jej punkcie prawdziwą obsesję, mając nadzieję na dotarcie do nadnaturalnych bytów, które pomogą mu wygrać wojnę, którą przegrywał.

Dołączona grafika

Untersberg


Hitler zbudował dom (nazwany - Berghof, potocznie "góra") położony na stoku Obersalzbergu w Alpach Salzburskich w pobliżu Berchtesgaden w Niemczech. Z tego miejsca mógł obserwować Untersberg przez cały czas. W publikacji Christy Schroeder (sekretarki Hitlera) na temat tej rezydencji Hitlera możemy przeczytać:

"Za przestronnym przejściem z półkolistym łukiem dawnego domu Wachenfeld, z zawieszonymi ciężkimi aksamitnymi portierami w kolorze bordo, znajdowały się szerokie drewniane schody wiodące do Wielkiej Sali./.../ Miała ona 200 metrów kwadratowych powierzchni i była bardzo wysoka. Podłoga wyłożona była welurem w kolorze poziomkowym, a trzy marmurowe schodki wiodły przed kominek, do znajdujących się tam miejsc do siedzenia. Stało tu niewiele mebli ? tylko dwie wielkie szafy, siedzenia po prawej stronie okna, ogromny stół do obrad, globus i po lewej stronie stojący zegar, a poza tym pianino i liczne komódki. Jedna z wielkich szaf miała uchwyty w kształcie męskich głów. Zawierała ona dokumenty nadania obywatelstwa honorowego, starą broń i tym podobne. Druga szafa mieściła za szklanymi szybami stare zastawy z cyny. Wspaniałe gobeliny z pełnymi życia scenami myśliwskimi przykrywały otwory w ścianie, konieczne dla prowadzenia pokazów filmowych./.../ Największe wrażenie w Wielkiej Sali, z jej ciemnobrązowym kasetonowym stropem, robiło w ciągu dnia niezwykłe jak na ówczesne warunki duże okno, które można było otworzyć za pomocą korby; ukazywało wtedy majestatyczną górę Untersberg jakby w specjalnych ramach"


Dołączona grafika

Widok na Untersberg z rezydencji Hitlera


Hitler chciał posiąść tajemną wiedzę i moc, która pozwoliłaby mu pokonać wrogów. Aby w pełni oddawać się swojej obsesji zamówił specjalne teleskopy. Nie były one jednak przeznaczone do obserwacji gwiazd, ale do obserwacji naziemnych.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Rezydencja Hitlera - Berghof


Poniżej na zdjęciu, Hitler obok jednego ze swoich teleskopów skierowanych na Untersberg. Możemy w przybliżeniu ocenić moc teleskopu. Średnica to około 120-140mm (może 150-200mm), ogniskowa 1500mm, co w przybliżeniu daje powiększenie około 150x. Teleskop posiada binokular do obuocznych obserwacji.

Dołączona grafika


Dołączona grafika

Hitler i Nicolaus von Below na tarasie. Widoczny teleskop


Jednym z powodów, dla których zainteresował się on tą szczególną górą były liczne legendy i opowieści o ludziach, którzy ginęli bez wieści badając jaskinie pod tym pasmem górskim, o ludziach, którzy doświadczali luki w czasie, spotykali karłów lub przybyszy z innego świata, a także odnajdywali przejścia do - jak to określał Hitler - wewnętrznej Ziemi.

Ostatnia wyprawa - sierpień 2008 roku - do gigantycznego podziemnego kompleksu pod górą Untersberg pokazała, że jaskinie schodzą tak głęboko pod ziemię, że nie osiągnięto jeszcze ich najniższego punktu. Badacze musieli wrócić bez wiedzy o tym jak rozległe są te jaskinie. Odnosząc się do raportu z niemieckiej gazety badacze osiągnęli głębokość 1056 metrów, zanim zostali zmuszeni do powrotu, gdy przeszkodą nie do pokonania okazała się głęboka przepaść. Osiągnięcie tej głębokości udało się dzięki pokonaniu niezwykle wąskiego przejścia, które podczas poprzedniej wyprawy okazało się zbyt wąskie, aby je pokonać. Ekipa odkryła także dziesiątki nowych korytarzy i wierzcie lub nie - jezioro na głębokości 930 metrów. Przepłynięto je na pontonie.

Poniżej fragmenty tłumaczenia artykułu. Z języka niemieckiego na angielski przełożył "cm23" dla abovetopsecret.com. Tłumaczenie na język polski "Eurycide" dla paranormalne.pl

"5 dni ciemności za nami. 5 dni, podczas których tylko światło lamp wskazuje nam drogę. Drogę, która nagle kończy się i kieruje wprost do kanionów, które wydają się nie mieć dna." To droga przez Untersberg - najbardziej tajemniczą górę regionu Berchtesgaden. Po raz pierwszy ekspedycja Bawarczyków i Niemców zeszła na głębokość ponad jednego kilometra wgłąb jaskini rozpoczynająć podróż od wejścia położonego na wysokości 1879 metrów n.p.m. Pięciu członków ekipy dotarło ostatecznie na głębokość 1056 metrów na krawędź jaskini "Riesending-Schachthöhle". W Niemczech nigdy wcześniej nikt nie dotarł tak głęboko. Bärbel Vogel - przewodnicząca organizacji niemieckich speleologów nazwała to sensacją. Zespół zdołał przecisnąć się przez bardzo wąski odcinek korytarza, który do czasu ostatniej wyprawy pozostawał nieprzebyty. Dzięki temu odkryto 800 metrów nowych korytarzy. Na głębokości 930 metrów odkryto jezioro, które można było pokonać tylko przy użyciu pontonu.[...]


Dołączona grafika

Dołączona grafika

Podziemia góry Untersberg


Bez śladu

Podobnie jak w przypadku Trójkąta Bermudzkiego, tak i tutaj setki ludzi zniknęło bez śladu lub odnalazło się po latach w zupełnie innym miejscu na Ziemi - co może sugerować, że doszło do czegoś w rodzaju skoku w czasie / przestrzeni lub w czasie i przestrzeni. Przypadki zaginięć są tak częste, że niemieckie i austriackie gazety regularnie zamieszczają na swoich łamach historie związane z górą.

Starożytne lub miejskie legendy donoszą ponadto o "małych ludziach" wychodzących z góry oraz o "małych ludziach" pilotujących samoloty, a widzianych w pobliżu góry. Istnieją setki tego typu legend i wszystkie mają jakiś związek z górą.


Podróże w czasie, karły i podziemne tunele

Większość starych mitów, legend i ludowych podań związanych z górą Untersberg (a istnieją ich całe setki) opowiada o:

 • karłach lub "małych ludziach"
 • fenomenie zgubionego czasu lub podróżach w czasie

Jest to dość niecodzienne, gdyż legendy i opowieści z innych regionów świata w swojej głównej fabule nie wzmiankują o karłach i przeskokach w czasie. Wiele legend i podań związanych z tym regionem pochodzi z 18 wiecznych niemieckich ksiąg. Niektóre teksty znaleziono na kamiennych płytach blisko góry Untersberg. Większość z tych opowieści stanowi obecnie zbiory muzealne.

Na odnalezionej w 18 wieku w pobliżu góry Untersberg płycie możemy przeczytać po germańsku "Ludzie z Untersberg" są karłami, obeznani w magii, dobrze usposobieni choć czasem złośliwi. Mają oni duże głowy, mądre oczy i szarą skórę". W innym tekście czytamy: "Na obszarze Berchtesgaden pojawiają się dziwni ludzie. Ludzie jakich nikt wcześniej nie widywał. Są dziwnie ubrani". Niektóre zapiski głoszą, że "Ludzie Ci pochodzą z wnętrza Ziemi". Jedna z historii opowiada o tym jak kilku drwali podczas podróży do Salzburga natknęła się o 4 nad ranem na grupę 400 "małych ludzi", wszyscy byli ubrani tak samo. Zmierzali w stronę szczeliny w skałach, po czym zniknęli w ciemnościach góry. Kolejna opowieść przenosi nas w czasy wojen francuskich. Francuski żołnierz stacjonujący przy Untersberg miał zostać zbudzony w środku nocy przez niskiego człowieka, który prosił o otwarcie bramy w celu dostania się na jedno z pasm górskich. Kiedy żołnierz rozejrzał się po okolicy zauważył kilku podobnych niskich wzrostem ludzi. Odmówił im jednak otwarcia bramy. Wtedy niscy ludzi ignorując zakaz pokonali bramę.


Jezioro Królów

Istnieje pewna 15 wieczna legenda mówiąca o doświadczeniach z utratą czasu ludzi, którzy wkroczyli do góry Untersberg. Legenda ta mówi także o tunelach wiodących od Untersberg pod dnem jeziora "Konigssee" (Kings Lake) prowadzących do kościoła, który mieści się przy brzegu.

Dołączona grafika

Jezioro KonigsseeW roku 1529, mężczyzna o nazwisku Lazarus Aigner wędrował przez góry w towarzystwie pastora z pobliskiego miasteczka. Pod jednym ze szczytów odkryli małą kapliczkę osadzoną w skałach i srebrne inskrypcje, których nie potrafili odszyfrować. Po powrocie do domu pastor nie potrafił zapomnieć o inskrypcjach i poprosił Lazarusa, aby ten wrócił w tamto miejsce i spisał słowa. Lazarus wrócił w miejsce kapliczki i spisał słowa. Inskrypcja brzmiała: S. V. R. G. E. T. S. A. T. U. M.

Zapadł zmierzch i Lazarus postanowił przenocować w pobliżu kapliczki oczekując świtu, który pozwoli mu bezpiecznie zejść ze zbocza i wrócić do domu. Był środowy wieczór. Zasnął i zbudził się wypoczęty następnego poranka. Minęło kilka chwil podczas jego drogi powrotnej do domu, gdy Lazarus natknął się na bosego mnicha, niosącego łańcuch z kluczami i recytującego jakieś słowa z modlitewnika. Lazarus zaciekawiony spytał ów przechodnia skąd pochodzi i dokąd zmierza. Mnich odpowiedział mu, że chciałby zaprosić go na poczęstunek i przy tym odkryć przed Lazarusemm znaczenie srebrnych inskrypcji z kaplicy w kamieniu. Lazarus przystał na propozycję i oboje ruszyli w stronę żelaznych drzwi osadzonych w zboczu góry Untersberg.

Mnich otworzył wrota jednym z wielu kluczy jakie posiadał. Lazarus wkroczył do wnętrza góry bez strachu. Mnich poprosił go, aby ten zdjął swój kapelusz i nigdy, przenigdy nie wspominał nikomu o tym miejscu, lecz uważnie słuchał.

Po wejściu do wnętrza góry, Lazaruz zobaczył wieżę ze złotym zegarem. Mnich poprosił aby ten zapamiętał godzinę jaką wskazuje zegar. Była 7. Podążyli dalej i Lazarus zobaczył także inne budynki, drzewa, fontanny, rzadkie owoce i gigantyczną świątynie, w której śpiewali inni ludzie. Mnich zaprosił Lazarusa na poczęstunek, by zaraz potem zaprowadzić go do biblioteki. Kiedy Lazarus wypytywał kim są Ci wszyscy ludzie tu żyjący, mnich odparł, że to "stare dusze, które godnie przeżywszy swoje życie będą chronić rodzaj ludzki w czasach ostatecznych". W bibliotece wśród licznych książek Lazarus odnalazł te same inskrypcje, które spisał wcześniej, a których znaczenia nie mógł pojąć. Nie mógł niestety zrozumieć tekstów książek, gdyż wszystkie pisane były łaciną, której nie znał.

Mnich pokazał mu jednak 12 drzwi. Każde z nich - wyjaśnił - prowadzi do jednego z 12 kościołów, które otaczają górę Untersberg. Mnich wybrał jedne drzwi, które poprowadziły ich podziemnym tunelem pod dnem jeziora "Konigssee" do jednego z kościołów na obszarze zwanym St. Bartholoma. W czasie pobytu Lazarusa wewnątrz góry, mnich oprowadził go także innymi tunelami do 11 pozostałych kościołów. W tym czasie Lazarus dowiedział się, że górę zamieszkują także dusze zmarłych wielkich władców i królów, oczekujących na czasy ostateczne.

Po siedmiu dniach przebywania wewnątrz góry, mnich dał Lazarusowi wybór. zostać tutaj na zawsze lub wrócić do domu. Lazarus postanowił wrócić do domu. Wtedy mnich poprosił go, aby jeszcze raz spojrzał na zegar. Była dokładnie ta sama godzina, jak w dniu, w którym po raz pierwszy zawitał do tego podziemnego świata - godzina 7. Mnich wyjaśnił, że nie upłynęła ani godzina od momentu jego przybycia tutaj, chociaż Lazarus wiedział, że minęło już 7 dni. Mnich odparł "Jeśli chcesz żyć, nie mów nikomu co tutaj widziałeś, zanim nie upłynie 35 lat. Po tym okresie możesz ujawnić tajemnicę. Odejdź teraz w pokoju." Dokładnie 35 lat później, Lazarus spisał tą historię. Umarł kilka dni później.

Dołączona grafika

Kościół przy Koenigssee, w którym wg. legendy znajduje się podziemne przejście do grot góry Untersberg.


Tajemnice góry Untersberg wciąż nie zostały do końca odkryte. Turyści, którzy odwiedzili ten obszar często opowiadają o zawrotach głowy, nudnościach, a nawet o mistycznych doświadczeniach czy wręcz o ubogaceniu duchowego wymiaru swojej egzystencji - np. poprzez doświadczanie świadomych snów, czy OOBE. Według speleologów, podziemne kompleksy tunelów pod Untersberg mogą rozciągać się jeszcze na co najmniej 4000 metrów wgłąb Ziemi.

Dołączona grafika

Widok z jednego z wejść do podziemi w górze Untersberg


opracowanie z języka niemieckiego: Skyfloating dla abovetopsecret.com
Tłumaczenie na język polski: Eurycide
www.paranormalne.pl

źródła:
http://www.abovetopsecret.com
http://alpenfestung.com/untersberg.htm
http://alpenfestung....ergmissing.html
http://www.tz-online...ikel_43814.html
 • 9#2

rufus.
 • Postów: 44
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Świetny artykuł. Dawno już nie czytałem artykułu, który tak mnie zaciekawił. Ciekaw jestem, czy którykolwiek z forumowiczów był kiedyś na urlopie/wakacjach w tych regionach.
Chyba jednak lepiej podejść do tematu z pewną rezerwą, nie mówię, że to bujda, ale nie daje wiary w 100%.
 • 0

#3

Senchi.
 • Postów: 13
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Małe szare ludziki to brzmi jak UFO :mrgreen: . Ciekawe co też się tam kryje.
 • 0

#4

Brivion.
 • Postów: 282
 • Tematów: 13
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Fascytujący artykuł. Ciekawe skad ci ludzie wzieli sie na tym statku... Bardzo interesujące.
 • 0

#5

Rzolniez.
 • Postów: 31
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawy artykuł. Czekam na następną wyprawe.
 • 0

#6

Dedek.
 • Postów: 170
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Świetny artykul. Fajnie sie czyta, a historia tej góry wciaga. Chcialbym sie tam wybrac i przerzyc to co Lazarus. ;)

Te "male ludziki" przypominaja mi szaraki, zwlaszcza wraz z opisem o samolotach w ktorych ponoc lataja.

Kolejny artykul, ktory porusza znajomosc Hitlera o takich zjawiskach paranormalnych. Chcialbym znac te wszystkie tajemnice co on... swoja droga ciekawe skad je poznal?

P.S. W okolicy tej gory sa rewelacyjne widoki, jak tak patrze na te zdjecia.
 • 0

#7

Android 4.1 Jelly Bean.
 • Postów: 273
 • Tematów: 40
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Małe szare ludziki (tzw. szaraki), te z Roswell i Strefy 51 (to chyba nawet te same z tego co słyszałem).
Reszta - jakeś tajemnice, "questy", może nawet z nagrodą... A z tym 35 lat to mnich nie przewidział dokładnie daty śmierci i myślał, że unrze przed 35 rokiem. To też wygląda jak świątynia sprzed ewolucji, z czasów wielkich wulkanów, tej tam kredy, dewonu itd. tylko tych późniejszych (albo [Kazordoon], takie miasto z Tibii. Też jest zrobione pod górą w podziemiach. I ciekawostka, twórcy Tibii też byli niemcami. Może coś o tym wiedzieli? I ten Henchman, język Beho, Sword of Fury mają z tym związek? A może to ten Lazurus był pijaany czy jakiś i to sobie wymyślił na podstawie Tibii?
 • 0

#8

AndiDVB.
 • Postów: 118
 • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a wlasnie moze to oni szaraki sa wlascicielami "naszej" Ziemi ???

a nie my

co jak co na lato zaplanuje rodzina wycieczke tam
 • 0

#9

Lerlitz.
 • Postów: 229
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a moze jest tam co A la Trójkąt Bermudzki ? Znikasz, i pojawiasz sie gdzie indziej o innej porze.
 • 0

#10

Valgorth.
 • Postów: 67
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kolejny artykul, ktory porusza znajomosc Hitlera o takich zjawiskach paranormalnych. Chcialbym znac te wszystkie tajemnice co on... swoja droga ciekawe skad je poznal?

Hitler po prostu bardzo interesowal sie ezoteryka, wiedza tajemna oraz pracami naukowymi austryjackiego okultysty Guido von List'a (nie majacymi nic wspolnego z Nazizmem!), to nie jest zaden sekret, ze sam Nazizm mial podloze wlasnie min ezoteryczne; odprawiali rytualy oraz modly zupelnie jak ich poganscy przodkowie tyle, ze dzialali w odwrotna strone tzn czynili zło myslac, ze robia dobrze.. Ponadto Hitler mial ponoc zdolnosci mediumistyczne i razem z Himmlerem oraz Hessem tworzyli trojkat ktory obracal calym narodem Niemieckim, ktory poszedl za Hitlerem w ogien. Podczas II Wojny Swiatowej działy sie naprawde dziwne rzeczy i Hitler musial zlapac ''diabla za rogi'' bo to byla jak jedna wielka Czarna Magia. Co do calosci artykulu to jest arcy interesujacy! Oby bylo wiecej takowych!! Z czegos wziely sie te wszystkie legendy o gnomach i goblinach zamieszkujacych trudno dostepne groty gorskie i podziemia. Mysle, ze tam jest jedna z baz Obcych o czym Hitler dobrze wiedzial i probowal sie z nimi kontaktowac by poznac ich technologie za pomoca ktorej moglby wygrac wojne. Jesli chodzi o znikniecie trzech osob i pojawienie sie ich w zupelnie innym miejscu na ziemi to po przeczytaniu tysiaca relacji na temat UFO mozna chyba prosto wywnioskowac, ze bylo to uprowadzenie, jesli oczywiscie artykul jest w 100% prawdziwy. Pozdrawiam!
 • 0

#11

herbee.
 • Postów: 187
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawy art, wydaje się, że musi być coś na rzeczy w tych wszystkich opowieściach. Mam nadzieję, że zostanie zorganizowana kolejna wyprawa i dowiemy się czegoś więcej. Swoją drogą ciekawi mnie czy w okolicy tej góry zanotowano w ostatnim czasie jakieś obserwacje UFO, zaczynam grzebać w google.
 • 0

#12

rgppanc.
 • Postów: 498
 • Tematów: 60
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Na jednym ze zdjęć, ta góra przypomina nasz Giewont :D Ale mam pytanie - czy WY do wszystkiego musicie mieszać kosmitów?? W każde inne wyjaśnienie będzie mi uwierzyć dużo łatwiej, niż w małe zielone (tudzież szare) ludziki.
 • 0#13

Głodomoor.
 • Postów: 38
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dokładnie 35 lat później, Lazarus spisał tą historię. Umarł kilka dni później.


Interesuje mnie w jakich okolicznościach, wie ktoś coś może? Nie udało mi się tego wygrzebać.
Wydaje mi się że jest tu tyle prawdy co fałszu, trzeba to jeszcze raz przestudiować... :P
Tak w ogóle to świetny art.

@up
Tak, to już się chyba staje obsesją, sam się przyłapuje na takich myślach jak: "...a może to szaraki?" itp. :roll:
 • 0

#14

herbee.
 • Postów: 187
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na jednym ze zdjęć, ta góra przypomina nasz Giewont :D Ale mam pytanie - czy WY do wszystkiego musicie mieszać kosmitów?? W każde inne wyjaśnienie będzie mi uwierzyć dużo łatwiej, niż w małe zielone (tudzież szare) ludziki.


Skoro ta góra to być może fenomen na miarę Trójkąta Bermudzkiego gdzie obserwacje UFO były notowane, to interesuje mnie czy Untersberg też jest odwiedzany, widzę tu też pewne podobieństwa do naszej Ślęży. Nie jest to więc jakieś fanatyczne mieszanie w to kosmitów, to jakby naturalne połączenie tych zjawisk ;)
 • 0

#15

rgppanc.
 • Postów: 498
 • Tematów: 60
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No tak, herbee, naturalne połączenie tych zjawisk dla kogoś, kto wierzy, że nasza planeta rzeczywiście jest notorycznie nawiedzana przez cywilizacje pozaziemskie :) Ja jestem w tej dziedzinie sceptyczny.
 • 0
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u