Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dziwne, ciekawe, zagadkowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#16

tom3k.
  • Postów: 127
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A juz to manipulujace wyobraznia zestawienie zdjec najbardziej mnie rozbawilo:


Podobnie. Na tle całości akurat to porównanie jest co najmniej śmieszne. O ile nie desperackie - a co tam, jak już szaleć to na całego.

Formacje z Sudanu:

Tutaj ewidentne lenistwo lub próba pominięcia faktów.
Po maksymalnym możliwym dla tego terenu przybliżeniu obrazu całość zmienia kolorystykę. Białe plamy zamieniają nam się w pola uprawne, natomiast centrum w prymitywne lepianki i tego typu baraki.

Oczywiście podobieństwa wśród innych cywilizacji są co najmniej ciekawe.
Sądzę, że starożytni jeszcze nie raz nas czymś zaskoczą.
Ale starożytni, nie kosmici.
  • 0

#17

vlad158.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Musze przyznać że artykuł jest ciekawy ale odnosze sie do większości ukazanych przez ciebie dowodów sceptycznie. szczerze muwiąc najbardziej zaintrygowała mnie sprawa żekomych długołuchych. Nie uważam coprawda że byli to jacyś obcy lub bogowie ale czemu nie mogłi to byc po prostu nasi ewolucyjni bracia kturzy po prostu wykształcili się w taki sposób czyżby nieodkryty nigdy (lub co bardziej prawdopodobne) zapomniny gatunek chomo sapiens.Jako sceptyk powinienem niby uważać że długie usz jest to efekt jakiejs defomacji poporodowej ale do licha po co .? Są znane fakty plemion kture tego dokonywały bodajże w afryce lecz nurtuje mnie pytanie gdzie dostrzegły takie uszy ?wspominałeś coś również o 4 palcach u rąk takich istot ? To niestey wydaje mi sie bardzo niepradopodobne i stawia ową rase na sąsiedniej galęzi obok nas i neandertalczyka .Jestem tylko laikiem i moje przemyślenia są czysto teoretyczne choc problem tego typu gałęzi ewolucyjnych od dawna mnie nurtije
  • 0

#18

Immortalis.
  • Postów: 3
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

bardzo ciekawy temat :> a tak przy okazji jak wstawić avatar to mojego profilu :D
  • 0

#19

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kosmodrom Giza
Dołączona grafika

:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Normalnie wymiękam. Że ja to dopiero teraz zobaczyłem...
Trzeba być już nieźle nawiedzonym, żeby w tych wytyczonych współcześnie na obrzeżach Kairu liniach planu urbanizacyjnego doszukiwać się kosmodromów kosmitów.

Dziwi mnie także, dlaczego sam Daeniken i jego "kontynuatorzy" nie wspominają nic na ten temat. Nie wierzę, by nic o tym nie wiedzieli.

Najwyraźniej mają więcej oleju w głowie niż autor tego artykułu. ;)
  • 0



#20

Robaczek.
  • Postów: 574
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A znacie takie słowo jak 'świadomość zbiorowa'?
To występuje u każdego zwierzęta, w mniejszej lub większej skali, ale u każdego.
Człowiek też taka ma, tylko nie każdy potrafi z niej korzystać..
Wtedy wystarczyło że jeden coś wyyślił, a reszta teoretycznie też by wiedziała, albo do naszej świadomości, jakaś inna cywilizacja zarzuciła by pomysły..
  • 0

#21

może tak może nie.
  • Postów: 504
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Znów Kichulogia, czyli połączenie nauki z wyobraźnią, wiedzy z fantazja. Pytanie, czy kolega sam to wymyśla czy czerpie tą wiedzę z jakiś mocno wątpliwych źródeł - jeśli tak to radze czym prędzej wymienić swojego intelektualnego mentora, bo post powyżej jest policzkiem wymierzonym w wiedzę o człowieku.

Świadomość zbiorowa, (czytać - świadomość społeczna) nie jest związana z żadnymi zwierzętami. Nazywamy tak wspólnotę myślową, której członkowie posiadają taki sam szkielet zachowawczy, wspólne doświadczenie kulturowe, dzięki czemu reaguje jednako na takie same bodźce. W przypadku zwierząt nie ma mowy o świadomości zbiorowej, w ogóle przypisywanie świadomości wszystkim zwierzętom jest już delikatnie mówiąc wątpliwe.

Nie wydaje mi się aby ten rodzaj świadomości był zarezerwowany dla jakiś wybrańców. Wystarczy pójść na koncert rockowy. Często w utworach tuż po walnym wstępie, następuje mocne przyśpieszenie. Uczestnicy koncerty dobrze o tym wiedzą, czekając aby jednocześnie wyskoczyć w górę. Nikt im tego nie mówi, nie ma instrukcji wyskakiwania w górę, a mimo to wszyscy doskonale o tym wiedza. W bardzo dużym uproszczeniu, jest to właśnie wyraz świadomości zbiorowej.

Na koniec zostaje do rozszyfrowania zdanie:

Wtedy wystarczyło że jeden coś wyyślił, a reszta teoretycznie też by wiedziała, albo do naszej świadomości, jakaś inna cywilizacja zarzuciła by pomysły..

Za przeproszeniem, nie jest ono napisane w języku polskim, dlatego zostaje mi jedynie zgadywanie co jego autor miał na myśli. Być może kryje się pod nim pojęcie" Zeitgest" - "duch czasu". Teoria która zakłada nieprzerwaną ludzką wynalazczość, według której nawet gdyby Einstein nigdy się nie urodził i tak poznalibyśmy teorie względności tylko trochę później i dzięki komu innemu.
  • 0

#22

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziwne, że do tej pory nie zauważyłem tego tematu.

Ale ok, co się odwlecze... ;)

Zatem jedziemy:

Wyżłobienia na kształt "zębów" w dolnej części kamienia (głównie w dolnej, co budzi już pewne skojarzenia), są wynikiem najpawdopodobniej takiej oto metody układania głazów:

Dołączona grafika

Ale czy to dziwne, że ludzie niezależnie od siebie mogą dojść do tego samego wniosku jak budować? Przecież wiele wynalazków powstało niezależnie od siebie w wielu miejscach świata prawie jednocześnie. Weźmy na przykład chociażby koło, które nie ma jednego konkretnego "wynalazcy".

Co do tych "wypustek" z głazów, czy to coś niezwykłego? Być może były punkami zaczepienia lin albo punktami o które zapierały się belki służące do transportu. Jednak jak powyżej, nie świadczy to o niczym szczególnym, bowiem jest to rzecz do której można było dojść niezależnie od siebie. Czy np to, że kamienie używane do budowy murów na całym świecie są praktycznie zawsze prostokątne, świadczy o czymś totalnie zaprzeczającym dzisiejszą archeologię? Wynika to jedynie z tego, że ludzie na całym świecie niezależnie od siebie doszli do tego, że ten kształt budulca jest najbardziej optymalny. I nie ma w tym nic niezwykłego.

Co do okrągłych dziur:

Nie jest to również nic niezwykłego. Starożytni Egipcjanie doskonale znali technikę drążenia dziur nawet na dwa sposoby. Jedna to zwykłe drążenie przy użyciu zwykłego wiertłą recznego:

Dołączona grafika

A druga przy użyciu specjalnego wiertła:

Dołączona grafika

które pozostawiało "rdzeń":

Dołączona grafika

Dołączona grafika
(górny otwór)

Zatem wiertło i wiercenie było dość nieskomplikowane w starożytności i również to mogło zostać "wynalezione" niezależnie od siebie przez wiele cywilizacji.

Zaś co do kotwicy, to jest kotwica.

Znaleziono wiele takich obiektów w pobliżu starożytnych portów:
http://www.fineart.u...HORSINSITUM.jpg

A zasadę działania ukazuje mój bardzo spartański rysunek:

Dołączona grafika

Przez większy otwór przeplatano linę, zaś przez mniejsze belki, które pomagały w zaczepianiu się o grunt (tak jak dzisiejsze kotwice nie są zwykłymy kulami żelaza, ale mają "haki" (tzw. "łapy").

Co do "Pum z Uxmal", przyznaję, że szukałem wytrwale informacji na ich temat, ale nic nie znalazłem. Czy zatem ktokolwiek mający dowód, że takie pumy w istocie tam się znajdują, mógłby go przedstawić, abym się z nim mógł zapoznać?

Zaś lwy i pumy jako drapieżniki zawsze inspirowały twórców, nic dziwnego zatem, że były popularne.


Next one - sarkofagi. Otóż nie każde znalezione zostały puste. Na wielu takich obiektach znajdują się inskrypcje dotyczące zmarłego, lub resztki ciała zmarłego. Na tej podstawie właśnie powstał wniosek, że to sarkofagi na ciała. To znalezienie informacji świadczących o tymże przeznaczeniu spowodowało nadanie im przez nas tej funkcji, nie zaś strzelanie na chybił trafił, jak to by widzieli niektórzy użytkownicy. Co zaś do "mozolnego wykuwania", czymże jest wykucie takiego sarkofagu w porównaniu z przemienieniem surowej skały w chociażby to:

http://www.world-mys...Simbel1_gdj.jpg

Jedynie kwestia czasu. A sugerowanie, że wykucie takiego sarkofagu jest prawie że niewykonalne ówczesnymi metodami, jest świadomym wprowadzaniem ludzi w błąd.

"Dziwne węże"

Wg mnie nazywanie tego "przyrządami" i "pilotami", to dość mocne nadużycie.

"Długousi"

Kolejne nadużycie. Nie wiem dlaczego sugeruje się, że to wizerunki jakiejś "rasy" albo specyficznej cywilizacji. W różnych kulturach panują rozmaite kanony mody - jedni wydłużali sobie czaszki niezależnie od siebie (np ludy mezoameryki jak i... Hunowie ;) ), inni rozciągali uszy, jeszcze inni wargi, wydłużali szyję, nacinali skórę itp. Tego typu zabieg, czyli przekłucie uszu i umocowanie tam ciężarka naprawdę nie jest niczym na tyle innowacyjnym, żey twierdzić, że na ten pomysł wpadła jakaś tylko jedna supercywilizacja w historii.
Kolczyki i naszyjniki zostały np również "wynalezione" zupełnie niezależnie od siebie w wielu miejscach, a służyłu do tego samego - ozdoby i podkreślenia np szlachetności krwi.

"Rzymskie łuki"

Oczywiście nikt nie twierdzi "łuki wynaleźli Rzymianie i tylko oni!". Faktem natomiast jest, że łuki na największą skalę zastosowali właśnie oni. To samo się tyczy mostów. Największy tego typu most został zaprojektowany i zbudowany na polecenie cesarza Trajana przez Apollodorusa z Damaszku. I mamy na to dowody ;) Ponownie mamy do czynienia z nadinterpretacją pewnych faktów.

Nasuwa mi się pewna myśl - wiele domów na świecie od czasów starożytnych ma kształt prostokąta, tak samo jak wszystkie puchary mają ten sam lub bardzo zbliżony kształt.

Czy to świadczy o:

a. wszystkie domy i puchary są wynikiem ingerencji "bogów", bo niemożliwe jest aby zaistniał taki przypadek

b. po prostu ludzie niezależnie od siebie doszli do takiego pomysłu.

"Naczynia bogów"

Oto kolejny przykład ignorancji. W krajach arabskich do dzisiaj używa się podobnych kadzi np do barwienia tkanin:

Dołączona grafika

I gwarantuję, że żadni bogowie ani supercywilizacja nie ma z nimi nic wspólnego.

Jeżeli zaś chodzi o oliwę i wino, czy naprawdę ludzie są tak niedomyślni, że nie wpadną na to, że wino i oliwę wlewano tam a następnie wylewano przy pomocy innych naczyń np zawieszonych na sznurze? Do dzisiaj wiemy, jakie ceny osiągały wowczas te produkty, zachowały się stosowne wagi, naczynia i przeliczniki których stosowano przy odmierzaniu tych produktów w handlu nigdzie indziej niż właśnie w pobliżu tych zbiorników.

Co zaś do pozostałości, ciekawi mnie co zostałoby z wina lub oliwy w otwartym zbiorniku zasypanym ziemią na ponad 2000 lat ;)

"Terasy"

One oczywiście metodą uprawy w terenach górzystych i wiara lub niewiara w to autora tekstu nie świadczy zupełnie o niczym. W terenie górzystym nie ma miejsc na pola uprawne, bowiem brak terenu płaskiego. Są prymitywne ludy (np w Tajlandii), które nie buduja w takich warunkach teras, lecz ciągle borykają się z problemami nawodnienia i uprawiania. Same zaś terasy w warunkach górskich znacznie ułatwiają rolnictwo, przynoszą większe plony (lepsza możliwość nawodnienia) i dzięki temu zwracają się jeśli chodzi o zainwestowane w budowę i utrzymanie teras siły.

http://www.lastminut...terasy-5672.jpg
Terasy są używane do dzisiaj jako pola uprawne.

"Płaskorzeźby"

Albański orzeł w herbie, tak samo jak rosyjski orzeł, jest prawie identyczną kopią godła Bizancjum. Te trzy państwa dzieli kawał czasu. Co z tego wynika aż tak nienaturalnego?

Skrzydlaty dysk powstał w Egipcie, następnie ten symbol rozprzestrzenił się na tereny Persji (nie było to daleko) a nawet zadomowił się w... Izraelu ;) Również Grecy z niego skorzystali w swoim Kaduceuszu:

Dołączona grafika

Świat danej cywilizacji nie jest hermetyczny, symbole wielu kultur mieszają się wzajemnie i nie jest to nic nienormalnego. Egipt zaś i tereny obecnej Persji to bliscy sąsiedzi między którymi trwała wymiana handlowa i kulturalna. Co zatem tak niesamowitego jest w tym, że ten symbol rozprzestrzenił się w tym rejonie? Gdyby takie odkrycie zostało udowodnione w Chinach albo w Ameryce, to stanowiłoby to ciekawostkę, ale w tym przypadku nie ma niczego niesamowitego.

"Kosmodrom Giza"

Tego nawet nie skomentuję. Nie mam sił ;) Ale widać fantastycznie jak do całkiem normalnej rzeczy można stworzyć "historię dla niewybrednych mas".

"Sześć palców"

To wada genetyczna. Polidaktylia.
Zatem możliwość pojawienia się jej w starożytności była taka sama jak dzisiaj. Lecz co w tym paranormalnego?

Co zaś do czterech palców, to ja naprawdę nie widzę w tym nic "kosmicznego" i nie rozumiem dopatrywania się w tym czegoś podobnego. W dzisiejszych bajkach i komiksach postacie mają również po cztery palce i co z tego? Nie róbmy sensacji z rzeczy tego nie wartych.



Parę pozostałych spraw jest wg mnie bądź rozwiązanych, bądź totalnie nieistitnych (np próby naciągnięcia rzeźb do wizerunków neandertalczyka).

Znalazła się też perełka:

Dołączona grafikaDołączona grafika

Ja mam lepsze porównanie:

Dołączona grafika

Starożytni Egipcjanie nie dość, że latali na Księżyc, to jeszcze mieli międzykontynentalne rakiety balistyczne, coś a'la Minuteman III ;)

Dołączona grafika

A Rzymianie mieli własną stację nasłuchową do odbioru wiadomości z Oriona ;)


"Broda"

Otóż broda faraonów była... sztuczna ;) Prawdopodobnie robiona z drewna i przymocowywana podczas ważnych uroczystości, była bowiem jednym z insygniów władzy. Co ciekawe, taką brodę miała również... królowa Hatshepsut, która rządziła jako faraon:

Dołączona grafika

i na koniec, do do "katakumb", naprawdę nie trzeba zbyt długo szukać, aby dowiedzieć się, że pierwsu chrześcijanie nie musieli skrywać się przed władzami rzymskimi z kopaniem tuneli, bowiem katakumby istniały dużo wcześniej jako kopalnie tufu, rodzaju kamienia. Chrześcijanie tylko "zajęli" puste kopalnie.

Ale autor strony "uleszka.com" jak zwykle zamiast zadać sobie trochę trudu aby rozwiązać przynajmniej parę "zagadek", zadaje sobie dużo pracy aby całkowicie zmanipulować czytelnikiem, podając mu pewne fakty historyczne w taki sposób, aby wyszło na jego "paranormalną" wersję.

Ale czemu mamy mu się dziwić, skoro wielu łyka takie teksty bezkrytycznie?

Użytkownik +..... edytował ten post 21.04.2008 - 18:00

  • 0



#23

Mr. Mojo Risin'.
  • Postów: 988
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hohoho :rotfl: To żeś mu pojechał z tym porównaniem obelisków z bronią rakietową :rotfl:

Mi ten tekst wydaje się troooszkę zbyt wydumany, w czym utwierdziła mnie powyższa krytyka.
  • 0



#24

Hannon.
  • Postów: 19
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie pisze postów zbyt często, mimo tego ze forum czytuje juz kawał czasu ale tym razem zabiorę głos ;) .
Chodzi mi o tą postac na płaskorzeźbie z 6 palcami.
Sadze ze to jakiś rodzaj wady genetycznej postaci tam predstawionej, a ze wieksza ilosc palcow u innych ludzi jest cecha co najmniej charakterystyczna to i na płaskorzeźbie zostało to uwidocznione.
Sam jestem ofiarą takiej wady genetycznej i w prawej dloni posiadam przynajmniej nie 6 ale 4 palce i specjalnie nie dziwi mnie inna ilośc palcow u postaci przedstawionej w pozyzszym artykule ;) .
  • 0

#25

Yaw.
  • Postów: 774
  • Tematów: 61
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Co do długousznych, to są to po prostu Plejadanie :D

http://img447.images...etenera23ig.jpg

http://img98.imagesh.../f0110us7rh.jpg

Jak ktoś nie zrozumiał porównania, to niech poszuka sobie o Billym Meierze.
  • 0



#26 Gość_Horror

Gość_Horror.
  • Tematów: 0

Napisano

Jakie długie uszy?
Dołączona grafika
Jak nie takie to jakie?
  • 0

#27

Bliss.
  • Postów: 213
  • Tematów: 35
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

jedyne co tak na serio przyciąga tu uwagę to moim zdaniem kształt bloków kamiennych.

Pomijam ilość palców, długość uszu i inne tego typu. Natomiast wielkie bloki o nieregularnych kształtach plus wypustki/wklęsłości regularne oraz dziury są zastanawiające... Bo nawet jeśli można je było wywiercić za pomocą drewnianego wiertła :o z kamienną końcówką to po jakie licho wiercono je z uporem maniaka w tylu egzemplarzach?

W czasach tak odległych dopasowanie wielotonowych bloków tak ładnie musiało być nie lada wyzwaniem i ciekawa jestem czy ktoś znalazł rozwiązanie jak to popełniono?

A poza wszystkim trochę nie na miejscu wg mnie jest kpina autora wobec Danikena - jak by nie patrzeć powtarza jego teorie, przez które przebrnęłam w wieku cielęcym i co nieco jeszcze mi się kołacze.
Z reszta ja Danikena do dziś darze sentymentem bo pominąwszy jego różne wtopy jednak wielu ludziom otworzył klapki i skłonił do innego postrzegania niż wersje oficjalne :)
  • 0



#28

nazarek88.
  • Postów: 77
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Temat ciekawy. Z Niektorymi z wymienianych przez Ciebie zagadek mialem juz wszesniej stycznosc. Jak dla mnie to polowa tych zagadek jest niepotrzebnie poruszana, skoro tak latwo dojsc do oficjalnej wersji prawdy. Mysle ze jak zawsze prawda lezy po srodku. Nie do wszystkich niewygodnych do wyjasnienia dla nas zjawisk potrzebna byla niesamowita technologia itp. Sceptycy jak Aquila, ktory ladnie polecial z tematem:) tez musza przyznac, ze swoje wyjasnienia biora ze zrodel, ktore przywoitosc spoleczna nakazuje przyswajac. Glowne nurty naukowe tworza nam podstawowe podreczniki i wpajane nam sa od malego w domach i szkolach wiec z reguly nie chcemy odstawac i latwo godzimy sie z prawda.
Aquila masz duzo racji ale jako sceptyk sam sceptycznie popatrz na te oficjalne, podane tak samo w internecie opracowania i artykuly tych "wlasciwych" naukowcow. Co przy pierwszych badaniach takich np ruin doszli do jakiegos wniosku i latami sie tego trzymamy.
Moglo byc i tak i tak ale widzisz, ze sam pomineles to co nie bylo wygodne do wyjasnienia :) Co powiesz na ten naroznik z blokow skalnych, ktory wyraznie zostal stopiony do zeszklenia. W tym przypadku ten kamien na dole, na ktorym sa zacieki potwierdza uzycie jakiejs "recznej" technologii a nie ze np zrobili wielkie ognisko.
W tym temacie i tak za mlo spraw jest poruszanych zeby do czegos dojsc. Z reszta i tak lepiej w stu procentach nie trzymac sie jakiejs teori bo to sprzyja rozwojowi.
Fascynuja mnie starozytne cywilizacje i osobiscie nie wierze w te historie, ktora nam przedstawiaja. W kartach tej prawdziwej wiele rzeczy zaginelo. Nasz swiatopoglad krztaltuje sie przy lokalnej spolecznosci i tego co przedstawiaja nam media. Ogolnie prosta sprawa wiekszosci nam to wystarczy.
Starozytni bogowie to ludzie mylnie okrzyknieci bogami, poniewaz bardziej prymitywne czesci swiata zmylila nowoczesna technologia. Nie mieli terminow jak "samolot" itp. Cos latalo to w malowidlach i rzezbach dodawano mu skrzydla bo przecierz tylko ptaki lataja?
Prosty przyklad. Spojzmy na konkwistadorow. Indianie obu ameryk uznali ich za bogow a przyplyneli tylko statkami i mieli pare nowoczesniejszych zabawek a juz wywarli szokujace wrazenie na ludziach prymitywnych.
  • 0

#29

Paleoantropolog.
  • Postów: 108
  • Tematów: 6
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja sądzę, że istniała kiedyś cywilizacja dużo bardziej rozwinięta od naszej. I teraz my, prymitywy, próbujemy zrozumieć jak inne, niby prymitywiejsze kultury mogły zrobić coś takiego.
  • 0

#30

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rzymskie łuki
Wprawdzie termin ten funkcjonuje w historii sztuki, ale tak na prawdę dotyczy faktu bardzo częstego stosowania łuków pólokrągłych w architekturze rzymskiej. Nigdzie natomiast nie znalazłem twierdzenia, że rzymianie te łuki wynaleźli. Łuk półokrągły był znany już u Greków, na Rodos zachował się nawet mostek z 4 wieku p.n.e. a na małą skalę też w starożytnym Egipcie, a nawet w Mezopotamii (przykładem choćby brama Isztar). Jest też znany ze starożytności środkowej ameryki. Jest to konstrukcja prosta i mocna, i można było na nią wpaść niezależnie. Tutaj łuk z cegły w egipskim Ramzessum:
Dołączona grafika

Jako ciekawostkę dodam, że podobnie rzecz się ma z "gotyckim" łukiem ostrym. Tak na prawdę średniowieczni kamieniarze przejęli go od Arabów, którzy używali go w nieco szerszej wersji, więc nie jest to wynalazek europejski.

Rzymskie mosty
Te zestawienie to już manipulacja. Nie każdy most z łukiem półokrągłym, to most rzymski.

Palce Moai
Obawiam się, że to na czym kończą się dłonie jednej z postaci, to nie pępek z dziwną ozdobą, ale coś poniżej.
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych