Skocz do zawartości


Zdjęcie

Lobotomia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ravage.
  • Postów: 17
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Lobotomia








Dołączona grafika


Lobotomia przed czołowa, inaczej leukotomia, zwana popularnie lobotomią lub lobotomią czołową – zabieg neurochirurgiczny polegający na przecięciu włókien nerwowych łączących czołowe płaty mózgowe ze strukturami międzymózgowia (najczęściej podwzgórzem lub wzgórzem), obecnie bardzo rzadko stosowany (większość naukowców z całego świata uznaje to za okrutne okaleczanie).

Dołączona grafika


Dawniej jedna z metod leczenia chorych na schizofrenię lub inne poważne zaburzenia psychiczne. Celem była redukcja procesów emocjonalnych, które zwykle towarzyszą procesom poznawczym – myślom i wspomnieniom (a więc i myślom natrętnym lub halucynacjom). Jednym z poważniejszych skutków ubocznych lobotomii przedczołowej jest utrata przez pacjenta poczucia "ciągłości własnego ja", świadomości, że jest tą samą osoba, którą był wczoraj i będzie jutro.

Dołączona grafika


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lobotomia

Film z operacji lobotomii (nie dla ludzi wyczulonych): http://www.hotmedica...otomy_video.php

Polecam również przeczytanie tego artykułu na temat lobotomii: http://portalwiedzy....czasopisma.html
  • 0

#2

Avion.
  • Postów: 312
  • Tematów: 18
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ble... Ohydne. Cóż operacja (jakakolwiek) jak dla mnie nigdy nie była czymś cudownym. Jednak ja nie zdecydowałabym się na taką operacje. Fu. :P
  • 0

#3

limonka.
  • Postów: 920
  • Tematów: 29
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Lepiej się na to patrzy niż na sekcję zwłok, ale i tak paskudne. Ciekawe jak się czuje człowiek po lobotomii, to interesujące. Szkoda, że nie można zobaczyć jak to jest, bez konieczności wykonywania tego zabiegu. Nie potrafię sobie wyobrazić tego zaniku 'własnego ja'.
  • 0

#4

mithrandir.

    Pan Satyros

  • Postów: 531
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Szkoda, że nie można zobaczyć jak to jest, bez konieczności wykonywania tego zabiegu


Końcowa scena w filmie Lot Nad Kukułczym Gniazdem pokazuje Randalla po operacji lobotomii. Oczywiście nikt Jacka Nicholsona nie poddawał takiemu zabiegowi, ale świetnie zostało to ujęte w tym filmie.
  • 0



#5

ShadowLady86.
  • Postów: 92
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak dobrze że obecnie schizofrenie leczy się farmakologicznie.
W ogóle dziwny ten film z 1942 roku. Po pierwsze kolorowy, a po drugie pacjent nie jest przytomny. Wszelki operacje na mózgu przeprowadza się przy świadomości pacjenta. Wbrew powszechnej opinii mózg człowieka nie ma zakończeń nerwowych tak więc... nie odczuwa bólu.
  • 0

#6

Lubię ciastka.
  • Postów: 101
  • Tematów: 5
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie potrafię sobie wyobrazić tego zaniku 'własnego ja'.


450 mg bromowodorku dekstrometorfanu wystarczy - przez kilka godzin bedziesz sie czula wyjatkowo zagubiona ;)

Ogladalam raz dokument na planete. Babka zrobila sobie lobotomie, przed lustrem, potem wszystko zakleila i poszla na przyjecie. Dziwna sprawa, nieswojo mi sie robilo jak na to patrzalam.
  • 0

#7

Wurdulak.
  • Postów: 28
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

450 mg albo i więcej :P żeby się w ogóle zgubić :D
  • 0

#8

hiperkurwon.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kinderćpuny, zostawcie acodin jeżeli zależy wam jeszcze na wątrobach.
  • 0

#9

frosti.
  • Postów: 654
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Niedobrze mi się robi na samą myśl o Lobotomii. Skoro po przecięciu nerwów w mózgu znika nawet własne "Ja" to teraz jeszcze bardziej wątpię w istnienie duszy.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych