Warning: sprintf() [function.sprintf]: Too few arguments in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php on line 403

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 114

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 127

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 136

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 137

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 141
Duchy z telefonów - Artykuły - Paranormalne.pl

Skocz do zawartości
Zdjęcie

Duchy z telefonów


 • Zamknięty Temat jest zamknięty
23 replies to this topic

#1

Ivellios.

  ÓSMY ZMYSŁ

 • Postów: 1625
 • Tematów: 401
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Duchy z telefonów
...czyli rzecz o duchach z fona i o tym, jak się na takie duchy nie dać nabrać


Duchy ostatnio wydają się stawać bardziej popularne, niż wcześniej. Możesz odwiedzać różne strony poświęcone zjawiskom paranormalnym, które zwykle zawierają okrzyk "DUCH!" w opisie każdego umieszczonego na ich łamach zdjęcia. Zwykle rozum i interpretacja zdjęć nie robią tym amatorskim łowcom duchów żadnej różnicy. Ponieważ aparaty w telefonach są bardzo łatwe do noszenia i obsługi, wydają się być bardzo popularne wśród początkujących łowców duchów. Określenia i frazy, takie jak niska rozdzielczość, szybka lub wolna migawka, a nawet "trzymaj mocno aparat" wydają się nie robić wrażenia na tych niewzruszonych fotografach. Stają i robią zdjęcie, i jeśli zobaczą na nim smugę, której nie powinno być, stwierdzają że to duch. Zapominają o pareidolii i nie rozumieją nawet najprostszych zasad podstawowej fotografii.

"Termin pareidolia, wprowadzony w 1994 roku przez Stevena Goldsteina, opisuje fenomen psychologiczny zawierający niejasne i przypadkowe bodźce (często obraz lub dźwięk), które są postrzegane jako istotne. Zwykle przykłady pareidolii zawierają wizerunki twarzy ludzkich lub zwierząt widziane w chmurach, człowieka na księżycu oraz ukryte przekazy w nagraniach odtwarzanych od tyłu. Carl Sagan wysnuł hipotezę o technice przetrwania, która polega na tym, że ludzie od urodzenia są "mocno wyczuleni" na identyfikację ludzkiej twarzy. Technika ta pozwala ludziom na użycie minimalnej ilości szczegółów w celu rozpoznania twarzy z dużej odległości i przy kiepskiej widoczności, może jednak prowadzić także do interpretacji przypadkowych obrazów lub wzorów światła i cienia jako ludzkich twarzy" (jest to definicja znajdująca się w anglojęzycznej Wikipedii - tłumaczyłem definicję z angielskiej Wiki, ponieważ definicja zamieszczona w polskiej Wiki jest niepomiernie uboższa - przyp. Ivellios).

Całkiem niedawno na stronie Ghostsamongus.net przeprowadziliśmy eksperyment. Ludzie zostali poproszeni o zrobienie zdjęć aparatami w telefonach komórkowych i potrząsanie przy tym telefonami, aby zobaczyć, co wyjdzie na zdjęciu. Ku naszemu zaskoczeniu, zdjęcia nie tylko wywoływały zdziwienie, lecz również wydawały się zawierać pewe twarze. Czyżbyśmy niechcący sfotografowali ducha?

W trakcie badań doszliśmy do wniosku, że gdy obszar zdjęcia jest maksymalnie poruszony, możemy na wzorze dostrzec twarze. Nie są to prawdziwe twarze, ani też twarze duchów. Po prostu nasze mózgi dążą do rozpoznania widzianego przez nas anomalium. Dlatego, wycinając mały kawałek zdjęcia i powiększając go (i przy tym rozmazując), łączymy ze sobą punkty na zdjęciu i formujemy twarze lub kilka twarzy, zależnie od ujęcia. Wygląda to szczególnie autentycznie, jeśli wzbogacimy zdjęcie.

Dołączona grafika


Trzeba również zauważyć, że istnieją dobre programy służące do "wzbogacania" zdjęć. Oczywiście, Adobe Photoshop jest najlepszym programem do tworzenia zdjęć duchów. Stosując pewne filtry, można osiągnąć zadziwiające rezultaty. Weźmy na przykład powyższe zdjęcie. Zostało ono wykonane przez jedną z użytkowniczek serwisu Ghostsamongus.net. Jest to zdjęcie jej monitora. Podczas robienia zdjęcia poruszyła ona telefonem, by uzyskać efekt rozmycia:

Dołączona grafika


Jeśli zdjęcie jest przycięte, a monitor ztaje się mniej zauważalny, możesz otrzymać takie coś:

Dołączona grafika


Jeśli zdjęcie jest przyciemnione i rozmyte w Photoshopie, możesz otrzymać taki efekt. Narzędzie smugi pozwala również otrzymać zamierzony efekt orba.

Dołączona grafika


Jeśli spoglądasz na to zdjęcie, widzisz idealny przykład pojawienia się ducha. Co więcej, jeśli połączysz to zdjęcie ze zdjęciem cmentarza i użyjesz warstw, możesz otrzymać fantastyczne zdjęcie ducha, jak to pokazał inny użytkownik Ghostsamongus.net na poniższym zdjęciu:

Dołączona grafika


Ludzie wydają się nie zdawać sobie sprawy z tego, że światło odgrywa bardzo ważną rolę przy robieniu zdjęć telefonem. Robią zdjęcia i nie przejmują się tym, że w pomieszczeniu jest mało światła czy też nie ma go wcale.

Jeden z użytkowników Ghostsamongus.net zilustrował, jak łatwo można pomylić prawdziwych ludzi z duchami w słabo oświetlonym lub nieoświetlonym pomieszczeniu.

Dołączona grafika


Ludzie, zrobiwszy w ten sposób zdjęcie, podekscytowani widzą postać i rozjaśniają zdjęcie, by udowodnić, że coś sfotografowali, a gdy widzą efekt, prawie spadają z krzeseł, bo na zdjęciu jest jakaś postać! Przyglądając się zdjęciu bliżej, niektórzy spostrzegają, że postać wygląda jak ich brat, siostra, partner, itd. Puszczają jednak wodze wyobraźni i im dłużej patrzą na zdjęcie, tym bardziej utwierdzają się w przekonaniu, że na zdjęciu naprawdę jest jakaś duchowata postać.

Dołączona grafika


Innym czynnikiem, którego ludzie nie biorą pod uwagę podczas robienia zdjęć telefonem, jest możliwość zrobienia zoomu, o którym zapominają, co może prowadzić do powstawania ziarnistych zdjęć, co może spowodować większą ilość anomaliów, które mogą zniekształcić twarze. Jeśli dodasz do tego trzęsącą się dłoń, wówczas efekty mogą być nawet jeszcze bardziej mylące.

Użytkownicy Ghostsamongus.net wykonali dużo zdjęć, eksperymentując, jak łatwo otrzymać anomalne efekty. Zachęcamy do kliknięcia w poniższe linki i przyjrzenia się owym efektom.

http://www.ghostsamo...sc/start=0.html
http://www.ghostsamo...pic/t=3512.html

Mała rada dla wszystkich poszukujących w Internecie zdjęć duchów: Gdy wejdziesz na stronę, która ogłasza, że posiada prawdziwe zdjęcia duchów lub demonów wykonane telefonami komórkowymi, wykonaj najpierw zadanie. Poczytaj o różnych funkcjach, które zawierają aparaty fotograficzne montowane w telefonach komórkowych, i użyj swoich zmysłów, gdy patrzysz na zdjęcia. Nie wszystkie są takie, na jakie wyglądają, i z pewnością nie wszystkie są autentyczne. W końcu nie tylko duchy i demony pokazują się na zdjęciach!

GhostsAmongUs.net
Tłumaczenie i opracowanie: Ivellios, http://www.paranormalium.pl

Zdjęcia wykonali użytkownicy Ghostsamongus.net:
AshleyElizabeth, Munchkin1973, hdhse

Efekty specjalne:
BeyonderBill, Pattyhap1863
 • 0#2

nwconlyamodel.
 • Postów: 82
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Naprawde dobry artykuł . Teraz na pewno nie będzie trudno rozpoznać coś niezwykłego od rozmazanej fotki.
 • 0

#3

reesvin.
 • Postów: 115
 • Tematów: 4
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Naprawdę trudno czasami rozróżnić ducha od czego naturalnego. Często jest to wina słabej jakości zdjęcia. Nader często to jakość jest manipulowana przez autorów zdjęć aby ich "duchy" były bardziej realne, no i żeby trudniej było stwierdzić że ich zdjęcie to tak naprawdę fake. Ten temat powinni przeczytać ci co zamierzają umieścić na tym forum temat w stylu: Widziałem ducha i mam jego zdjęcie!

A czy jest sposób aby jednoznacznie stwierdzić, że obraz na zdjęciu to duch? I czy znacie jakieś wiarygodne filmy na których można znaleźć ducha?
 • 0

#4

limonka.
 • Postów: 920
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

No Ivellios, może ten artykuł ograniczy ilość tematów z 'dóhami' i u niektórych wzbudzi choć odrobinę sceptycyzmu ;]
 • 0

#5

Kaiochin.
 • Postów: 283
 • Tematów: 36
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 8
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ivel jak zwykle świetny artykuł ;) Dobra robota ;)
 • 0#6

Ivellios.

  ÓSMY ZMYSŁ

 • Postów: 1625
 • Tematów: 401
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No Ivellios, może ten artykuł ograniczy ilość tematów z 'dóhami' i u niektórych wzbudzi choć odrobinę sceptycyzmu ;]

To wlasnie jeden z glownych celow, dla ktorych ten artykul tutaj zamiescilem :P Mam nadzieje, ze zniecheci on niektorych do wstawiania "autentycznych jak cholera" fotek "duchow".

Co do weryfikacji czy dane zdjecie przedstawia ducha czy "dóha", to to moim zdaniem jest niezmiernie trudne jesli nie niemozliwe... bo skad tu stwierdzic, co jest na fotce, jak taki gostek udostepni okrojona fotke na ktorej *kupke* widac... :/
 • 0#7

limonka.
 • Postów: 920
 • Tematów: 29
 • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

No ale najczęściej właśnie taka 'kupka' jest fotografowana/tworzona, bo złapać ducha jest chyba niezmiernie trudno, a i tak nie wiadomo czy ktoś wtedy nie napisze że fake. Tak źle, tak niedobrze. :P
 • 0

#8

może tak może nie.
 • Postów: 504
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Artykuł ma w sobie dużą dozę sceptycyzmu zatem trudno mi się z nim nie zgodzić, wciąż nie przybliża nas jednak do tego jak odróżnić ducha od rozmazanej doniczki. To że można coś sfotografować aby w efekcie przypominało to postać wiemy, pytanie czy istnieje jakiś inny sposób uchwycenia rzekomego ducha niż ten nadinterpretacyjny opisany powyżej. Bo cóż, czy istnieje jakiś pierwowzór, prawdziwy najprawdziwszy duch do którego nie istnieją zastrzeżenia że co do jego "duchowości"? Nawet jeśli wiemy jak ze smugi zrobić ducha, tzn jak nie sfotografować ducha, to wciąż nie przybliża nas do tego jak to już naprawdę zrobić. Niekiedy indziej jak dziś byłem na blogu Stevena Novella, neurologa zajmującego się także nagraniami duchów i czytałem u niego coś bardzo podobnego, warto poczytać, bo smuga smudze równa, a śmiać się z jednej a podniecać drugą mało rozsądne.
 • 0

#9 Gość_Cecilia89

Gość_Cecilia89.
 • Tematów: 0

Napisano

Naprawdę dobry artykuł, Ivellios.
 • 0

#10

Cierń.
 • Postów: 161
 • Tematów: 7
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Artykuł ciekawy, ale i tak nie ograniczy ilości fałszywych zdjęć duchów. Ludzie szukają taniej sensacji, dlatego dalej będą zamieszczać takie zdjęcia.
 • 0

#11

reesvin.
 • Postów: 115
 • Tematów: 4
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A nie można ładować wszystkich zdjęć i histori (jakże ciekawych :) ) do jednego tematu. Najlepiej ustanowic dwa tematy np: Zdjęcia duchów i jak ktoś chce umieścić na tym forum fotke, to na tym temacie. A moderatorzy którzy by wychwycili nowe tematy z fotkami duchów, usuwali by je. Ludzie by się w końcu nauczyli gdzie je zamieszczać i by się usunęło ten bajzel. Tak samo z historyjkami. Kto by chciał umieścić komentarz do fotki, to by pisał tylko numer postu z fotką i tyle. Łatwiej by było także wychwycić czy taka fotka już była.
 • 0

#12

Kosiarz.
 • Postów: 2
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie będę spał po nocach po tym artykule. x| Nie nie rozumiem jednego - przecież można zrobić film, np. jak jedziemy w samochodzie (wtedy jest ciągle kamera się rusza) i wklejamy ducha komputerowego (z tych dobrych filmów), który się nagle pojawia i znika. Można się wytłumaczyć, że np. nagrywaliśmy polane i coś wyskoczyło na filmie. Zdjęcie tak samo.zrobić zdjęcie i wlepić ducha rozmytego w foto.najlepiej gdzieś go w tle wstawić.
 • 0

#13

Dark-Storm.
 • Postów: 13
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

artykuł spoko, jak ktos uzywał kiedys programów do obrobki zdjec to niczego nowego sie nie dowe ale ja nie o tym... tak z innej beczki to na tym forum ghostsamongus to istna paranoja z sygnaturkami ... padaka 1 linijka tekstu i sygnatura na pol ekranu lol pzdr
 • 0

#14

Royber.
 • Postów: 4
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mango jeżeli to jesteś Ty na fotce w stopce to masz rewelacyjnie gorące i seksowne usta. Pozdrawiam.

Dołączona grafika
 • 0

#15

szymon1991.
 • Postów: 2
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

często te smugi to tylko zabrudzony aparat fotograficzny a na zdjęciu 2 widać, ze to jakiś obrazek z ksiarzki rozmazany

a zdjęcie 4 to fotomontaż
 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

stat4u