Skocz do zawartości


Zdjęcie

Autentyczna rozmowa nagrana na morskiej częstotliwości alarmowej Canal 106, pomiędzy Hiszpanami, a Amerykanami 16 października 1997 roku.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rozmowa:

Hiszpanie (w tle slychac trzaski):
Tu mówi A-853, prosimy, zmieńcie kurs o 15 stopni na południe, by uniknąć kolizji... Płyniecie wprost na nas, odległość 25 mil morskich.
Amerykanie (trzaski w tle):
Sugerujemy wam zmianę kursu o 15 stopni na północ, by uniknąć kolizji.
Hiszpanie:
Powtarzamy: zmieńcie swój kurs o 15 stopni na południe, by uniknąć
kolizji...
Amerykanie (inny glos):
Tu mówi kapitan jednostki pływającej Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Nalegamy, byście zmienili swój kurs o 15 stopni na północ, by uniknąć kolizji.
Hiszpanie:
Proszę o dokonanie koniecznej korektu kursu o 15 stopni na południe, aby uniknąć zderzenia z nami !
Amerykanie (ton głosu świadczący o wściekłości):
Tu mówi kapitan Richard James Howard, dowodzący lotniskowcem USS Lincoln marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych; drugim co do wielkości okrętem floty amerykańskiej. Eskortują nas dwa okręty pancerne, sześć niszczycieli, piec krążowników, cztery okręty podwodne oraz liczne jednostki wspomagające. Udajemy sie w kierunku Zatoki Perskiej w celu przeprowadzenia manewrów wojennych w obliczu możliwej ofensywy ze strony wojsk irackich. Nie sugeruje... ROZKAZUJE WAM ZMIENIĆ KURS O 15 STOPNI NA PÓŁNOC! W przeciwnym razie będziemy zmuszeni podjąć działania konieczne by zapewnić bezpieczeństwo temu okrętowi, jak również siłom koalicji. Należycie do państwa sprzymierzonego, jesteście członkiem NATO i rzeczonej koalicji. Zadam natychmiastowego posłuszeństwa i usunięcia sie z drogi!
Hiszpanie:
Tu mówi Juan Manuel Salas Alcántara. Jest nas dwóch. Eskortuje nas
nasz pies, jest tez z nami nasze jedzenie, dwa piwa i kanarek, który
teraz spi. Mamy poparcie lokalnego radia La Coruna i morskiego
kanału alarmowego 106. Nie udajemy sie w żadnym kierunku i mówimy do was ze stałego ładu, z latarni morskiej A-853 Finisterra, z wybrzeża
Galicji. Nie mamy gównianego pojęcia, które miejsce zajmujemy w rankingu hiszpańskich latarni morskich. Możecie podjąć wszelkie
słuszne działania, na jakie tylko przyjdzie wam ochota, by zapewnić
bezpieczeństwo waszemu zasranemu okrętowi, który za chwile rozbije
sie o skały; dlatego ponownie nalegamy, sugerujemy wam, iż
działaniem najlepszym, najbardziej słusznym i najbardziej godnym
polecenia będzie zmiana kursu o 15 stopni na południe by uniknąć
zderzenia z nami.
Amerykanie:
OK. Przyjąłem, dziekuję.

Znalezione na: http://www.forum.e-m...pic.php?t=15415



#2

pudzion.
  • Postów: 163
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a mogliby amerykanie porozbijac swoje stateczki na tych skalach

#3

Metal Soldier.
  • Postów: 110
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gdzieś to już kiedyś słyszałem... Ale nie ma to jak mądrość Ameryki ;)

#4

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

uahhaha :D
Piekne. Wiecie jak amerykaniń chce, to wszystko może! Nawet przesunąć latarnie morską.



#5

vrinda.
  • Postów: 85
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Historię tę czytałem w książce Stephena R. Coveya "7 nawyków skutecznego działania". Nie ma ona nic wspólnego z rzeczywistością. W historyjce tej chodziło autorowi o ukazanie jak łatwo można zmienić swój punkt widzenia kiedy poznamy prawdę. Brak wiedzy sprawia że nie widzimy rzeczy takimi jakie są i trwamy w swoich uprzedzeniach ale czasami gdy przejrzymy na oczy i poznamy nagą prawdę (jak kapitan okrętu wojennego) nasz punkt widzenia ulega diametralnej zmianie.

A tak swoją drogą ksążka wydana została w 1989 roku a więc 8 lat przed wyżej wspomnianą rozmową :)

#6

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To zmyślona historia. Istnieje wiele jej wersji.



#7

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Po pierwsze - to nawet widać, że ten tekst jest tak głupi, że niemożliwe jest, aby mówiła to osoba skądinąd wykształcona (kadra pracująca na lotniskowcu to jednak nie są wioskowe głupki).

Po drugie - widać jak łatwo niektórym ludizom przyjmować jako prawdę rzecz ośmieszajacą Amerykanów (lub oczerniającą ich rząd), nawet jeśli jest to totalna bzdura.



#8

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Aquila, ja widzę taką możliwość. Może ktoś pokpił sprawę nawigacji? Ustalili kurs i święcie przekonani o słuszności nie zauważyli pomyłki? Myśleli że to jakaś mała jednostka.
Buta dowódcy lotniskowca jest zrozumiała, odzywałbym się chyba tak samo mając pod sobą lotniskowiec i parę innych statków bojowych. ;)

Po drugie - widać, jak bardzo lubisz amerykanów. ;)



#9

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja jak to przeczytałem po raz pierwszy to padłem. Jednak w tych czasach, przy takiej technice taka sytuacja jest mało prawdopodobna, albo wręcz niemożliwa.



#10 Gość_CriticalErr0r

Gość_CriticalErr0r.
  • Tematów: 0

Napisano

ostatnio panuje "moda" na robienie z amerykanów idiotów i stąd ta historia.

To zmyślona historia. Istnieje wiele jej wersji.
czytałem niedawno podobną, w każdym razie za całe zło odpowiedzialna jest ameryka, dowódcy flot to półgłowki
57% amerykanów nie wie gdzie leży europa na mapie, ich rząd nie ma nic do roboty oprócz
atakowania własnego kraju (9/11) itd..

historia z 1 postu moze i jest smieszna ale czy ma cokolwiek
wspolnego z rzeczywistością - śmiem wątpic.

#11

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ta rozmowa jest nieprawdziwa i nigdy nie miała miejsca, więc nie ma co dyskutować na temat co kto zrobił :) A nawigatorzy na okrętach tej klasy nigdy nie zawodzą. To tak, jakbyś nagle kierując samochodem w jasny dzień zjechał z drogi, przejechał przez wał i wjechał do rzeki nawet o tym nie wiedząc. Człowiek widzi na ekranie nie tylko symbole latarni ale i całą linię wybrzeża, zarówno dzięki systemom GPS jak i radarom i ktoś chce mi wmówić, że nie widzi, że płynie na ląd i że nie ma przed nim żadnego innego statku i to jeszcze zaledwie 25 mil od niego, co przy dzisiejszej wojnie morskiej jest jak stanie twarzą w twarz?

A co do Jankesów, to tak, lubię. Po części dlatego, że niektórzy próbują niesłusznie na siłę z nich robić debili albo naród spiskowców i morderców.



#12

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Swoje grzeszki mają. Ale "make love not OT". ;)



#13

Matiess.
  • Postów: 82
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chyba, że mieliby przysłowiowy ruski sprzęt. To tak jak z tym co radar sie zepsuł Rosjanom i myśleli, że amerykanie wysłali atomówkę.

#14

RedHousePainters.
  • Postów: 182
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Drogi Aguilla wydaje mi się, żę vrinda doskonale przedstawił o co w tej "historyjce" chodzi i co ma na celu. Nie dopatrywałbym się w niej krytyki Amerykanów, etc. bo równie dobrze, możemy głównego dowodzącego Amerykanina zastąpić polskim generałem... Tylko jak by to brzmiało ? :) Troche komicznie;)
Niemniej jednak pozdrawiam i uważam, że ten wyimaginowany dialog bardzo fajnie ukazuje ( choć w sposób przesadnie groteskowy) jak człowiek zmienia swoje zachowanie, własne zdanie, gdy styka się z prawdą.

Jeszcze raz pozdrawiam i dobrej nocy zycze! ;)

#15

Mond73.
  • Postów: 125
  • Tematów: 48
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Po pierwsze - to nawet widać, że ten tekst jest tak głupi, że niemożliwe jest, aby mówiła to osoba skądinąd wykształcona (kadra pracująca na lotniskowcu to jednak nie są wioskowe głupki).

Po drugie - widać jak łatwo niektórym ludizom przyjmować jako prawdę rzecz ośmieszajacą Amerykanów (lub oczerniającą ich rząd), nawet jeśli jest to totalna bzdura.


Popieram kolege to totalna bzdura ktos kto wie jak dzala radar okretowy i co na nim wiedac moze to potwierdzic. A jezeli to dowcip to nie wiadomo czy smiac sie czy plakac :-)



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych