Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wioska


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
98 odpowiedzi w tym temacie

#1

Korynt.
  • Postów: 315
  • Tematów: 66
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Witam
Ostatnio pomyślałem sobie, że moglibyśmy zrobić taką zabawę - sztuczną wioskę - państwo, czyli próbę stworzenia społeczeństwa wirtualnego. Nie chodzi mi o mikronację, tylko o taki projekt miejscowości. Najprościej mówiąc - państwo na papierze. Zabawa będzie polegać na tym, że Wy będziecie w tym temacie składać propozycje zmian,a Ja będę zapisywał wszystkie informacje o wiosce i jej mieszkańcach oraz edytował ją. Na razie stworzę wstępny projekt, a potem się zobaczy

Zaczynamy:



Wioska [nazwa do ustalenia] położona jest na wyspie [nazwa do ustalenia] koło równika, która zajmuje ona 1 km2 i zamieszkuje ją ok. 500 osób. Przepływa przezeń rzeka [nazwa do ustalenia], która wypływa z góry [nazwa do ustalenia]. Góra ta ma wysokość 752 metrów i jest ona najwyższym punktem na wyspie.



O wiosce:

Ustrój polityczny

Demokracja bezpośrednia. Co roku wybiera się nowego sołtysa, który spełnia rolę przedstawicielską oraz sądowniczą. W głosowaniach biorą udział wszystcy obywatele, którzy ukończyli 12 lat.

Kontakty Zagraniczne

Brak. Wioska ta stanowi państwo izolowane

Religie

Buddyzm, New Age, Ateizm

Żywność

Ludzie tam jedzą głównie chleb i ryż, panuje tam wegetarianizm

Ubrania

Dominują tu lniane koszule i spodnie, przepaski na biodra lub brak ubioru

Mieszkania

W wiosce domy zbudowane są z drewna i umieszczone są w specjalnym osiedlu mieszkalnym.

Stosunki rodzinne

W wiosce panuje polityka dwóch dzieci

Gospodarka

W wiosce panuje komunizm (w pozytywnym znaczeniu tego słowa, tj. bez totalitaryzmu, z ideą wspólnoty). Są tam następujące zawody:

Drwal

Rolnik

Lekarz

Tkacz

Piekarz

Rybak

Górnik.

Walutą w wiosce są miedziane monety. Od 16 lat każdy może pracować.

Na razie to tyle, tu zamieszczam plan wioski z painta (1 pix = 1 m):
[url="http://"http://img104.imageshack.us/my.php?image=nowyobrazbitmapowywindotu2.png""]http://img104.images...dotu2.png[/url]

#2

Lerlitz.
  • Postów: 229
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

co do waluty :) w idealnym, zgranym społeczenstwie, nie byly by to pieniadze :) w taki spoleczenstwie panuje uprzejmojsc, zrozumienie, tolerancja. Wiec handel powinnien sie odbywac na zasadzie wymiany. Ja daje piekarzowi drewno na opal on mi daje chleb, rybak daje lekarzowi ryby a lekarz go leczy.
(w razie gdyby jednostce czegos brakowalo, spoleczenstwo go wspiera ) (jesli jednostka sie nie stara, wtedy takowna pomoc nie jest udzielona)

Religia powinna byc dowolna, nawet powinnien byc tam wpisek ze (w to co wierzy jednostka)
I jeszcze sołtysem powinna byc osoba bogata, wyksztalcona, obiektywna(neutralna) i w podeszlym wieku <40. Bogaty po to zeby nie rządzil dla pieniedzy(przybytku materialnego) wyksztalcony zeby podejmowal madre decyzje, obiektywna(neutralna) po to aby nie byl(a) przychylny(a) zadnej stronie w procesie, i w podeszlym wieku aby posiadal
madrosc zyciowa ;) Taka osoba byla by wylaniana ze spoleczenstwa.

Co do ubioru - brak ubrania to brak szacunku dla siebie i innych ludzi. Wiec taka mozliwosc powinna zostac wykluczona.

A co z edukacja ? :)

#3

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Za dużo idealizmu.

Ustrój polityczny

Demokracja na początek może być. Nie wiem jak by się to sprawdzało. Zapewne po jakimś czasie ustanowiłaby się władza niedemokratyczna. Rada starszych, ktoś poprzez machloje zdobędzie władze jednostki.

Kontakty Zagraniczne

Możliwe, że dopóki nasza wioska nie będzie bogata inni zostawią nas w spokoju. Więc na początek izolacjonizm.

Religie

Wioska nie ma być wspólnotą religijną! Won. Jak ktoś chce to uprawiać we własnym zakresie.

Gospodarka rolna.

Zasiewy średnio zróżnicowane, ziemniaki, zboża, warzywa, i sady. Do tego rośliny energetyczne na niepotrzebnych areałach. Zwierzęta we własnym zakresie. Co komu się opłaca.


Gospodarka energetyczna:

Oparta na spalaniu biomasy, roślin energetycznych i odpadków organicznych.
W razie istnienia rzeki turbiny wodne, można zastanowić się nad wiatrakami. Kanalizacja i wodociągi wspólne.
Generatory prądotwórcze na gaz drzewny, biomasę, cokolwiek. Pojazdy elektryczne.

Mieszkania

Co kto sobie zbuduje, i na co będzie go stać. Oczywiście sąsiedzka pomoc będzie mile wskazana.

Gospodarka

Wioska funkcjonuję jako samowystarczalny twór. Odpowiednie areały zostaną rozdzielone na rolników którzy wykażą się wiedzą odpowiednią do profesji. Do tego potrzeba będzie wielu ludzi odpowiedzialnych za obsługę maszyn wytwarzających energię, potrafiących je naprawiać. % ludzi pracujących w rolnictwie w takiej "wiosce", będzie zapewne oscylował ok 50%. To z rolnictwa będzie pozyskiwana większość energii, cała żywność, bez wysokowydajnych nawozów będzie wymagała większych areałów i także większej liczby ludzi zatrudnionych. Ograniczenia energetyczne będą zmniejszały rolę maszyn w takiej gospodarce. To oczywiście zależy od warunków pogodowych i otoczenia naturalnego. Jeśli duża rzeka, dobre nasłonecznienie, lub silne wiatry umożliwią pozyskiwanie taniej energii, to wioska będzie mogła się rozwijać i zmniejszyć liczbę ludności produkującej żywność dla pozostałych. Inne zawody, co kto lubi i umie. Wszystko co się opłaca.

Waluta w wiosce... Banknoty wymienialne na metale szlachetne.

MOJA WIOSKA -- CLICK!



#4

kriszo.
  • Postów: 42
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wow pomysł jest super wchodzę w to jakby co :D

#5

Kruk....
  • Postów: 69
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dołączam się...

#6

Korynt.
  • Postów: 315
  • Tematów: 66
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

A co z edukacja ?

Nie pomyślałem o tym, ale już dodam szkołę. potem dam z imageshaka
Szkoła będzie obowiązkowa od 7 do 14 lat. To będzie szkoła podstawowa, a szkoła wyższa od 15 do 18 lat. Będzie można jeszcze studiować.

#7

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na jakim etapie technologicznym będzie funkcjonowała wioska? Przemyślałeś moje sugestię? ;)
Dobra zabawa. ;) Zawsze lubiłem tworzyć wymyślone miasta. Ale moje były raczej mocno ufortyfikowane. ;d



#8

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

a co jesli ktos niechce byc drwalem, a na przyklad uczyc jezyka. Zwroc uwage, ze nie masz tam oswiaty i opieki zdrowotnej, skad bedziesz bral leki, skoro to spoleczenstwo izolowane?

#9

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Słabi zginą ]:-> !! socjalizm!!



#10

Quiz.
  • Postów: 40
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Trzeba bedzie albo powiekszyc znaczaco wyspe albo zapomniec o gorze :)

Jesli gorka ma miec wieczny snieg to jej podstawa nie zmiesci sie na 1 km kwadratowym.
Chyba ze bedzie to najbardziej stroma gora swiata;)

Ogolnie to ta wyspa jest znaczaco za mala. Nawet taki karzel jak polski Uznam ma 445 km kwadratowych, a jak chcesz miec na niej gorke i troche miejsca do zycia to juz musisz zainwestowac jakie 1000-1500 km.

Do planu musisz tez dorysowac:
-hute stali ( rekami raczej nie beda pszenicy zbierac) i jakis warszat do jej obrobki.
-jakies obiekty sportowe/rozrywkowe bo ludzie oszaleja z nudow zamknieci na wyspie.
- jesi chcesz elektronike to potrzebujesz zamontowac fabryke i pola naftowe ( plastik i tworzywa sztuczne)

#11

Bartos Krwawy.
  • Postów: 110
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeszcze jednego brakuje portu bo potrzebne są owoce morza(ryby krewetki i inne).Schron pogodowy przeciw tornadom
policji bo porządek musi być konstytucje którą napiszemy razem z forumowiczami i co wy na to

#12

Alpha lyr.
  • Postów: 254
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Apropo waluty, nie lepszy standard złota ?

#13

Bartos Krwawy.
  • Postów: 110
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ej robimy konstytucje fajnie by było
:crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy:
Punkt pierwszy :
Dobro ogółu jest ważniejsze niż zachcianki jednej osoby.
Punkt drugi :
Wolność wyznania lub brak (dopuszczalne wszystko oprócz satanistów )
Punkt trzeci :
Osoby niepełno letnie mają obowiązek nauki o wybranym profilu.
Punkt czwarty:
Nauka o tematyce paranormalnej jest tak samo poważnie traktowana jak inne nauki.
Punkt piąty :
Za zanieczyszczenia świadome środowiska grzywna od 2 000 do 50 000 monet .

Koniec praw podstawowych
Proszę o odpowiedź

#14

Avion.
  • Postów: 312
  • Tematów: 18
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To ja w wiosce chce być lekarzem psychiatrii :) ..
Ja też uważam że brak ubioru jest nie na miejscu :P
Wymiana to dobry handel a co do ustroju, demokracja...

#15

Korynt.
  • Postów: 315
  • Tematów: 66
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Na jakim etapie technologicznym będzie funkcjonowała wioska?

myślałem że dobrze by było na takim jak w XIX wieku, ale elektryczność jest potrzebna. Będą tam stały wiatraki elektryczne.

a co jesli ktos niechce byc drwalem, a na przyklad uczyc jezyka. Zwroc uwage, ze nie masz tam oswiaty i opieki zdrowotnej, skad bedziesz bral leki, skoro to spoleczenstwo izolowane?

to będzie uczył języka, każdy może wybrać sobie dowolny zawód.

Trzeba bedzie albo powiekszyc znaczaco wyspe albo zapomniec o gorze

niech będzie to drugie ;)

-hute stali ( rekami raczej nie beda pszenicy zbierac) i jakis warszat do jej obrobki.
-jakies obiekty sportowe/rozrywkowe bo ludzie oszaleja z nudow zamknieci na wyspie.
- jesi chcesz elektronike to potrzebujesz zamontowac fabryke i pola naftowe ( plastik i tworzywa sztuczne)

Huta - ok
Rozrywka - ok. będzie boisko, skwer i bar
A co do elektrniki - ta raczej nie jest nikomu tam potrzebna

Jeszcze jednego brakuje portu bo potrzebne są owoce morza(ryby krewetki i inne).

jest przystań na wschodzie

Apropo waluty, nie lepszy standard złota ?

złoto jest warte obecnie 63 zł/g, czyli za chleb byśmy dali 30 mg złota, a raczej nikomu nie chce się tyla ważyć, a miedzią było by to 100 g.

Prawo głosowania dał bym tym, którzy wypracowują wspólne dobro.

o, tak będzie lepiej - władza ludu pracującego, dyktatura proletariatu
to najnowszy plan wsi
http://img296.images...e=wiochaum6.png
A może ktoś z was zechaciałby napisać opowiadanie o życiu w wiosce, mile widziane


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych