Skocz do zawartości
Zdjęcie

Ruch Hare Kryszny


 • Zamknięty Temat jest zamknięty
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Agusik.
 • Postów: 11
 • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kriszny - to Ruch założony w 1965 roku przez Bhaktivedanta Prabhupada w Nowym Jorku. Doktryna sekty wywodzi się ze starożytnej tradycji duchowej Indii (Kriszna jest jednym z bóstw hinduizmu) i oparta jest na świętych księgach hinduizmu. Sami hindusi odrzucają jednak interpretację harekrisznowców. Filozofia tego Ruchu jest próbą przekształcenia hinduizmu tak, aby był dostosowany do przeciętnego człowieka. Członkowie sekty oddają cześć mitycznemu bogu Krysznie poprzez rozmaite rytuały np. codzienne ofiarowanie pokarmu, śpiew mantr z imieniem Kryszny 1728 razy dziennie. Jest to obowiązkiem i warunkiem zbawienia. Wyznawcy Kryszna stosują ascetyczny wegetarianizm tzn. nie jedzą mięsa, ryb, jajek. Adept podlega kontroli sekty co do diety, stosunków płciowych i specjalnych strojów czyli jest poddawany żelaznej dyscyplinie. Jeśli zachodzi taka konieczność wyznawca powinien być gotów kłamać dla dobra sekty czy nawet popełnić przestępstwo.

Przywódcy Hare Kriszny dzielą ludzkość na adeptów i tych, którzy nie należą do sekty. Oczywiście, ci ostatni mogą być jedynie przedmiotem instrumentalnego traktowania.

Wizja zbawienia u Kryszny, który jest "nieubłagalny" wiąże się z legalistyczną wizją reinkarnacji [reinkarnacja wg. niektórych wschodnich doktryn religijnych to wiara w wielokrotne odradzanie się człowieka po śmierci przez wstępowanie jego duszy w ciało innej istoty - czyli wędrówka dusz] oraz karmy [w indyjskiej religii i filozofii - suma uczynków człowieka, spełnionych w poprzednich wcieleniach, decydująca o charakterze nowej egzystencji w łańcuchu reinkarnacji]; polegającej na zapłacie za uczynki, pozbawionej łaski i miłosierdzia Bożego.

Sekta Hare Kryszna została wylansowana m. in. dzięki jednemu z członków zespołu The Beatles, Georgowi Harrisonowi. Zadedykował harekrysznowcom piosenki: "My Sweet Lord" i "Living in the Material Word" oraz wspierał ich finansowo.

Ruch uznany został za niebezpieczny przez Parlament Europejski, a kilka państw wydało zakaz działalności sekty na swoim terytorium. Trudno się temu dziwić, gdyż ma on niedobrą sławę z racji udokumentowanych przestępstw, takich jak handel bronią, narkotykami czy zabójstwami w łonie samej sekty. Amerykańscy harekrisznowcy są organizacją paramilitarną, dążącą do fizycznej eliminacji nie-adeptów.

Sama osoba Kryszny z chrześcijańskiego punktu widzenia jest niemoralna, gdyż kłamie, kradnie, zabija i uwodzi pasterki. Ogólnie więc jest zaprzeczeniem moralności i miłości.

W Polsce Ruch Świadomości Kryszny działa oficjalnie od r. 1988 i jest bardzo aktywny. Wyznawcy niewiele udzielają się społecznie, wbrew opiniom, które o sobie wypowiadają. Natomiast słyną z rozdawania tanich wegetariańskich posiłków (wcześniej poświęconych Krysznie), sprzedaży na ulicach książek czy kadzidełek zapachowych. Te formy aktywności mają za zadanie reklamę Hare Kryszny i stanowią przedpole dla werbunku do sekty. Następne etapy "wtajemniczania" to: prezentacja wiedzy o jodze, sposobach koncentracji świadomości na obiekcie zmysłowym, muzyka medytacyjna, rytuały oczyszczania, filozofia traktująca o związku z Bogiem poprzez oddawanie kultu Krysznie itp.

Potencjalnymi kandydatami do tej sekty są ludzie młodzi, których bardziej ujmuje zewnętrzne piękno, oprawa niż prawda, zagubieni, sfrustrowani, poszukujący akceptacji i inności. Świadome metody werbunku stosowane przez Ruch Hare Kryszna są wprowadzeniem ludzi w strefę inicjacji religijnej, następstwem czego jest przyjęcie w poczet adeptów. Ta inicjacja dla chrześcijanina jest zwyczajną idolatrią czyli oddawaniem czci boskiej symbolicznemu bóstwu, co stanowi poważne odstępstwo od wiary i zasad religii katolickiej. Nie jest więc prawdą, wbrew obiegowym opiniom jakie wypowiada się o Ruchu Hare Kryszna, że "ich Bóg ma inne imię". Dla katolika to zwyczajna herezja.

Krystyna Potyrała
źródło: www.sekty.iq.pl
 • 0

#2

PTR.
 • Postów: 958
 • Tematów: 135
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Naprawde polecam wiecej poczytac o tym ruchu, najlepiej z bezstronnych zrodel.
 • 0#3

Junk.
 • Postów: 72
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ruch uznany został za niebezpieczny przez Parlament Europejski,

Parlament Europejski nigdy nie uznał ruchu Hare Kryszna za niebezpieczny.
Zresztą cały artykuł to pospolite antykultowe bździny.
 • 0

#4

NHolokaust.
 • Postów: 653
 • Tematów: 40
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Agusik, nie twórz proszę paru wątków dotyczących jednego zagadnienia. Opublikuj lepiej je w jednym temacie zbiorczym! To ostrzeżenie.

Ten jak i wiele innych Twoich tematów zostaje zamkniętych, aby ich treść zachować dla potomności, lecz jednocześnie uświadomić Tobie, że poziom publikowanych tu artykułów musi być ciut powyżej krawężnika :)
:closed:
 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u