Skocz do zawartości
Zdjęcie

Czym jest kult Kryszny?


 • Zamknięty Temat jest zamknięty
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Agusik.
 • Postów: 11
 • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

z serii: SEKTY, NOWE RUCHY RELIGIJNE I INNE ZAGROŻENIA

Postać Kryszny pojawia się w epopei pt.: "Mahabharata" opisującej walkę, jaka toczyplemienia Kaurawów i ła się ok. IV w. przed Chrystusem pomiędzy Bharatami z Pandawów, gdzie gczęść tej epopei - łównym bohaterem jest Kryszna. Najsłynniejsza Bhagavadgita ("Pieśń Pana") zawiera naukę wygłoszoną przez Krysznę.

Zgodnie z indyjską wiarą w metamorfozy bóstw Krysza traktowany jest jako "materializacja" Wisznu w ludzkim ciele. W tradycji wedyjskiej Wisznu pojmowany jest jako "bóg" urodzajów, płodnooci i witalnych sił w przyrodzie. Jest on odpowiednikiem biblijnego Baala. Wisznuici (zwani teą Waisznawami) wierzą, że Wisznu od czasu do czasu przyjmuje żywe, materialne postaci, które nazywają "avatarami". Wśród nich są postacie tak ludzkie jak i zwierzęce. Do Wisznu odnosi się kult słońca, "świętych" drzew i gajów, lasów, a także niektórych ludzi. Właśnie za jego avatary uchodzł Rama i Kryszna.

Na przestrzeni wieków opiewano różne avatary Wisznu, ale najpopularniejszym stał się Kryszna. Na jego cześć powstało wiele dzieł sztuki i literatury. "Święte" księgi wisznuickie podają ąe w stolicy Jadawów panował Kansa - król uzurpator, okrutny i bezbożny, a jego demony gnębiły i niszczyły kraj. Aby położyć kres bezprawiu, urodził się Rama i Kryszna posiadający moc Wisznu. Obaj wychowywali się wśród pasterzy na wsi Gokula. Kryszna wyróżniał się spośród swych rówieśników niezwykłą1 witalnością, męstwem, podstępem i niebywałą urodą. Na cześć Kryszny powstało wiele tańców, pieśni i hymnów opiewających jego moc. Czczony on jest jako wszechatrakcyjny obiekt miłości kobiet z Grokula (zwanych gopi) oraz jako wzór męża i kochanka. zwany "Madana Mohana" - "wszechmocny uwodziciel". Kryszna nie jest modelem moralnooci w biblijnym znaczeniu: kradnie, oszukuje, uwodzi dziewczęta i cudze żony, jest inicjatorem nieprzyzwoitych zabaw, złośnikiem, mordercą niewinnego człowieka i swawolnikiem. Jako posiadacz "boskiej" mocy pokonał Kansę i został królem. Po objęciu władzy przepędził demony i zaprowadził w kraju 3ad. Będąc królem, miał wiele żon i kochanek. Uznawany za materializację witalnych sił Wisznu, Kryszna do dnia dzisiejszego w niektórych regionach czczony jest przez praktykę nierządu świątynnego jako "Radżagopalasuami", czyli władca seksu i płodności.

Jednak hindusi wykształceni w środowisku chrzeocijańskim widzieli, że Osoba Jezusa Chrystusa bardziej odpowiada idei Boga - Człowieka niż Kryszna. Dlatego starali się wyeliminować tradycyjną postać Kryszny - swawolnika, a przypisać mu cechy biblijnego Boga. Tak "przerobiony" Kryszna nie odpowiada jego tradycyjnym czcicielom, ale łatwo wchodzi w środowisko chrzeocijańskie.

Na Zachodzie, a obecnie i w Polsce, kult Kryszny propagowany jest przez Międzynarodową Organizację Waisznawów, w skład której wchodzi wiele ruchów upowszechniających tzw. mantrę Hare Kryszna. Inicjatywę wyjścia z Kryszną na świat (tzw. "marsz Kryszny") podjął guru Prabhupada, założyciel International Society of Kryszna Consciousnes (ISKCon), który jako emeryt wyjechał do Nowego Jorku w 1964 roku. Tam wśród hipisów rozpoczął swoją działalność, wprowadzając taniec i śpiew "Hare Kryszna". Jego uczniowie rozpowszechnili potem tę praktykę w wielu krajach. Zdolność akomodowania Kryszny do różnych kultur wykazał Prabhupada podczas wizyty w Moskwie, gdzie w 1971 roku reklamował Krysznę jako "proletariusza", podczas gdy w USA głosił go jako "lorda". Dziś jego moskiewskie centrum (podobnie jak w Polsce) uczy już, że Kryszna to "najwyższa osoba boska". Obecnie aktywnie propaguje Krysznę "Misja Czaitanji", prowadząc tzw. "Instytuty Wiedzy o Tożsamooci" (IWoT} oraz ISKCon. Aby oswoić chrzeocijan z Kryszną, urządza się spotkania w środowiskach uniwersyteckich na temat indyjskiej kultury, upowszechnia się wiarę w reinkarnację, ćwiczenia bhakti - jogi oraz ilustracje Kryszny. Dla mas zaś organizuje się degustację wegetariańskich potraw, koncerty oraz różne akcje spontaniczne jak śpiewy i tańce. Wszędzie rozpowszechnia się książki kolorowo ilustrowane zawierające naukę o konieczności całkowitego oddania się Krysznie. Dla przybliżenia chrześcijanom postaci Kryszny początkowo argumentowano, że jest to "indyjski Chrystus", a potem Chris Butler - założyciel tzw. "Science of Identity" imię Kryszny przypisał biblijnej Osobie Boga Ojca! Aby zwiększyć swój autorytet, Chris Butler nazwał się po indyjsku "Jagad Guru" (Dżagad = świat, guru mistrz). W swej nauce pomieszał on hinduistyczną wiarę w reinkarnację i wielobóstwo z chrzeocijańskim pojęciem czyośca i Osób Boskich.

Misja Czaitanji w swych instytucjach (ISKCon i IWoT) intensywnie i sugestywnie uczy o reinkarnacji, wpływając tak na podświadomość słuchaczy, że niektórzy z nich doświadczają złudnych wizji wielości swych "wcielen". Tego typu złudzenia spotykane są w zaburzeniach psychicznych powodujących rozszczepienie jaYni. Można je też wywołać na drodze hipnozy, silnej sugestii oraz przy użyciu środków halucynogennych np. LSD. Niektórzy "mistrzowie" LSD nazywają środkiem mistycznym. Alduns Huxley (I894 - I963) LSD uważa za lepszy środek do osiągnięcia "transcendentnego" doświadczenia niż posty i inne praktyki mistyków (por. Anna Bancroft, Współcześni mistycy i mędrcy, s.19-20).

LSD w ostatnich latach jest szeroko eksperymentowane podczas różnego rodzaju awiczeń psychicznych. Niestety, nie wszyscy wychodzą z tych eksperymentów bez uzależnień lub trwałych zmian psychicznych. Pracując kilkanaście lat w Indiach, często stawałam w obronie ludzi pokrzywdzonych i zawsze od ich krzywdzicieli słyszałam uspokajającą odpowiedz, że przecież ten pokrzywdzony "odrodzi się". Nawet jeżeli wcześniej umrze, to dla niego lepiej, bo czeka go wyższe wcielenie, jeżeli tylko nie buntuje się na swego pana. Jedynie sprzeciwianie sie "mistrzowi" naraziłoby go na gorsze wcielenie - nawet w ciało zwierzęcia. W systemach filozoficzno - religijnych opartych na wierze w reinkarnację i wielokrotność boskich wcieleń, ludzie z wyższych kast nie uznają istotnej różnicy pomiędzy wartością człowieka z niższych kast a zwierzęciem. Ten, kto pełni rolę guru czy mistrza, posiada rangę "nadczłowieka" lub osoby boskiej, mającej prawo decydowaa nawet o życiu i śmierci swych podwładnych. Przykładem tego może być głośna amerykańska sekta, gdzie ok. 900 osób wypiło truciznę na polecenie swego guru. U nas również coraz więcej słyszy się o ofiarach sekt i bezprawiu ich liderów.

Łamanie prawa i przestępczość we wszelkich ruchach i grupach religijnych opartych na poglądach wedyjskich to nie kwestia upadłości wiernych tu czy tam. Ich poczynania mają miejsce "za zgodą często z nakazu ich przywódców". Jest w świecie wiele kontrowersyjnych opinii na temat wspólnot poświęconych Krysznie, które oficjalnie głoszą wysokie ideały. Jednak te "ideały" obowiązują tylko podwładnych zwanych "bhaktami", którzy wierzą, że przez całkowite oddanie się Krysznie w osobie guru unikną "kołowrotu karmy", czyli bolesnego łancucha wcieleń. Wierzą oni, że będąc całkowicie w ręku guru ich dusza po śmierci nie wejdzie już w żadne materialne ciało, lecz zostanie przeniesiona na "Kryszna - lokę" (loka = planeta). Natomiast guru. mistrz, suami, uznawani za osoby boskie podobnie jak Kryszna stoją ponad wszelkim prawem, więc wszystko im wolno. Dla nich żadne prawo poza nimi nie istnieje. Czyny przestępcze w naszym pojęciu są dla nich dopuszczalne jako wyraz ich "boskiej wolności". Normy postępowania oparte na wierze w reinkarnację i wielość boskich wcieleń są całkowicie sprzeczne z nauką zawartą w Piśmie Owiętym, dlatego wszystkie ruchy na nich oparte są deprawujące - niszczące nasze zasady moralne, a imię Kryszny przypisane Bogu ubliża Jego owiętości!
źródło: www.sekty.iq.pl
 • 0

#2

PTR.
 • Postów: 958
 • Tematów: 135
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Proponuje poczytac troche o tej religii zanim nazwiecie ja sekta.

Dodatkowo cytat:

Normy postępowania oparte na wierze w reinkarnację i wielość boskich wcieleń są całkowicie sprzeczne z nauką zawartą w Piśmie Owiętym, dlatego wszystkie ruchy na nich oparte są deprawujące - niszczące nasze zasady moralne, a imię Kryszny przypisane Bogu ubliża Jego owiętości!

Jest bardzo dziwnym stwierdzeniem rodem z Radia Maryja. Jakby tylko Pismo Swiete bylo jedynym i prawdziwym wyznacznikiem moralnym.
 • 0#3

Junk.
 • Postów: 72
 • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

...


Witamy Świetą Inkwizycję.

Witamy Offtopic - NHolokaust
 • 0

#4

NHolokaust.
 • Postów: 653
 • Tematów: 40
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zamykam temat. Uzasadnienie w wątku, do którego link macie poniżej:
http://www.paranorma...?showtopic=1609
:closed:
 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u