Skocz do zawartości
Dziękujemy za udział w Złotych Szarakach -- kolejne informacje już niebawem!

Kaldera Yellowstone


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
112 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_muhad

Gość_muhad.
 • Tematów: 0

Napisano

Wulkany zagrażają Yellowstone i Hawajom

(05.05/07:26) - Park Narodowy Yellowstone znalazł się na 21 miejscu listy najbardziej zagrożonych erupcją wulkaniczną miejsc w Stanach Zjednoczonych. Na liście znalazło się aż 169 pozycji, a wśród nich na czołowych miejscach m.in. Kilauea na Hawajach, Góra Świętej Heleny i Mount Rainier w stanie Waszyngton, Mount Hood w stanie Oregon oraz Mount Shasta w Kalifornii. Najbardziej niebezpieczna okazuje się Kilauea na Hawajach, która jest aktywna nieprzerwanie od 1983 roku. Bardzo groźny jest również wulkan Św. Heleny. Największa pamiętna erupcja tego wulkanu miała miejsce 18 maja 1980 roku, zginęło wówczas 57 osób a setki kilometrów kw. lasów zostało całkowicie zrównanych z ziemią. Zniszczeniu wówczas uległo 200-300 metrów wierzchołka, a na wysokości około 2500 metrów powstał nowy krater. Wulkan zbudził się z bardzo długiego snu w październiku 2004 roku i od tej pory co jakiś czas grozi erupcją. Jednak oczy turystów z całego świata najbardziej przykuwają właśnie wulkany i gejzery w najstarszym parku narodowym świata - Yellowstone. Naukowcy ostrzegają, że erupcja jednego wulkanu może pociągnąć za sobą erupcje kolejnych wulkanów, na dodatek stać się to może niemal w każdej chwili. Wówczas w niebezpieczeństwie znalazłyby się setki turystów. Amerykanie bardzo boją się o swój dziewiczy park i chcą za wszelką cenę zachować jego nieocenione piękno. Źródło: Twoja Pogoda.

zrodlo: www.twojapogoda.pl
 • 1

#2

Metatron.
 • Postów: 256
 • Tematów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Odnośnie wulkanu Yellowstone to zaobserwowano niepokojące objawy. Nastąpił duży wzrost jego aktywności, niektóre jego części zaczęły się podnosić bardziej niż to kiedykolwiek zaobserwowano.
Zapraszam na stronę Yellowstone, oczywiście po angielsku:

http://www.yellowstone.net/newspaper/
 • 0

#3

Fenix.
 • Postów: 1268
 • Tematów: 19
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Yellowstone, czy dobrze się orientuję, że to tam jest niby ten "superwulkan" ?
 • 0

#4

reaper.
 • Postów: 532
 • Tematów: 5
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie "niby", tylko jest. Stąd możemy obserwować tam gejzery i gorące żródła (podobnie jak na islandii) ;)
 • 0

#5

zulugula.
 • Postów: 281
 • Tematów: 86
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeden z niedawnych filmów dokumentalnych opowiada o eksplozji wulkanu w parku narodowym Yellowstone. USA zniszczone, świat na krawędzi katastrofy. Czysta fikcja? Wyniki badań, które dziś publikuje "Science", mogą być śmiało wstępem do takiego czarnego scenariusza ..
http://wiadomosci.ga...55,4655844.htmlFilm "Superwulkan" - koprodukcja BBC i Discovery Channel z 2005 r. - przedstawia jeden z katastroficznych scenariuszy, które mogą spotkać Ziemię. Akcja rozgrywa się w Yellowstone w stanie Wyoming, najstarszym parku narodowym świata, który słynie z licznych ciepłych źródeł i gejzerów. To największy obszar geotermalny na świecie, spowity dymami i oparami wydobywającymi się ze szczelin w gruncie. W filmie jak zwykle pierwsze oznaki nadchodzącej katastrofy są lekceważone - tsunami na jeziorze w samym sercu parku, wstrząsy sejsmiczne, niespodziewane eksplozje lub milknięcie gejzerów. Kiedy dochodzi do finalnego wybuchu i rzeki lawy tryskają spod ziemi, jest za późno. W pandemonium giną setki tysięcy ludzi, całe USA znikają pod grubą warstwą wulkanicznych pyłów, które blokują światło Słońca i wpędzają resztę globu w epokę lodowcową.

Diabeł dosypuje do pieca

Niewielu z milionów turystów, którzy każdego roku odwiedzają Yellowstone, zdaje sobie sprawę z tego, że stąpa po beczce z prochem. Źródłem tamtejszej aktywności geotermalnej jest bowiem wulkan, który w tej chwili drzemie jakieś 5-10 km pod powierzchnią. Jak wskazuje echo fal sejsmicznych, znajduje się tam wielka komora z magmą. Duża część parku jest zapadliskiem - geologowie nazywają je kalderą - po gigantycznej erupcji sprzed 640 tys. lat, która wyrzuciła blisko tysiąc km sześc. lawy. Później jeszcze wiele razy nieco mniejsze eksplozje targały tym obszarem, a ostatnio lawa płynęła tam szerokim strumieniem 70 tys. lat temu. Liczne ślady wskazują, że jeszcze całkiem niedawno Yellowstone było świadkiem wielkich eksplozji hydrotermalnych, w których tryskały tony wrzącej wody, krusząc i rozrzucając skały.

Dziś wciąż zdarzają się niespodziewane erupcje gejzerów, pojawiają się i znikają ciepłe źródła, a stacje sejsmiczne co roku notują nawet kilka tysięcy wstrząsów, które świadczą o tym, że pod kotłem Yellowstone wciąż się grzeje. Geologowie mają tego pełną świadomość. Pięć lat temu Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych, Uniwersytet Utah i administracja parku powołały do życia Obserwatorium Wulkanu Yellowstone, które ma śledzić aktywność i ostrzegać przed możliwymi wybrykami superwulkanu.

W dzisiejszym "Science" zespół pod kierunkiem Wu-Lung Changa z Uniwersytetu Utah przedstawia wyniki satelitarnych pomiarów wysokości gruntu. Okazuje się, że od połowy 2004 r. wulkaniczna kaldera parku na obszarze 2,5 tys. km kw. zaczęła się wybrzuszać w tempie 7 cm rocznie. Ponad trzy razy szybciej niż dotychczas.

Skąd to przyspieszenie? Naukowcy stawiają hipotezę, że komora wulkanu znowu wypełnia się magmą. Co roku przybywa jej 0,1 km sześc. i to jej nacisk lub gromadzących się gazów wynosi w górę całe Yellowstone.
Kiedy kot się przebudzi?

Nie jest jasne, dlaczego w ogóle w tym miejscu - w centrum północnoamerykańskiej płyty tektonicznej - uwalnia się ciepło z wnętrza Ziemi. Jedna z hipotez mówi o tym, że Yellowstone znajduje się nad jednym z pióropuszy ciepła, które rodzą się kilka tysięcy kilometrów w głębi planety, tuż nad ziemskim jądrem, a potem unoszą ku powierzchni. Mają one być źródłem tzw. gorących plam - czyli miejsc na świecie, gdzie biją ciepłe źródła i tworzą się wulkany.

Ponieważ płyty ziemskiej skorupy powoli przesuwają się nad pióropuszem ciepła, to z czasem zmienia się też pozycja wulkanów. W ten sposób miały się narodzić np. łańcuchy wysp - Hawajów czy Galapagos. Można też prześledzić wędrówkę pióropusza, który stworzył Yellowstone. Kilkaset kilometrów na zachód, w stanie Idaho, znajdują się ślady po wcześniejszym położeniu gorącej plamy. To największe pola bazaltowej lawy w USA, wielki obszar pokryty wulkanicznym żużlem i kraterami tworzącymi prawdziwie księżycowy krajobraz (nic dziwnego, że powstał tam park narodowy pod nazwą Kratery Księżyca, gdzie astronauci trenowali przed lotem na Srebrny Glob).

Badacze uspokajają, że z żadnych obserwacji ani modeli na razie nie wynika, że w Yellowstone nadchodzi jakaś katastrofa. Wprawdzie nie umiemy wciąż stawiać wiarygodnych prognoz, ale prawdopodobieństwo wielkiej eksplozji, w której doszłoby do utworzenia nowej kaldery, jest niezauważalnie małe w ciągu najbliższych kilku tysięcy lat. To zdarza się raz na milion lat - szacują badacze z Obserwatorium Wulkanu Yellowstone.

Sto razy częściej spodziewać się można mniejszych erupcji i wycieków lawy. A w każdej chwili gorąca para wodna może utorować sobie nowe drogi ujścia, otworzyć nowe szczeliny i gwałtownie wystrzelić spod ziemi. Raz na stulecie Yellowstone może poważnie zadrżeć (ostatnie trzęsienie o sile 7,5 st. w skali Richtera zdarzyło się w 1959 r.).

Ale z wulkanami jest jak z kotami - nigdy nie wiadomo, kiedy nagle się przebudzą.

Źródło: Gazeta Wyborcza
 • 0

#6

Cezar.
 • Postów: 72
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oglądałem ten film chyba 2 lata temu, nawet nie zły. ;) Jeśli wydarzyła by sie taka sytuacja że ten wulkan na prawdę by wybuchł z taka siła jak na filmie to nie było by za ciekawie.
 • 0

#7

Darken.
 • Postów: 261
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Skutek takiego naglego wybuchu byl by niewyobrazalny, duzo ludzi by zginelo, masa popiolu zostala by wystrzelona wysoko w niebo przyslaniajac niebo na olbrzymim terenie nie wspominajac o lawie ktora by wyplywala
 • 0

#8

Ivellios.

  ÓSMY ZMYSŁ

 • Postów: 1625
 • Tematów: 401
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie wspominając o fatalnych skustkach dla klimatu. ;]
 • 0#9

Tao.
 • Postów: 118
 • Tematów: 11
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Napisano 30 pazdziernika 2006r przez Bluecloud :

2007

Proba zabojstwa papieza
Wiecej zmian klimatycznych
Huragan w Nowym Jorku
Izrael-Iran-Syria , Wojna (lato)
Trzesienie ziemi w Alasce
Smierci od wirusa w USA
Eksplozje w Turcji
Wydarzenie zwiazane z ksiezycem
Proba zabojstwa prezydenta w USA

2008

USA "martial law" - stan wojenny (pozwoliłem sobie poprawić) Przemo
Huragany w Texasie , Florydzie i na Hawajach
Katastrofa w Kolorado
Erupcja w parku Yellowstone i Rainier
Izrael zbombardowany brodna bomba
Wirusowe smierci w Pln Ameryce
Publiczne potwierdzenie istnienia obcych
Kryzys ekonomiczny w USA

2009

Trzesienie w Kaliforni o skali 10.0
Huragain na florydzie kategorii 5
Armia NATO rusza na "przywodzce podobnego do Hitlera"
Swiatowe migracje ze wzgledu na zmieniajacy sie klimat
Swiatowe choroby
Populacja USA przemieszcza ze wschodu na zachod
Rozbicie UE
Wojna na terenach USA , Chiny ?
Bomba atomowa zrzucona na Izrael
Bomba atomowa zrzucona na Waszyngton
Pakistan i Iran wywoluja wojne atomowa
Nowy Jork zniszczony
Konflikty na tle ras w UE

2010
Japonia i Hong Kong "pod woda"
Zanikaja stare religie
Nowa zla religia skupiajaca sie na dzieciach ktore maja zdolnosci uzdrawiajace
Wulkan na srodku USA - Yellowstone?
Swiat w chaosie
Wszyscy przywodcy swiata dzialaja przeciwko "pracownikom swiatla"
Globalna wojna nuklearna

2011
Powodzie
Globalna wojna nuklearna
Masowe migracje uchodzcow
Ladowanie obcych
Obudzenie armii obcych - klony Reptiliano?
Rosja zjednoczona z Chinami i Iranem w globalnej wojnie
Deszcze meteorow
"Sila wyzsza" przychodzi by zniszczyc wszystko
Nowi Reptilianie na ziemi

2012
Walka sil spoza ziemi
Armia obcych na ziemi
Sily spoza ziemi laduja i pomagaja ludziom
Wszystko pod woda- przebiegunowanie - oceany zalewaja kontynenty"Erupcja w parku Yellowstone- Może to oto chodzi?

http://www.paranorma...?showtopic=9297

Użytkownik apollo20 edytował ten post 02.03.2008 - 16:29

 • 0

#10

Cahir.
 • Postów: 1195
 • Tematów: 74
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Czemu akurat to miałoby się sprawdzić?
Nie słyszałem żeby się jakieś inne (w ogóle wszystko z 2007) sprawdziło..
 • 0#11

Ivellios.

  ÓSMY ZMYSŁ

 • Postów: 1625
 • Tematów: 401
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

...bo nie trąbili o tym w mediach, co?
A po cholerę mają trąbić o trzęsieniu ziemi na Alasce w rejonie którego nikt nie zamieszkuje?

2008
Publiczne potwierdzenie istnienia obcych
Kryzys ekonomiczny w USA


Jak narazie sprawdziły się te dwie rzeczy...
 • 0#12

Darken.
 • Postów: 261
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zobaczymy czy sie cos jeszcze sie sprawdzi z 2008 roku
 • 0

#13

Cumulonimbus.
 • Postów: 240
 • Tematów: 12
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

2008
Publiczne potwierdzenie istnienia obcych
Kryzys ekonomiczny w USA

Jak narazie sprawdziły się te dwie rzeczy...


niby gdzie potwierdzili istnienie obcych? x|

PS
co do reszty tych rzeczy, ktore niby sie maja sprawdzic, jest to tylko durna lista kogos kto jest na bierzaco i wie co sie dzieje na swiecie. Kazdy moze taka zrobic i raczej cos sie sprawdzi.

Użytkownik omgwtf edytował ten post 02.03.2008 - 19:26

 • 0

#14

darokrol.
 • Postów: 729
 • Tematów: 10
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

2007

Proba zabojstwa papieza - ciekawe ciekawe
Wiecej zmian klimatycznych - więcej od czego ?
Huragan w Nowym Jorku - też ciekawe
Izrael-Iran-Syria , Wojna (lato) - i to również
Trzesienie ziemi w Alasce - tam jednak żyje ponad 600 tys. osób i widocznie nic się nie stało
Smierci od wirusa w USA - w 2006 nikt nie umarł od wirusa
Eksplozje w Turcji - wcześniej też niec nie wybuchało
Wydarzenie zwiazane z ksiezycem - zaćmienie było, ale to kiedy ma być można zobaczyć w wikipedii do 2020 roku
Proba zabojstwa prezydenta w USA - nieudana jakoś :P

w ogóle te przepowiednie wyglądają jak pozbierane tytuły tematów z tego forum :D

a ten wulkan jak wybuchnie to będzie kiepściutko, trzeba będzie do Afryki jechać na dłuższe wakacje :D
 • 0

#15

spoko11.
 • Postów: 78
 • Tematów: 2
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ja oglądałem na przyrodzie w podstawówce chyba w 5 klasie ale ciekawy był bo go pamiętam
 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u