Skocz do zawartości
Zdjęcie

Projekt LHC - Wielki Zderzacz Hadronów - CERN


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
303 odpowiedzi w tym temacie

#1

Eury.

  Researcher

 • Postów: 3467
 • Tematów: 975
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Projekt LHC - Wielki Zderzacz Hadronów - CERN

LHC (od angielskiego Large Hadron Collider) to Wielki Zderzacz Hadronów - nowy akcelerator ze zderzającymi się wiązkami protonów, o energii 7 TeV każda, który został zbudowany w Laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie. LHC to największe na świecie urządzenie badawcze, a Laboratorium CERN to największe na świecie laboratorium fizyki cząstek elementarnych.

Wielki ze względu na wymiary akceleratora (długość obwodu około 27 km). Zderzacz, bo cząstki z dwóch przeciwbieżnych wiązek zderzają się w czterech miejscach, w których tory tych wiązek się przecinają. Hadronów, bo przyspieszane są protony lub jony, które są hadronami (cząstkami, które zbudowane są z kwarków i oddziałują silnie).

Dołączona grafika
Schemat LHC i urządzeń towarzyszących


Wokół czterech miejsc zderzeń wiązek w ogromnych podziemnych halach zbudowano cztery detektory dla dużych eksperymentów ATLAS, CMS, LHCb i ALICE. Dodatkowo przy dwóch pierwszych detektorach znajdują się detektory dwóch małych eksperymentów LHCf i TOTEM, które będą analizować cząstki rozproszone lub produkowane pod małymi kątami.


ATLAS

(toroidalny detektor LHC) to jeden z dwóch detektorów ogólnego przeznaczenia. W tym eksperymencie, podobnie jak w CMS, badania będą dotyczyły poszukiwań cząstki Higgsa, dodatkowych wymiarów, cząstek tworzących ciemną materię (np. cząstek supersymetrycznych) itp. ATLAS jest największym objętościowo detektorem cząstek, jaki dotąd zbudowano.


CMS

(zwarty solenoidalny detektor mionów) to jeden z dwóch detektorów ogólnego przeznaczenia. W tym eksperymencie, podobnie jak w eksperymencie ATLAS, badania będą dotyczyły poszukiwań cząstki Higgsa, dodatkowych wymiarów, cząstek tworzących ciemną materię (np. cząstek supersymetrycznych) itp. CMS, w przeciwieństwie do innych dużych detektorów w LHC, został zbudowany na powierzchni i następnie w 15 częściach opuszczony do podziemnej hali i ponownie złożony.

LHCb

jest eksperymentem poświęconym badaniom mezonów B zawierających kwarki piękne (kwarki b) i pozwoli nam zrozumieć, dlaczego nasz Wszechświat jest zbudowany prawie całkowicie z materii, a nie antymaterii. W tym eksperymencie miejsce zderzenia nie jest całkowicie otoczone zamkniętym detektorem, gdyż używa się wielu subdetektorów do detekcji głównie cząstek produkowanych pod małymi kątami w stosunku do wiązek.

ALICE

(eksperyment przy wielkim zderzaczu jonów) jest eksperymentem badającym plazmę kwarkowo-gluonową w zderzeniach jonów ołowiu, co pozwoli odtworzyć w laboratorium warunki tuż po Wielkim Wybuchu, zanim powstały takie cząstki jak proton i neutron.


LHC będzie rocznie dostarczać 15 mln GB danych, co odpowiada 100 000 płyt DVD. Aby umożliwić naukowcom z całego świata dostęp do tych danych i ich analizę, CERN zbudował WLCG - rozproszony układ komputerowy umożliwiający przechowywanie danych i obliczenia. Kopie danych z eksperymentów LHC będą przekazane do wielu dużych centrów komputerowych pracujących w systemie gridowym na całym świecie. Centra te umożliwią dostęp do tych danych centrom obliczeniowym, klastrom uniwersyteckim czy nawet komputerom osobistym naukowców.

Poniżej zdjęcie przedstawiające widok z lotu ptaka na CERN pod Genewą w Szwajcarii. Czerwona ścieżka pokazuje lokalizację podziemnego tunelu, gdzie znajduje się akcelerator LHC

Dołączona grafika


Poniżej kilka zdjęć z procesu budowy LHC (rok 2006).

Technicy i inżynierowie pracowali dzień i noc w tunelu LHC instalując 20 magnesów tygodniowo. Każdy z modułów waży 34 tony i mierzy 15 metrów długości

Dołączona grafikaWyrównywanie magnesów w tunelu LHC

Dołączona grafikaPrzedni absorber ALICE w centrum detektora po instalacji i wyrównaniu.

Dołączona grafikaPeter Glassel, technik i koordynator "ALICE Time Projection Chamber" siedzi w ukończonej komorze

Dołączona grafikaCentralny widok na detektor ATLAS

Dołączona grafikaDetektor CMS

Dołączona grafikaCzy projekt LHC może być groźny dla ludzkości?

Otóż pojawiły się głosy, że tak.

Walter Wagner, dawny specjalista d.s bezpieczeństwa atomowego obawia się, że zderzacz może wytworzyć miniaturowe czarne dziury, które przetwają dostatecznie długo aby wessać całą materię, która znajdzie się w ich pobliżu. Szczegółowe informacje o ewentualnym zagrożeniu jakie niosą ze sobą eksperymenty przeprowadzane w CERN znaleźć można pod poniższym adresem URL (po angielsku).


http://www.risk-eval...m.org/anon1.htm


Główne argumenty świadczące o zagrożeniu przedstawiłem w skrócie poniżej:

1. 27 kilometrowy obwód LHC będzie najsilniejszym akceleratorem cząstek na świecie. Cząski w tym akceleratorze będą się z sobą zderząć z energiami jakie towarzyszyły zderzajacym się cząstkom zaraz po Wielkim Wybuchu (BIG BANG), kiedy temperatura Wszechswiata wynosiła tysiące bilionów stopni.

2. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w wyniku eksperymentu wytwarzały się będą miniaturowe czarne dziury (MBH - od Micro Black Holes). Takie prawdopodobieństwo zakładają studia przeprowadzone w CERN.

3. Badania przeprowadzone w CERN wykazują, że miniaturowe czarne dziury nie będą stanowiły żadnego zagrożenia (mimo, że mogą być produkowane z częstością 1/s), gdyż zgodnie z prawem Hawkinga (patrz wikipedia pod hasłem Promieniowanie Hawkinga) małe czarne dziury "parują" zdecydowanie szybciej niż te większe, a w przypadku eksperymentu w CERN będą one tak małe, że fizycznie znikną w ułamku sekundy, zanim dojdzie do jakiegokolwiek fizycznego oddziaływania. Jednakże nigdy nie przetestowano prawa "parowania" Hawkinga, a niektórzy naukowcy twierdzą, że prawo to może nie działać tak jak opisał to Hawking.

Powyższe trzy punkty zakładają, że dojdzie do wytworzenia wielu miniaturowych czarnych dziur, a prawa Hawkinga zawiodą. Jeśli tak się stanie, Ziemia może znaleźć się w wielkim niebezpieczeństwie.

Inne groźne skutki eksperymentu w CERN to m.in:

1. "Dziwadełka"

W określonych warunkach z kwarków mogą powstać tzw. "dziwadełka" (z ang. strangelets) w wyniku zderzania ze dostateczną prędkością protonów. "Dziwadełka" są bardzo groźne dla naszej planety ale tylko wtedy kiedy nie poruszają się szybko przez materię. Jeśli tylko jedno "dziwadełko" posiada prędkość zerową, może stanowić zagrożenie.

2. "Magnetyczne Monobieguny"

Jedna z teorii sugeruje, iż wysokoenergetyczne zderzenia cząsteczek mogą dać początek masywnym cząsteczkom posiadającym tylko jeden biegun – tylko południowy, albo tylko północny. Podobne cząsteczki powstać mogą w LHC i po wydostaniu się stamtąd zacząć zamianę wszystkich innych cząsteczek w sobie podobne.


Czy zatem Ziemię czeka zagłada? Najprawdopodobniej nie dowiemy się tego wcześniej niż przed pierwszym planowanym uruchomieniem LHC.


Planowany termin uruchomienia LHC:
pierwsze wiązki - czerwiec 2008 r., pierwsze zderzenia - sierpień 2008 r.źródła:
http://lhc.fuw.edu.pl/
LHC v.s. wikipedia.pl
http://wolne-media.h2.pl/?p=3061
http://www.fizyka.net.pl
http://www.news.com/...l?tag=nefd.blgs
http://www.risk-eval...m.org/anon1.htm


Zachęcam do dyskusji w tym temacie i zamieszczania najnowszych informacji związanych z projektem w CERN.

Tematy powiązane z tą dyskusją na naszym forum:

Machina czasu powstanie w ciągu najbliższych miesięcy

Generator czarnych dziur nie stanowi zagrożenia?
 • 0#2

Paweł.
 • Postów: 1000
 • Tematów: 22
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Cząski w tym akceleratorze będą się z sobą zderząć z energiami jakie towarzyszyły zderzajacym się cząstkom zaraz po Wielkim Wybuchu

Pytanie. Te czastki sa umieszczane w 27 kilometrowej rurze, rozpedzane prawie do predk. swiatla i sa ze soba zderzane. Chcialbym wiedziec czy sa one jakos na siebie naprowadzane, czy tak na chybil trafil?
 • 0#3

Ano.
 • Postów: 309
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Są tam wbudowane magnesy na całej długości toru, które sprawią że każda cząstka będzie się poruszała idealnie w centrum osi tej rury - tak będą się zderzać czołowo. Regulujac natężenie niektórych elektromagnesów będą mogli korygować, zmieniać, etc tor ruchu cząstek.
 • 0

#4

stb.
 • Postów: 111
 • Tematów: 0
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Pytanie: Kiedy spiskowcy przestaną być przeciwni takim eksperymentom?
Odpowiedź: Jak tylko kościół się do nich dołączy.

:)

Jak dla mnie zagrożenie jest zerowe. Jeśli nawet powstanie jakaś dziura i nas wessie w ułamku sekundy to i tak tego nie zauważę :) .

Więc niech badają, nawet kosztem minimalnego zagrożenia, może do czegoś dojdą.
 • 0

#5

Ano.
 • Postów: 309
 • Tematów: 6
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Taaak, tyle że tu nie chodzi o nasze bezpieczeństwo, a bezpieczeństwo tej planety, zwierząt, roślin etc. zycie jest cudem we wszechświecie i powinniśmy o nie dbać, zamiasto je niszczyć.
 • 0

#6

iniside.
 • Postów: 541
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Taaak, tyle że tu nie chodzi o nasze bezpieczeństwo, a bezpieczeństwo tej planety, zwierząt, roślin etc. zycie jest cudem we wszechświecie i powinniśmy o nie dbać, zamiasto je niszczyć.

Spytam wprost.
Do jakiej egocentrycznej sekty nalezysz ?
Bo mowienie ze zycie to cud we wszechswiecie (w domniemaniu nasza planeta), to imo heretyzm.
 • 1

#7

vrinda.
 • Postów: 85
 • Tematów: 12
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Z kosmosu wciąż nadlatują cząstki, nazywamy to promieniowaniem kosmicznym. Energie jakie posiadają te cząstki gdy docierają do Ziemi często znacznie przekraczają te które będzie można uzyskać w CERN-ie (czasem nawet milion razy) i nic się nie dzieje, ludzie nie umierają. Dlatego nie ma powodów do obaw.
 • 0

#8

2007.
 • Postów: 256
 • Tematów: 21
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeśli spotkamy się tu we wrześniu 2008 r. to znaczyć będzie, że eksperyment badawczy prawdopodobnie nie zaszkodził.

Żeby zbadać coś tak niewielkiego jak cząstki elementarne jak ogromnego sprzętu potrzeba :o
 • 0

#9

Jarecki.
 • Postów: 4111
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z naukowego punktu widzenia uruchomienie tego akceleratora to bezprecedensowe wydarzenie,które może odpowiedzieć na wiele nurtujących wszystkich pytań.
Z drugiej zaś strony jeżeli istnieją racjonalne przesłanki o realnych zagrożeniach jakie niesie za sobą rozruch tego Zderzacza,to na miejscu ludzi odpowiedzialnych za ten projekt gruntownie bym się zastanowił nad jego sensownością.
Tak jak w życiu,nie wszystko da się przewidzieć i zawsze może coś pójść nie tak jak się spodziewano.
Miejmy nadzieję,że ci ludzie wiedzą co robią.
Poniżej krótki,3-minutowy filmik poglądowy o co w tym projekcie chodzi i jak to ma mniej więcej wyglądać.
http://pl.youtube.co...h?v=cJFllPVIcpg
 • 0#10

spa10.
 • Postów: 47
 • Tematów: 4
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bez ryzyka nie ma zabawy, heh ;)
Mam nadzieje, że wszystko sie ładnie uda, i wreszcie dowiemy sie więcej.. :)
 • 0

#11

iniside.
 • Postów: 541
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z naukowego punktu widzenia uruchomienie tego akceleratora to bezprecedensowe wydarzenie,które może odpowiedzieć na wiele nurtujących wszystkich pytań.
Z drugiej zaś strony jeżeli istnieją racjonalne przesłanki o realnych zagrożeniach jakie niesie za sobą rozruch tego Zderzacza,to na miejscu ludzi odpowiedzialnych za ten projekt gruntownie bym się zastanowił nad jego sensownością.
Tak jak w życiu,nie wszystko da się przewidzieć i zawsze może coś pójść nie tak jak się spodziewano.
Miejmy nadzieję,że ci ludzie wiedzą co robią.
Poniżej krótki,3-minutowy filmik poglądowy o co w tym projekcie chodzi i jak to ma mniej więcej wyglądać.
http://pl.youtube.co...h?v=cJFllPVIcpg

Było sporo juz takich "racjonalnych" przeslanek. W kazdej epoce swiata. Szkoda ze wiekszosci nie pamiętam :E. Ale z pewnoscia kazdy sobie coś znajdzie bez problemu. Zawsze chodzilo jakies nowinki techniczne, które miało samo >zuo< powodować :E.
Jakos nic sie nie stało.
Teraz wystarczy zazucic paroma inteligentnymi slowkami i juz mamy kryzys na skale swiatowa..
 • 0

#12

Eury.

  Researcher

 • Postów: 3467
 • Tematów: 975
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z kosmosu wciąż nadlatują cząstki, nazywamy to promieniowaniem kosmicznym. Energie jakie posiadają te cząstki gdy docierają do Ziemi często znacznie przekraczają te które będzie można uzyskać w CERN-ie (czasem nawet milion razy) i nic się nie dzieje, ludzie nie umierają. Dlatego nie ma powodów do obaw.


Masz rację, jednak obawy niektórych naukowców dotyczą tego, że model promieniowania kosmicznego niekoniecznie musi być zgodny z eksperymentami jakie będą przeprowadzane w LHC.

Mówi się właśnie, że cząsteczki promieniowania kosmicznego mają większą energię niż energia jaką można wytworzyć w LHC, dlatego nie ma zagrożenia. Faktycznie tak może być ale... dla akceleratorów, które zderzają wysokoenergetyczne cząsteczki o cel, mający zerową prędkość (statyczny) prawie analogiczna sytuacja do bombardowania powierzchni Księżyca przez promieniowanie kosmiczne. W CERN będziemy mieć jednak do czynienia z sytuacją zderzania się cząsteczek ze sobą (z których każda będzie miała prędkość dochodzącą do C ale przeciwny zwrot), czegoś takiego człowiek nigdy nie testował.

Ważne są punkty 3 i 4 z poniższego raportu:

http://www.risk-eval...m.org/anon1.htm
 • 0#13

vrinda.
 • Postów: 85
 • Tematów: 12
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

W CERN będziemy mieć jednak do czynienia z sytuacją zderzania się cząsteczek ze sobą (z których każda będzie miała prędkość dochodzącą do C ale przeciwny zwrot), czegoś takiego człowiek nigdy nie testował.

Zderzanie przeciwbieżnych wiązek to niezupełnie nowość. Od dobrych paru lat działa potężny akcelerator w Stanach Zjednoczonych o nazwie RHIC. Faktem jest że energie które on osiąga są sporo niższe niż planowane w CERN-ie ale obecnie są najwyższe na świecie. Swoją drogą ciekawe rozwiązanie. Zderzenie cząstek przeciwbieżnych pozwala na osiągnięcie energii zderzenia kilkadziesiąt razy większej niż analogiczne uderzenie cząstki w statyczną tarczę.
 • 0

#14

sumek.
 • Postów: 11
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jak dla mnie to jest to magia z tymi cząsteczkami :) , tylko bardzo mnie interesuje co z tego wyjdzie
 • 0

#15

Gregor_.
 • Postów: 39
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zderzanie naprzeciwbieznych wiazek i zderzanie wiazki z nieruchoma tarcza (atmosfera) rozni sie tylko energia. Z fizycznego punktu widzenia to to samo. Mozna bowiem przejsc z ukladu odniesienia zwiazanego z atmosfera Ziemska do ukladu odniesienia, ktory porusza sie dwa razy wolniej jak nadlatujaca czastka promieniowania kosmicznego, i nadlatuje z jej kierunku celujac w atmosfere. W ukladzie tym zarowno atmosfera, jak i czastka promieniowania poruszaja sie naprzeciwbieznie.
 • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u