Skocz do zawarto軼i
Zdj璚ie
- - - - -

Weisman A.: 安iat bez nas


 • Zaloguj si, aby doda odpowied
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

+......

  W璠rowiec

 • Post闚: 710
 • Tematów: 125
 • P貫:Kobieta
 • Artykułów: 1
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Do陰czona grafika


Weisman Alan: Świat bez nas
Wydawnictwo C.K.A.
Rok wyd. 2007

Wciągająca i zmuszająca do myślenia wycieczka po Ziemi pozbawionej ludzi.

W książce Świat bez nas Alan Weisman przedstawia niezwykle oryginalne podejście do pytań o wpływ ludzkości na naszą planetę: zaprasza nas do odwiedzenia Ziemi, na kt鏎ej już nas nie ma.

W swojej opowieści Weisman opisuje, w jaki spos鏏 rozpadłaby się i ostatecznie znikła nasza rozległa światowa infrastruktura, gdyby zabrakło ludzi. Wyjaśnia też, kt鏎e z przedmiot闚 codziennego użytku mogłyby zostać unieśmiertelnione jako skamieniałości. Opowiada, że miedziane rury i przewody zostałyby zgniecione w nędzne pasma czerwonawej skały; dlaczego niekt鏎e z naszych najstarszych budynk闚 mogłyby stać się ostatnimi trwającymi bastionami architektury; oraz że tworzywa sztuczne, posągi z brązu, fale radiowe i kilka cząsteczek stworzonych przez człowieka stałyby się naszymi najtrwalszymi darami dla Wszechświata.

Świat bez nas ukazuje w jaki spos鏏 zaledwie kilka dni po zniknięciu człowieka zalanie tuneli nowojorskiego metra zaczęłoby podkopywać fundamenty miejskich budynk闚 i w miarę rozpadu miast asfaltowe dżungle ustąpiłyby miejsca prawdziwym. Książka Weismana opisuje rżnorodne drogi powrotu zar闚no chemicznie wspomaganych, jak i organicznych upraw do stanu naturalnej dzikości, rozkwit miliardowych ptasich stad i zagładę karaluch闚 w nieogrzewanych, bezludnych miastach. Opierając się na wiedzy inżynier闚, meteorolog闚, konserwator闚 sztuki, zoolog闚, nafciarzy, biolog闚 morskich, astrofizyk闚, przyw鏚c闚 religijnych od rabin闚 po Dalaj Lamę, oraz paleontolog闚 – opisujących przedludzki świat, zamieszkiwany przez takich przedstawicieli megafauny, jak leniwce olbrzymie, wyższe od mamut闚 – Weisman pokazuje, jak mogłaby wyglądać dziś nasza planeta, gdyby nas nie było.
Zaczynając od miejsc, w kt鏎ych już nie ma ludzi (ostatniej połaci pierwotnej europejskiej puszczy, koreańskiej strefy zdemilitaryzowanej i Czarnobyla), Weisman ukazuje niezwykłą zdolność Ziemi do gojenia swoich ran. Pokazując, kt鏎e zniszczenia spowodowane przez człowieka są nie do naprawienia, i kt鏎e z naszych największych dzieł sztuki i kultury przetrwałyby najdłużej, opowieść Weismana podąża ostatecznie do radykalnego, lecz przekonywającego rozwiązania, kt鏎e nie ma związku z naszą zagładą. Oto mistrzowski przykład książki popularnonaukowej, kt鏎a, jak żadna inna – opierając się na niezwykłym, fascynującym pomyśle, opisanym w znakomitym stylu – dogłębnie rozważa nasz wpływ na planetę.

http://www.swiatbezn...?page=o_ksiazce

Fragment

Rozmowa z Alanem Weismanem
 • 0#2

limonka.
 • Post闚: 920
 • Tematów: 29
 • P貫:Kobieta
Reputacja ponadprzeci皻na
Reputacja

Napisano

Ksi捫ka wydaje si bardzo ciekawa, to chyba kolejny tytu kt鏎y musz zapisa sobie na li軼ie ksi捫ek do przeczytania/kupienia.
Perspektywa przera瘸j帷a - z powodu braku ludzi, ale fascynuj帷e jest to, 瞠 Ziemia potrafi豉by sobie poradzi z t ogromn ilo軼i zniszcze dokonanych przez cz這wieka. A ciekawa jestem, co by si nie uda這. Jak przeczytam, to powiem ;D
 • 0

#3

2007.
 • Post闚: 256
 • Tematów: 21
 • P貫:M篹czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jest ksi捫ka jest i film:

"Life after people" 2008

Zapewniam, 瞠 Natura (przyroda) poradzi sobie bez nas :)
By las nie by這 nas, nie b璠zie nas b璠zie las.
Tylko czy my poradzimy sobie ze ska穎n przyrod 篡j帷 w niezgodzie z Natur?
 • 0U篡tkownicy przegl康aj帷y ten temat: 0

0 u篡tkownik闚, 0 go軼i oraz 0 u篡tkownik闚 anonimowych

stat4u