Skocz do zawartości


Zdjęcie

Amerykański satelita zagraża Polsce


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
130 odpowiedzi w tym temacie

#106

Halloween.
  • Postów: 516
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja bym chętnie za to zobaczył nagranie 'żywego' satelity, wtedy miałbym pewność, że go widziałem. Nawet jakbyście mi nie uwierzyli, to przynajmniej dla siebie bym wiedział.

#107

Matt'.
  • Postów: 440
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Nie będę się kłócił ale z mapy przelotu akurat w tym czasie wynikało, że przelatywała mocno na południe od Polski.

I niby w czym to przeszkadza?

Przyjmijmy, że stałeś w środku, czyli miałeś zasięg widzenia ok900km
Stojąc w Krakowie, widziałeś zatem niebo nad Berlinem(675km).

Widzisz w tym coś dziwnego?

Halloween luz, nie kłuć się z nimi, mogę Ci powiedzieć tylko, że to Ty masz racje i widziałeś dokładnie tego satelitę, którego chciałeś zobaczyć ;)

Użytkownik Matt' edytował ten post 20.02.2008 - 20:24


#108

Halloween.
  • Postów: 516
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Halloween luz, nie kłuć się z nimi, mogę Ci powiedzieć tylko, że to Ty masz racje i widziałeś dokładnie tego satelitę, którego chciałeś zobaczyć ;)


Dzięki, że chociaż Ty potrafisz podejść do sprawy poważnie, a nie szyderczo jak niektórzy :) Oczywiście nie chcę nikogo urazić, ale wiecie jak to jest kiedy lud nie wierzy Ci w coś, co widziałeś ;)

Użytkownik Halloween edytował ten post 20.02.2008 - 20:27


#109

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nawet w TV mówili ,że satelita będzie widoczny z terenu Polski dziś przez kilka minut po 18 (wiem bo moja mama o tym usłyszała i mi się darła ,że satelita będzie dziś spadać xD ). Nie widzę więc nic dziwnego w tym ,że ktoś z tego forum mógł o tejże godzinie satelitę zobaczyć...



#110

Matt'.
  • Postów: 440
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Halloween luz, nie kłuć się z nimi, mogę Ci powiedzieć tylko, że to Ty masz racje i widziałeś dokładnie tego satelitę, którego chciałeś zobaczyć ;)


Dzięki, że chociaż Ty potrafisz podejść do sprawy poważnie, a nie szyderczo jak niektórzy :)


Po prostu trzeba mieć na ten temat jakąś wiedzę zanim się kogoś skrytykuje. Mnie np posty ludzi wyśmiewających Cię wręcz bawiły do łez :P

Użytkownik Matt' edytował ten post 20.02.2008 - 20:42


#111

Cashpoint.

    egoism

  • Postów: 641
  • Tematów: 126
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zestrzelenie zepsutego satelity opóźnione o co najmniej dobę

Sztormowe warunki uniemożliwiają wystrzelenie antyrakiety mającej unicestwić zepsutego amerykańskiego szpiegowskiego satelitę US 193. W razie poprawy pogody antyrakieta zostanie użyta w nocy.

Antyrakiety miały być wystrzelone z krążownika na Pacyfiku.

Systematycznie obniżający swą orbitę satelita wejdzie 6 marca w gęste warstwy atmosfery. Zakłada się, że po trafieniu antyrakietą obiekt ulegnie dezintegracji, a jego szczątki spadną do morza. Zminimalizuje to zagrożenie dla ludzi, bowiem z wynoszącej ponad 1,3 tony masy satelity jedna trzecia przypada na paliwo - wysoce toksyczną hydrazynę.

Zadanie zniszczenia satelity powierzono trzem krążownikom rakietowym. Gdyby pierwsza antyrakieta okazała się nieskuteczna, akcję mogłyby podjąć oba pozostałe okręty. Krążowniki należą do morskiego segmentu amerykańskiej obrony przeciwrakietowej.

Antysatelitarne przedsięwzięcie skrytykowały zarówno Rosja, jak i Chiny. Moskwa podejrzewa, iż Amerykanom chodzi w rzeczywistości o kolejne wypróbowanie ich systemu zwalczania rakiet balistycznych. Natomiast Pekin wezwał Waszyngton do przestrzegania zasady unikania jakichkolwiek zagrożeń dla statków kosmicznych i terytoriów innych państw.

Eksperymentalny satelita rozpoznania radarowego NROL-21 krąży wokół Ziemi od 14 grudnia 2006, ale łączność z nim całkowicie utracono w kilka tygodni po starcie. W styczniu bieżącego roku zaobserwowano, iż orbita obiektu, przewyższająca początkowo swym perigeum 300 kilometrów, obniża się w tempie 0,7 kilometra dziennie.

Czy zobaczymy go z Polski?

Jeżeli satelita przetrwa dzisiejszą noc, będzie szansa na zobaczenie go na wieczornym niebie - o ile pogoda się poprawi. W przypadku Warszawy można się go spodziewać w czwartek 21 lutego ok. godz. 18.05, w piątek 22 lutego ok. 17.56, w sobotę 23 lutego ok. 17.48. Najjaśniejszy będzie 23 lutego i w tym dniu będzie też widoczny najwyżej nad horyzontem (oczywiście, jeśli jeszcze wtedy będzie istniał). Szczegółowy moment, jasność i trasę przelotu satelity można sprawdzić dla swojej miejscowości na witrynie www.heavens-above.com.

Prognoza pogody na najbliższe dni nie jest optymistyczna, przewidywane jest spore zachmurzenie dla większości terytorium Polski.


źródło: Rzeczpospolita

A co do tej obserwacji, to była jak najbardziej możliwa

Użytkownik Cashpoint edytował ten post 20.02.2008 - 20:39




#112

Matt'.
  • Postów: 440
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Przyjmijmy, że stałeś w środku, czyli miałeś zasięg widzenia ok900km
Stojąc w Krakowie, widziałeś zatem niebo nad Berlinem(675km).

Ja czasem gubię ISS nad Morzem Czarnym a to grube 2 200 km od mojego miasta, więc nie widzę nic dziwnego w zasięgu widzenia rownym 900 km :)

Satelita w ciągu 4min pokonała ok 1800km. Masz niezły zasięg... :q

Jak i każdy

pisałem już - Twoja 4minutowa obserwacja to 1,8tyś km drogi przebytej przez satelite. Twierdzisz, że mogłeś to zobaczyć?

Ja twierdzę, że mógł. Może 4 min to trochę przesadzone ale 2-3 min to żaden problem

Halloween widziałeś samolot - tyle.

Widział satelitę - tyle.

Nie będę się kłócił ale z mapy przelotu akurat w tym czasie wynikało, że przelatywała mocno na południe od Polski.

No i właśnie dla tego go widział :)

Nie, mieszkam w Polsce, na dolnym śląsku. Satelitę widać było w przeciągu godziny 18:10-18:14. ;)

Widoczny z Polski w dniu 20 lutego 2008 r. około godz. 18:12, źródło: astronomia.pl
Więc jednak Halloween miał rację ;)

Użytkownik Matt' edytował ten post 20.02.2008 - 20:44


#113

Bomaw.
  • Postów: 231
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A wiec jednak bedzie kolejna szansa aby zobaczyc tego satelite, tylko nie wiadomo czy pogoda na to pozwoli..



#114 Gość_.Scofield

Gość_.Scofield.
  • Tematów: 0

Napisano

Halloween nie wkręcaj że ty pytałeś się swojej mamy gdzie leży Słowacja bo to ja się pytałem swojej, a zegarek to miałem ja, a nie ty.

#115

Ramirose.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Halloween nie wkręcaj że ty pytałeś się swojej mamy gdzie leży Słowacja bo to ja się pytałem swojej, a zegarek to miałem ja, a nie ty.



Scofield- Halloween zna kupę stolic na pamięć, a nie wiedział by gdzie Słowacja leży ?

Ehh, a parę miesięcy temu rozważałem kupno teleskopu. Pewno bym dobrze zobaczył satelitę, a tak to mogę sobie go najwyżej wyobrazić...

#116 Gość_.Scofield

Gość_.Scofield.
  • Tematów: 0

Napisano

Jak to ramirose? Halloween mi mówił że podobno wleciała tobie przez okno ta satelita na której siedział Bush.

#117

_MajoR_.
  • Postów: 196
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ehh, a parę miesięcy temu rozważałem kupno teleskopu. Pewno bym dobrze zobaczył satelitę, a tak to mogę sobie go najwyżej wyobrazić...


Nic by ci nie dał teleskop... zanim ustwil bys objektyw na satelite to juz by dawno spadl...

Jak amerykancy nie trafią to bede mial fajny prezent urodzinowy 6 marca :D

#118

Heavy_metal_Jezus_012.
  • Postów: 219
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Satelita już nieprzeleci koło Polski, przelecial dzis ostatni raz przed koncem swego żywota xD wpadnie do Pacyfiku
zestrzelom go.

Użytkownik Piotor edytował ten post 20.02.2008 - 22:09


#119 Gość_.Scofield

Gość_.Scofield.
  • Tematów: 0

Napisano

No i już po satelicie. Zestrzelili go.

#120

above.
  • Postów: 509
  • Tematów: 46
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

USA zestrzeliły uszkodzonego satelitę


Satelita został zestrzelony przez rakietę wystrzeloną z krążownika

Amerykańska marynarka wojenna, wystrzeloną z pokładu krążownika antyrakietą, zestrzeliła w czwartek nad ranem czasu polskiego wadliwego amerykańskiego satelitę szpiegowskiego, wbrew obawom, że niesprzyjająca pogoda pokrzyżuje te plany - powiadomił Pentagon.

Pocisk antybalistyczny typu SM-3 został wystrzelony w środę o godzinie 22.26 czasu wschodnioamerykańskiego (w czwartek o godz. 4.26 czasu polskiego) z krążownika rakietowego USS Lake Erie pływającego po wodach północnego Pacyfiku.

Na wysokości 247 km nad poziomem morza rakieta trafiła niesprawnego wojskowego satelitę szpiegowskiego US193.

Swoje obawy w związku z zestrzeleniem urządzenia wyraziły Rosja i Chiny. Moskwa podejrzewa, że operacja była przykrywką dla próby wykorzystania nowej technologii antysatelitarnej amerykańskiego programu obrony przeciwrakietowej.

"Zespół czujników na ziemi, w powietrzu, na morzu i w przestrzeni kosmicznej potwierdza, że amerykańska armia przechwyciła niedziałającego satelitę Narodowego Biura Rozpoznania, który znajdował się na ostatnich orbitach przed wejściem w atmosferę ziemską" - informuje Pentagon w swym oświadczeniu.

Komentatorzy wydarzenia przypuszczają, że satelita szpiegowski w czasie operacji znajdował się około 210 kilometrów nad północnym Pacyfikiem.

"Niemal wszystkie szczątki spalą się w czasie wejścia (w atmosferę) w ciągu 24-48 godzin, a pozostałe odłamki spadną w ciągu 40 dni" - poinformował Pentagon.

Nie wiadomo jednak, czy został osiągnięty zasadniczy cel tej operacji, czyli zniszczenie zbiornika z paliwem satelity - wysoce toksyczną hydrazyną - i zminimalizowanie związanego z tą substancją zagrożenia dla ludzi.

Źródła wojskowe podały, że pocisk trafił w satelitę około trzech minut po odpaleniu. "Istnieje dobra wskazówka, że trafiono w zbiornik paliwa, gdyż doszło do eksplozji" - powiedziało anonimowe źródło, cytowane przez Reutera.

"Potwierdzenie, że zbiornik z paliwem został rozbity, będzie dostępne w ciągu 24 godzin" - wynika z oświadczenia amerykańskiej armii.

"Ze względu na relatywnie niski pułap satelity w chwili uderzenia, pierwsze odłamki zaczną wchodzić w atmosferę ziemską niezwłocznie" - ostrzega Pentagon.

O szczegółach operacji poinformowano w środę wieczorem ministra obrony USA Roberta Gatesa, który kilka godzin wcześniej wydał na jej przeprowadzenie zgodę.

Eksperymentalny satelita rozpoznania radarowego NROL-21 krążył wokół Ziemi od 14 grudnia 2006 roku, ale łączność z nim całkowicie utracono w kilka tygodni po starcie.

W styczniu 2007 roku podobnej operacji dokonały Chiny. Wykorzystały pocisk rakietowy średniego zasięgu do zniszczenia jednego ze swoich starych satelitów meteorologicznych na wysokości 865 km nad Ziemią.

USA skrytykowały chińską próbę broni antysatelitarnej, wskazując, iż eksperyment ten zagrażał setkom innych satelitów i pozostawił na orbicie niebezpieczne dla innych obiektów szczątki. Zastrzeżenia te wsparły Australia, Kanada i Japonia, również nieufne wobec ambicji militarnych Pekinu.

Chiński eksperyment był pierwszą udaną próbą broni antysatelitarnej od roku 1985, gdy Stany Zjednoczone jedyny raz użyły swej rakiety ASAT do zniszczenia wycofanego z użytku satelity 555 kilometrów nad Ziemią.

zrodlo: http://wiadomosci.wp...mp;ticaid=15664


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych