Skocz do zawartości
Dołączona grafikaSzaraki wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły papierosy, wyciągnęły flasz... eee... to nie tutaj... znaczy się zapraszamy do głosowania w kolejnej edycji Złotych Szaraków!Dołączona grafika


Zagrożenie powodzie w Polsce wiosną 2006 roku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Zagrożenie powodzie w Polsce wiosną 2006 roku

Nagłe ocieplenie oraz silne opady deszczu spowodowały na przełomie marca i kwietnia gwałtowne topnienie pokrywy śnieżnej i znaczne wzrosty stanu wód w wielu rzekach. Najwcześniej i największe wzrosty zanotowano w dorzeczu górnej oraz środkowej Odry, a także w dorzeczu górnej Wisły. Sytuacja pogarszała się z dnia na dzień, a na coraz większej ilości rzek został przekroczony stan alarmowy, automatycznie powodując lokalne podtopienia, zwłaszcza na południu kraju.

Dołączona grafika
27 marca 2006 roku o godzinie 11:12 państwowy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił oficjalnie zagrożenie powodziowe na południu Polski.

Zobacz encyklopedię o największych powodziach w historii Polski... zobacz.

Sytuacja bieżąca

Przekroczenie stanów alarmowych w dniu 22.04.2006 utrzymuje się na 12 posterunkach wodowskazowych na Bugu, Krznie, Odrze i Warcie; maksymalnie na Odrze w Gozdowicach o 63 cm. W dniu dzisiejszym (22.04.2006) stan wody w dorzeczu Wisły układa się w strefie wody średniej i wysokiej. Stan wysoki występuje: na dolnej Wiśle, na Nidzie, Sanie, Wieprzu, Biebrzy, Bugu i Krznie oraz lokalnie: na górnej i środkowej Wiśle, na Przemszy, Sole, Pilicy i Narwi. Stan niski notowany jest na Pisie oraz lokalnie: na Przemszy, Skawie, Wisłoce, Kamiennej i Brdzie. W dniu 22.04.2006 stan wody w dorzeczu Odry układa się w strefie wody wysokiej i średniej. Stan średni występuje: w ujściowym odcinku Odry, na Osobłodze, Widawie, Baryczy, Kwisie, Nysie Łużyckiej, Widawce, Gwdzie i Inie oraz lokalnie: w dorzeczu górnej i środkowej Odry, na Warcie do ujścia Neru, na Prośnie i Noteci. Stan niski notowany jest lokalnie na Strzegomce, Kaczawie i Noteci. Rzeki Przymorza. Stan wody układa się w strefie wody średniej i niskiej. Stan niski występuje na Słupi, Pasłęce i lokalnie na Łynie.

W ciągu najbliższych dwóch dni w dorzeczu środkowej Odry, a następnie w dorzeczu górnej Odry, wystąpią wzrosty stanów wody spowodowane opadami deszczu, a w górach również topniejącym śniegiem. Największe wzrosty stanów wody, lokalnie powyżej stanów alarmowych, przewiduje się w dorzeczach Nysy Łużyckiej i Bobru. W przypadku opadów burzowych wzrosty stanów wody mogą być gwałtowne. Źródło: IMGW.

Piątek, 21 kwietnia 2006

Przekroczenie stanów alarmowych w dniu 21.04.2006 utrzymuje się na 14 posterunkach wodowskazowych na Bugu, Krznie, Odrze i Warcie; maksymalnie na Odrze w Gozdowicach o 66 cm, na Bugu w Dorohusku o 55 cm. W dniu dzisiejszym (21.04.2006) stan wody w dorzeczu Wisły układa się w strefie wody średniej i wysokiej. Stan wysoki występuje: na dolnej Wiśle, na Nidzie, Sanie, Wieprzu, Biebrzy, Bugu, Krznie i Bzurze oraz lokalnie: na górnej i środkowej Wiśle, na Przemszy, Sole, Pilicy i Narwi. Stan niski notowany jest na Pisie oraz lokalnie: na Przemszy, Skawie, Wisłoce, Kamiennej, górnej Pilicy i Brdzie. W dniu 21.04.2006 stan wody w dorzeczu Odry układa się w strefie wody wysokiej i średniej. Stan średni występuje: w ujściowym odcinku Odry, na Kłodnicy, Osobłodze, Widawie, Baryczy, Kwisie, Nysie Łużyckiej, Widawce, Gwdzie i Inie oraz lokalnie: w dorzeczu górnej i środkowej Odry, na Warcie do ujścia Neru, na Prośnie i Noteci. Stan niski notowany jest lokalnie na Strzegomce, Kaczawie i Noteci. Rzeki Przymorza. Stan wody układa się w strefie wody średniej i niskiej. Stan niski występuje na Słupi, Pasłęce i lokalnie na Łynie. Źródło: IMGW.

Czwartek, 20 kwietnia 2006

Przekroczenie stanów alarmowych w dniu 20.04.2006 utrzymuje się na 3 posterunkach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (maksymalnie na Bugu w Dorohusku o 58 cm) i 11 posterunkach w dorzeczu Odry (maksymalnie na Odrze w Gozdowicach o 69 cm). W dniu dzisiejszym (20.04.2006) stan wody w dorzeczu Wisły układa się w strefie wody średniej i wysokiej. Stan wysoki występuje: na środkowej i dolnej Wiśle, na Nidzie, Wieprzu, Narwi, Biebrzy, Bugu, Krznie i Bzurze oraz lokalnie: na górnej Wiśle, na Przemszy, Sole, Sanie, Pilicy i Drwęcy. Stan niski notowany jest na Pisie oraz lokalnie: na Przemszy, Wisłoce, Kamiennej i górnej Pilicy. W dniu 20.04.2006 stan wody w dorzeczu Odry układa się w strefie wody wysokiej i średniej. Stan średni występuje: w ujściowym odcinku Odry, na Kłodnicy, Osobłodze, Baryczy, Kwisie, Nysie Łużyckiej, Widawce, Gwdzie i Inie oraz lokalnie: w dorzeczu górnej i środkowej Odry, na Warcie do ujścia Neru, na Prośnie i Noteci. Stan niski notowany jest lokalnie na Strzegomce i Noteci. Rzeki Przymorza. Stan wody układa się w strefie wody średniej i niskiej. Stan niski występuje na Słupi, Pasłęce i lokalnie na Łynie. Źródło: IMGW.

Środa, 19 kwietnia 2006

Przekroczenie stanów alarmowych w dniu 19.04.2006 notowane jest na 3 posterunkach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (maksymalnie na Bugu w Dorohusku o 62 cm) i 14 posterunkach w dorzeczu Odry (maksymalnie na Odrze w Bielinku o 72 cm, na Warcie w Kostrzyniu o 28 cm). W dniu dzisiejszym (19.04.2006) stan wody w dorzeczu Wisły układa się w strefie wody średniej i wysokiej. Stan wysoki występuje: na Wiśle poniżej Zawichostu, na Sole, Nidzie, Wieprzu, Narwi, Biebrzy, Bugu, Krznie i Bzurze oraz lokalnie: na Wiśle do ujścia Skawy, na Przemszy, Sanie, Wisłoku, Pilicy i Drwęcy. Stan niski notowany jest na Pisie oraz lokalnie na Przemszy, Kamiennej i Brdzie. W dniu 19.04.2006 stan wody w dorzeczu Odry układa się w strefie wody wysokiej i średniej. Stan średni występuje: w ujściowym odcinku Odry, na Kłodnicy, Osobłodze, Nysie Łużyckiej, Widawce, Gwdzie i Inie oraz lokalnie: w dorzeczu górnej i środkowej Odry, na Warcie do ujścia Neru, na Prośnie i Noteci. Stan niski notowany jest lokalnie na Strzegomce i Noteci. Źródło: IMGW.

Wtorek, 18 kwietnia 2006

Przekroczenie stanów alarmowych w dniu 18.04.2006 notowane jest na 3 posterunkach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (maksymalnie na Bugu w Dorohusku o 65 cm) i 14 posterunkach w dorzeczu Odry (maksymalnie na Odrze w Bielinku o 82 cm, na Warcie w Kostrzyniu o 34 cm). W dniu dzisiejszym (18.04.2006) stan wody w dorzeczu Wisły układa się w strefie wody średniej i wysokiej. Stan wysoki występuje: na Wiśle do ujścia Soły i poniżej ujścia Sanu, na Sole, Nidzie, Wieprzu, Pilicy, Narwi, Biebrzy, Bugu, Krznie i Bzurze oraz lokalnie na Przemszy, Sanie i Drwęcy. Stan niski notowany jest na Pisie oraz lokalnie: na Przemszy, Wisłoce, Kamiennej i Brdzie. W dniu 18.04.2006 stan wody w dorzeczu Odry układa się w strefie wody wysokiej i średniej. Stan średni występuje: w ujściowym odcinku Odry, na Osobłodze, Widawce, Gwdzie i Inie oraz lokalnie: w dorzeczu górnej i środkowej Odry, na Warcie do ujścia Neru, na Prośnie i Noteci. Stan niski notowany jest lokalnie na Strzegomce i Noteci. Rzeki Przymorza. Stan wody układa się w strefie wody średniej i niskiej. Stan niski występuje na Słupi, Pasłęce i lokalnie na Łynie

Centralne Biuro Prognoz Hydrologicznych ostrzega o utrzymywaniu się przekroczeń stanów alarmowych i ostrzegawczych oraz lokalnych dalszych wzrostach stanu wody związanych ze spływem wód roztopowych i opadówych. Wzrost stanu występować będzie na Bugu poniżej Włodawy. Kulminacja fali roztopowej na Bugu znajduje się w rejonie Terespola (wodowskaz Krzyczew). W Dorohusku i Włodawie stan wody nadal układać się będzie w strefie powyżej stanów alarmowych a w Strzyżowie, Krzyczewie i Frankopolu powyżej stanów ostrzegawczych. W ciągu najbliższej doby na Wiśle, Odrze oraz na niektórych ich dopływach w dalszym ciągu utrzymywać się będą przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych. Źródło: IMGW.Jak postępować podczas zagrożenia?

Podstawowe rady jak się zachować w przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia: Należy słuchać lokalnych mediów (radio, TV) - lokalne media zazwyczaj informują o aktualnej sytuacji, podają rady co należy zrobić, informują o przejezdności dróg. Należy postępować według nakazów i wskazówek lokalnych służb kryzysowych. Należy przygotować rodzinę do ewakuacji lub przetrwania okresu zagrożenia:

1. Należy przygotować najważniejsze dokumenty, których zniszczenie lub zaginięcie stwarzałoby wiele problemów (akty własności, metryki, polisy ubezpieczeniowe, papiery wartościowe, dokumenty prawne, itd.). Należy przygotować najważniejsze przedmioty rodzinne - powinny one zostać zapakowane i zabezpieczone przed zbliżającym się zagrożeniem.
2. Należy sporządzić listę leków zażywanych przez członków rodziny wraz z informacja o: nazwie leku, kto zażywa, w jakich dawkach, nazwisko lekarza prowadzącego. Jeśli ktoś używa specjalnych urządzeń medycznych (np. rozrusznik serca) należy zapisać typ urządzenia, i inne niezbędne informacje.
3. Należy zapewnić sobie stały dostęp do aktualnych informacji. O ile to możliwe należy zabrać ze sobą przenośne radio (z bateriami). Lub uzyskiwać informacje od policjantów lub strażaków.
4. Należy przygotować sobie zapas żywności i wody pitnej - najlepsze są produkty, które nie psują się łatwo i nie wymagają gotowania. Woda powinna być przechowywana w czystych i szczelnie zamkniętych pojemnikach.
5. Każda z osób powinna mieć przy sobie: ciepłą odzież, nieprzemakalną kurtkę i buty, śpiwór lub koc, podstawowe dokumenty, zażywane lekarstwa, podstawowe środki higieny, latarki, świece itp.

Należy zabezpieczyć dom i wyposażenie:

1. wyłączyć zasilanie prądu;
2. wyłączyć wszystkie urządzenia gazowe i główny zawór gazu;
3. zabezpieczyć wyloty kanalizacji;
4. o ile to możliwe przenieść w bezpieczne miejsce wyposażenie domowe (meble, urządzenia RTV i AGD, itp.);
5. należy przenieść w bezpieczne miejsce wszelkie środki chemiczne (środki ochrony roślin, trucizny na gryzonie, farby, lakiery, rozpuszczalniki, itp.);
6. o ile to możliwe należy zabezpieczyć dom przed skutkami zagrożenia - najlepiej zgodnie ze wskazaniami lokalnych służb kryzysowych. Źródło: "Zagrożenia naturalne", IMGW, Warszawa 2002.
  • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u