Skocz do zawartości
Zdjęcie

Nikola Tesla


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jocker.
 • Postów: 240
 • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Dołączona grafika
Nicola Tesla urodził się 10 lipca 1856 roku w chorwackiej wiosce. Miał on niezwykłą matkę - chociaż była ona analfabetką to potrafiła na pamięć kilka tomów wierszy. Sama też konstruowała narzędzia domowe, które później dobrze jej służyły.

Jako małe dziecko wykazywał niezwykłe zdolności i zainteresowania. W wieku pięciu lat zbudował swój pierwszy model. Był nim model koła wodnego, całkowicie różniącego się od tych jakie występowały w okolicy, w której mieszkał. Natomiast jako dziewięciolatek zbudował silnik, które napędzały pracowite chrabąszcze. Niestety zazdrosny kolega zjadł owady, pozostawiając przy tym silnik bez mocy.

Tesla miał fotograficzną pamięć. Gdy miał 12 lat znał już na pamięć tablice logarytmiczne. Błyskawicznie i bez najmniejszych trudności opanował sześć języków, posiadał też zdolność mierzenia przedmiotów "na oko" z niezwykłą dokładnością - do dziesiątych części milimetra. Tesla wykonywał też skomplikowane obliczenia bez pomocy żadnych tablic matematycznych, a robił je wszystkie w pamięci. Potrafił także przewidywać "zachowanie" swoich jeszcze nieistniejących maszyn. Wynalazca potrafił spojrzeć na narysowany schemat konstrukcji, zamknąć oczy i po chwili namysłu wskazywał nawet najmniejszy błąd w budowie urządzenia.

Swoje zainteresowania w kierunku maszyn przeniósł mając 17 lat, to właśnie wtedy wymyślił system mogący zamienić energie wodospadu Niagara na energię elektryczną. W czasie swoich studiów potrafił uczyć się nawet po 20 godzin na dobę. Nauczyciele i rodzice Tesli bali się o jego zdrowie, jednak on bardzo lubił się uczyć, uczył się także dlatego, aby móc budować coraz to lepsze urządzenia. Nauczyciele spostrzegli też, że wiedza jaką posiada ich uczeń znacznie przewyższa ich.

W czasie nauki na Uniwersytecie Praskim bez przerwy męczyła go obsesja projektowania silników elektrycznych. To właśnie w znacznym stopniu zwiększyło jego uczulenie na różne rzeczy i dziwaczną nadwrażliwość. Zanim wziął się do jedzenia musiał na samym początku obliczyć objętość talerza zupy, filiżanek i kawałków jedzenia. Nie mógł dotknąć niczyich włosów. Jego uszy ranił dźwięk, który przez nas na ogół jest nie dostrzegany, chodzi tu o dźwięk wydawany przez muchę, która lądowała na stole. Denerwowało go nawet "hałas" wywołany przez trzeszczenie łóżka pod jego ciężarem, więc wyposażył ten niezawodny wynalazek w... amortyzatory. Jestem wyjątkowo wrażliwym i dokładnym instrumentem odbierającym sygnały - innymi słowy - medium - zapisał Tesla. Jednak taka cecha mózgu łączy się z wielkim niebezpieczeństwem dla życia. Gdy zdarzały się niebezpieczne przeciążenia umysłu, Tesla, po prostu o wyłączał.

Jak na przekór Nicolasowi nikt w Europie się nim nie zainteresował, więc Tesla wyruszył w wielka podróż do USA. W Stanach Zjednoczonych zatrudnił go słynny wynalazca Tomasz Edison. Niestety nie zapłacił on Nicolasowi za wykonanie zlecenia, więc odszedł od niego i uznał go za swojego największego wroga. W wielu przypadkach się ze sobą nie zgadzali - Edison wolał prąd stały, jednak Tesla chwalił sobie prąd zmienny, który można łatwiej przesyłać na większe odległości. Edison był zatwardziałem przeciwnikiem tego typu wynalazkom, twierdząc, że może ona zagrażać życiu. Obaj wielcy wynalazcy sprzeczni byli też co do materiału do użycia jako żarnika w żarówce, którego Edison długo szukał. Tesla natomiast uważał, iż jest on zbędny, gdyż niepotrzebnie "zabiera" energię potrzebną do jego podgrzania, a następnie wytwarzania ciepła.

Rywalizację wygrał Edison, który następnie stał się bohaterem Ameryki i specjalistą od prądu stałego. Jednak Tesla tak łatwo się nie poddał: otworzył on własna firmę, która miała zapoznać świat z jeszcze nieznanym prądem zmiennym. Jego pierwszy debiut miał miejsce na Wystawie w Chicago w 1893 roku, kiedy to na dwadzieścia pięć milionów osób "wystrzeliło" 200 tys. żarówek oświetlających dziedziniec, na którym stali. Najdziwniejsze było chyba to, że wszystkie były "napędzane" prądem zmiennym. Na innych wystawał przepuszczał przez swoje ciało prąd o napięciu tysięcy wolt! Udowadniając przy tym samym, że jego teoria jest całkowicie bezpieczna dla życia ludzkiego. Wreszcie Tesla osiągnął swój wymarzony sukces, a swoje wynalazki sprzedał za tysiące dolarów. Ale jego największym błędem było to, że większości swoich wspaniałych maszyn nie opatentował. Jednak na swoje marzenie życia - opanowanie mocy wodospadu Niagara - musiał czekać jeszcze jakiś czas.

Wreszcie w 1897 roku spełnił to marzenie. Według jego pomysłu zbudowano na wodospadzie wielką elektrownie, która wytworzyła tyle energii aby mógł napędzić oddalone o 42 km miasto Buffalo. Jednak na tym nie skończyło - Tesla zapragnął dać całemu światu darmową energię. Mówił, że naładuje Ziemię prądem i aby go pobrać za zupełnie darmo wystarczy wytknął z ziemię metalowy pręt. Aby jego słowa stały się rzeczywistością wybudował wielkie laboratorium w Colorado Springs. Gdy wreszcie wszystko było zapięte na ostatni guzik Tesla uruchomił swoje urządzenie. Niestety zamiast darmowego prądu nastąpiło wielkie spięcie, które w nocy pogrążyło cały stan Kolorado w całkowitych ciemnościach. Tesla podejrzewał, że był to sabotaż jego pomocników, którzy rzekomo byli szpiegami jego konkurentów.

W 1934 roku Nicola Tesla zbudował swój największy wynalazek tzw. "promień śmierci". Według Tesli miał on niezwykłą, niszczącą moc. "Promień śmierci" był czymś w rodzaju fal dźwiękowych, niewidzialnych dla ludzkiego oka. Wynalazca wypowiedział się na jego temat, że jest to niezawodna broń mogąca zniszczyć nieprzyjacielski samolot z odległości nawet 600 km! Mógł także unicestwić armię liczącą nawet milion żołnierzy!

Moc tego nadajnika wynosiła aż 100 mld watów, a jej moc porównano do mocy 10 mln ton trotylu. Dla porównania podam, że bomba atomowa, która spadła na Hiroszimę była słabsza o 1-2 tysięcy razy. Gdyby taką energię skupić w pojedynczej, krótkiej wiązce o ściśle określonej częstotliwości, pozwoliłoby to uzyskać iskrę o energii 1 * 1018 dżuli.

Jak zrządzenie losu tak potężna eksplozja miała miejsce w 1908 roku, znana dziś jako katastrofa tunguska na Syberii. Większość naukowców sądzi, że był to upadek wielkiego meteorytu. Jednakże w kwietniu 1908 roku Tesla udzielił wywiadu prasowego, w którym ogłosił, że jego maszyna może zniszczyć dowolne miejsce na Ziemi. Dziwnym trafem dwa miesiące później doszło do katastrofy tunguskiej. Możliwe jest więc, że wielki wynalazca testował swój niszczycielski wynalazek.

Po śmierci Tesli w 1943 roku agenci Federalnego Biura Śledczego (F.B.I.) zaczęli przeszukiwać pokój w hotelu, w którym mieszkał Tesla. podobno znaleźli tam imponujace projekty wielu jego wynalazków, m.in. znalazł się tam projekt "promienia śmierci". następnie projekty te trafiły do amerykańskiego labolatorium, gdzie są opatrzone zastrzeżeniem: "tajne - specjalnego przeznaczenia". Czyżby wynalazki Tesli były aż tak niebezpieczne? Natomias rząd, tłumaczy swoje wtargnięcie do apartamentu Tesli, tym aby obce mocarstwa nie poznały projektów wynalazcy.


Artykuł ściągnięty z http://www.tpf.friko.....la tesla.html

PS: Czy ktoś wie skąd można ściągnąć filmiki które przedstawiają Tesle i jego wynalazki ??

http://video.google....2...sla&pl=true
Jest to film o nicoli tesli po angielsku nie ogladałem go całego bo nie miałem czasu ale mam zamiar go obejżeć :)
 • 5

#2

Bercik.
 • Postów: 353
 • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeśli chcesz jakieś materiały multimedialne na temat jego wynalazków to powiedz. Miałem tego troszkę na płytach, to może mi się uda znaleść i Ci podeśle.
Dziwne, że w tym artykule nie było wzmianki o IMO jego najlepszym dziele - Cewce Tesli
 • 0

#3

aph.
 • Postów: 684
 • Tematów: 3
 • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dziwne, że w tym artykule nie było wzmianki o IMO jego najlepszym dziele - Cewce Tesli

pewnie dlatego bo nie ma dla niej zadnego realnego zastosowania
 • 0

#4

Meledictum.
 • Postów: 222
 • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wszystko o cewce Tesli:
http://pl.wikipedia....iki/Cewka_Tesli
Google + Wikipedia potrafią czynić cuda. ;)
 • 0

#5

Bercik.
 • Postów: 353
 • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To ze na wiki jest sporo informacji, to wie chyba kazdy rozgarnięty. To jest artykuł o jego życiu, a wiec o takim wynalazku też powinna byc chociażby wzmianka.
Chętnie bym coś takiego sobie zbudował, mam wiele tutoriali jak to zrobić. Ale żeby z nich skorzystać trzeba mieć sporą wiedze w zakresie elektryki. A ja takowej nie posiadam :s
 • 0

#6

Ejael.
 • Postów: 1261
 • Tematów: 56
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Są przynajmniej trzy dobre filmy o życiu i wynalazkach Tesli na google video: video.google.com/tesla

Polecam: Nikola Tesla - The Genius Who Lit the World; Tesla - the missing secrets of Nikola Tesla; Nikola Tesla: The Life and Times of a Forgotten Genius part 1 of 2 (niestety drugiej części nie ma)
 • 0

#7

Bercik.
 • Postów: 353
 • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

LUDZIE, widziałem wiele filmików/fotek z teslą. Ale to jest EXTRA.
http://video.google....0751905&q=tesla
 • 0

#8

Ejael.
 • Postów: 1261
 • Tematów: 56
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Bercik, to nie jest film z Teslą tylko z cewką Tesli :-D
 • 0

#9

Jocker.
 • Postów: 240
 • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jestem ciekaw ile ten koleś co sie bawił tą cewką będzie musiał zapłacić za prąd :D

Użytkownik Tiamat edytował ten post 22.11.2006 - 17:28

 • 0

#10

Bercik.
 • Postów: 353
 • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

le ten koleś co sie bawił tą cefką będzie musiał zapłacić za prąd

dwanaście groszy tylko nie płacz proszę
 • 0

#11

MaD.
 • Postów: 41
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tesla to prawdziwy geniusz i jak zwykle USA musiało go wykorzystać i teraz dzieki wiedzy tesli zbudowało "Haarp" , czytałem kiedyś ksiazke wysłaną mi przez pewna kobiete która rzekomo jest królikiem doświadczalnym dla ludzi obsługujących ten projekt i był tam też rozdział o Tesli podobno aby zarobić organizował pokazy dla arystokratów i na takich pokazach miedzy innymi pokazywał co potrafi robić z "energi" trzymając w ręce taką kule prądu a nastepnie wkładając ją do pudełka.
 • 0

#12

Jocker.
 • Postów: 240
 • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

na takich pokazach miedzy innymi pokazywał co potrafi robić z "energi" trzymając w ręce taką kule prądu a nastepnie wkładając ją do pudełka.

Oglądałem o tym w Nie do wiary naprawde dobre to było, może ktoś ma filmik z tą kula bo w NDW była pokazana ta kula ???
 • 0

#13

no_user.
 • Postów: 78
 • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Cześć. Bardzo mnie zainteresowały niezwykłe umiejętności Tesli. Gdzie się kryje jego sekret? Pamięć fotograficzną posiada pewna nieliczna grupa autystyków, potrafią oni odwzorowywać ze szczegółami raz zobaczone obrazy, niektórzy mają umiejętność wykonywania skomplikowanych obliczeń w pamięci. Temple Grandin, u której rozpoznaje sie autyzm wysoko funkcjonujący potrafi oglądać swoje projekty w postaci trójwymiarowych obrazów, które powstają w jej umyśle, jest w stanie wprawić w ruch wyobrażone urządzenie i śledzić jego funkcjonowanie. Wszystko to przypomina mi się, kiedy czytam o Tesli. Wg artykułu Tesla był szczególnie wrażliwy na bodźce typu hałas itd., zmiana progu pobudliwości na określone bodźce jest jedną z cech schorzeń z kręgu autyzmu. Daniel Temmet, u którego rozpoznaje się postać autyzmu zwaną zespołem Aspergera i który w kilka dni potrafi nauczyć sie obcego języka oraz wykonuje w pamięci skomplikowane obliczenia, nie jest w stanie prowadzić samochodu, ponieważ zbyt wiele bodźców bombarduje jego uwagę podczas prowadzenia, tak jakby nie działały filtry selekcjonujące dane. Tesla potrafił mierzyć na oko, jedna z osób cierpiących na autyzm potrafiła po chwili wpatrywania się w zegar ustawić swój wewnętrzny zegar tak, aby być w stanie w dowolnej chwili podać wlaściwy czas. Wygląda to tak, jakby w umysłach tych ludzi działały programy komputerowe, niedostępne zwykłym śmiertelnikom. Jak gdyby proces obliczeń został przemieszczony do podświadomości, która zawiaduje takimi automatycznymi czynnościami jak chodzenie czy jazda na rowerze. Czy ćwicząc dość długo, też bylibyśmy w stanie zautomatyzować się w ten sposób, by przenieść pewne czynności do podświadomości? Niektórzy autystycy są dobrymi programistami, ponieważ widzą w wyobraźni wszystkie ścieżki pisanego programu, zagłębiają się w nich jak w wyimaginowanym, trójwymiarowym świecie. Ja tak nie potrafię, a ciekawie byłoby zobaczyć jak to jest, chociaż przez jeden dzień. :smile:
Źródło - moje skromne zasoby pamięci.
................................................................................
.........
Ciekawe łącza:
http://www.bbc.co.uk...eek_current.ram - wywiad radiowy z Danielem Temmetem (ang.)
http://templegrandin...templehome.html - strona dr Grandin Temple (ang.)
http://www.niepelnos...o/ledge/x/12418 - o Kimie Peeku, prawdziwym Rain Manie (pl.)
http://www.wawro.net/gallery_home.html - galeria sztuki Richarda Wawro, autystycznego sawanta (ang.)
http://glennrowe.net...umQuotient.aspx - tu można zrobic sobie test, jak wiele ma się cech autystycznych (ang.)
 • 0

#14

Bercik.
 • Postów: 353
 • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Całkiem rzeczowy post.
No, imponują mi te zdolności liczenia w pamięci ogromnych liczb i wizualizacji swoich projektów. Jak mówione było, Nikola potrafil znaleść błąd w swoim projekcie zanim ten jeszcze powstał. Idealnie przewidywał zachowanie swoich pomysłów. Niesamoity człowiek.
Niestety nie mam takich zdolności, ale za to bardzo denerwuje mnie hałas. Każdy zbedny dźwięk jest niczym wiertarka udarowa ;/
 • 0

#15

dj_cinex.

  VRP UFO Researcher

 • Postów: 3305
 • Tematów: 412
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 20
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Rare interview with Tom Bearden on the forgotten work of Nikola Tesla


Wywiad z Tomem Beardenem o działalności i osiągnięciach Nikola Tesli


 • 0
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u