Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wynalazek : Okulary pozbawiające ubrania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1

lordoza.
  • Postów: 8
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Stworzono okulary, które pozwalają widzieć przez ubranie. To technologia przeznaczona nie dla podglądaczy, ale np. dla agentów ochrony, którzy dzięki nowemu sprzętowi mogliby dostrzec broń ukrywaną pod płaszczem czy w torbie terrorysty.

Nad urządzeniem pracują naukowcy z Centrum Zaawansowanych Technologii brytyjskiego BAE Systems. Działa ono w częstotliwościach obejmujących teraherce (THz), czyli pomiędzy mikrofalami radaru a falami podczerwonymi (0,3 GHz-10 THz). Przy milionie megaherców fale są niewidzialne i w żaden sposób nie wpływają na oko. W odróżnieniu od promieni rentgenowskich, dzięki falom terahercowym (zwanym inaczej promieniowaniem T, T-ray) można na odległość wykrywać broń czy materiały wybuchowe ukryte pod garderobą lub w różnego rodzaju opakowaniach. Przenikają one przez drzewo, papier, ceramikę, tworzywa i pozostałe opakowania niemetaliczne. Tłumią je zaś woda i roztwory wodne. Przenikalność/tłumienie przez substancje biologiczne zależy natomiast od ich budowy....

Wyniki przeprowadzonych przez BAE testów były zdumiewające. Ukryci za ekranem badacze widzieli pojawiających się ludzi w taki sposób, jakby byli pozbawieni ubrania.

Abstrahując od zastosowań antyterrorystycznych, okulary można by wykorzystać w medycynie, np. do wcześniejszego wykrywania nowotworów skóry lub próchnicy. Co ważne, dzięki falom T uzyskuje się lepszy kontrast niż przy promieniach X. Ponieważ są niskoenergetyczne, nie jonizują, są więc bezpieczne. Policjantom byłoby też łatwej schwytać osoby handlujące narkotykami, a astronomom określić skład chemiczny mgławic i atmosfery planet. Niewykluczone, że już niedługo informatycy posługujący się falami T będą kontrolować za ich pomocą pracę chipów, a żołnierze ujrzą, co kryje się za przeszkodą.

Nad technologią terahercową pracowali też naukowcy z Laboratoriów Narodowych Sandia. Szef tamtejszych badań Mike Wanke uważa, że bazujące na niej urządzenia znajdą zastosowanie w zaawansowanych systemach komunikacyjnych i radarach o wysokiej rozdzielczości. Większość materiałów i związków chemicznych ma swoją unikatową terahercową sygnaturę. System widzenia przez [różne substancje - przyp. red.] mógłby np. badać spektroskopową sygnaturę odpowiedzi jakiegoś gazu i określać, z czym mamy do czynienia.

autor: Anna Błońska
źródło: Softpedia
http://kopalniawiedz...omosc_4481.html
  • 0

#2

Vogue.
  • Postów: 34
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mi by się przydało *_* Zapewne ośmieszałabym wszystkich ludzi, których nie lubię, pokazując zdjęcia gołej 'klaty', ale to szczegół.
  • 0

#3

Cumulonimbus.
  • Postów: 240
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

zadna nowosc, jak pewnie wszyscy wiedza ten osobnik
juz takie okulary posiada od dawna :P
  • 0

#4

Vogue.
  • Postów: 34
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

zadna nowosc, jak pewnie wszyscy wiedza ten osobnik
juz takie okulary posiada od dawna :P


Przecież to jakiś teledysk czy coś w tym stylu, takie rzeczy da się zrobić w komputerze...
  • 0

#5

Dagaz.
  • Postów: 83
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No proszę. Ciekawy wynalazek, szkoda ze nie ma zdjęc, jak to wygląda przez te okulary : >
  • 0

#6

Retired.
  • Postów: 312
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

@Vogue- oczywiście, że to żart. A ten gościu to wokalista (wiem, wiem :) ) zespołu Verka Serduska, w teledsku utworu, który zajął 2-gie (!) miejsce na Eurowizji.

@Topic.
Oj, bym podglądał, podglądał... ] :> No cóż, te okulary są cool ;)
  • 0

#7

Halloween.
  • Postów: 516
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W 13 Posterunku było jak Stepień podglądał przez takie okularki wszystkich :D Nie powiem przydałoby się takie coś mi :D
  • 0

#8

dziadekkleofas.
  • Postów: 120
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zboczuchy, podglądać tylko się wam chce. Żeby tak wam dali egzemplarz z defektem, i oglądali wnętrzności! :\
  • 0

#9

The X.
  • Postów: 113
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zboczuchy, podglądać tylko się wam chce

No oczywiście chodzi o "sprawdzanie czy osobnik nie ma broni" :D
PS. Chciałbym takie okulary.
  • 0

#10

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

żołnierze ujrzą, co kryje się za przeszkodą.

leze, beda mieli wallhacka w realu

w sumie tez bym chcial takie okulary.. i aparat fotograficzny ktory by robil zdjecia w tej samej technologii... ROX
  • 0

#11

Broken.
  • Postów: 178
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja bym byla pierwszym klientem, gdyby nie to, ze mam promienie Roentgena w oczach.
  • 0

#12

michciu.
  • Postów: 350
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

wypasik, coś jak miał james bond, oczywiście po to aby sprawdzic "czy osobnik nie ma broni", a zwłazcza osobniczka :)
  • 0

#13

bini.
  • Postów: 163
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Takie promienie przenikną przez całe ciało osobnika więc widok przez okulary będzie zapewne jak przez zwykły rentgen. Dlatego wydaje mi się że nie da rady oglądać nagości :>
  • 0

#14

Snagoth.
  • Postów: 86
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

czego to czlowiek nie wymysli....


@up
nie bedzie to dzialac jak rentgen... przeczytaj uwaznie
  • 0

#15

Wildens.
  • Postów: 321
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ehh no masakra :aaa: Ja się od dzisiaj boję wychodzić na pole ;d Z drugiej stronie chciałbym nosić takie ;> Wtedy nawet postarałbym się o jakąś wadę wzroku żeby mieć wymówkę żeby je nosić ;d :crazy: ;p W celach czysto naukowych, chociaż nie musiałem chyba tego pytać bo za pewne wiecie, że o to mi chodzi :)

Pozdrawiam
Olek.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych