Skocz do zawartości
Zdjęcie

Nowe rewelacje o Stonehenge


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Mentoris
  • Postów: 225
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nowe rewelacje o Stonehenge

Na temat roli, jaką 5 tysięcy lat temu pełniło Stonehenge, postawiono wiele hipotez. Najnowsze badania wskazują, że ta słynna budowla megalityczna mogła we wczesnej epoce brązu być miejscem uzdrawiania.

Najpowszechniej przyjmowane są teorie mówiące o kultowym i astronomicznym przeznaczeniu tego obiektu. Nową hipotezę na temat funkcji Stonehenge przedstawił dr Timothy Darvill, kierownik Wydziału Archeologii Uniwersytetu Bournemouth. Według niego, najsłynniejsza europejska budowla megalityczna mogła na przełomie epok neolitu i brązu pełnić rolę centrum uzdrawiania chorych. - Uważam, że w przypadku Stonehenge rolę głównego bóstwa pełnił prehistoryczny odpowiednik Apollona, grecko-rzymskiego boga uzdrowień - twierdzi Darvill.

Darvill uważa, że dla dawnych użytkowników Stonehenge najważniejszym okresem w roku był dzień przesilenia zimowego. W wierzeniach neolitycznych mieszkańców Wysp Brytyjskich właśnie w tym dniu kamienne kręgi sanktuarium miały mieć największą moc. Wtedy też przybywali tam chorzy z całej Wielkiej Brytanii, aby prosić o uleczenie i zachowanie zdrowia swych bliskich.

Stonehenge wciąż kryje wiele zagadek

Materiał, z którego wykonano kamienne bloki wewnętrznego kręgu, sprowadzono aż z Preseli Hills w zachodniej Walii - miejsca odległego od Stonehenge o ćwierć tysiąca kilometrów. Największe bloki tworzące ten obiekt mają do 9 metrów wysokości i ważą po 50 ton. Cała tę konstrukcję otacza rów i wał ziemny, które tworzą okrąg o średnicy 115 metrów. Było to wielkie przedsięwzięcie budowlane - nawet w dzisiejszych czasach to spora inwestycja! Jak z tą budową poradzili sobie starożytni mieszkańcy Wielkiej Brytanii?

Rok temu brytyjscy naukowcy potwierdzili, że kamienie pochodzą z walijskiej góry Carn Menyn. Analizy wykazały też, że z tamtego regionu wywodzili się budowniczowie zagadkowej konstrukcji. Na rejon Preseli Hills wskazały wyniki badań szkliwa zębowego pobranego ze szkieletów z grobu Łucznika z Boscombe. Archeolodzy ustalili, że w tym grobowcu złożono szczątki przybyszów biorących udział w budowie Stonehenge. Z kolei analiza zawartości izotopu tlenu i strontu w szkliwie zębów zdradziła miejsce pochodzenia budowniczych.

Trochę się nadźwigali

Kolejny dowód przyniosły badania Darvilla oraz dr Geoffa Wainwrighta, geologa z organizacji English Heritage. Ustalili oni miejsce, z którego wydobyto kamień do budowy Stonehenge. W rejonie Preseli Hills w hrabstwa Pembrokeshire w Walii, naukowcy odkryli na jednym ze stoków góry Carn Menyn ślady neolitycznego kamieniołomu. Zajmował on powierzchnię około 0,5 hektara i był eksploatowany przed 4,5 tysiącem lat. - W środku oraz na zewnątrz wyrobiska leżą liczne głazy w kształcie kolumn z wyraźnymi śladami obróbki - mówi Darvill. - Zostały wycięte z podłoża lub skalnej grani w czasach starożytnych.
Dlaczego jednak Walijczycy wznieśli konstrukcję w miejscu tak odległym od ich siedziby? Wyjaśniać to może fakt, że walijskie kamieniołomy miały w przeszłości szczególne znaczenie. Przez tysiąclecia pozyskiwano tam kamienie o magicznej mocy - potwierdzają to zapiski z wczesnego średniowiecza.

Hipotezę Darvilla mają też potwierdzać wyniki badań grobów odkrytych w najbliższej okolicy Stonehenge. W wielu z nich pochowano ludzi z widocznymi śladami poważnych chorób, na przykład skrzywień lub złamań kości. Darvill twierdzi, że to zmarli byli pielgrzymami, którzy dotarli do sanktuarium, lecz nie doczekali się uzdrowienia.

Merlin też miał swoją teorię

Zainteresowanie tą wielką megalityczną budowlą trwa od stuleci. Kolejnym elementem w układance nowych danych jest odkrycie najstarszego przedstawienia Stonehenge. Ustalono niedawno, że znajduje się ono w spisanym w 1440 roku manuskrypcie "Scala Mundi". Najdawniejszy zapis o tym zabytku jest jeszcze starszy - znajduje się on w dziele "Chronicle of the World", którego autorstwo przypisywane jest Merlinowi z legend arturiańskich. Księga ta, spisana w języku łacińskim w latach 480-486, mówi o Stonehenge, że powstało ono nie w wyniku "działania siły, ale sztuki, za sprawą pierścienia olbrzyma z Irlandii".

Czy wzniesiony 50 wieków temu kamienny krąg Stonehenge rzeczywiście, jak twierdzi Darvill, był ośrodkiem uzdrowień ówczesnych mieszkańców dzisiejszej Wielkiej Brytanii?

Tadeusz Oszubski

Źródło: INTERIA.PL
  • 0

#2

NoMeansNo
  • Postów: 1534
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jest to bardzo ciekawe miejsce. Powstało przed wybudowaniem piramid egipskich. A lud, kóry to stworzył jest równie nieznany, co i przeznaczenie budowli. Wszystko pozostaje w sferze hipotez.
W Stonehenge mamy dwa rodzaje kamieni. Mniejsze to niebieskawe doleryty, oraz większe płyty sarsenowe.
  • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u