Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sonda fotografuje "uśmiechnięty" krater


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ariel.
  • Postów: 242
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Sonda fotografuje "uśmiechnięty" krater
Źródło: BBC News

Dołączona grafika

Zdjęcia zrobione przez europejską sondę Mars Express ukazują krater na powierzchni Czerwonej Planety wyglądający jak „wesoła minka”.
Krater ‘Galle’ posiada równoległe wąwozy na swojej południowej obręczy, możliwą oznakę wody niegdyś płynącej po powierzchni Marsa
Jego wnętrze zostało również ukształtowane przez wpływający na nie wiatr i ukazuje oznaki działalności małych tornad, nazywanych powszechnie „dust devil”, które usunęły jasną powierzchnię pokrycia z kurzu.
Sonda amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA) również przesłała swoje pierwsze kolorowe zdjęcie, wykonane zaraz po dotarciu do orbity Marsa z 11 marca.
“Buźka” znajdująca się na europejskich zdjęciach, została po raz pierwszy dostrzeżona na fotografiach zrobionych przez amerykańską sondę Viking 1 podczas jej misji.
Krater uderzeniowy, szeroki na 230 kilometrów, posiada całe mnóstwo warstw osadowych, tworzących odsłonięte pokłady w południowej jego części.

Dołączona grafika

Obniżona orbita

Należąca do NASA sonda MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) przesłała już na Ziemię czarno-białe zdjęcia ze swoich aparatów o wysokiej rozdzielczości.
Naukowcy pracujący przy tej misji właśnie udostępnili kolorowe zdjęcie wschodniego regionu Bosporos Planum.
Nie są one w naturalnym kolorze widzianym ludzkimi oczami, gdyż wykonane są w podczerwieni, przesuniętej w kierunku fal o większej długości.
Południowa połowa scenerii jest jaśniejsza i bardziej niebieska niż jej północna część, prawdopodobnie jest to skutek porannej mgły w atmosferze.
Aparatury MRO zrobią najbardziej szczegółowe zdjęcia Czerwonej Planety, jakie kiedykolwiek zostały wykonane. Kiedy tylko sonda osiągnie docelową niską orbitę, będzie możliwym fotografowanie obiektów nie przekraczających swoją wielkością 1 metra.

Dołączona grafika
  • 0



#2

Baal.
  • Postów: 399
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zwykły przypadek :P
  • 0

#3

Tengron.
  • Postów: 177
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Też tak uważam.A pozatym zdjęcie widziałem jusz dawno więc żadna mi nowość :P
  • 0

#4

ktosiuf.
  • Postów: 1007
  • Tematów: 13
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A słynna "twarz" nie jest przypadkiem? :hmm:
  • 0

#5

Baal.
  • Postów: 399
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Twarz jest bardziej prawdziwa :) A tutaj to dwa kratery jako oczy i usmiech z jakiegoś wzniesienia..
  • 0

#6

Ariel.
  • Postów: 242
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Też tak uważam.A pozatym zdjęcie widziałem jusz dawno więc żadna mi nowość :P


'Buźka' znajdująca się na europejskich zdjęciach, została po raz pierwszy dostrzeżona na fotografiach zrobionych przez amerykańską sondę Viking 1 podczas jej misji.

ahh to czytanie ze zrozumieniem :mlotek: co mnie zaś dziwi, to fakt, iż twierdzisz, że to zdjęcie widziałeś juz dawno, chyba, że inaczej pojmujemy pojęcie zdefiniowane pod hasłem 'dawno', ostatnią zaś sprawą, chociaż wcale nie najmniej ważną, jest prośba o zwrócenie uwagi szanownego krytykanta na sposób zapisu słowa 'już' w języku polskim, gdyż zaczynam wierzyć, że ów zapis też widziałeś już bardzo dawno, a jak widać pamięć bywa ulotną.

Co się zaś samego tematu tyczy, to zamieszczony został, abyście się, niczym owa buźka, uśmiechnęli i nieco odstresowali, odpoczywając tym samym od kłótni, jakie zaczynacie toczyć tutaj już niemal na każdym polu. Wstyd proszę państwa, żeby wasze poczucie zarówno humoru jak i odpowiedzialności było tak kiepskie, iż nawet w tym temacie szukacie zaczepek.
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych