Skocz do zawartości


Zdjęcie

Empatia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1

Charmed.
  • Postów: 71
  • Tematów: 12
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mam pytanie czy możecie mi powiedzieć coś o emapti to znaczy jak posiąść tą zdolność.
Jakieś ćwiczenia ?
  • 0

#2

Mateooo.
  • Postów: 81
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

wiec tak... :) empatia to zdolnosc wyczuwania ludzkich emocji ludzkich uczuc i stanow w jakim sie najduja.... Nie wiem czy chcialbys posiadac taka zdolnosc, poniewaz według mnie to jest cos takiego jak niechciana telepatia... hmmm... cos na zasadze ze nie chcesz ale czujesz te emocje i one same w Tobie sa.
Sczerze powiedziawszy to nie wiem czy sa jakies cwiczenia na empatie ale pewqnie zeby to umiec to trzeba miec telepatie w 1 paluszku :D xD



Pozdro 4 all :papapa:
  • 0

#3

Charmed.
  • Postów: 71
  • Tematów: 12
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wątpie aby trzeba było umieć telepatie w jednym paluszku po drugie można stosować tarcze.
A co to epatia też wiem,
pomiędzy telepatią a empatią jest zasadnicza różnica, której nie da się w żaden sposób podważyć.
Jeśli na telepatię są ćwiczenie muszą być jakieś ćwiczenia także na telepatię
  • 0

#4

Millowisck.
  • Postów: 257
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

heh to to sie empatia nazywa ?? moze mi sie wydawac ale bardzo dobrze czuje emocje i uczucia innych ludzi i to nie jest nic ciekawego ale bywa przydatne, kazdy czlowiek chyba odczuwa uczucia innych ludzi po prostu jedni bardziej drudzy mniej :D
  • 0

#5

Florek.
  • Postów: 372
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Empatia to nic innego jak umiejętność wczucia się w sytuację innej istoty. Nie koniecznie musi to dotyczyć człowieka.

Przykładowo kiedy widzisz człowieka wpadającego pod samochód, próbujesz sobie wyobrazić co on poczuł. Czujesz to ? Udało ci się ! To właśnie jest empatia.

Załóżmy że masz czytasz na temat Billa Gates'a, który trzyma w śwince-skarbonce 58 000 000 000 USD. Próbujesz sobie wyobrazić jak to jest mieć taką wypasioną świnkę-skarbonkę. Udało ci się ? Jeżeli tak, to wykazałeś się empatią.

Powiedzmy że słyszałeś o przypadku gdy nad Morzem Egejskim grecki myśliwiec typu F-16 zderzył się czołowo z tureckim F-4 Phantom II. Zastanawiasz się co w ostatniej chwili myśleli i czuli piloci tych dwóch samolotów. Bali się ? Mieli nadzieję że ten drugi pęknie pierwszy i skręci ? A może po prostu zbyt późno się dostrzegli ? Czy mieli świadomość że zostało im jeszcze jakieś pół sekundy życia ? Jak wyglądało czołowe zderzenie przy prędkości dwóch Machów ? Jeżeli zadajesz sobie takie pytania, to jesteś zdolny do empatii.
  • 0

#6

Mateooo.
  • Postów: 81
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie wiem czy sie rozumiemy... :/ empatia wystepuje wtedy gdy te uczucia i emocje innych ludzi jakgdyby "wżerają się" do Twojego umyslu... np. < nie wiem czy to dobry przyklad jak cos zle to niech mnie ktos poprawi> osoba obok Ciebie placze a Ty odczuwasz te emocje tak mocno ze sam sie zalamujesz i zaczynasz plakac...
to jakos tak dziala alenie jestem w 100% pewien :P
  • 0

#7

Glucio.
  • Postów: 29
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Empatia (gr. empátheia ‘cierpienie’) - w psychologii zdolność odczuwania stanów psychicznych innych ludzi (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza). Empatia (gr. empátheia ‘cierpienie’) - w psychologii zdolność odczuwania stanów psychicznych innych ludzi (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza).

Komponent poznawczy empatii, ale bez emocjonalnego, jest istotą decentracji.(prof. G. Wieczorkowska)

Osoba nie posiadająca tej umiejętności jest "ślepa" emocjonalnie i nie potrafi ocenić ani dostrzec stanów emocjonalnych innych osób. Silna empatia objawia się między innymi uczuciem bólu wtedy, gdy przyglądamy się cierpieniu innej osoby, zdolnością współodczuwania i wczuwania się w perspektywę widzenia świata innych ludzi.

Psychologowie zastanawiali się skąd bierze się uczucie empatii i dlaczego niektórzy ludzie są go pozbawieni. Empatia jest jednym z najsilniejszych hamulców zachowań agresywnych, więc jest to także pytanie istotne z punktu widzenia inżynierii społecznej.


wikipedia nie gryzie :)
  • 0

#8

Florek.
  • Postów: 372
  • Tematów: 40
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mateoo, w empatii nie chodzi o to żeby czuć się tak samo jak osoba o której myślisz. Chodzi o to żeby umieć sobie wyobrazić, co ona w danym momencie może czuć.
  • 0

#9

2007.
  • Postów: 256
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W skrócie rzecz ujmując >empatia< to umiejętność - nabyta lub wrażliwość posiadana od urodzenia - wczuwania się w czyjąś sytuację zarówno pozytywną jak negatywną. Czyjeś szczęście lub smutek.
  • 0

#10

bialek.
  • Postów: 108
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Słuchaj Fenixx! Mam dla Ciebie radę. Widzę, że interesujesz się psioniką. Niechcielibyśmy żebyś się nie potrzebnie doń zraził na samym początku. Proponuję Tobię, żebyś zaczął pracę z energią, której tak nie lubisz, to nie gryzie, a pozwala otworzyć drzwi do dalszego rozwoju. Pamiętaj! Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. To forum to skarbnica wiedzy ;)
  • 0

#11

Millowisck.
  • Postów: 257
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

o to widze ze jestem niezlym empta
  • 0

#12

----.
  • Postów: 359
  • Tematów: 75
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Sluchajcie empatie posiada kazdy , jedynie niektorzy mniej albo bardziej. Ci ktorzy wogole nie umieja patrzec empatycznie sa chorzy na autyzm a dokladnie zespol Aspergera.W empati nie ma nic paranormalnego, juz dawno zostala wyjasniona przez psychologie.





Normalni ludzie są w stanie ocenić i wczuć się instynktownie w stan emocjonalny i umysłowy Na podstawie niewerbalnych wskazówek, takich jak postawa ciała, ton głosu, specyficzne słowa użyte w wypowiedzi tworzą sobie oni nieustannie mentalne obrazy stanów umysłowych innych ludzi, jest to zjawisko podświadome. Jednak ludzie z zespołem są pozbawieni możliwości, jest to tzw. ślepota umysłu, inaczej mówiąc - brak teorii umysłu, prawdopodobnie wrodzonej i mającej swoją biologiczną reprezentację w mózgu zdolności do przypisywania innym stanów umysłowych. Ślepota umysłu powoduje:

* trudności w braniu pod uwagę oraz szybkim rozumieniu tego że inni myślą – "myślę, że ty myślisz", "myślę, że on myśli"
* trudności w rozumieniu, że inni nie wiedzą co ja myślę "skoro ja tak myślę, to wszyscy myślą to samo"
* trudności w dostrzeganiu uczuć i pragnień innych osób
* trudności w tworzeniu umysłowych reprezentacji osób, przedmiotów, zdarzeń

^ to jest brak empati


Fenix a ty przestan czytac bajki bo ja nie wiem co ty wyczytales o empati , ale ktos Ci niezly kit wciska.
  • 0

#13

Charmed.
  • Postów: 71
  • Tematów: 12
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Powoli w to wszystko wątpie, mówie Wam jak po raz pierwszy poczułem energię mówiłem ,że to dziwny przypadek i coś mi to wmawiało, raz przez to przerwałem naukę psioniki na miesiąć,

Edit
Ahhha pamiętam coś, jak byłem lodszy o 3 lata to jak komuś odcinali nogę to ja czułem wibrację w tym miejscu.
Ale wtedy czułem złość do tego faceta co odcinął mu nogę a raczej nienawiść nie mogłem się opanować, pare razy tak było ale w innych przypadkach to może było to ?
  • 0

#14

Pyziak.
  • Postów: 703
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

jaa pierdziu. no ludzie. 'zdolność' empatii się zdobywa, poprzez przebywanie z ludźmi, zrozumienie ich, wtedy można odczuwać to co oni. a przynajmniej może nam się wydawać że to co czujemy czuje też ta osoba...

i NIE, tego się nie trenuje poprzez kręcenie wiatraczkiem, medytowanie czy nie wiem co tam jeszcze.
dajcie już spokój z tymi 'treningami', bo niedługo będzie temat 'krojenie chleba - jaki trening i jak trudne?'
  • 0

#15

no_user.
  • Postów: 78
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sluchajcie empatie posiada kazdy , jedynie niektorzy mniej albo bardziej. Ci ktorzy wogole nie umieja patrzec empatycznie sa chorzy na autyzm a dokladnie zespol Aspergera.

Z http://www.ingentaco...000004/00000197 :

A deficit in empathy has consistently been cited as a central characteristic of Asperger syndrome (AS), but previous research on adults has predominantly focused on cognitive empathy, effectively ignoring the role of affective empathy. We administered the Interpersonal Reactivity Index (IRI), a multi-dimensional measure of empathy, and the Strange Stories test to 21 adults with AS and 21 matched controls. Our data show that while the AS group scored lower on the measures of cognitive empathy and theory of mind, they were no different from controls on one affective empathy scale of the IRI (empathic concern), and scored higher than controls on the other (personal distress). Therefore, we propose that the issue of empathy in AS should be revisited.


Czyli wg badania grupa osób z zespołem Aspergera uzyskała średnio niższy wynik w skali empatii poznawczej, natomiast w skalach empatii emocjonalnej uzyskała wynik taki sam (w jednej skali) i wyższy (w innej skali), niż badana grupa osób bez zespołu Aspergera. W świetle wyników badań naukowych pogląd o braku empatii w zespole Aspergera należałoby zrewidować.

Osoby pozbawione zdolności do empatii są bardzo asertywne, o silnej osobowości, narzucające swą wolę i wizję świata, nie znoszące sprzeciwu, nie uznające argumentów innych stron, nie dopuszczające do swojej świadomości możliwości własnej pomyłki lub błędu, wysoce konfliktowe, bezkompromisowe.


To by bardziej pasowało do niektórych polityków.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych