Skocz do zawartości
Zdjęcie

Sezon Huraganów 2007


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1

BadBoy.
 • Postów: 737
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hawaje: Silny huragan i trzęsienie ziemi (14.08.2007)

Hawaje przygotowują się na nadejście silnego tropikalnego huraganu o imieniu Flossie. Zachodni brzeg chmur składających się na huragan dotknął już wybrzeża Hawaii, czyli najdalej wysuniętej na wschód wyspy archipelagu. Oznacza to, że w najbliższych godzinach rozpoczną się tam opady deszczu. Będą się one systematycznie nasilać i jeszcze dziś wieczorem na wyspie Hawaii zjawiska pogodowe osiągną swoje maksimum. Jakby tego było mało w momencie, kiedy mieszkańcy wyspy i turyści przygotowują się do zejścia do schronów, pojawiło się trzęsienie ziemi. Wstrząs o sile 5,3 stopnia w skali Richtera zaskoczył wszystkich. Służby odpowiedzialne za ewakuacje ludności musiały się na chwilę skupić na przeglądzie budynków, które mogłyby zostać uszkodzone podczas trzęsienia. Na szczęście nie zanotowano większych spustoszeń, chociaż niektóre budynki mają nieco popękane ściany. Jutro na wyspie Hawaii deszcze będą powodować podtopienia, a wiatr osiągający stałą prędkość 160 km/h będzie łamać palmy, zrywać dachy linie energetyczne. Większość domów, które znajdują się na południowym wybrzeżu wyspy mają już zabite deskami okna i drzwi. Pozostałe wyspy Hawajów będą pustoszone jutro i pojutrze, ale Flossie będzie słabnąć i zostanie zdegradowany do miana huraganu pierwszej kategorii. Prędkość wiatru zmniejszy się do 120-130 km/h. Mimo to wciąż będą padać ulewne deszcze, mogące powodować powodzie i obsunięcia ziemi. To właśnie deszcze stanowią największe zagrożenie dla ludności wysp, które o tej porze roku są miejscem wakacji tysięcy osób z całego świata. Zamiast wylegiwać się na plaży będą oni musieli przeczekać huragan w schronach i hotelowych pokojach, obserwując jak silny wiatr niszczy wszystko co jest słabo przymocowane. Hawajczycy cieszą się, że oko huraganu nie uderzy w ląd, gdyż ostatni raz miało to miejsce w 1992 roku i zniszczenia jakie wtedy powstały okazały się katastrofalne. Mimo, że Flossie przejdzie nieco na południe od archipelagu Hawajów, to jednak wpływ jego będzie bardzo duży i z pewnością nie obejdzie się bez sporych spustoszeń. Obecnie najwięcej pracy mają ratownicy, którzy bez przerwy ostrzegają plażowiczów i surferów przed wysokimi falami. Według prognoz amerykańskiego Centrum ds. Huraganów na Centralnym Pacyfiku, w piątek (17.08) będzie już po wszystkim, gdyż słabnący Flossie oddali się na zachód i popędzi ku otwartym wodom Pacyfiku.

Zdjęcie satelitarne huraganu Flossie:
[attachment=629:attachment]

Obecne położenie i dalsza trasa huraganu Flossie:
[attachment=630:attachment]

Teksas i Meksyk oczekują cyklonu Erin (15.08.2007)

Podczas, gdy wszyscy mieszkańcy Ameryki Środkowej i Północnej bacznie obserwują dalsze losy cyklonu tropikalnego Dean, który w następnych dniach zagrozi Karaibom, a potem także USA, nad gorącymi wodami Zatoki Meksykańskiej właśnie narodził się tropikalny niż, który ma możliwość przekształcenia się w cyklon imieniem Erin. Warunki są sprzyjające, gdyż woda w zatoce jest rozgrzana do temperatury aż 32 stopni, a do wytworzenia się cyklonu potrzeba mniej, bo ponad 26-27 stopni. Obecnie potencjalny cyklon przynosi obfite opady na wodach zatoki, ale powoli przesuwa się na północny zachód w kierunku wybrzeża Teksasu. Według najświeższych prognoz amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC), oko cyklonu, czyli jego centralna część, dotrze do wybrzeża Teksasu jutro wieczorem. Następnie w kolejnych godzinach będzie wędrować nad południową częścią stanu. W pobliżu oka zjawiska będą najsilniejsze i to właśnie tam spodziewać się trzeba intensywnych opadów deszczu mogących powodować powodzie. W ciągu doby na południe Teksasu i północno-wschodni Meksyk spadnie od 100 do 200 litrów deszczu na metr kwadratowy. Na wybrzeżach fale będą zalewać plaże, a sztorm osiągnie w porywach ponad 10 stopni w skali Beauforta. Na razie nie jest potrzebna ewakuacja, gdyż potencjalny cyklon nie jest silny, ale jeśli jego aktywność się zwiększy, to prewencyjnie ludność zamieszkująca bezpośredni obszar nabrzeża będzie musiała się udać do specjalnych schronów. Cyklony tropikalne nie stanowią tak dużego zagrożenia jak huragany, dlatego środki ostrożności są zwykle mniejsze, ale oczywiście żadnego zjawiska się nie bagatelizuje, zwłaszcza, że rozwoju wypadków nigdy nie można do końca przewidzieć. Niż tropikalny Erin jest pierwszym w tym roku, który dociera do zachodniego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Ostatnio region ten nawiedził huragan Emily w lipcu 2005 roku i od tamtego czasu aż do dziś pod względem cyklonów i huraganów było bardzo spokojnie.

źródło: www.twojapogoda.pl
 • 0#2

Jarecki.
 • Postów: 4112
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Huragan atakuje Stany Zjednoczone

HOUSTON SPARALIŻOWANE, JEDNA OSOBA NIE ŻYJE


Pierwsze tropikalne sztormy i pierwsze ofiary. Podczas burzy w Houston w Stanach Zjednoczonych zginęła jedna osoba. Sztorm zniszczył wiele budynków i całkowicie sparaliżował komunikację miejską.
Tymczasem do wybrzeży Ameryki zbliża się Huragan Dean. Wieje on z prędkością 120 kilometrów na godzinę. Specjaliści ostrzegają jednak, że w ciągu kolejnych dni przybierze jeszcze na sile.

Zagrożone są przede wszystkim Karaiby. Huragan uderzy w ich wybrzeże już w poniedziałek z prędkością wiatru przekraczającą 200 kilometrów na godzinę.

Przełom sierpnia i września to na Atlantyku czas potężnych sztormów. Dwa lata temu huragan Katrina spustoszył Nowy Orlean. Meteorolodzy ostrzegali, że tegoroczny sezon może być o wiele gwałtowniejszy niż zwykle.
Video
 • 0#3

Florek.
 • Postów: 372
 • Tematów: 40
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wczoraj karaibski huragan "Dean" przeszedł nad wyspami Martynika i Saint Lucia. Według wstępnych doniesień spowodował śmierć trzech osób. Jednocześnie wczoraj siła tego huraganu wzrosła do 230 km/h i został przeklasyfikowany z III na IV kategorię. Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (National Hurricane Center - NHC) przewiduje że "Dean" stanie się wkrótce huraganem V kategori i w Niedzielę przejdzie nad Jamajką.

Oto zdjęcie Morza Karaibskiego wykonane przez amerykańskiego satelitę, dzisiaj o godzinie 06:15 naszego czasu:
http://www.goes.noaa.gov/browsh.html
 • 0

#4

Florek.
 • Postów: 372
 • Tematów: 40
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Prędkość wiatrów tworzących wir huraganu "Dean" wzrosła do 240 km/h (149 mil lądowych na godzinę). Prawdopodobnie dotrze dzisiaj do Jamajki, a w Poniedziałek popołudniu spodziewane jest jego uderzenie na meksykański półwysep Jukatan.
W związku z huraganem, NASA zdecydowała sie przyśpieszyć lądowanie promu kosmicznego "Endeavour". Lądowanie odbędzie się we Wtorek.

P.S. Najwyższą, V kategorię, przyznaje się huraganom w których prędkość wiatru przekracza 155 mil lądowych na godzinę.
 • 0

#5

Jarecki.
 • Postów: 4112
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Milion ludzi ucieka przed tajfunem


ŻYWIOŁ ZABIŁ JUŻ 9 OSÓB I ZNISZCZYŁ PONAD 150 DOMÓW


Tajfun Sepat, który zaatakował w niedzielę rano południowe wybrzeża Chin, zmusił prawie milion osób do opuszczenia swoich domów.
Sepat uderzył rano w południowe wybrzeże Chin. Żywioł zniszczył 156 domów, uszkodził drogi i trakcje elektryczne. W wielu miejscach spowodował powodzie i osunięcia ziemi. Loty samolotów w regionie zostały odwołane.

Wcześniej Sepat spustoszył Filipiny i Tajwan. Na Tajwanie ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych wciąż nie ma prądu. Tajfun zniszczył tysiące hektarów upraw, 27 osób zostało rannych, a 2,5 tys. ewakuowano. Z kolei na Filipinach ulewne deszcze spowodowały powodzie, w których ucierpiało ponad pół miliona osób.
http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html
 • 0#6

Florek.
 • Postów: 372
 • Tematów: 40
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Huragan "Dean" po przejściu nad wyspami Martynika i Saint Lucia, dalej nad Jamajką i wreszcie po wczorejszym uderzeniu na Belize i półwysep Jukatan, skręcił na północ i przemieszcza się wzdłuż atlantyckiego wybrzeża Meksyku w stronę granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Prawdopodobnie zdoła dotrzeć aż do południowego Teksasu.
 • 0

#7

Jarecki.
 • Postów: 4112
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Meksyk: Sześć ofiar morderczego sztormu
NADMORSKI KURORT ACAPULCO POD WODĄ


Tropikalny sztorm Henriette przeszedł w sobotę nad zachodnim wybrzeżem Meksyku, zabijając w popularnym kurorcie Acapulco sześć osób.
Mężczyzna i jego dwoje dzieci zginęli w ubogiej dzielnicy, gdy wywołana silnym deszczem lawina skalna zasypała ich dom. W tej samej miejscowości lawina błotna zabiła trzy osoby.

Henriette osiągała w sobotę prędkość 85 km/h. Oko sztormu znajdowało się ok 130 km na południe od Manzanillo w meksykańskim stanie Colima. Z wybrzeży Meksyku sztorm skierował się nad wody Oceanu Spokojnego, gdzie przypuszczalnie przybierze na sile, aby za dzień lub dwa przekształcić się w huragan - podało Amerykańskie Centrum Huraganów.
Video
 • 0#8

Florek.
 • Postów: 372
 • Tematów: 40
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W rejonie Małych Antyli narodził się dzisiaj nowy huragan - Felix. W Niedzielę rano jego prędkość wynosiła około 80 km/h, co pozwola klasyfikować go jako huragan I kategori. Przeszedł on dzisiaj w nocy nad wyspą Grenada, czemu towarzyszyły ulewne deszcze i wichury. Wiele małych łodzi zostało zniszczonych. Obecnie Felix zmierza ku holenderskiej wyspie Aruba, należącej do Antyli Holenderskich.
http://www.msnbc.msn.com/id/20546847/
 • 0

#9

Jarecki.
 • Postów: 4112
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


Karaiby: Huragan Felix osiągnął prędkość 270 km/h


Gwałtownie rosnący w siłę huragan Felix, szalejący od 2 dni na Karaibach, osiąga już prędkość 270 km/h i znajduje się w 5., najwyższej kategorii w klasyfikacji potęgi huraganów - podało po drugiej w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego Krajowe Centrum Huraganów w Miami na Florydzie.
Wcześniejsze o dwie godziny komunikaty tego centrum potwierdzały gwałtowny rozwój huraganu, ale zapowiadały, że osiągnie on piątą klasę w skali Saffira-Simpsona dopiero za około półtorej doby.

Huragan rozwinął się w krańcowo groźny kataklizm


Zmierzający z okolic Antyli Holenderskich w kierunku meksykańskiego Półwyspu Jukatan huragan rozwija się w niewiarygodnym tempie. O 20 czasu miejscowego, to jest o 2 w nocy czasu polskiego, osiągnął niespotykaną stałą prędkość 270 km na godzinę i to nie w porywach, ale w dłuższych okresach.

Wiadomości o niebywale gwałtownym rozwoju huraganu podaje z godziny na godzinę amerykańskie Krajowe Centrum Huraganów w Miami na Florydzie, monitorujące zjawiska meteorologiczne, a przede wszystkim rozwój depresji, sztormów tropikalnych i huraganów nad środkowym Atlantykiem.

Najwyższą kategorię osiągnął Felix po przejściu nad gorącymi akwenami południowo-wschodniego odcinka Morza Karaibskiego, co dało mu dodatkowy napęd. Piąta kategoria oznacza, że szybkość jego wiatrów osiąga co najmniej 250 km na godzinę. Szybkość 270 km/h świadczy, że rozwinął się on już w krańcowo groźny kataklizm, mogący przynieść wielkie, a nawet katastrofalne zniszczenia na znacznym obszarze.

Narodziny w sobotę rano nad Atlantykiem

Dotychczasowy żywot Felixa był krótki i gwałtowny. Zaledwie trzy godziny przed osiągnięciem przez niego piątej kategorii i obecnej szybkości 270 km/h Centrum w Miami, podało, że Felix osiągnął czwartą kategorię w klasyfikacji potęgi huraganów. Przechodzenie do poprzednich, kolejnych kategorii zajmowało mu za każdym razem nie więcej niż kilka godzin. Zaledwie w niedzielę rano podano, że przeszedł z pierwszej do drugiej kategorii, kilka godzin później, że jest już w trzeciej.

Felix powstał w sobotę rano nad Atlantykiem, w odległości ok. 120 km na wschód od wyspy Grenada w archipelagu Małych Antyli. Początkowo znajdował się poniżej skali huraganów i klasyfikowany był jako nadciągający od wschodu sztorm tropikalny.

Ok. godziny 17 w niedzielę czasu miejscowego (region wyspy Curacao w archipelagu Antyli Holenderskich), to jest ok. 23:00 czasu polskiego, Felix osiągał już prędkość 220 km na godzinę. W tym czasie jego centrum znajdowało się o ok. 710 km na południowy wschód od stolicy Jamajki Kingston. Godzinę - półtorej później szybkość wichru wzrosła do 240 km. W chwili gdy około 2 czasu polskiego osiągnął maksimum 270 km/h, jego "oko" znajdowało się w odległości 625 km na południowy wschód od Kingston.

Felix zmierza w kierunku meksykańskiego Półwyspu Jukatan

Huragan przemieszczał się dotąd po Morzu Karaibskim, mniej więcej ze wschodu na zachód, ze średnią szybkością ok. 30 km na godzinę. Obecnie, po przejściu na północ od Curacao, a następnie wyspy Aruba w archipelagu Antyli Holenderskich, zmierza w kierunku meksykańskiego Półwyspu Jukatan - podają huraganolodzy z Miami. Po drodze zagrozi wybrzeżom Hondurasu i położonego u podstawy Jukatanu Belize, a być może także terytorium Nikaragui i Gwatemali.

Felix jest drugim w ciągu ostatnich dwóch tygodni potężnym huraganem zagrażającym Półwyspowi Jukatan. W ostatniej dekadzie sierpnia uderzył weń nadciągający znad Antyli huragan Dean, który potem przeszedł przez dalsze stany Meksyku.

Huragan Dean, osiągający w połowie sierpnia nad Morzem Karaibskim siłę 5 stopni w skali Saffira-Simpsona, potem nad Meksykiem znacznie osłabł, jednak i tak w sumie na Antylach i w Meksyku pochłonął co najmniej 27 ofiar śmiertelnych oraz poczynił wielkie spustoszenia, niszcząc bądź uszkadzając w samym Meksyku ok. 200 tys. domostw oraz niszcząc w wielu stanach tego kraju uprawy na łacznej powierzchni 300 tys. hektarów.

Kolejny sygnał ocieplania się klimatu na Ziemi

Po spokojniejszym roku 2006, tegoroczny sezon huraganów przypomina coraz bardziej dramatyczny rok 2005, kiedy to nad Środkowym Atlantykiem powstały aż cztery huragany 5. kategorii, w tym najgroźniejsze w ostatnich latach Katrina, Rita i Wilma, z których najbardziej złowieszcza Katrina poczyniła na południu USA, głownie w stanie Luizjana nad Zatoką Meksykańską, olbrzymie wielomiliardowe szkody i spustoszenia oraz zabiła setki ludzi, niszcząc m.in, historyczne miasto Nowy Orlean.

Na razie nic nie wskazuje, by po przejściu nad Jukatanem Felix miał również dotrzeć do Zatoki Meksykańskiej, ale meteorolodzy ostrzegają, że długoterminowe prognozy nie są zbyt dokładne.

Według meteorologów, w ostatnich latach, z wyjątkiem może roku 2006, daje się zauważyć wyraźne nasilenie zjawiska huraganów, zarówno pod względem ich częstości jak i siły, co wiąże się z coraz większym nagrzewaniem się wód powierzchniowym Atlantyku, nad którym rodzą się depresje, sztormy i huragany. Jest to prawdopodobnie jeszcze jeden sygnał ocieplania się klimatu na Ziemi.

Tegoroczny sezon huraganów na Atlantyku ma należeć do najbardziej intensywnych. Wkracza on właśnie w szczytową fazę - większość huraganów formuje się między 20 sierpnia a połową października, a kulminacja przypada w okolicach 10 września.
http://wiadomosci.ga...69,4454730.html
 • 0#10

BadBoy.
 • Postów: 737
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Felix pustoszy już Honduras i Nikaraguę

Huragan Felix z ulewami i wiatrem o sile aż 250 km/h uderzył w Honduras i Nikaraguę, kraje Ameryki Środkowej, jako huragan najwyższej kategorii...

Huragan Felix, którzy przez ostatnie wiele godzin wędrował nad gorącymi wodami Morza Karaibskiego, dzisiaj o godzinie 13:30 czasu polskiego (rano czasu lokalnego) uderzył w północne wybrzeże Nikaragui w pobliżu wsi Auastara, 45 kilometrów na północny wschód od miasta Puerto Cabezas). Tuż przed wejściem na ląd zaczął znów przybierać na sile z czwartej do maksymalnej, piątej kategorii w skali swej siły. Prędkość wiatru wzrosła z 240 do 250 km/h. Tym samym Felix podczas uderzenia w ląd był tak samo silny jak huragan Gilbert sprzed 9 lat, który w tym samym regionie zabił kilkanaście tysięcy ludzi. Zniszczenia poczynione przez Felixa mogą się okazać równie katastrofalne. Najgwałtowniejsze zjawiska atmosferyczne występują w pobliżu oka huraganu, który wraz z wejściem na ląd zaczął słabnąć, a to oznacza, że zagrożenie zmniejsza się, niestety bardzo powoli. W następnych godzinach oko huraganu Felix znad północnej Nikaragui przewędruje nad pograniczem Nikaragui i Hondurasu. Tam spodziewać się trzeba wiatru wiejącego ze stałą prędkością 200 km/h, w porywach do 260 km/h. Obecnie największe spustoszenia notuje się w regionie Wybrzeża Moskitów, czyli popularnych kurortów turystycznych, które rozsiane są po malowniczych lagunach. Huraganowy wiatr łamie tam palmy, zrywa dachy z domów i uszkadza linie energetyczne, natomiast ulewy doprowadzają do powodzi, a sztormowe fale wysokie na 5 metrów zmywają plaże. Na szczęście wielu mieszkańców znajduje się w schronach, więc ich życiu nic nie zagraża. Najbliższej nocy huragan osłabnie do pierwszej kategorii, czyli prędkość wiatru zmniejszy się do 150 km/h, a jutro, kiedy rozpocznie się pustoszenie Gwatemali, Belize i południowego Meksyku wiatr wiać będzie już w siłą 100 km/h. Zagrożenie będzie się tym samym systematycznie zmniejszać. Jednak o tyle, o ile Belize i Meksyk są dość dobrze przygotowane na przejście silnego huraganu, to już ubogi Honduras, Nikaragua i Gwatemala będą miały spore problemy. To właśnie w tych krajach podczas huraganów często giną tysiące ludzi. Jutro w Hondurasie i Nikaragui będzie można rozpocząć sprzątanie zniszczeń. Felix jest już piątym cyklonem tropikalnych w tym roku na wodach Atlantyku i zarazem drugim huraganem. Do końca sezonu, czyli do 30 listopada, meteorolodzy spodziewają się jeszcze 10 cyklonów, tropikalnych w tym 6 huraganów.

źródło: www.twojapogoda.pl
 • 0#11

Jarecki.
 • Postów: 4112
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

38 ofiar śmiertelnych huraganu Felix w Nikaragui


Do 38 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar huraganu Felix, który przeszedł nad północną częścią Nikaragui - ogłosiły miejscowe władze.

Kilka godzin wcześniej władze podały, że śmierć poniosło 21 osób. W trakcie poszukiwań odnaleziono dalszych 17 ofiar. Władze obawiają się, że liczba ta wzrośnie, bo nadal około 80 osób jest zaginionych.

W przybliżeniu 9 tys. domów zostało zniszczonych przez huragan, który uderzył w wybrzeże Nikaragui nad Morzem Karaibskim. Felix wiał z prędkością 260 km na godzinę, osiągając piątą, najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona określającej intensywność huraganów.
http://wiadomosci.wp...,wiadomosc.html

**********************************************************************

Potężny tajfun zbliża się do TokioPotężny tajfun, niosący ze sobą ulewne deszcze i wiatry o prędkości 130-155 kilometrów na godzinę, zbliża się do stolicy Japonii.

Tajfun Fitow spowodował już w nocy z środy na czwartek i w czwartek rano wystąpienie rzek z brzegów, osunięcia ziemi i chaos komunikacyjny na wyspie Hachijo, położonej około 200 km od Tokio.

W czwartek wstrzymano komunikację promową między stolicą a wyspami na południe od Tokio. W centralnej prowincji Gunma zawieszono kursowanie części pociągów, zamknięto szkoły. Odwołano loty z Tokio na wyspy. Władze ostrzegły mieszkańców przed zbliżającym się do żywiołem. Rano w czwartek w niektórych rejonach prefektury spadło w ciągu godziny niemal 60 mm deszczu.
http://fakty.interia...8beb?source=rss
 • 0#12

Florek.
 • Postów: 372
 • Tematów: 40
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W pobliżu południowego odcinka amerykańskiego wybrzeża Atlantyku powstał tropikalny sztorm Gabrielle, który powoli przesuwa się w kierunku lądu - poinformowało Krajowe Centrum Huraganów w Miami. Szybkość wiatru wynosi obecnie 72 km/h i - zdaniem meteorologów - nie powinna się zwiększyć w ciągu najbliższych 24 godzin.
Gabrielle znajduje się obecnie w odległości 625 km na południowy wschód od wybrzeży Północnej Karoliny.
Władze ostrzegły o możliwości ataku wichury mieszkańców wybrzeży Południowej i Północnej Karoliny.
Jest mało prawdopodobne aby Gabrielle przekształciła się w huragan najwyższej 5 kategorii.

Informacja z serwisu Wirtualnej Polski.
 • 0

#13

Jarecki.
 • Postów: 4112
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Atlantyk: Będzie jeszcze pięć huraganów?


Po tym jak potężny huragan Felix uderzył w Honduras i Nikaraguę w Ameryce Południowej, meteorolodzy zaczęli prognozować kolejne tak silne huragany na wodach Atlantyku. Ekspert w tej dziedzinie William Gray z Uniwersytetu Stanu Kolorado, przewiduje, że w związku z wciąż słabą anomalią La Nińa i większą ilością tropikalnych niżów należy się spodziewać w kolejnych tygodniach jeszcze co najmniej pięciu huraganów z wiatrem o sile ponad 120 km/h, w tym trzech o znacznej kategorii, czyli z wiatrem przekraczającym prędkość 178 km/h. Mimo, że jeszcze w czerwcu wielu amerykańskich meteorologów było zdania, że sezon huraganów będzie mizerny, to jednak niemal z dnia na dzień wszystko się zmieniło.

W ciągu 3 miesięcy zanotowaliśmy niezwykły rekord. Aż dwa huragany osiągające maksymalną, piątą kategorię uderzyło w wybrzeża Atlantyku, co stało się po raz pierwszy od kiedy badane są te zjawiska, czyli od 1851 roku. Według specjalistów z amerykańskiego Narodowego Urzędu do spraw Oceanów i Atmosfery (NOAA), anomalia La Nińa pojawi się pod koniec roku, więc z biegiem kolejnych tygodni szansa na silne huragany będzie się powoli zmniejszać. Jeśli nadejdzie tropikalne monstrum to stanie się to w drugiej połowie września lub w pierwszej połowie października, później szanse będą według nich zdecydowanie mniejsze niż obecnie. Do tej pory od początku roku nad Atlantykiem pojawiło się już siedem cyklonów tropikalnych z czego dwa osiągnęły status huraganu, co ciekawe aż najwyższej możliwej, piątej kategorii.
http://www.twojapogoda.pl/
 • 0#14

BadBoy.
 • Postów: 737
 • Tematów: 20
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Huragan Huberto pustoszy południe USA

Cyklon tropikalny Humberto niemal w ostatniej chwili zaskoczył amerykańskich meteorologów z Centrum ds. Huraganów (NHC) i przed wejściem nad Teksas osiągnął pierwszą kategorię w skali siły huraganów. Stało się tak dlatego iż oko Humberto czyli tak zwane serce huraganu, znalazło się nad gorącymi wodami, które zwykle znajdują się tuż przy samej linii wybrzeża. W przypadku północnej części wybrzeża Teksasu były to aż 32 stopnie, a przecież cyklon, aby móc w ogóle powstać potrzebuje temperatury wody wyższej niż 26 stopni. Humberto przynosi obecnie ulewne deszcze we wschodnim Teksasie, w południowej Luizjanie i na zachodnim krańcu stanu Missisipi. W kolejnych godzinach ulewy i porywisty wiatr spodziewane są również w Arkansas, a jutro w Alabamie. Jednak wraz z wejściem znad wód Zatoki Meksykańskiej nad Teksas huragan słabnie i jeszcze dziś zostanie zdegradowany do miana cyklonu, a następnie bardzo słabego niżu tropikalnego. Region pustoszony jest przez wiatr osiągający 130 km/h oraz przez ulewne deszcze powodujące podtopienia. Według informacji lokalnych mediów wiele miejscowości zostało pozbawionych prądu. Wiatr pozrywał dachy z domów i połamał drzewa. Strażacy wyjeżdżają do zalanych piwnic i mieszkań oraz podtopionych dróg. Humberto jest niezwykle wydajny opadowo i to właśnie deszcz w tej chwili jest największym problemem. Według prognoz w ciągu kilkudziesięciu godzin na północne wybrzeża Zatoki Meksykańskiej może spaść nawet do 400 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Wszystko wskazuje więc na to, że możliwe będą nie tylko podtopienia, ale i większe obszarowo powodzie. Wrzesień jest kolejnym wyjątkowo mokrym miesiącem w stanie Teksas, gdzie tegoroczne lato zostało uznane za najbardziej deszczowe i obfitujące w powodzie w całej historii pomiarów, czyli od ponad 100 lat.

źródło: www.twojapogoda.pl
 • 0#15

Jarecki.
 • Postów: 4112
 • Tematów: 426
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

USA: W tym roku rekordowa liczba tornadWyjątkowo dużo tornad od początku tego roku pustoszyło już terytorium Stanów Zjednoczonych. Wszystko wskazuje na to, że 2007 rok pod tym względem może się okazać rekordowy. Dotychczas najwięcej tornad pojawiło się w 2004 roku, kiedy ich liczba sięgnęła 1819. Od początku obecnego roku przez ani jeden dzień liczba tornad sprzed 3 lat nie pobiła aktualnej. Do dnia dzisiejszego amerykańska Krajowa Służba Pogodowa (NWS) zanotowała 1169 tych zjawisk.

Najbardziej groźnym miesiącem był maj, czyli czas szczytu sezonu, kiedy zanotowano 321 tornad. Najmniej aktywny okazał się styczeń, kiedy USA pustoszyło 29 tornad. Jednak jak się okazuje spośród wszystkich 1169 tornad tylko 21 spowodowało ofiary śmiertelne. Od początku roku z tego powodu zginęły 73 osoby. Najwięcej zabitych było na Florydzie, a następnie w Kansas i Alabamie. To największa liczba ofiar od 8 lat, kiedy przez 12 miesięcy podczas tornad życie straciły 94 osoby. W tym roku ten niechlubny rekord może zostać pobity, gdyż wyjątkowo duża liczba tych zjawisk, to również więcej ofiar. W tym roku wśród ofiar tornad znajduje się wielu uczniów, którzy uczęszczali do szkoły w miejscowości Enterprise w Alabamie, gdzie przeszło tornado przedostatniej, czwartej kategorii F4. Zginęło wówczas 9 osób.

Najbardziej zabójcze okazało się jednak tornado z 2 lutego na Florydzie. Słup wirującego powietrza zdmuchnął z powierzchni ziemi całe osiedle przyczep, gdzie zginęło 13 osób. Najsilniejsze z kolei było tornado, które przeszło nad miastem Greensburg w stanie Kansas. Osiągnęło najwyższą, piątą kategorię F5 i zrównało z ziemią ponad 90 procent wszystkich budynków.
http://www.twojapogoda.pl/
 • 0
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u