Skocz do zawartości
Zdjęcie

"Lawina" wiedzy na temat ludzkiego genomu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Ariel.
  • Postów: 242
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

“Lawina” wiedzy na temat ludzkiego genomu.
Źródło: BBC News

Dołączona grafika

Dr Francis Collins, naukowiec przewodzący projektowi o nazwie ‘Human Genome Project’, mówi, iż spodziewa się odnalezienia w niedalekiej przyszłości nowych istotnych sekwencji genów odpowiedzialnych za aspekty osobowości, takich jak inteligencja i zachowanie.
Podczas gdy projekt rozpisania naszego DNA skierowany był na zrozumienie i wykorzenienie chorób, Dr Collins uważa, iż dostarczy wnikliwego zrozumienia szerokiego zakresu aspektu dziedziczenia.
“Większości jeszcze nie odkryliśmy, ale mówiąc szczerze, powinniśmy być przygotowani na lawinę informacji nadchodzącą na przestrzeni przyszłych dwóch, trzech lat” powiedział podczas wywiadu dla BBC World Service's
“Na domiar do projektu ‘Human Genome Project’, który układał litery kodu w ‘związki sekwencji DNA”, mamy obecnie bardzo dobrą encyklopedię jego zmiennych części. Badacze używają ich, jako bardzo skutecznych sposobów, do namierzenia konkretnych genów związanych z niezwykle skomplikowanymi rzeczami – wliczając w to inteligencję”, powiedział kierownik amerykańskiego National Human Genome Research Institute.

Interesujące odkrycia.

Dr Collins zaakcentował, iż zrozumienie genów odpowiedzialnych za zachowanie nie było głównym celem projektu ‘Human Genome Project’.
Zamiast tego, pozostaje on ściśle skoncentrowany na zidentyfikowaniu wadliwych genów odpowiedzialnych za choroby takie jak cukrzyca, choroby serca i rak.
“Te również znajdziemy, ale potrzeba będzie przeprowadzić wiążącą się z tym ogromną liczbę badań powiązanych z zachowaniem, a one będą dostarczać na pewno wielu ciekawych odkryć”, twierdzi Dr Collins.
“Następnie będziemy musieli znaleźć sposób na zmodyfikowanie ich. Tutaj z kolei, istnieje ryzyko, że jeśli odkryjemy niektóre z tych wariantów, ludzie powiedzą: a-ha – to dowodzi tego, że to wszystko robiła jedynie natura przez cały ten czas. Wówczas zapomnimy o części robionej przez naturę – i to będzie potwornym błędem”

Dr Collins ostrzegł, iż liczba rozterek etycznych będzie wzrastać wraz z kolejnymi odkryciami, jednakże zaakcentował również, iż z naukowego punktu widzenia obecnie niemożliwym jest projektowanie DNA, aby, dla przykładu, uczynić ludzi inteligentniejszymi.
“Możemy być w stanie odkrywać zmienne powiązane z inteligencją, ale żeby faktycznie ich używać, aby majstrować z ludzkim zestawem genów, jest rzeczą etycznie skomplikowaną, a przy tym stanowi prawdziwe wyzwanie”, powiedział.
“Z naukowego punktu widzenia, to coś, czego nie umiemy zrobić.”

Dr Collins powiedział, że nawet jeśli mielibyśmy możliwość wzmocnienia inteligencji – np. zażywając pigułkę na jej wzrost – potencjalnie stworzyłoby to ogromny podział pomiędzy „tymi, którzy mieli by do takowych dostęp i tych, którzy by go nie mieli”

“Jeżeli jest to szczególne podejście, które jest bardzo drogie i dostępne jedynie dla ludzi niezwykle zasobnych, zatem co wyście zrobili? Stworzyliście podział w świecie, który już jest podzielony.” dyskutuje sam ze sobą.
“Jest to niezwykle niebezpieczna i kłopotliwa możliwość, przed którą powinniśmy się odpowiednio zabezpieczyć”
  • 0#2

PTR.
  • Postów: 958
  • Tematów: 135
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

dobrze ze przynajmniej naukowcy zaczynaja wreszcie dostrzegac "druga strone medalu" i przestaja byc zapatrzeni w jeden okreslony kierunek
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u