Skocz do zawartości


Zdjęcie

W poszukiwaniu znaczenia snów


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W poszukiwaniu znaczenia snów


Wyobraź sobie, przez chwilę, że nowy prezydent zaczyna swoje inauguracyjne przemówienie, mówiąc że zapisuje i bada swoje sny. Z podniesionym czołem i bez zahaczania o paranormalność i proroctwa, mówi, że ma nadzieję zrozumieć lepiej samego siebie poprzez pracę ze snami.

"Zastanawiam się, jak by to przyjęła prasa", mówi Gayle Delaney, która przez ponad 30 lat pracowała ze snami - jej praktyka polegała na unikaniu klasycznej interpretacji snów i na bardziej spersonalizowanym rozważaniu czyichś snów. Delaney jest założycielką i przewodniczącą Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Snami. Napisała wiele książek i udzielała wykładów w USA i Europie. Mimo to nadal wielu ludzi sądzi, że praca ze snami jest bezsensowna.

"Uprzedzenie do snów jest ogromne, częściowo dlatego, że opisuje się je jak jakieś głupoty", mówi Delaney.

Zapytaj jakiegoś profesjonalistę o doświadczenia senne, jego odpowiedź będzie jasna: zignorować sennych "lekarzy" bytujących w TV i Internecie. Porzuć konwencjonalne senniki, są one zbyt ścisłe, zbyt "arystokratyczne".

A ich znaczenia? Bez znaczenia.

"Mimo wszystko sen o domu musi znaczyć co innego dla stolarza, a co innego dla podpalacza", mówi Karen Shanor, psycholog z Waszyngtonu. Jak mówią obie badaczki, sny powinny być rozpracowywane, a nie tylko wrzucane do kategorii. Żadna książka nie może ci powiedzieć, co znaczą twoje sny, ponieważ czyjeś senne życie może zostać zrozumiane tylko w kontekście życia jednej konkretnej osoby.

Jak mówi doktor Dealey, praca nad snami stanoowi terapię z jedną osobą, zaś zastanawianie się nad twoimi snami może przynieść jakieś holistyczne bądź zabawne spostrzeżenia. "Ludzie myślą, że sny są efektami ubocznymi działania mózgu. Wciąż jest wielu ludzi, będących moimi klientami, którzy mówią 'jeśli powiem każdemu, że cię widziałem, będę musiał temu zaprzeczyć'".

Gdyby tylko tępaki z Hewlett-Packarda poprzedziły swoje przemówienia na porannych spotkaniach krótką analizą snu...

Ten scenariusz nie jest tak szalony. Szkoły biznesu i programy zarządzania w Anglii oraz terapie senne w Indiach pomagają rozwiązać wiele problemów. Praca w starciu ze snem w praktyce może spowodować ożywienie czyjegoś życia.

"Wciąż istnieje uprzedzenie do snów", mówi Clara Hill, profesor Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Maryland (USA). "Czasami powodem tego jest brak zrozumienia snu, szczególnie jego aspekty brzmiące jak zjawisko paranormalne".

Weźmy na przykład inkubację snu, w której ludzie lubią śnić o pewnej rzeczy, lub zapowiadający sen, w którym ciało wysyła śniącemu umysłowi informację o nieuchronnej chorobie. Ważność obydwu poparta jest wieloma obserwacjami i badaniami.

Nadal jednak istnieje słaby powiew duchowości. Pozazmysłowe zdolności mogą istnieć, nie ma jednak żadnego sposobu na zebranie dowodów na istnienie np jasnowidztwa.

"Uważam, że jeszcze za wcześnie na sądy", mówi Deirdre Barrett, profesor wydziału medycyny na Harvardzie, który pracuje ze snami w klinice i w klasie. "To kwestia wiary. Większość z nas słyszy naprawdę dramatyczne anegdoty na ten temat i myślę, że możliwe jest, że może istnieć coś, czego nie rozumiemy, a z istnienia czego zdajemy sobie sprawę. Nie doceniamy jednak także zbiegów okoliczności".

A co na to sceptycy? Jak Hill odpowiada na próby obalenia teorii psychiatry Allana Hobsona, że sny są produktami łagodnej psychozy - głównie przypadkowej burzy hormonów?

"Może tak być, ale jeśli możesz ich użyć w celach terapeutycznych i pracować z nimi, to jest to cudowne", mówi Hill, która prowadziła około 20 badań nad snami. "Wychodzę z założenia w ten sposób. Badania, które wykonaliśmy do tej pory, pokazują, że [dzięki snom] ludzie mogą naprawdę zdobywać pewne spostrzeżenia".

Dan Zak, Washington Post, 26 listopad 2006
Tłumaczenie: Ivellios, http://www.paranormalium.pl
  • 0



#2

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Hahaha wiedziałem. Z senników nie korzystam, bo to głupota tak jak tutaj piszą. Wole sam pomyśleć o znaczeniu jakiegoś snu lub podzielić się nim tutaj albo przyjacielowi o nim powiedzieć.

Utwierdziło mnie to tylko w tym, że każdy ma w sobie coś paranormalnego, choć większość osób tego nie widzi. Dobry tekst Ivellios :victory:
  • 0



#3

ciemność.
  • Postów: 1937
  • Tematów: 21
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Senniki interpretują wszystko w innym kontekście. To co sami wyciągniemy ze swoich snów i to co z nich zrozumiemy, to jest na prawdę ważne i warte uwagi.

Jednak nie dają mi spokoju sny z zębami. Zawsze gdy śnią mi się bolące, zepsute, krwawiące lub wypadające zęby to ktoś w bardzo niedługim czasie umiera. Może podświadomość wie, że może właśnie tak mi przekazać sen proroczy(które mam często), bo wie jak mój umysł taki sen zrozumiem. Tylko dlaczego inni też tak mają??
  • 0



#4

Madziaaa.
  • Postów: 5
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Senniki, które możemy nabyć w księgarniach są nieprecycyjne - interpretacje są zawsze sprowadzane do najprostrzych znaczeń typu "uważaj, bo dziś spotka cię coś złego". Takie "dawanie" rad czasem powoduje, że podświadomie chcemy aby coś się stało, bo to potwierdzi naszą "zdolność do proroczych snów". Każdy z nas ma swój "własny" sennik i nie należy zawsze ufać księgarnianym sennikom. Prawdą jest, że w wielu sennikach można znaleźć "wypadanie zębów" jako zapowiedż czyjejś śmierci. Pogląd ten wywodzi się ze starych wierzeń np. jesli wypadają ci tylne zęby umrze ktoś z dalszej rodziny, jeśli jedynki to rodzice. Aczkolwiek nie zawsze to musi to oznaczać. Nie wiem w jakim kontekście te zęby ci się śnią, niektórzy uważają, że jest to symbol zmiany stanu tzn. zmienia się coś w twoim zyciu, wchodzisz na inną ścieżkę. Jednak jak już wcześniej zaznaczyłam, każdy ma indywidualny sennik i należy zapisywać sobie zny i to co się wydarzyło danego dnia. Może strach przed śmiercią powoduje u ciebie podświadome aczkolwiek nieujawniające się na codzień lęki z nią związane? I dlatego ci się snią te zęby.Czasem człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że coś go dręczy. W mojej rodzinie, każdy ma specyficzny sennik, oryginalny np. jak wujkowi sni się wędkowanie i złowienie ryby, to ktoś z rodziny umiera.
Wracając do ogólnego tematu, to Calvin Hall napisał w swojej książce, że symbole istnieją w snach z tego samego powodu, z jakiego istnieją postacie przemawiające w poezji i slangiem w życiu codziennym. Człowiek pragnie wyrazić swoje myśli możliwie najklarowniej za pomocą obiektywnych słów. Chce wyrazić ich znaczenie precyzyjnie i oszczędnie. Chce ubrać swoje koncepcje w najbardziej odpowiednie szaty. I może chce – chociaż tego nie jesteśmy zbyt pewni –przyozdobić swoje idee pięknem i smakiem. Z tego powodu język snów używa symboli.
Dlaczego symbole czasem się powtarzają? Ponieważ my wszyscy jesteśmy ludźmi, istnieją pewne ogólne tematy, które od czasu do czasu pojawiają się w snach prawie każdego. I te wydają się mieć podobne znaczenie dla nas wszystkich, po prostu dlatego, że są obrazkowymi metaforami dla powszechnego rodzaju uczuć czy doświadczeń.
Kiedy dochodzimy do rozumienia indywidualnych symboli w swoich snach, takich jak zwierzęta, pojazdy, budynki, góry, rzeki, drzewa i tak dalej, jest prawie niemożliwe czynić uogólnienia, ponieważ nasze indywidualne doświadczenia są tak różne. Dlatego nie można opierać się na sennikach...
Jung kiedyś powiedział: "człowiek nie powinien nigdy zapominać, że na pierwszym miejscu, i prawie bez wyjątku, śni o sobie samym"
  • 0

#5

Tomasz-Ru.
  • Postów: 4
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Był kiedyś program w którym badali ludzki mózg w czasie snu, po wpływie silnych emocji i innych czynników. I jeden z badaczy wypowiadał się o tzw. proroczych snach. Tłumaczył że ludzki mózg rozwiązuje problemy w czasie snu. Po ludzku sny to odpowiedzi na nasze pytania, pragnienia itp. Z tego co pamiętam nie potrafili wytłumaczyć dlaczego tak jest. 


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych