Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zagadka optyczna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

equilibrium.
  • Postów: 144
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Na błyszczącą aluminiową rurę pada światło ze świetlika pod sufitem. W jaki sposób powstaje "aureola" odbitego światła za oświetloną stroną rury?

http://imgur.com/osDJLeS

 

 


Użytkownik equilibrium edytował ten post 30.12.2016 - 10:25


#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rurka jest oświetlona w połowie. Światło odbija się od koła/walca zgodnie z prawem odbicia wedle stycznej. Promień jest odbijany pod kątem 90 stopni przez miejsce, którego styczna tworzy z linią promienia kąt 45 stopni. Jeśli to sobie narysować to okaże się, że promienie odbijane do przodu przez rurkę pochodzą z obszaru zajmującego jedną ćwiartkę koła a dwie powierzchnie dalej do granicy cienia odbijają światło w tył. Punktem granicznym jest granica cienia gdzie kąt odbicia osiąga 180 stopni. Dlatego pojawia się w refleksie cień szerokości rury.

Offy9vc.png





#3

equilibrium.
  • Postów: 144
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Hmmm... aż tak ciemny nie jestem. Nie pytałem o cień rurki, jaki widać w jasnym prostokącie, tylko o kolisty refleks dookoła tej rury.

Przesuwałem rusztowanie i to odbicie wędrowało wraz z rurą. Od strony cienia było trochę słabsze (mniej jaśniejsze). Tłumaczyłem to sobie tym, że promienie ześlizgują się po gładkiej rurce poza obszar bezpośredniego oświetlenia, i stamtąd odbijają się na podłogę  :szczerb:



#4

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No przecież wyjaśniłem w jaki sposób promienie się odbijają, że są i z przodu i z tyłu. Natomiast refleks ma formę cienkiego okręgu bo oświetlony jest tylko krótki odcinek. A przesuwa się wraz z rurką bo to ona jest źródłem refleksu, przynajmniej dopóki jest oświetlona. Im niżej jest oświetlona tym mniejszy promień okręgu.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 30.12.2016 - 17:48




#5

equilibrium.
  • Postów: 144
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ok, sorki za gapowatość. Zasugerowałem się rysunkiem cienia. Niby nic takiego, ale mnie zaciekawiło to zjawisko. Szukam w fotkach innego ujęcia, bo wydaje mi się, że mam takie z pełnym okręgiem (aureola).

Dzięki Zaciekawiony za wyjaśnienie.


Użytkownik equilibrium edytował ten post 30.12.2016 - 18:22




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych