Skocz do zawartości
Zdjęcie

Formacje reprezentacyjne świata - wojskowy pokaz perfekcji

wojsko militaria świat formacje

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Legendarny..

  King of Nothing, Slave to No One

 • Postów: 964
 • Tematów: 187
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czapy z niedźwiedziego futra, pompony, plisowane spódniczki, topory, brody, inspekcje broni w białych rękawiczkach, perfekcja sprawdzana za pomocą nitki i szpilek. Tak wyglądają sekrety służby w najciekawszych i najsłynniejszych wojskowych oddziałach reprezentacyjnych na świecie.
 
BQpjdyP.jpg
Fot/ stolicaiokolica.blogspot.com
 
Choć są żołnierzami, ich głównym zadaniem nie jest walka i ćwiczenia na poligonie, ale wielogodzinna musztra, perfekcyjny wygląd i idealna prezencja. Oddziały reprezentacyjne ma chyba każda armia świata, niektóre z nich jednak zdecydowanie się wyróżniają.
 
Milimetry i sekundy
 
MIWyKW9.jpg
Fot/ polska-zbrojna.pl
 
Z niezwykłej perfekcji słyną formacje państw azjatyckich. Wśród nich warto zwrócić uwagę na jednostki reprezentacyjne Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Jej oddziały podczas defilad maszerują tak równo, że żołnierze wydają się być zgrani co do milimetra. Aby to osiągnąć, Chińczycy sięgają po nietypowe metody. Podczas treningu żołnierzom wpinane są szpilki w kołnierzyki, aby nauczyli się nie opuszczać zbyt nisko głowy. – Dodatkowo mundury łączy się nitkami, żeby sprawdzić, czy wszystko wykonywane jest idealnie równo – opowiada Karol Michałowski, rekonstruktor i miłośnik wojska.
 
Takie traktowanie nie zniechęciło jednak pań i w zeszłym roku do oddziału przyjęto pierwsze Chinki. Jak podkreślała armia, wszystkie panie mają co najmniej 173 centymetry wzrostu, a mimo to muszą maszerować w butach na 5-centymetorowym obcasie, aby dorównać swoim wysokim kolegom.
 
Z dokładności, choć innego rodzaju, słyną też żołnierze plutonu reprezentacyjnego 3 Pułku Piechoty Armii USA, którzy od 1948 roku pełnią wartę przy Grobie Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu w Arlington w Waszyngtonie. Podczas warty każdy z żołnierzy stoi dokładnie przez 21 sekund zwrócony twarzą w kierunku grobu, następnie przechodzi 21 kroków, zastyga na 21 sekund, obraca się i znów przemierza 21 kroków. I tak przez całą półgodziną służbę. – Liczba 21 ma nawiązywać do 21 strzałów oddawanych podczas wojskowej salwy honorowej – tłumaczy Michałowski.
 
zsPPCQy.jpg
Fot/ commons.wikimedia.org
 
Niezwykle widowiskowa jest również zmiana posterunku na Arlington, podczas której dowódca dokonuje inspekcji broni wartownika, sprawdzając m.in. jej czystość białą rękawiczką.
 
Wojskowe pompony
 
qK41DnX.jpg
Fot/ insideguides.com
 
Zupełnie inaczej wygląda służba Gwardzistów Królewskich w Londynie przed Pałacem Buckingham. Regulamin zakazuje im nie tylko ruszania się czy kręcenia głową, ale nawet ich oczy powinny pozostać nieruchome. Wykorzystują to turyści, nieustannie przeszkadzając wartownikom, żartując i próbując ich rozproszyć. Wydaje im się, że gwardziści nigdy nie zareagują na te wygłupy. Jeśli jednak ktoś przekroczy granice, może usłyszeć upomnienie. W Internecie krążył filmik pokazujący turystę robiącego zdjęcia. Zaszedł drogę maszerującym gwardzistom i usłyszał surowy okrzyk: „Ustąp drogi żołnierzom Gwardii Królewskiej!”. Słynny jest też strój tych gwardzistów: czerwone kurtki, granatowe spodnie, białe pasy i wielkie czarne czapy. Te nakrycia głowy, robione z futra kanadyjskich niedźwiedzi, mają prawie pół metra wysokości i sporo ważą – około kilograma.
 
Z9HH3Hz.jpg
Fot/ youtube.com
 
Odpowiednikiem angielskich wartowników w Atenach są ewzoni, czyli grecka reprezentacyjna formacja pełniąca straż honorową przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pałacem prezydenckim. Jej żołnierze ubrani są w tradycyjny, niezwykle oryginalny uniform wzorowany na strojach górali macedońskich. Ewzoni noszą plisowane krótkie spódniczki, zaprasowane w 400 fałd upamiętniających 400 lat tureckiej okupacji. Na głowie mają czerwone czapki z frędzlami, a na nogach wełniane białe getry z doczepionymi pomponami. Pompony zdobią również ich podkute czerwone trzewiki. Najbardziej niepowtarzalny jest jednak paradny krok żołnierzy greckich. To cały cykl unoszenia nóg zgiętych w kolanach, prostowania ich i zastygania w pół kroku. – Ceremonia zmiany warty jest przez to pełna patosu i bardzo widowiskowa – opisuje rekonstruktor.
 
Brodacze z toporami
 
Miłośnicy oryginalnych wojskowych uniformów nie zawiodą się też oglądając defiladę z okazji święta narodowego Francji 14 lipca w Paryżu. Na pewno zauważą na niej saperów otwierających przemarsz Legii Cudzoziemskiej. Na paradny strój tych żołnierzy składa się skórzany fartuch i rękawice oraz topór na ramieniu. – Taki uniform nawiązuje do dawnych saperskich pułków, których zadaniem było niszczenie przeszkód wzniesionych przez wroga – wyjaśnia Michałowski. Jak dodaje, fartuch i rękawice chroniły mundury podczas prac przy otwartym ogniu.
 
l2r6e7N.png
Fot/ portalnet.cl
 
Saperzy noszą też bujne brody. Jak opowiada rekonstruktor, w XVIII wieku wszyscy francuscy żołnierze musieli być gładko ogoleni. Tylko saperom pozwolono zatrzymać brody jako przywilej za ciężką służbę i od tego czasu stały się one symbolem tej specjalności.
 
 
Jeśli chodzi o mnie, to podoba mi się formacja francuskich brodaczy. Z kolei brytyjska Gwardia Królewska to już ikona, ale tam najbardziej mi się podoba Household Cavalry:
 
eiPHHv7.jpg
 
Podobnie francuska Gwardia Republikańska, zwłaszcza na koniach wyglądają epicko:
 
5Lk8p5X.jpg
 
To jest już kawaleria i to rzecz trochę bardziej skomplikowana, bo nauczyć musztry trzeba nie tylko człowieka ale i zwierzę, ale efekt końcowy robi wrażenie. Pięknych polskich formacji reprezentacyjnych nie wymieniałem tutaj, bo to jest rodzime i powinno być znajome, może być nawet na inny temat. A Wy znacie jakieś inne ciekawe formacje reprezentacyjne ze świata? Macie jakieś ulubione?
 
 
Źródło: polska-zbrojna.pl nBhJlQz.jpg
Link: http://www.polska-zb...pokaz-perfekcji

Użytkownik Legend@rny edytował ten post 12.07.2015 - 20:26

 • 3#2

pishor.

  sceptyczny zwolennik

 • Postów: 4740
 • Tematów: 275
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Epicka, to jest zmiana warty na granicy pakistańsko indyjskiej.

Tak się robi SHOW (swoją drogą - że oni sobie zębów nie powybijają machając tymi nogami, to się dziwię :D)

 


 • 2#3

Legendarny..

  King of Nothing, Slave to No One

 • Postów: 964
 • Tematów: 187
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rzeczywiście niezłe show - zawody kto wyżej podniesie nogę. Niesamowite też z jaką regularnością ruchów i prędkością jednocześnie zapierniczają :D . Fajne, że zamiast do siebie strzelać (a wiadomo, że ze względów historycznych się nie lubią) robią coś takiego - taka przyjacielska rywalizacja między żołnierzami, na równy z równym, z podaniem ręki, zatrzepotaniem flagami obu krajów, honorowo. I jeszcze cywile mają fajne widowisko.
 • 0#4

BassKat.
 • Postów: 172
 • Tematów: 50
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeśli chodzi o formacje reprezentacyjne to Francuzi, Anglicy, Rosjanie, Polacy prezentują się najlepiej. A Chińczycy zachwycają jedynie tym co zawsze, czyli liczebnością.
Ale służyć w oddziałach reprezentacyjnych bym nie chciał, zwłaszcza w brytyjskich. Ten Anglik miał najwidoczniej dosyć tej nudnej służby: http://wiadomosci.on...-sledztwo/j463f

Użytkownik Snaker edytował ten post 20.08.2015 - 17:03

 • 0
Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: wojsko, militaria, świat, formacje

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u