Skocz do zawartości
Informacje o artykule

  • Dodany: 01.10.2014 - 17:56
  • Aktualizacja: 03.10.2014 - 20:45
  • Wyświetleń: 3711
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/38111-paestum/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

Paestum

Napisane przez Simba dnia 01.10.2014 - 17:56

Starożytne miasto w regionie Kampania we Włoszech, położone na wybrzeżu Morza Tyreńskiego na południe od Salerno. Najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają paleolitu.Około roku 600 p.n.e. Grecy z Sybaris założyli tu miasto o nazwie Posejdonia i zbudowali wielkie sanktuarium Hery.

 

23lzi10.jpg

Świątynia Hery

 

Pod koniec V w. p.n.e. Paestum (czyt. Pestum) zostało podbite przez Lukanów. W 237 r. p.n.e. Rzymianie założyli kolonię i zmienili nazwę na Paestum, która pozostała do dziś. Dalszy swój rozwój zawdzięczało handlowi i przymierzu z z Republiką Rzymską. Okres świetności zakończył się w okresie najazdów barbarzyńców i zniszczeniem akweduktów doprowadzających wodę do miasta. W IX wieku na skutek epidemii malarii i najazdów Saracenów  miasto niemal zupełnie opustoszało i zarosło roślinnością. W średniowieczu zostało zalane przez morze, lecz późniejsze ruchy tektoniczne wyniosły ruiny nad poziom morza. Ponownie odkryte w połowie  XVIII wieku zostało podczas budowy drogi wzdłuż wybrzeża za panowania Karola III Burbona; dla kultury odkryto je wtedy, gdy poeci, pisarze i artyści – między innymi Goethe i Shelley – przyjeżdżali tu szukać inspiracji.

 

33a5vnp.jpg

Świątynia Ateny 

 

Paestum jest jednym z najważniejszych parków archeologicznych w Europie. W 1998 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

 

Miasto chronione było przez mur obronny gruby na 5 m i długi 5 km, którego większa część jest do dziś. Oprócz tego możemy zobaczyć trzy doryckie świątynie w dobrym stanie, świątynia Hery (ok 540 p.n.e), świątynia Ateny (500 p.n.e.), świątynia Hery II (460 p.n.e)  z dwu- piętrowymi kolumnami. Nazwy świątyń są tylko przypuszczeniami archeologów, wysnutymi  na podstawie znalezisk.

 

21505jr.jpg

Mur obronny

 

Na południe od świątyni Ateny znajduje się ogrodzony teren, gdzie odkryto mały budynek z dachem  ledwo wystającym od ziemi. To kamienna komora przykryta dwuspadowym dachem. Kształtem przypominał grobowiec, mimo to nie znaleziono w nim zwłok. W środku ściany pokryte są freskami, które przedstawiają życie zmarłego. Najbardziej znany jest Nurek z Paestum. Oprócz tego odkryto zestaw naczyń, jakie w tamtych czasach Grecy wkładali do grobów. Brązowe naczynia z miodem i naczynia attyckie, dzięki którym ustalono datę obiektu na około 520 r. p.n.e. Jest to symboliczny grób zwany cenotafem.

 

2pzb7er.jpg

Fresk Nurka

 

Odkryto także amfiteatr rzymski, starożytne mury długie na 4,75km, które otaczały miasto z czterema bramami i dwie drogi główne krzyżujące się pod kątem prostym. To znalezisko jest charakterystyczne dla rzymskich miast.

 

wlfa88.jpg

Amfiteatr

 

156372t.jpg

Świątynia Posejdona

 

W muzeum w Paestum znajduje się wiele zabytków archeologicznych związanych z kolonizacją grecką i czasami rzymskimi na tym terenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie własne na podstawie: 

 

http://www.pestum.it...iano/storia.htm

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Paestum

  • 0

stat4u