Skocz do zawartości


Informacje o artykule

  • Dodany: 23.08.2014 - 19:17
  • Aktualizacja: 02.09.2014 - 15:44
  • Wyświetleń: 3731
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/38073-tajemnicze-podziemia-narni/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
1 Ocen

Tajemnicze podziemia Narni

Napisane przez Simba dnia 23.08.2014 - 19:17
W  1979 roku  sześciu chłopców z Narni w regionie Umbria we Włoszech, pod klasztorem Dominikanów, odkryło  małe przejście zakryte gruzem.  Przy pomocy innych wolontariuszy zaczęli odkopywać cały gruz i w 1994 roku podziemia Narni zostały otwarte dla zwiedzających.
 

Dołączona grafika

 

Pierwsze pomieszczenie okazało się kościołem z XII – XIII wieku, w którym freski  zostały zasłonięte przez grubą warstwę wapienia nagromadzonego przez wodę.
 
Dzięki pomocy finansowej przez Linos Club, gminę  Narni i osoby  prywatne rozpoczęły się prace konserwatorskie.
 
Odkryto obrazy namalowane przez średniowiecznych malarzy z Umbrii: Chrystusa, cztery symbole Ewangelistów, Koronację Maryi i liczne portrety Świętego Michała Archanioła, któremu został poświęcony kościół  w 2000 roku.
 
Obok kościoła, wykuty w skale jest starożytny rzymski zbiornik z I wieku n.e. Turyści mogą przyjrzeć się starożytnej hydraulice.
 
Małe, nic nie znaczące drzwi, znalezione zamurowane w 1979 r. przez chłopców, prowadzą do najbardziej tajemniczego miejsca w całym klasztorze.
 

Dołączona grafika

 

 

Długi korytarz prowadzi do wielkiej sali  zwanej “salą tortur” (taką nazwę znaleziono w dokumentach watykańskich). Urząd Święty miał tu swoją siedzibę po Soborze Trydenckim. Dowodem na to jest dokument z 1726 roku, który  na szczęście  się zachował. W dokumencie opisano także brawurową ucieczkę niejakiego Domenico Ciabocchi, heretyka oskarżonego o bigamię, którego złapano i uduszono.
 

Dołączona grafika

 
Po jednej stronie są małe, niskie drzwi, które prowadzą do celi więziennej. Ogromna liczba napisów “ graffiti”  na ścianach i niskim suficie świadczy o wielu więźniach przebywających tam. Nie posiadając kartki, ani atramentu by móc opisać swoje historie i cierpienia, więźniowie pisali na murach. Do pisania  używali białego, ostrego tynku. Słońca, krzyże, zapisane daty, symbole i napis “SANT' OFIZIO", który wskazuje, że to byli więźniowie Świętej Inkwizycji.
 

Dołączona grafika

 
W pomieszczeniu obok celi więziennej, zachowały się narzędzia tortur. Można sobie wyobrazić krzyki i jęki torturowanych więźniów, które dzięki grubym murom nie były słyszalne na zewnątrz.
 

Dołączona grafika

 

Po wiekach przymusowej ciszy, “głosy” graffiti  zaczęły brzmieć. Więzień “klucz”, spędził tu co najmniej dziewięćdziesiąt dni między 1759 -1760 rokiem. Nazywał się Giuseppe Andrea Lombardini. Był strażnikiem Świętej Inkwizycji, aresztowano go za pomoc w ucieczce jednemu z jego kolegów. Mimo to, był głęboko wierzącym, o czym świadczą jego monogramy Chrystusa i Matki Boskiej.
 
Ze strachu, widząc usunięte jego wiadomości o pokoju, wolności, a zwłaszcza sprawiedliwości, zaczął używać mało znanego języka symboli. Są widoczne symbole masońskie, alchemiczne, kabalistyczne, graffiti według dokładnego obrazu psychicznego.
 

Dołączona grafika

 

Dziś, dzięki odkryciom dokonanym w archiwach watykańskich, Trinity College Library w Dublinie i innym włoskim miastom można było odtworzyć historię Inkwizycji w Narni.
 
Pozostaje legenda, że duch Giuseppe wciąż czyta napisy na murach.
 
Wycieczka kończy się majestatycznym kościołem Santa Maria Maggiore, dziś Świętego Dominika, przekształconym  w salę konferencyjną, która aż do XIII wieku była Katedrą Narni.
 

Dołączona grafika

 

To właśnie w tym budynku można zobaczyć najnowsze odkrycia archeologiczne, między innymi wspaniałe bizantyjskie mozaiki z VI wieku.
 

 

Dołączona grafika

 

Niedawno pod kościołem odkryto podłogę z bizantyjskiej mozaiki i inne pomieszczenia, których przeznaczenia jeszcze nie poznano.
To świadectwo bogactwa archeologicznego miasta, w którym wiele jest jeszcze do odkrycia.
 
 
 
 
 
 
 
Tłumaczenie własne 
 
źródło: http://www.luoghimis...bria/narni.html
  • 0