Skocz do zawartości
Informacje o artykule

  • Dodany: 03.06.2014 - 13:10
  • Aktualizacja: 09.06.2014 - 22:52
  • Wyświetleń: 4525
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/37822-robert-liston/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

Robert Liston.

Napisane przez Simba dnia 03.06.2014 - 13:10

Najszybszy chirurg swoich czasów

 

 

108bqft.jpg

 

Człowiek, spocony i sterroryzowany nie przestaje jęczeć z bólu, podczas gdy dwóch asystentów  trzyma go na stole operacyjnym.

 

Na górnej półce galerii instrumenty medyczne wysuwają się na pierwszy widok, noga pacjenta jest złamana, kość  wystaje i rana gnije.

 

Nagle, z wielkim hałasem otwierają się drzwi teatru anatomicznego i wchodzi  chirurg.  Na sobie ma skórzany fartuch sztywny od ilości krwi, która wsiąkała przez lata – ubranie, które jest symbolem statusu, pokazuje doświadczenie użytkownika i wywołuje szacunek w latach, w których nie słyszano jeszcze o „sterylności” i „zarazkach”.

 

Lekarz  szybko kieruje się do stołu, w ręku trzyma wielki nóż i zwraca się do publiczności: „Czas, panowie – pyta głośno i teatralnie – czas!”  Studenci wyjmują z kieszeni swoje zegarki kieszonkowe.

 

Nagle nóż wbija się w łydkę człowieka, który wrzeszczy jak szaleniec, podczas gdy chirurg szybko przecina jego mięso.  Lekarz w kilka sekund obnaża kość piszczelową, by nie tracić czasu, łapie zakrwawiony nóż w zęby i prawą ręką chwyta dużą piłę, którą obcina kość.  Straszne echo i krzyki pacjenta rozchodzą się po okrągłej sali.  Po kilku ruchach piłą tam i z powrotem noga się odłącza.  Chirurg wyrzuca ją do wiadra pełnego trocin i zaczyna szybko zaszywać ranę.

 

Zakładając ostatni szew, publiczność zaczyna bić brawa, zatrzymują się zegarki : operacja trwała tylko dwie i pół minuty.

 

Pewnie  myślicie, że  ta scena to fikcja, a chirurg jest rzeźnikiem.

 

Nazywał się Robert Liston (1794 – 1847), i był jednym z ważniejszych lekarzy jaki kiedykolwiek istniał.

 

jrxxxl.jpg

 

Między 1700 -1800 współczesna medycyna była w powijakach, nie było  pewnych środków sanitarnych i umieralność pacjentów była wysoka.

 

W takich warunkach  szybkość wykonywanych operacji miała ogromne znaczenie : utrata nawet kilku sekund mogła skazać pacjenta na pewną śmierć przez wykrwawienie (a także przedłużyć jego ból, bo nie było znieczuleń).

 

Warunki higieniczne na zewnątrz i w środku sali operacyjnej były straszne. Pewnie pacjent  zmarłby  kilka dni później z powodu gangreny lub infekcji. A tak przynajmniej miał jakąś szansę.

 

dw6vb8.jpg

 

Liston był jednym z najszybszych chirurgów swoich czasów. Według niektórych źródeł był w stanie usunąć kończynę w 28 sekund, zaskakujący wynik. Świadkowie opowiadali, że przejście od noża do piły, to był jeden harmonijny ruch.

 

Czasem jego szybkość nie szła w parze z precyzją, wtedy popełniał błędy. Raz obcinając pacjentowi nogę w dwie i pół minuty, obciął mu jądra.  

 

 

etadqr.jpg

 

Jeden z bardziej znanych wypadków, kiedy podczas operacji przez pomyłkę obciął palce swojemu asystentowi i przeciął ubranie widzowi, który nie będąc nawet ranny, z przerażenia dostał zawału serca i zmarł. Ranny asystent i pacjent zmarli na gangrenę.

Ta niesamowita tragedia przeszła do historii jako jedyna operacja chirurgiczna, której efektem była 300% śmiertelność.

 

By poprawić ten karykaturalny obraz, podam, że tylko jeden na dziesięciu pacjentów Listona umierało na stole operacyjnym, kiedy średnia w tamtych czasach wynosiła jeden na czterech.

 

Lekarze mniej doświadczeni od niego i wolniejsi  ryzykowali, że pacjent przechodził ból nie do zniesienia, wyrywał  się i nierzadko uciekał w połowie operacji.

 

2mh1ys.jpg

 

Mimo jego teatralnych operacji Liston jest opisany jako surowy, ale etycznie bez zarzutu „niezawodny w pomocy charytatywnej na rzecz  chorych i ubogich”.

 

Ściągnął na siebie gniew swoich kolegów z Edynburga Royal Infirermery, ponieważ operował pacjentów, których oni uznali jako beznadziejne przypadki  Sprzeciwiał się i nawet przenosił pacjentów i takie postępowanie pomogło mu uzyskać czołową pozycję profesora chirurgii w University College Hospital.

 

2zsbrqh.jpg

 

Pomijając śmieszne i groteskowe wypadki, Liston nie tylko słynął z szybkich operacji. Wynalazł wiele narzędzi chirurgicznych, w tym kleszczy, których używa się do dziś. Napisał kilka esejów, a przede wszystkim był protagonistą pierwszego znieczulenia praktykowanego w Europie.

 

W 1846 roku, na rok przed śmiercią Liston wszedł do sali, gdzie był operowany niejaki Frederick Churchill i zamiast krzyczeć jak zawsze „ czas panowie!”, powiedział : „ dziś spróbujemy nowej taktyki, by ludzi znieczulić”. Jego kolega  dr William Squire umieścił rurkę w usta Churchilla, by mógł oddychać i podał mu eter, pacjent zasnął.

 

Liston zoperował mu kolano w zaledwie 25 sekund. Kiedy Churchill się obudził, zapytał lekarza, kiedy rozpocznie się operacja, powodując zdziwienie i rozbawienie obecnych.

 

Eter został  zastąpiony ok. 1900 r. substancjami z mniejszymi skutkami ubocznymi.

 

 

 

 

 

Tłumaczenie własne

 

źródło: http://bizzarrobazar.../robert-liston/

  • 0

stat4u